GÜÇ BİRLİĞİ YAPTILAR, BAŞARIYA KOŞUYORLAR

Güç birliği yaptılar, başarıya koşuyorlar

Başiskele’nin en güzel yerinde konumlanan Sırça Köşk’ün kurucuları Meryem Ustaoğlu ve Emine Turan, kıskançlık nedir bilmeden başarıya koşuyor

Eylem Selvi ARI & Tülay DURAN

Meryem Ustaoğlu ve Emine Turan, bu iki hanım güçlerini birleştirerek Sırça Köşk’ü kurdu.

Başiskele’nin en güzel yerinde konumlanan Sırça Köşk, birbirini aşağı çekmeye çalışan kadınların aksine birbirlerini yücelten iki kadının elinde yükseliyor.

Yaptıkları işte en iyisi olmak adına çabalayan, her konuda birbirlerine destek olan Ustaoğlu ve Turan’ın hedefi, ilerleyen zamanlarda Sırça Köşk’ü ülke çapında tanınır hale getirmek hatta yurt dışına açılmak.

Sırça Köşk’ü bir marka haline getirmek için hizmet sektöründe en iyisini yapmaya çalışan Ustaoğlu ve Turan, kendisini özel hissetmek isteyen herkesi Sırça Köşk’e bekliyor.

Denize nazır bir mekanda yemek yiyip ardından Türk geleneklerine uygun şekilde hazırlanan kahvenizi, şerbetinizi ya da çayınızı yudumlama keyfini size yaşatacak bu mekanın kurucu iki hanım da çok iyi anlaşıyor.

Ustaoğlu ve Turan, aralarında kıskançlık olmadığını, aksine birbirlerini tamamladıklarını söylüyor.

İş yaşamında çok az görebileceğimiz bu birlikteliğin tüm hanımlar için örnek olmasını da istiyorlar.

 

Meryem hanım önce sizi bir tanıyalım?

-3 kız çocuk annesiyim, 2 torunum var. Ticarette eşimin vefatından sonra daha aktif oldum. Daha önce Başiskele’de sigortacılık yapıyordum. Ama eşimin vefatından sonra mekanik tesisat firmasının başına geçtim. Onu yürüttüm belli bir zaman. Firmamız Başiskele’deydi. Ortaklıydı ve bir takım sıkıntılar nedeniyle şirketi kapatmak zorunda kaldım. Sonra girişimcilik sertifikası aldım. Bu eğitimler sonucu MNY Mühendislik diye bir firma kurdum. Eşimin işini devam ettirmek istedim. KOSGEB destekleriyle yeniden bu işe atıldım. Bu işim halen devam ediyor. Sonra NCITY’de kafe işleten Emine hanımla tanıştım. Arkadaş olduk. Benim bağlı olduğum iş kadınları dernekleri vardı, kendisini bu derneklere davet ettim. Dostluğumuz pekişti.

  Emine hanım bana ‘Beraber bir iş yapalım’ dedi. Ama benim için erkendi, hemen yapmak istemedim. Bu arada bir lokasyon araştırması da yapıyorduk. Kocaeli’de neler yapılabilir bakımından... Bu süreçte Emine hanım Naila’nın ihalesine girdi. Ben de yemek sektörüyle başka bir deneyim yaşadım ama vazgeçtim. Aradan 6 ay geçmemişti Emine hanımla yine bir şeyler yapmak istedik. Güçlerimizi birleştirdik ve bu yatırıma girdik.

 

İş hayatında daha aktif olmanız eşinizin vefatından sonra olmuş. Acaba biraz da mecburiyetten mi?

-Daha önce birazcık eşimin gölgesinde ticaret yapıyordum. Derneklerde çok aktiftim, çocuklar büyüyünce eşime yük olmadan aktivitelerimi yapmak istedim, sigorta işini kurmuştum o zaman. Keyfi çalışıyordum, kendimi paralamıyordum. Başiskele’de ilk sigorta işini ben yapıyordum. Eşimin vefatından sonra işin rengi tamamen değişti. Ticarete iyice atılmam gerekti. Eşim, bana çok artı değer katan ve çok saygılı bir eşti. Çok farklı bir yaşantım vardı. Ben dernek çalışmalarından sonra akşam eşimle vakit geçirirdim. Eşimle iş yerlerimiz aynı bölgedeydi. 2012 senesinin temmuz ayıydı, bir arefe akşamı bahçede çimleri biçiyordu, onu bahçede ölü buldum. Çocuklarım perişan oldular. Kendime dedim k; ‘Sen de kendini salarsan çocuklar nasıl toparlanacak?’ Ve dimdik ayakta durdum. Kız evlatları babaya çok düşkündür. Hayatlarındaki en önemli kişiyi kaybettiler. Ben acımı gösterseydim onların acısı ikiye katlanacaktı. O eksikliği hissettirmemek için çaba gösterdim. İlk zamanlar piyasada bana kimse iş vermiyordu, ‘Bu kadın bu işi yapabilir mi?’ Endişeleri vardı. Ama hiç pes etmedim. Zorlandım, işi bilmiyordum, sürekli teknik ekibe bağlı kalarak iş yapmaya başladım. Ama sonra öğrenince insanlara teknik konularda cevap vermeye başladım.

 

KİMSE İŞ VERMİYORDU AMA...

Bizim toplumumuzda kadınlara bir işi başarabilecekleri konusunda pek güven olmuyor?

-Tabii, ben hiç destek de görmedim. En yakınımdaki insanlar bile ‘Bu iş erkek işi’ diyordu. Teknik olarak zor bir iş elbet, ama önemli olan ekibi idare etmek. Bugüne kadar gelmem bu iş sayesinde. Bu iş olmasaydı çocuklarımı okutamazdım, hiçbir şeylerini eksik etmedim.

 

Bir hizmet sektöründesiniz, zorlukları var mı?

-Ben bu işe girerken şunu biliyordum, en nihayetinde tesisat işinde bir aksilik olduğu zaman o sorunu çözemem ama yemek sektörüyle alakalı şunu düşündüm; mutfakta sorun çıksa tavayı elime alıp bir şey yapabilirim, salata yapılacak, usta gittiyse girer mutfağa yaparım. Masayı silmesini bilirim, hijyenini bilirim, misafirimiz geldiğinde nasıl davranılması gerektiğini bilirim. Sonuçta ev kadınıyız. İşin inceliklerini de sizlere Emine hanım anlatsın.

 

-Evet Emine hanım bir de sizi tanıyalım...

-Ben Emine Turan, 2 çocuk annesiyim. Evlenince Kocaeli’ye geldim, 16 yıldır buradayım. 8 yıldır da hizmet sektöründeydim. 27 metrekarelik bir pastaneyle bu işe başladım. Tamamen tırnaklarımla bu noktaya geldim. NCITY’de çalışırken yangın çıktı, ama pes etmedim yeniden bir sektöre girdim. Kocaeli’deki 2 büyük AVM projesi o dönem beni korkutmuştu. Meryem hanımla tanıştığımızda da AVM’de çalışmanın zorluklarından konuşuyorduk. NCITY’nin bana en büyük kazancı Meryem abla oldu. Bana büyük ablalık yaptı. Zor bir işi yapıyordu ve çok dik duran bir kadındı. Hatta bazen ona diyordum: “Çok zor bir işi yapıyorsunuz abla seni kıskanıyorum.’ Ve ‘Abla gerçekten yaptığın iş zor, yemek sektörü zevkli bir iş.    
   Tabii ki zorlukları var ama zevkli bir iş. Beraber bir şeyler yapalım. Hem bir birimize destek oluruz” diyordum. Bizler hem anneyiz, hem eşiz, hem çalışma hayatında olduğumuz için sorumluluklarımız erkeklerden daha fazla. Bu yolda beraber yürür yol arkadaşı oluruz dedik ve 2 sene lokasyon araştırması yaptık. Başiskele çok gelişen bir bölge. Bu sektörde mutfak anlamında bizim öz değerlerimizi yapan, yansıtan bir yer yoktu.

     ‘Öyle bir şey yapalım ki fark yaratalım’ dedik. Önce hayalini kurduk, Rabbim önümüzü açtı. Başiskele hem denize yakın hem çok gelişen bir bölge. Konseptimize uygun bir isim arayışına girdik. Bir gece Meryem hanımın evinde araştırma yaparken ‘Sırça Köşk’ ismini buldum. Meryem hanım, ‘Köşk ismini kullanırsak çok lüks bir yer yapmamız gerekir’ dedi. Nitekim oraya doğru gitmek zorunda kaldık.

 

RİSKLİ BİR YATIRIM YAPTIK

Burayı sıfırdan inşa ettirdiniz değil mi?

-Emine hanım: Evet, sadece iskeleti vardı buranın. Tüm inceliklerini biz düşündük. Hayallerimiz ve yapacağımız işin doğrultusunda bu hale geldi. Düşündüğümüz konseptin biraz daha üstünde bir şey yaptık, burayı köşk haline getirdik. Bir de metrekare olarak bugün Kocaeli’nin en büyük restoranı.

-Meryem hanım: Böyle bir yatırım risktir. Şu an 2 bin metrekare kullanım alanına sahip başka bir alakart restoran yok. Rakipsiziz. Çok zor bir işe girdik. Kocaeli böyle bir restorana alışık değil. Kocaeli’de alakart restoranda yemek yeme kültürü yok. Gerçekten çok zor bir işe girdik. Külfetimiz ağır, Kocaeli’de böyle bir yer yok. Kendini özel hisseden, keyif alarak yemek yemek isteyen kişiler buraya gelsin istiyoruz. İstiyoruz ki müşterimiz 2 saat bir yemeğini yesin, sonra üst kata gelsin kafede çayını, kahvesini içsin.

-Emine hanım: Biz ‘Sırça’ ismini koyarken akılda kalıcı olsun istedik. İleriye doğru markalaştıracağımız bir isim olsun istedik. Onun bir hikayesini oluşturduk; sırça; cam anlamına geliyor. Bizim kapımızdan içeri giren her misafirimizin kalbi cam kadar hassas. Onu kırmamaya, incitmemeye özen gösteriyoruz. O zamanlar yakın çevremizden insanlar; ‘Neden bir franchising almıyorsunuz?’ diye soruyordu. Bugün bunu yapmak çok kolay. Bir markayı getirip adı altında hizmet vermek çok daha kolay. Ama biz kendi markamızı oluşturmak istedik. Allah’a şükür bunu yaptık. İlk katımız alakart restoran, ikinci katımızda toplantı salonu var, üst katımız da kafe. Bahçemizde kır düğünü, nişan, sünnet organizasyonu yapıyoruz. Kurumsal şirketlerle çalışıyoruz. Yaptığımız işler bize bir sonraki işleri getiriyor. İşlerimiz iyi gidiyor.

 

TEKNEYLE SIRÇA KÖŞK’E GELECEKSİNİZ

Asıl öne çıkan yemeğiniz nedir?

-Meryem hanım: Topuz kebabı.

-Emine hanım: Biz ilk zamanlar ekip konusunda sıkıntılar yaşadık. Kocaeli’de kalifiye eleman sıkıntısı çok, bunu tüm işletmeler yaşadı. Yaptığımız araştırmalar sonucunda dünyaca ünlü uluslararası şef has aşçıbaşı Ahmet Özdemir’e ulaştık. Şu an bizimle çalışıyor. Ahmet beyin ‘topuz kebap’ isimli patentli bir yemeği var. Dünyanın bir çok yerinde yabancı yatırımcılara Türk mutfağını sevdirmiş bir isim. Sağ olsun bizim aramızda.

-Meryem hanım: Yani bizim alt yapımız çok iyi. Her katımızın menüsü ayrı. Ciddi bir sistem kurduk burada. Bu ay itibariyle farkımızı herkes görecek. Şunu da söylemek istiyorum; toplamda 3 bin metrekare. Otopark alanımızın bir kısmını çocuklara özel bir lunapark yapacağız. Mustafa Pehlivan ile görüştük, bizimle projede ortak olmasını istedik. Kışında çocukların rahatlıkla oynayabilmesi için lunaparkın üzerini kapatacağız. Aileler geldiğinde çocuklarını rahatlıkla bırakabilecekler. Şu anda da çocuk oyunumuz grubumuz var. Müşterimiz hafta sonu gelince çocuğuyla keyifli vakit geçiriyor.

     Yine bu yaz bir projemiz daha olacak. İzmit’ten Sırça Köşk’e gelmek isteyenler için bir tekneyle anlaşacağız. İnsanlar deniz yoluyla restoranımıza gelecek burada vakit geçirecek, sonra yine deniz yoluyla evlerine gidebilecekler.

 

Biraz da yemeklerden bahseder misiniz?

-Emine hanım: 3 ayrı menümüz var. Alakart menü, kafe menümüz ve banket (düğün, nişan, şirket ve kokteyl yemekleri) menümüz var. Yüzlerce seçenek sunuyoruz. Yine kahvaltımızda çok iddialıyız. Açık büfe ve gün boyu sürdürüyoruz. Hedefimiz sağlıklı beslenme adına insanlara güzel bir hizmet sunmak ve yeni nesle kültürümüzü tanıtmak. Bizim şerbetlerimizde ünlüdür. Yaklaşık 5 çeşit kendimize özel, hiçbir yerde içemeyeceğiniz bize özgü şerbetlerimiz var. Has aşçı başımız Ahmet Özdemir tarafından yapılıyor. Mideye iyi gelen şerbetlerimiz bunlar. Sihirli diyebilirim, çok faydalılar. Aldığımız tepkiler çok güzel. Yabancı müşterimiz çok fazla. Bölgedeki otellerde kalan yabancı iş adamları restoranımıza mutlaka uğruyor. Yine Düzce, Yalova, Akçakoca, İstanbul’dan da misafirlerimiz geliyor.

Kocaeli’de yapılacak evlilik fuarına da katılacağız. Düğün organizasyonları, evlenme teklifleri, nişanlar vs. burada yapabileceğiz.

 

HOLLANDA’YA GİDECEĞİZ

 Mayıs ayında da Allah nasip ederse Hollanda’da yapılacak Gastronomi Fuarı’a katılmayı planlıyoruz. Has aşçı başımız Ahmet Özdemir, burada genel koordinatörlük yapacak. Sırça Köşk ailesi olarak da yurt dışına da çıkmış olacağız.
Şu dip notu da paylaşmak istiyorum; insanlar bizleri şube sanıyor. Telefonla aradıklarında ‘Sırça Köşk Kocaeli Şubesi mi?’ diye soruyorlar. Biz tek şubeyiz. Belki ileride şubelik verebiliriz. Biz 3 aylık bir işletmeyken bize Yalova ve Adapazarı’ndan teklif geldik. Ama alt yapımızı tamamladığımız için bu tarz konularda acele etmiyoruz. Sırça’nın bir çok ilde olmasını ve daha sonra dünyanın başka şehirlerinde şube açmayı düşünüyoruz. Hedeflerimiz büyük. Basamakları yavaş yavaş tırmanıyoruz.

 

BİRLİKTELİĞİMİZ ÖRNEK OLSUN

Kadınların birbirini çekememe hali vardır. Siz de kıskançlık var mı?

-Meryem hanım: İkimizde ayaklarımızın üzerinde duran, ayakları yere basan kadınlarız. Hayata aynı çerçeveden bakabiliyoruz. Bu bize avantaj. Bir elin nesi var iki elin sesi var derler. Bu iş alanı çok zor ve büyük bir alan. Tek başına bir şey yapmak zor. Birbirimizle paslaşarak bu işi yönetiyoruz. Ortağımın bir kadın olması benim için avantaj. Çünkü bazı zamanlar özel organizasyonlar olacağı zaman birbirimizde kalarak o organizasyonu planlıyoruz. Fikir birikimlerimizi paylaşıyoruz.

-Emine hanım: Biz, ‘biz’ olabildik. Aynı renkleri, aynı dekorları beğeniyoruz. Mesela mekanımızın iç dekorasyonumuzda Meryem hanım etkili oldu. ben de mutfak konseptinde söz sahibiydim. Bu birlikteliğimizin Türk hanımlarına örnek olmasını diliyorum.

 

 

KADINLARA ÖZEL ORGANİZASYONLAR

Bildiğimiz kadarıyla kadınlara özel geceleriniz de var?

-Emine Hanım: Evet, ‘Yaran-ı Muhabbet Gülşen-i Sadr Geceleri’ adında. Dostlarla muhabbet edip, güzel bir mekanda eğlenip, neşeleniyoruz. İleride de her yörenin kültür gecelerini yapmak istiyoruz. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde da kadınlara özel bir gecemiz de var. Tüm hanımları bekliyoruz.

 

Bu kadar yoğunsunuz ev hanımlığı nasıl gidiyor?

-Meryem hanım: Benim çocuklarım yanımda değil. Bu nedenle rahatım. Evimde bir kadın var, o yemeğimi ve temizliğimi yapıyor.

-Emine hanım: Çocuklarım zaman zaman isyan ediyor. Ama onların geleceği için çırpınıyoruz. Sistemimiz biraz daha oturunca onlara daha çok zaman ayıracağım. Bu nedenle çocuklarımdan bir kez daha bu konuda özür diliyorum.

 

ADRES: Körfez Mahallesi Liman Caddesi No: 112 Başiskele/Kocaeli

TELEFON: 0262 343 43 52

WEB ADRESİ: www.sircakosk.com.tr/info@sircakosk.com.tr

6851 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Kötü iş çıkınca üzülen bir kuaförüm

Kötü iş çıkınca üzülen bir kuaförüm

Gebze’nin en marjinal, kendini en çok seven ve yaptığın işin bir sanat olduğunu ifaden Salon Aytaç’ın sahibi Aytaç Kalaycı, “Mesleğime sanatsal anlamda bakıyorum. Kötü iş çıkınca üzülebilen bir kuaförüm” dedi

Bu yemekler ve mekan sizi evinizde hissettirecek

Bu yemekler ve mekan sizi evinizde hissettirecek

Fethiye Caddesi Karagöz İş Hanı’nda yaklaşık bir yıldır hizmet veren Zeyno’nun Ev Yemekleri Lokantası birbirinden iddialı ve lezzetli yemekleriyle müşterilerini bekliyor

Gülüşünüz eksik kalmasın implantla tamamlansın

Gülüşünüz eksik kalmasın implantla tamamlansın

Diş implantı eksik olan dişlerin yerine işlevi yeniden kazandırmak için çene kemiğine yerleştirilen uygun malzemelerden yapılan yapay diş köküdür. İmplant uygulanarak hem eksik dişler tamamlanır hem de boşluktan dolayı oluşan estetik problemi giderilir.

Yaz günlerinde hafif lezzetler

Yaz günlerinde hafif lezzetler

Hafif börekleriyle ağızlarda unutulmaz lezzetler bırakan Göçmen Börekçisi, el yapımı alternatifleriyle ‘börek ağırdır’ inanışını ortadan kaldırıyor

Yaşam'ın tarifleri

Yaşam'ın tarifleri

Bu hafta; Tavuk etli taze fasulye salatası, patatesli mısır çorbasıve karadutlu marzipan lokmaları tarifleri sizlerle...

Haydi kadınlar motora!

Haydi kadınlar motora!

İlimizde 45 yıldır motor işleriyle uğraşan Refik Şahbazoğlu, daha faza kadın motor sürücüsü görmek istediklerini belirterek, “Herkese tavsiyem motora binmeleri” dedi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER