HAYDİ KADINLAR MOTORA!

Haydi kadınlar motora!

İlimizde 45 yıldır motor işleriyle uğraşan Refik Şahbazoğlu, daha faza kadın motor sürücüsü görmek istediklerini belirterek, “Herkese tavsiyem motora binmeleri” dedi

İlimizde 1978’den beri motor tamirciliği ve atıcılığı gibi pek çok işle uğraşan ve şimdilerde Onaran Motor adlı işletmenin sahibi olan Refik Şahbazoğlu motosiklet tutkusunu ve bugünlere nasıl geldiğini gazetemize anlattı. Motosiklet kullananların maddi açıdan çok fazla sıkıntı yaşadığını söyleyen Şahbazoğlu, ayrıca daha fazla kadın motor sürücüsü görmek istediklerini de belirtti. Şahbazoğlu, “Herkese tavsiyem motora binmeleri, motora binin” dedi.

 

 

MOTOR TUTKUSU VARDI

Refik Şahbazoğlu konuşmasına ilk olarak mesleğe nasıl adım attığını anlatarak şu ifadelere yer verdi: “ Bu mesleğe 1978 yılında bir meslek öğrenmek için başladım. Fakat içimde bir motosiklet tutkusu da yok değildi. Burası 15 yıllık. Daha önce Hasanağa Camii’ni orada 20 yıl bu işi yaptım ondan önce de Derince’de aynı işi yaptım. 5-6 yaşında motora ilgi duymaya başladım. Ağabeyim de bu mesleği yaptığı için ilgi duymamda etkili oldu.

 

 

KOLTUĞUNA OTURAN KALKAMIYOR
Motosiklet sektörü Kocaeli’de son 10-15 yılda hızlı bir gelişme gösterdi. Daha önce bize serseri diyenler şimdi en iyi motosikletleri almaya çalışıyor. 2 tekerin koltuğuna oturan kalkamıyor. Bunu sağlayan da Çin motorları oldu. Bu Çin motorlarının gelmesine de Haluk Ulusoy önderlik etti. Bence tüm İzmit halkı Haluk Bey’e teşekkür etmeli. Biz burada tamirciydik. Ama onun getirdiği motosikletlerle motorda patlama oldu. Bence herkes motosiklete binmeli. Araç kullanmamalılar. Zaten trafik rezil durumda.

 

 

 

OĞLUM TÜRKİYE ŞAMPİYONU
Benim burada 2 oğlum var. Biri Türkiye Şampiyonu Ahmet Tuna Şahbazoğlu diğeri de Tunç Şahbazoğlu. İkisi de yarışıyorlar. Bizden motor alanlara elimizden gediğince eğitim vermeye çalışıyoruz ama İzmit’te eğitim verecek yerimiz yok. Bir tek Körfez Pisti var. Aslında Büyükşehir Belediyesi yardım etse bu iş daha detaylı yapılabilir. Biz burara fuar içinde herhangi bir ücret almadan motor alan arkadaşlarımıza eğitim vermeye çalışıyoruz ama bu iş daha profesyonel yapılmalı.

 

 

ÖTV KALKMALI
Ne kadara zamana öğrenilir diye bir durum yok motosiklet için yeteneğin varsa erken öğrenirsin yoksa geç örenirsin. Yani 1 haftada da öğrenen var bir ayda da. Bazı motorlar bisiklet gibi kolay biner gidersin ama bazı motorlar için ücretli, düzgün bir eğitim şart. Satışlar da iyi değil. Yaz gelmiş olmasına rağmen verdiler ve sigorta pahalı olduğundan kimse motor almıyor. Piyasanın hareketlenmesi için ÖTV kalkmalı.

 

 

 

KASKSIZ MOTORA BİNMESİNLER
İnsanlar 50 bin liralık motora 25 bin lira vergi ödüyor. Bu aynı zamanda binicilerin de çok şikayetçi olduğu bir durum. Motorlarda bandrolün kaldırılması gerekiyor. Çünkü trafikte bir sıkıntısı yok, yer kaplamıyor. Benim sürücülere tavsiyelerim bir kere kesinlikle kasksız motora binmesinler. Kas, mont ve dizlik kesinlikle şart. Hatta motorun durumuna göre bot da giyilebilir. Bu işte ben çok iyi bilirim diye bir şey yok. Bak bilenlerin hepsi öldü. Yani tedbirinizi almadan motora binmeyin.

 

45 YILDIR SEKTÖRDEYİM
İyi bir motosiklet sürücüsü olmak içinse önce para ve iyi bir motor lazım. İyi bir motora binerseniz iyi bir sürücü olursunuz diye bir şey yo ama motor ne kadar iyiyse risk o kadar az demektir. Ben 45 yıldır bu işi yapıyorum hep çok az kadın sürücü gördüm. 25-30 tane kadın sürücü var İzmit’te üstelik erkeklerden daha dikkatli motor kullanıyorlar. Bizim isteğimiz kadın sürücülerin artması.

 

 

PAHALI BİR SEKTÖR
Bizim sorunumuz ekonomi. Ekonomi bozuk olduğu için motor satamıyoruz. Bizim sektörümüz pahalı bir sektör. Ekonomi bozuk olduğu zaman motor piyasasını vuruyor. Vergilerin düşürülmesi gerekiyor. Bandrol kalkmalı. En azından 250 cc’ye kadar bandrol uygulanmamalı. Trafikte araç sürücüleri motorları kale almıyor. Halbuki motor en ciddiye alınması gereken araç. İki teker üzerinde olmak er zaman daha tehlikeli. Araç sürücüleri motosikletlere daha fazla öncelik tanımalı.

 

YETENEK MESELESİ
Şu an hangi motor revaçta diye bir şey söylemem mümkün değil çünkü motor satamıyoruz. Ama benim tavsiyem motor hakkında hiçbirşey bilmeyen, fikri olmayan ve öğrenmek isteyenler çok donanımlı ve özellikli motorlar tercih etmesinler. Kendileri motor konusunda ilerledikçe motorlarını da o doğrultuda yenilesinler. Zaten bu iş biraz da yetenek meselesi.”

7014 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Kötü iş çıkınca üzülen bir kuaförüm

Kötü iş çıkınca üzülen bir kuaförüm

Gebze’nin en marjinal, kendini en çok seven ve yaptığın işin bir sanat olduğunu ifaden Salon Aytaç’ın sahibi Aytaç Kalaycı, “Mesleğime sanatsal anlamda bakıyorum. Kötü iş çıkınca üzülebilen bir kuaförüm” dedi

Bu yemekler ve mekan sizi evinizde hissettirecek

Bu yemekler ve mekan sizi evinizde hissettirecek

Fethiye Caddesi Karagöz İş Hanı’nda yaklaşık bir yıldır hizmet veren Zeyno’nun Ev Yemekleri Lokantası birbirinden iddialı ve lezzetli yemekleriyle müşterilerini bekliyor

Gülüşünüz eksik kalmasın implantla tamamlansın

Gülüşünüz eksik kalmasın implantla tamamlansın

Diş implantı eksik olan dişlerin yerine işlevi yeniden kazandırmak için çene kemiğine yerleştirilen uygun malzemelerden yapılan yapay diş köküdür. İmplant uygulanarak hem eksik dişler tamamlanır hem de boşluktan dolayı oluşan estetik problemi giderilir.

Yaz günlerinde hafif lezzetler

Yaz günlerinde hafif lezzetler

Hafif börekleriyle ağızlarda unutulmaz lezzetler bırakan Göçmen Börekçisi, el yapımı alternatifleriyle ‘börek ağırdır’ inanışını ortadan kaldırıyor

Yaşam'ın tarifleri

Yaşam'ın tarifleri

Bu hafta; Tavuk etli taze fasulye salatası, patatesli mısır çorbasıve karadutlu marzipan lokmaları tarifleri sizlerle...

Kocaeli’nin Karadeniz’e açılan kapısı: Kefken

Kocaeli’nin Karadeniz’e açılan kapısı: Kefken

Kandıra’nın incisi Kefken... Doğal güzelliği, plajı ve hırçın Karadeniz’e açılan kapımız...Şimdilerde en popüler beldemiz

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER