O'NU TÜM TÜRKİYE TANIYOR

O'nu tüm Türkiye tanıyor

İzmitli genç yetenek Yiğit Alp Karadayı, sayısız reklam filmlerinde rol alarak birçok ünlü oyuncuyla aynı çekimlerde yer aldı. Küçük yaşına rağmen başarıdan başarıya koşan Yiğit Alp kentimizin gururu oldu

2003 yılında Gölcük’te dünyaya gözlerini açan Yiğit Alp Karadayı henüz 13 yaşında olmasına rağmen sayısız reklam filmlerinde rol aldı. Sadece reklam filmlerinde boy göstermedi kendisi. Küçücük yaşına rağmen sinema filmlerinde de rol alan genç hemşerimiz birçok ünlü oyuncuyla birlikte aynı çekimlerde yer aldı. Ev hanımı Fatoş Karadayı ile asker Cengiz Karadayı’nın çocuğu olan genç yetenek Tuzla Çağrıbey Ortaokulu’nda eğitimini sürdürüyor. Ailesiyle birlikte Tuzla İstasyon Mahallesi’nde ikamet eden Yiğit Alp’in diğer yarısıda İzmit’te bulunuyor. Kandıra Beylerbeyi Köyü’nden merhum Hasan-Fikriye Büyükbayrak’ın torunu olan Yiğit Alp sıklıkla memleketi İzmit’e geliyor. Her tatili ailesiyle birlikte akraba ziyaretleriyle değerlendirerek soluğu Kocaeli’de alan Yiğit Alp gerçekleştirdiği başarılarla kentimizin gurur kaynağı oldu. Kocaeli’yide çok sevdiğini ifade eden gurur kaynağımız o küçücük yaşına rağmen sayısız başarılara imza attı. Eğitim hayatında da başarılı olan Yiğit Alp Karadayı oyunculuğa hevesli olduğu kadar aynı zamanda bir basket sevdalısı. Kendisi Çağrı Bey Ortaokulu’nun basketbol takımının kaptanı. Ayrıca İngilizce kurslarına da giden genç yeteneğimiz, İngilizce temel eğitimlerini aldı. Bizim Kocaeli Gazetesi olarak bu hafta genç yeteneğimiz Yiğit Alp’i konuk ettik. Tüm kentin onun haklı gururuna ortak olması için, başarı hikayesini sizler için hazırladık.

 

KEŞFEDİLME AŞAMASI

Yiğit Alp Karadayı’nın oyunculukla tanışması ilkokul çağlarında başlamış. O Tuzla’da bulunan Piri Reis ilkokulu 2.sınıfa giderken ilçeler arası düzenlenen tiyatro yarışmasında 'Oduncu' oyunuyla tek başına iki karakteri birden canlandırdı ve performasıyla tiyatro salonu sahibi Kemal Yağ’ın dikkatini çekerek tiyatroya kazandırıldı. Kemal Yağ Tiyatro Salonu’nda 6 ay gibi kısa bir süre oyunculuk eğitimi alan Yiğit Alp Karadayı'nın ailesi çocuklarının yeteneğinin farkına vararak onun bu işi devam ettirmesine karar verdi. Daha sonrasında ise ailesi Yiğit Alp'i Beşiktaş'ta bulunan Life Ajans'a kayıt ettirdi.

 

İLK REKLAM DENEYİMİ

Life Ajans'a kayıt sırasında tip olarak ajans sahibi Özgür Elvan'ın dikkatini çeken Yiğit Alp, deneme çekimlerine alınarak genç yaşına rağmen sergilediği performansla bu seferde ajanstakilerin dikkatini çekti. Bunun sonucunda da ilk reklam filmi olarak 2011 yılında Keskinoğlu Yumurta'nın reklamında oynadı. Bu reklam filminde Yiğit Alp, Keskinoğlu markasının kurucusu olan İsmail Keskinoğlu'nun çocukluğunu canlandırdı. Böylece Yiğit Alp Karadayı ilk profesyonel reklam filminde oynayarak oyunculuk hayatına muhteşem bir adım atmış oldu. Üstelik reklam filminde sergilediği performansıyla da herkesin beğenisini toplayan genç yetenek, ajansın oyunculuk kadrosuna alınarak başka firmalardan reklam teklifi almaya başladı.

 


Ünlü bir bankanın reklam yüzü seçilen genç yetenek aynı reklam filminde Timur Acar’ın yanında bir başka ünlü oyuncu Hasibe Eren de yer aldı. Ünlü oyuncularla aynı reklam filminde oynayan Yiğit Alp için müthiş bir tecrübe oldu.

 

200 ÇOCUK ARASINDAN SEÇİLDİ

İlk reklam filminin ardından yine 2011 yılında güzide şehrimiz Gaziantep'i tanıtan bir reklam filmine davet edilen Yiğit Alp, aynı sene içerisinde ikinci profesyonel oyunculuk deneyimini yaşadı. Oyunculuk konusunda günden güne deneyimlenen genç yeteneğe ‘Pepsi’ reklamı için kayıtlı olduğu ajans tarafından ön görüşme ayarlandı. Burada 200'e yakın çocuk oyuncu arasından birinci çıkarak Pepsi reklamında oynamaya hak kazandı. Böylece 2012 yılında Yiğit Alp üçüncü profesyonel oyunculuk deneyimini 'Pepsi' firmasının reklamında oynayarak reklam dünyasında adından sıkça söz ettirmeye başladı. Günden güne başarılarını daha da artıran ve özgüvenini iyiden iyiye kazanan Yiğit Alp'e gelen tekliflerde artmaya başladı.

 


2015 yılında ünlü bir markanın reklam yüzü olan Yiğit Alp Karadayı bu reklam filminde ünlü oyuncu Timur Acar’la birlikte oynama fırsatı yakaladı.

 

TAN SAĞTÜRK’TEN DANS DERSİ

Pepsi reklamından sonra Yiğit Alp Karadayı, dördüncü reklam filmi olarak yine 2012 yılında Pınar Ayran'ın reklam filminde oynadı. Genç yeteneğin Pınar'ın reklamında oynaması da öyle kolay olmadı. Reklam filmi öncesinde bir hafta boyu süren bir eleme yapıldı. Birçok adayın katıldığı elemelerde Yiğit Alp Karadayı reklamda oynayacak 17 kişi arasına adını yazdırdı. Adını yazdırmakla kalmadı, o reklamda oynayacak 17 kişi arasında en öndeki ana karakter rolünü alarak başarısına bir başka başarı daha katmış oldu. Üstelik bu reklam filmi onun oyunculuk hayatında önemli bir adım oldu. Çünkü Pınar Ayran reklam filmiyle büyük bir tecrübe kazanan Yiğit Alp, reklam çekimlerine başlamadan önce ünlü baletimiz ve dans eğitmeni Tan Sağtürk'ten on gün boyunca dans dersi aldı. Yeteneğine bir başka yetenek daha katan geç oyuncumuz, reklam filminin yönetmeni Mustafa Uslu tarafından sergilediği performansla çok beğenilerek hiçbir elemeye alınmadan ‘Petito’ markasının çikolata reklamına davet edildi. Böylece Yiğit Alp 5. reklam filmini ‘Petito’ markasıyla gerçekleştirmiş oldu.

 


Yiğit Alp 19 Şubat’ta vizyona girecek olan Şahan Gökbakar’ın filmi ‘Osman Pazarlama’ da tek çocuk karakteri canlandırdı.

 

KENTİMİZİN GURURU OLDU

Kısa süre içerisinde oyunculuğunu kanıtlayan Yiğit Alp küçücük yaşına rağmen birçok reklam filminde oynadı. Ailesinin de dikkatini çeken bu yoğun tempo sonucunda, Karadayı ailesi çocuklarının daha fazla yıpranmaması için onun oyunculuk serüvenine bir yıl ara verdi. Ancak bir yıl sonrasında Yiğit Alp'in yoğun ısrarı ve oyunculuk sevdası sonucunda aile gelen diğer teklifleri değerlendirmeye aldı. Teklifleri değerlendiren aile devamında Disney Channel kanalının 'Saat 11' reklam filminin deneme çekimlerine katıldı. Deneme çekimlerinde oyunculuğa bir yıl ara vermiş olmasına rağmen tekrar başarılı performans sergileyen Yiğit Alp reklamın ana karakteri olmaya hak kazandı. Her girdiği denemeden başarıyla çıkan ve çoğunda ana karakter olmayı başaran genç hemşerimiz, küçük yaşına rağmen kentimizin gururu oldu.

 


Ünlü oyuncu Meltem Cumbul’la Yiğit Alp’in çekimler sırasında çekildiği bir kare.

 

O ARTIK BEYAZ PERDEDE

Reklam filmlerindeki başarısıyla televizyon kanallarının dikkatini çeken Yiğit Alp daha sonra TRT’den direk olarak teklif alarak ‘Ramazan Sofrası’ reklam filmine davet edildi. Bu reklamda da ana karakteri oynayan Yiğit Alp böylece hiçbir denemeye girmeden direk olarak teklif alarak oynadığı Petito markasının reklam filminden sonra ikinci reklam filminde oynamış oldu. Sergilediği performanslarla adından camiada sıkça söz ettirmeye başlayan Yiğit Alp Karadayı 2014 yılında ‘Çılgın Kamp’ sinema filminin oyunculuk seçmesine katıldı. Elemelerde her zamanki gibi başarılı olan Yiğit Alp bu filmde de 8 karakterden, 2.ana karakter olarak filmde görev aldı. Böylece Yiğit Alp beyaz perdeye adım atarak ilk sinema oyunculuğu deneyimini de yaşamış oldu.

 


Kısa sürede oyunculuğunu kanıtlayan ve sergilediği performanslarla herkesin beğenisini toplayan Yiğit Alp Karadayı sinema filmlerinde de rol aldı. ‘Bir gün bir çocuk’ filminde görev alan genç yetenek burada Bez Bebek dizisinin ‘Joker’i Mehmet Usta’yla aynı projede yer aldı.

 

ÜNLÜ OYUNCULARLA OYNADI

Yiğit Alp 2014 yılının devamında bir başka proje olan ve Kanal 7’de yayınlanan ‘Güldeste’ isimli kısa filmde marangoz çırağı olarak rol aldı. Yine 2014 senesi içerisinde Samanyolu kanalı Yiğit Alp’i direk olarak arayarak ‘Küçük Kıyamet’ dizi filminde konuk oyuncu olarak dizinin 63.bölümünde kendisine rol verdi. Yine aynı sene içinde bir başka reklam filmi olan ‘Mevlana Çay’ markasının reklamında rol aldı. Ancak bu reklam filmi yurt dışı projesi olduğu için ülkemizde yayınlanmadı.2015 yılında ise yine Samanyolu’nda yayınlanan ‘Sungurlar’ dizisinin 16 bölümünde rol alması için seçilen Yiğit Alp, bu dizide ancak iki bölüm oynayabildi. Dizi Eskişehir’de çekildiği için Yiğit Alp’in ailesi eğitimini aksatmaması için Alp’i diziden geri çekmek zorunda kaldı. Oyunculuk konusunda gerek tecrübeleri gerekse sergilediği performanslarla herkesin beğenisini toplayarak 2015 yılında daha kaliteli projelerde oynamaya başlayan Yiğit Alp ünlü bir bankanın reklam yüzü oldu. Bu reklam filminde ünlü oyuncu Timur Acar ve Hasibe Eren’le birlikte oynayan genç yetenek oyunculuk konusunda tecrübesine tecrübe katmış oldu.

 


Yiğit Alp’in katıldığı ‘O Ses Türkiye’ isimli programdan bir hatıra.

 

BAŞARIDAN BAŞARIYA KOŞUYOR

Oyunculuk serüvenine devam eden Yiğit Alp başrolünü Şahan Gökbakar’ın oynadığı ve kardeşi Togan Gökbakar’ın da yönetmenliğini üstlendiği ve 19 Şubat’ta vizyona girecek olan ‘Osman Pazarlama’ adlı sinema filminde tek çocuk karakterini canlandırdı. Bu projede de yönetmen Togan Gökbakar tarafından çok beğenilen Yiğit Alp, başka projelerde de beraber çalışmak için kendisinden söz aldı. Devamında ‘Bir Gün Bir Çocuk’ sinema filminde toplamda bulunan 8 çocuk karakter arasında 3. çocuk karakteri canlandırdı. Sonrasında ise Mahsun Kırmızıgül’ün yapımcılığını üstlendiği ‘Şehrin Melekleri’ dizisinde ana karakter seçildi. Ancak film 6. bölümde yayından kaldırıldığı için Yiğit Alp bu filmde sadece bir bölüm oynayabildi.

 


Yiğit Alp Karadayı 2. profesyonel reklam çekimi olan güzide şehrimiz Gaziantep’in tanıtım reklamında ‘Yabancı Damat’ dizisinin namı değer Memik Dedesi Arif Erkin Güzelbeyazoğlu’yla birlikte oynadı.

 

AİLENİN ÖNCELİĞİ EĞİTİM

Oyunculuk konusunda profesyonelleşen Yiğit Alp’e devamında bir çok projeden teklif geldi. Ancak aile çocuklarının eğitimini birinci sırada tuttuğu için şehir dışından gelen teklifleri reddetti. Yiğit Alp’in annesi Fatoş Karadayı “ Oğlum oyunculuk konusunda çalışmalara başladı ve kendini bu alanda kanıtladı. Ancak biz aile olarak çocuğumuzun eğitimini birinci sırada tutuyoruz. Onun çekimlerden kazandığı parayı da onun adına açtırdığımız hesapta biriktiriyoruz. Bu biriken para yine Yiğit Alp’in geleceği için harcanacak. Belki de üniversite eğitimini bu parayla sağlayacak. Ama dediğimiz gibi bizim birinci sırada değerlendirmemiz Yiğit Alp’in eğitim hayatı” diyor.

 


Küçücük yaşına rağmen bir çok ünlü oyuncuyla oynama fırsatı yakalayan Yiğit Alp, dizilerin yakışıklı oyuncusu Gökhan Alkan’la da birlikte çalışarak tecrübesine tecrübe kattı.

 

EN BÜYÜK HAYALİ ASKER OLMAK

Küçük yaşına rağmen gerçekleştirdiği performanslarla gurur kaynağımız olan İzmitli Yiğit Alp Karadayı’ya en büyük hayalini sorduğumuzda ise “ Ben oyunculuğa hobi olarak başladım. Eğlenerek yaptığım bir iş bu. Benim en büyük hayalim ise baba mesleği olan asker olmak. Bir başka hayalim de profesyonel basketbolcu olarak kalabalık seyirci önünde maç oynamak. Ben oyunculuğa bağlanmak istemiyorum. Oyunculuğa devam etsem bile bu işin eğitimini alarak devam ettireceğim. Oyunculuk hayatımın gidişatına göre iyi bir güzel sanatlar fakültesine giderek bu alanda çalışmaları mı sürdürebilirim” şeklinde konuştu.

 

 

Sohbetimiz sırasında gerçekten de akıllı ve efendi tavırlarıyla dikkatimizi çeken Yiğit Alp’in annesi Fatoş Karadayı’yla da küçük bir sohbet gerçekleştirdik. Yiğit Alp gibi oğlunun bu tür projelerde yer almasını isteyen ailelerin merak ettiği birkaç soruyu kendisine yönelttik. İşte Anne Fatoş Karadayı’yla gerçekleştirdiğimiz o kısa bölüm;

 

Oyunculuk konusundaki deneyimleri Yiğit Alp’in karakterini nasıl etkiledi. Gerçekleştirdiği başarılar onun şımarmasına neden oldu mu?

-Oğlum oyunculuk konusunda küçük yaşlardan beri hevesliydi. Önümüze bir şans çıktı ve kendisi bunu oldukça iyi değerlendirdi. Tekliflerde ardı ardına gelmeye başlayınca ben kendisiyle bire bir olarak konuştum ve ona iki şart koştum. Oyunculuk sonucunda şımardığını görürsem ve derslerinin olumsuz etkilendiğinin farkına varırsam seni bu mecradan çeker alırım dedim. Diğer şartım ise oyuncu olmak istiyorsan da eğitimini bu alanda tamamlayacak olması oldu. Kendisine uzun uzun oyunculuk için eğitimini aksatmaması gerektiğini söyledim. Kendiside kabul etti ve çok şükür oyunculuğa başladığından beri eğitimini de aksatmadı. Karakterinde de hiçbir olumsuz davranış olmadı. Olursa da zaman hiç önemli değil olduğu an oyunculuk hayatı onun için biter.

 

ÖNCELİĞİ EĞİTİM OLMALI

Peki oyunculuk konusunda çocuğunuzun geleceğini nasıl görüyorsunuz?

- Bu sektör değişken bir yapıya sahip. Şuan için parlasa bile yarın ne olacağı belli değil. Daha sonrasında büyük problemler yaşayıp, hüsran olmaması için ailesi olarak önceliğini eğitime vermesinden yanayız. Ancak kendisi oyuncu olmakta ısrarcı olursa da eğitimini bu alanda tamamlamalı. Çünkü bu mecrada alaylı olarak yetişen insanların önü bir yerde kesiliyor. Daha sonrasında ise farklı problemler doğabiliyor. Onun için biz çocuğumuzun geleceğini oyunculuk üzerine değil, eğitim üzerine kurmaktan yanayız.

 

Son olarak bu alana çocuklarını sokmak isteyen aileler için söylemek istedikleriniz nelerdir?

-Bu alan biraz yıpratıcı bir alan. Çocuklar çabuk şımarabiliyor ve eğitimini aksatabiliyor. Çocuklarını bu projelerde değerlendirmek isteyen aileler parayı geri plana atsınlar, çocuklarını yıpratmasınlar. Çocuklarında bu olayın büyüsüne kendini kaptırmasına izin vermesinler. Çocuklarının yanında olarak onları heves ettikleri alana yönlendirsinler. Hiçbir şey için çocukları zorlamasınlar.

12356 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Kötü iş çıkınca üzülen bir kuaförüm

Kötü iş çıkınca üzülen bir kuaförüm

Gebze’nin en marjinal, kendini en çok seven ve yaptığın işin bir sanat olduğunu ifaden Salon Aytaç’ın sahibi Aytaç Kalaycı, “Mesleğime sanatsal anlamda bakıyorum. Kötü iş çıkınca üzülebilen bir kuaförüm” dedi

Bu yemekler ve mekan sizi evinizde hissettirecek

Bu yemekler ve mekan sizi evinizde hissettirecek

Fethiye Caddesi Karagöz İş Hanı’nda yaklaşık bir yıldır hizmet veren Zeyno’nun Ev Yemekleri Lokantası birbirinden iddialı ve lezzetli yemekleriyle müşterilerini bekliyor

Gülüşünüz eksik kalmasın implantla tamamlansın

Gülüşünüz eksik kalmasın implantla tamamlansın

Diş implantı eksik olan dişlerin yerine işlevi yeniden kazandırmak için çene kemiğine yerleştirilen uygun malzemelerden yapılan yapay diş köküdür. İmplant uygulanarak hem eksik dişler tamamlanır hem de boşluktan dolayı oluşan estetik problemi giderilir.

Yaz günlerinde hafif lezzetler

Yaz günlerinde hafif lezzetler

Hafif börekleriyle ağızlarda unutulmaz lezzetler bırakan Göçmen Börekçisi, el yapımı alternatifleriyle ‘börek ağırdır’ inanışını ortadan kaldırıyor

Yaşam'ın tarifleri

Yaşam'ın tarifleri

Bu hafta; Tavuk etli taze fasulye salatası, patatesli mısır çorbasıve karadutlu marzipan lokmaları tarifleri sizlerle...

Haydi kadınlar motora!

Haydi kadınlar motora!

İlimizde 45 yıldır motor işleriyle uğraşan Refik Şahbazoğlu, daha faza kadın motor sürücüsü görmek istediklerini belirterek, “Herkese tavsiyem motora binmeleri” dedi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER