IZMİT'İ DÜNYAYA TANITACAKLAR!

Izmit'i dünyaya tanıtacaklar!

Art Nicomedia Kültür ve Sanat Derneği, 2015 yılı proje tanıtım toplantısını Ramada Plaza İzmit Otel'de düzenlenen bir etkinlikle gerçekleştirdi

İlimizde gerçekleştirdi kültürel faaliyetlerle adından sıkça söz ettiren Art Micomedia Kültür ve Sanat derneği, 2015 yılı proje tanıtım toplantısını Ramada Plaza İzmit Otel'de düzenlenen bir etkinlikle gerçekleştirdi. Etkinliğe Kocaeli İl Kültür Turizm Müdürü Mehmet Kesen, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Taner Aksoy, Kocaeli Müze Müdürü Rıdvan Gölcük, İzmit Belediyesi Turizm Danışmanı Bekir Serin, İzmitli sanatçılar ve dernek üyeleri katıldı.

 

MİNİ MÜZİK RESİTALİ

Seda Korkmaz ve Celal Güzelküçük ikilisinin mini müzik resitaliyle başlayan etkinlik, dernek üyesi sanatçı Deniz Sarıbay’ın geleneksel Osmanlı minyatürleri, sanatçı Ali Cihan Akyüz’ün Art Nicomedia Derneği Amatör Sanatçılar Kulübü kapsamında hazırladığı ‘Hayat Devam Ediyor İzmit Kolaj Fotoğrafları’ ve derneğin sürekli projelerinden biri olan ‘Geçmişten Günümüze İzmit Fotoğrafları’ndan oluşan karma serginin gezilmesiyle devam etti.

PLANLADIK, GERÇEKLEŞTİRDİK

Art Nicomedia Kültür Sanat Derneği’ni ve derneğin 2015 projelerini görsel sunum eşliğinde tanıtan dernek başkanı Akın Ülkü Sevinç, yaptığı konuşmada, "Geride bıraktığımız 3 proje yılı içerisinde, 3’ü kent tanıtımı, 12’si kent tarihi, 15’i kültür ve sanat ve 18’i uluslararası proje kategorisinde olmak üzere toplam 48 projeyi hayal ettik, planladık ve gerçekleştirdik. İzmit’in uluslararası boyuttaki ilk kent tanıtım seti, 4 kısa film prodüksiyonu, 2’si yurtdışında olmak üzere toplam 8 fotoğraf sergisi gerçekleştirildi.

 

PROJEDEN SAYMIYORUZ

Ayrıca, 6 kent tarihi sunumu, kısa film ve nostalji film günleri, yurtdışında 4 uluslararası festival, 5 uluslararası sempozyum, 1 ödüllü fotoğraf yarışması, 2 uluslararası belgesel film koordinasyonu, 2 uluslararası gençlik projesi, 4 hoşgörü kenti İzmit ekinliği gibi birçoğu İzmit’te daha önce denenmemiş projeye imza attık. Biz Art Nicomedia Kültür ve Sanat derneği olarak kahvaltı, piknik, yemek ve ziyaret gibi etkinlikleri projeden saymıyoruz.

 

ULUSLARARASI PROJELER

En büyük avantajlarımızdan birisi de İngiltere, Hollanda, Macaristan, Fransa, Yunanistan, Sırbistan, Bulgaristan, Slovakya, Mekedonya, İtalya, Avusturya ve Almanya'daki proje ortaklarımızla kurduğumuz güçlü ilişkiler. İzmit’te yaptığımız proje çalışmaları ile Avrupa'da en çok proje ortağı olan kültür sanat derneğiyiz. Bugüne kadar davet edildiğimiz yurtdışındaki proje ve etkinliklere, masrafları davet eden kurum tarafından karşılanması suretiyle, toplam 122 kişi katıldı.

 

AVRUPA’DAN 10 KENT

Avrupa Konseyi himayesinde yürütülecek ve 2014-2024 yılları arasında devam edecek olan ‘European Cultural Routes’ projesinde, Avusturya'daki proje ortağımız Art Carnuntum Vakfı ile birlikte, Avrupa’dan 10 kentin proje ortağının yer alacağı ‘Carnuntum'tan İzmit'e Tarih Yolu’ grubuna davet edildik. Bu yıl nisan ayı sonunda Viyana'da katılacağımız proje kick-off toplantısında diğer proje ortağı kentlerle birlikte projenin konseptini ve detaylarını belirleyeceğiz.

 

ÇOK AZ TANINIYOR

10 yıl sürecek ‘European Cultural Routes’ projesi kapsamında kentler arasında karşılıklı kültür, sanat ve turizm etkinlikleri gerçekleştirilecek. 2 bin 300 yıllık aralıksız bir geçmişe sahip, ancak çağdaş Türkiye’nin tarihsel yönüyle en az tanınan kentlerinden biri olan İzmit’imizin, özellikle ulusal ve uluslararası platformlarda tanıtımına pozitif katkıda bulunmayı hedefliyoruz. 2015 yılı için gerçekleştireceğimiz 27 projenin altyapı çalışmalarını tamamladık.

 

KENTİN ADINI DUYURACAĞIZ

Avrupa’nın 14 kentinde bulunan proje ortaklarımız, kent dinamikleri ve resmi kurumlarla da işbirliği içerisinde gerçekleşecek olan 11’i sürekli, 16’sı yeni 27 projemizle, kentimizle ilgili tarih, turizm, kültür ve sanat organizasyonları düzenleyerek, kentin bilinirliğini arttıracağız ve İzmit adını duyuracağız. “İzmit dünya tarihi için önemli bir yerdir” sloganıyla çıktığımız yolda, 2015 yılında da önemli projelere imza atmaya devam edeceğiz” dedi.

 

BERATLAR TKDİM EDİLDİ

Akın Ülkü Sevinç’in konuşmasının ardından derneğe yeni katılan İsmail Balı, Önder Akbaş, Enis Özkan, Barış Köygülü, Elif Tarakçı, Samet Çelik ve Nurhan Atalay’a üyelik rozetleri ve beratları verildi. Ayrıca, derneğin onursal üyesi seçilen yazar ve program yapımcısı Sevcan Tamer’e onursal üyelik beratı takdim edildi. Art Nicamedia’nın Ramada Plaza’da gerçekleştirdiği 2015 proje tanıtım toplantısı etkinliği başarı dilekleriyle sona erdi.

HABERE AİT DİĞER RESİMLER

9421 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Kötü iş çıkınca üzülen bir kuaförüm

Kötü iş çıkınca üzülen bir kuaförüm

Gebze’nin en marjinal, kendini en çok seven ve yaptığın işin bir sanat olduğunu ifaden Salon Aytaç’ın sahibi Aytaç Kalaycı, “Mesleğime sanatsal anlamda bakıyorum. Kötü iş çıkınca üzülebilen bir kuaförüm” dedi

Bu yemekler ve mekan sizi evinizde hissettirecek

Bu yemekler ve mekan sizi evinizde hissettirecek

Fethiye Caddesi Karagöz İş Hanı’nda yaklaşık bir yıldır hizmet veren Zeyno’nun Ev Yemekleri Lokantası birbirinden iddialı ve lezzetli yemekleriyle müşterilerini bekliyor

Gülüşünüz eksik kalmasın implantla tamamlansın

Gülüşünüz eksik kalmasın implantla tamamlansın

Diş implantı eksik olan dişlerin yerine işlevi yeniden kazandırmak için çene kemiğine yerleştirilen uygun malzemelerden yapılan yapay diş köküdür. İmplant uygulanarak hem eksik dişler tamamlanır hem de boşluktan dolayı oluşan estetik problemi giderilir.

Yaz günlerinde hafif lezzetler

Yaz günlerinde hafif lezzetler

Hafif börekleriyle ağızlarda unutulmaz lezzetler bırakan Göçmen Börekçisi, el yapımı alternatifleriyle ‘börek ağırdır’ inanışını ortadan kaldırıyor

Yaşam'ın tarifleri

Yaşam'ın tarifleri

Bu hafta; Tavuk etli taze fasulye salatası, patatesli mısır çorbasıve karadutlu marzipan lokmaları tarifleri sizlerle...

Haydi kadınlar motora!

Haydi kadınlar motora!

İlimizde 45 yıldır motor işleriyle uğraşan Refik Şahbazoğlu, daha faza kadın motor sürücüsü görmek istediklerini belirterek, “Herkese tavsiyem motora binmeleri” dedi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER