KANSERİ YENMİŞ KİŞİLERE İŞ İMKANI SAĞLAYIN

Kanseri yenmiş kişilere iş imkanı sağlayın

Kocaeli Kanserle Mücadele Derneği, sanayicilerden derneğe sahip çıkmalarını ve maddi destek sunmalarını bekliyor, kanseri yenmiş kişiler iş imkanı sağlanmasını istiyor

Eylem Selvi ARI & Tülay DURAN

Kanser...

Çağımızın illeti. Hava kirliliği, çevre kirliliği, doğa katliamı, gıdalardaki değişim, modern hayatın getirdiği stres....

Her şey ama her şey bu hastalığı tetikliyor.

Bilimsel verilere göre de gittikçe yaygınlaşıyor.

Hani derler yaşamayan bilmez diye.

Gerçekten öyle.

Yaşamayan, görmeyen bu hastalığın yıkımını, yaşattıklarını bilmiyor.

Öyle bir hastalık ki; sosyal hayatınız, aile hayatınız, hayata bakışınız her şey farklılaşıyor. Bu hastalığın en büyük ilacı moral.

Bunu en başta uzmanlar söylüyor. Bir kere hastalığa teslim olmayacaksınız. Bunun için de moralinizin yüksek olması lazım.

Moralin bu hastalıktaki rolünü Kocaeli Kanserle Mücadele Derneği Başkanı Fethiye Oruç da fark etmiş.

1-7 Nisan Kanserle Mücadele Haftası yaklaşırken Bu hafta ‘Kadın Dediğin’ sohbetimize Kocaeli Kanserle Mücadele Derneği’nin yöneticilerini konuk etmek istedim.

Derneğin başkanı Fethiye Oruç, ikinci başkan Asiye Aslan ve sayman Uğur Mermerkaya ile derneğin Seka Devlet Hastanesi’nin bulunduğu sokaktaki (taksi durağının hemen yanında) binasında bir araya geldik. Derneğin çalışmalarını konuştuk.
Uzun uzun anlattılar.

Ama dertliler.

Derneğe sahip çıkılmadığını düşünüyorlar.

Bir kere maddi imkansızlıklar çalışmaları kısıtlıyor.

İstiyorlar ki bu kentin sanayicileri, müteahhitleri derneğe destek olsun.

Sonra iş adamlarından talepleri var; “Kanserli hastalar için kontenjan ayırın. Bu insanlar tedavi olduktan sonra iş bulmakta güçlük çekiyor. Bu insanların yeniden iş hayatına katılması için destek olun.”

 


Dernek başkanı Fethiye Oruç, derneklerine destek bekliyor.

 

Fethiye hanım ne zamandan beridir dernekte gönüllü çalışıyorsunuz?

-Ben İzmit’te 35 yıl kuaförlük yaptım. Derneğimiz 2010 yılında kuruldu. Derneğimizin eski başkanı Gülay Sökül arkadaşımdı, beni derneğe davet etti. Gülay hanımla 6 yıl çalıştım, ikinci başkan olarak görev yaptım. Gülay hanım rahatsızlığı nedeniyle ayrılınca başkan olarak göreve atandım. Dernek üyelerimizin hepsi hasta değil. Hasta ve yakınlarından oluşan bir dernek.

 

Kanserle Mücadele Derneği ne yapar?

-Bizlerin görevi vatandaşlarımızı bu hastalık konusunda bilgilendirmek ve bilinçlendirmek. Bu anlamda çoğunlukla konferanslar, seminerler düzenliyoruz. Üniversiteden hocalarımız var yönetimimizde, çok değerli insanlar, katkıları büyük.

 

BÜTÇEMİZ OLMADIĞI İÇİN...

Peki hastalara maddi destek konusunda bir şeyler yapıyor musunuz?

-Biz maddi destek işine çok fazla giremiyoruz. Çünkü bütçemiz yok. Sponsorlarımız yok çünkü. Ama şöyle bir şey yaptık; hastanelere gidip geldikçe gördük ki tedavi olmaya gelen hastalar ya da yakınları banklarda yatıp kalkıyor. Büyükşehir Belediyesi’ne gider İbrahim Karaosmanoğlu’ndan bir yer rica ettik. O da bizleri kırmadı. Nermin Tol hanım da bizlere destek oldu ve Yenimahalle’de Kuruçeşme Renault Servisi’nin yanında güzel bir konuk evimiz var. Hastalarımız dışarıda kalmıyor. Yiyecekleri ve içecekleri oradan, hiçbir ücret ödemiyorlar. Ayrıca hastalarımızın, hastalık konusunda daha da aydınlatılması açısında üniversitedeki hocalarımıza yönlendiriyoruz. Kim bu hocalarımız; onursal başkanımız Prof. Dr. Zafer Utkan hocamız, Prof. Dr. Tijen Utkan, Doç. Dr. Binnaz Sarper, Dr. Neriman Elibol. Çok güzel bir ekibimiz var. Hocalarımız, hastaları yönlendirdiğimizde ellerinden geleni yapıyorlar.

 

Şu an kaç üyeniz var? Derneğe nasıl üye olunuyor?

- Şu an 200 dolayında üyemiz var. İlla hasta olmak ya da hasta yakını olmak gerekmiyor. Gönüllü olarak da destek vermek isteyenler derneğimize ulaşabilir.

 

EN ÖNEMLİSİ MORAL

1-7 Nisan Kanserle Mücadele Haftası olarak biliniyor. Öncelikle kanserli hastalara tavsiyeniz nedir?

-Bu hastalıkta ne büyük şey moraldir. Hastaların sürekli morale ihtiyacı var. Bizler de hastalarımız için etkinlikler yapıyor, yemekler, geziler düzenleyerek moral vermeye çalışıyoruz. Kanserli hastalar kendilerini toplumdan soyutluyor ama toplumun içerisinde olmaları daha önemli. Bu nedenler daha çok toplumun içerisinde olmalılar. Kanserle Mücadele Haftası’nda çeşitli ekinliklerimiz olacak. Gezilerimiz, hasta ziyaretlerimiz... 1 haftaya ne sığıyorsa yapacağız.

 


Uğur Mermerkaya, sanayicilerden ev iş adamlarından kanseri yenmiş ancak iş bulmakta zorluk çeken vatandaşlara iş imkanı sağlamalarını sitedi.

 

DEVLET GIDA DENETİMLERİNİ ARTIRSIN

Bu hastalık gittikçe artıyor mu?

-Asiye Aslan: Hastanelerin artmasından belli değil mi? Hastalık giderek yaygınlaşıyor. Hava kirliliği, doğanın katledilmesi, sanayi her şey bu hastalıkta etken.

-Uğur hanım: Ben bu hastalıkta en büyük neden olarak gıdaları görüyorum. Gıdalar artık doğal ve katkısız değil. Eskiden insanlar doğru düzgün besleniyordu. Ama şimdi hava kirliliği ve gıdalardaki katkılar kanseri tetikledi.
-Fethiye hanım: Stres gerçeğini de göz ardı edemeyiz. Günümüzde herkes stresli. Mesela benim bir yakınım alkol almıyor, sigara içmiyor ama sırf stres yaşadığı için kanser oldu. İnsanımız uzun süre kafaya gir şeyi takmayacak, geniş bakacak hayata. Her şeye alınmayacaklar.

-Asiye hanım: Gıda konusunda artık köylüye de güvenemiyoruz ki. Zirai ilaçları basıyorlar sebzelere, meyvelere... Ne yiyip yemeyeceğimizi bilemiyoruz. Devletimiz gıda konusunda daha dikkatli olsun, denetimleri artırsın. Geçtiğimiz günlerde okudum, ekmekte bile zehirli madde varmış. Ekmeğin içerisine ne konuluyor da kanser yapıyor.

 

SANAYİCİ İŞ İMKASI SAĞLASIN

En çok hangi kanser türüyle karşılaşıyorsunuz?

-Çok şaşıracaksınız ama meme kanseri olan erkek hastalar bile var. İlk duyduğumuzda biz de şaşırmıştık. Sonra kolon kanseri, meme kanseri, akciğer kanseri de yaygın.

 

Ekonomik zorluk çekenlere siz katkı sunamasanız da destek verecek birilerini buluyor musunuz?

-Fethiye hanım: Hakikaten geliri olmayan kişiler olduğundan Büyükşehir’e yönlendirirsek yardım ediyorlar. İzmit Belediyemiz de destek oluyor.

-Uğur hanım: Şunu söylemek istiyorum; şimdi kanserli hastalar hastalık sürecinde işlerinden ayrılmak zorunda kalıyorlar. Tedavileri bittikten sonra da iş bulamıyorlar. Bu hastalığın getirdiği bir ruhsal çöküntü var, maddi zorluk var.  Biz ilimizdeki fabrikalardan ve iş adamlarından kanserli hastalarımız için kontenjan ayırmalarını istiyoruz. Bu insanlar tedavi olduktan sonra fabrikalarda, şirketlerde işe alınsın. Aktif çalışma hayatına dönebilsinler. Kimse iş vermiyor, ‘Yine hastalanacak, kemoterapiye ışına gidecek, iş gücü kaybı olacak’ diye korkuyor işveren. Fabrikalar burada bizi hasta ediyor ama hastalara da iş imkanı sağlamıyor. Ayrıca iş adamlarından, sanayicilerden derneğimize maddi destek de bekliyoruz. Böylece bizler de hastalara katkı sunabiliriz. Elimize vermesinler, derneğimizin hesabı var, oraya katkı koysunlar.

 


Asiye Aslan, devletin gıda konusundaki denetimlerini artırmasını istedi.

 

MADDİYAT OLMADAN NE YAPABİLİRİZ!

-Asiye hanım: İlimizde çok önemli müteahhit firmalar var; Ernazlar, Kavşutlar, Haldızlar, Kavanlar, sonra çok büyük otomotiv firmaları var. Destek sunsunlar. Kendilerine gideceğiz, broşürlerimizi vereceğiz. Dernek hesabımıza maddi destek istiyoruz. Bu dernek onlardan destek bekliyor. Hastanede yatıp çocuğu okumakta olan, kirasını ödeyemeyen, evine ekmek girmeyen çok hasta var. Hayırseverlerden destek bekliyoruz açıkçası. Biz maddiyat olmadan ne yapabiliriz.

-Uğur hanım: Kanserle mücadele konusunda hekimler gereğini yapıyor. Ama biz istiyoruz ki kansere yakalanmamak için neler yapılabileceğini anlatalım. Bu konuda da gücümüz olmadığı için bir şeyler yapamıyoruz.

 

SANKİ HİÇ YAŞAMAYACAKLARMIŞ GİBİ...

İnsanlar duyarlı mı?

-Fethiye hanım: Hiç değiller.

-Asiye hanım: Sanki hiç onların kapısını çalmayacakmış gibi davranıyorlar.

-Uğur hanım: Bizler ortaokullarda konferans düzenliyoruz. Bizler burada gençlere sigaradan uzak durmalarını, alkolden uzak durmalarını öneriyoruz. Ama ne yazık ki bu konferansalar veliler katılmıyor. Genç çocuklara ne kadar anlatabiliriz. Halbuki aile gelse en azından önlem alacak. Mesela çocuklar odalarında cep telefonları bulundurmasınlar, uyurken yastıklarının altına koymasınlar...Çalar saat kullansınlar.

-Asiye hanım: Konferanslar da çocuklar gülüşüp, kendi kendilerine telefonla ilgileniyor. Profesörler konuşuyor ama veli yok. Kanserden korunmak, tedavi olmaktan çok daha kolay ve ucuz. Tedavi olmak ıstıraplı, maddi yönü zaten yıkım.

 

DERNEĞİMİZE ÜYE OLUN

Vatandaşlara bir çağrınız var mı?

-Asiye hanım: Üye istiyoruz. Gönüllü üyelerimiz artsın istiyoruz. Bir şey anlatmak istiyorum; geçtiğimiz yıl Bursa’daki derneği ziyaret ettik. Çok güzel bir arsa üzerinde Nilüfer ilçesinde 12 tane prefabrik binalar yapmışlar. Klimalı, kaloriferli, televizyonlu... Uzaktan tedavi olmaya gelenler burada ağırlanıyor. Sanayi ve ticaret odaları derneğe destek oluyor. Derneğe ait bir çay bahçesi var, geliri derneğe gidiyor, gönüllülerinin el işi yapıp sattığı gelirinin derneğe kaldığı işler yapıyorlar. Bizler ise tamamen hocalarımızın desteğiyle hizmet veriyoruz. Bakın ben emekli öğretmenim. Gönüllü olarak çalışıyorum. Destek olmadan ne kadar yapabilirim.

-Fethiye hanım: Derneğimize üye olup, dernek çalışmalarımıza katılabilirler. Bir de aidatların ödenmesi konusunda üyelerimizden duyarlı olmalarını bekliyoruz. İnanın bu dernekten 5 kuruş bize geçmiyor. Cebimizden çıkıyor...Biz gönüllü yapıyoruz bu işi.

-Uğur hanım: Sanayicilerden derneğimize sahip çıkmalarını istiyoruz. Havayı, çevreyi bu kadar kirletmesinler. Bu hastalık onlardan kaynaklı arttı.

 

Son cümlelerinizi alayım...

-Fethiye hanım: Sanayicilerimizin desteğini beklediğimizi tekrar etmek istiyorum. Mesela bu anlamda Ford Otosan ile derneğimize bir araç tahsis konusunda görüşmelerimiz sürüyor.

4369 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Kötü iş çıkınca üzülen bir kuaförüm

Kötü iş çıkınca üzülen bir kuaförüm

Gebze’nin en marjinal, kendini en çok seven ve yaptığın işin bir sanat olduğunu ifaden Salon Aytaç’ın sahibi Aytaç Kalaycı, “Mesleğime sanatsal anlamda bakıyorum. Kötü iş çıkınca üzülebilen bir kuaförüm” dedi

Bu yemekler ve mekan sizi evinizde hissettirecek

Bu yemekler ve mekan sizi evinizde hissettirecek

Fethiye Caddesi Karagöz İş Hanı’nda yaklaşık bir yıldır hizmet veren Zeyno’nun Ev Yemekleri Lokantası birbirinden iddialı ve lezzetli yemekleriyle müşterilerini bekliyor

Gülüşünüz eksik kalmasın implantla tamamlansın

Gülüşünüz eksik kalmasın implantla tamamlansın

Diş implantı eksik olan dişlerin yerine işlevi yeniden kazandırmak için çene kemiğine yerleştirilen uygun malzemelerden yapılan yapay diş köküdür. İmplant uygulanarak hem eksik dişler tamamlanır hem de boşluktan dolayı oluşan estetik problemi giderilir.

Yaz günlerinde hafif lezzetler

Yaz günlerinde hafif lezzetler

Hafif börekleriyle ağızlarda unutulmaz lezzetler bırakan Göçmen Börekçisi, el yapımı alternatifleriyle ‘börek ağırdır’ inanışını ortadan kaldırıyor

Yaşam'ın tarifleri

Yaşam'ın tarifleri

Bu hafta; Tavuk etli taze fasulye salatası, patatesli mısır çorbasıve karadutlu marzipan lokmaları tarifleri sizlerle...

Haydi kadınlar motora!

Haydi kadınlar motora!

İlimizde 45 yıldır motor işleriyle uğraşan Refik Şahbazoğlu, daha faza kadın motor sürücüsü görmek istediklerini belirterek, “Herkese tavsiyem motora binmeleri” dedi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER