PARİS: AŞK VE TARİH ŞEHRİ...

Paris: Aşk ve tarih şehri...

Bu iki hafta sizlere Paris ve Eskişehir hattından yazıyorum..

Bu hafta – Paris

Geçtiğimiz hafta hem Paris arkasından da Eskişehir’i gezdim. Güngör Arslan ile uzun uzuna yürümeli seyahatlerimiz artık bir klasik haline geldi. Gittiğimiz yerlerin en arka sokaklarına kadar gider ayak basılmadık yerini bırakmayız.

 

Paris’i geziyoruz…

Evet, bizim yaptığımız pek yapılmayan bir şeydi. Paris denince akla ilk gelen şey ‘Aşk’ olur.

Paris ile ilgili birçok tema zaten aşkı simgeler.

İnsanlar bu şehre genelde sevgilisiyle veya eşiyle gelmeyi tercih eder. Ama biz bu algıya kapılmadık ve aşkın yanı sıra tarihinde kendini şehrin her karesinde gösterdiği Paris’e gittik.

 

 

İşin komik yanı ise bu seyahatin sevgililer gününe denk gelmiş olması. Daha Orly havaalanında polis kontrolünden geçerken bile garip bir ambiyans olmuştu.

14 Şubat zamanı Paris’e tatile gelmiş iki erkek. Kuşku uyandırıcı..

Bu durum otelin resepsiyonunda, Michelin yıldızlı restoranlarda başbaşa yemek yerken veya bazı başka yerlerde de kendini gösterdi.

Ama işte bizde algı farklıydı.

Paris’in tam merkezinde hatta gece hayatının kalbinin attığı Chatelet bölgesinde Güngör Arslan ile aynı odada kaldık.

Bazen bu duruma kendimiz de espriler yaptık, güldük.

Ama sonuç olarak harika anılar ile döndük. Şu anda Paris’i gezdir deseniz İzmit’i gezdirdiğimiz gibi gezdiririz. Ayak basmadık yer girip çıkmadığımız dükkan – restoran – alışveriş merkezi kalmadı.

 

 

Metro kartımız cebimizde…

Paris’e ulaştıktan sonra ilk işimiz 3 günlük limitsiz metro kartı almak oldu. Paris metrosu gerçekten kusursuz olarak tasarlanmış. New York City metrosu kadar dinamik olmasa da işinizi eksiksiz çözebiliyor. Gece saat 02:00’ye kadar kesintisiz çalışan metroda hangi saatte giderseniz gidin bekleme süreniz en fazla 5 dakikalarda. Biz 2 dakikadan fazla hiç beklemedik.

Elimizde şehir haritaları sırtımızda sırt çantalarımız şehri hem metroyla hem de yürüyerek yedik bitirdik. En sevdiğim şekil. Sırt çantam haritam elimde de kahvemle şehri dolaşmak. Kimsenin umrunda olmamak ve gerçek anlamda özgürlük.

Paris’te özgürlüğünüzü tam olarak yaşayabileceğiniz çok özel bir şehir. Şansımıza hava da gezmek için gayet iyi sayılırdı ve biz de hakkını verdik.

 

 

Pere Lachaise Mezarlığı (Ölümsüzler Mezarlığı)

Paris’te bulunan bu mezarlık içinde yatanların kim olduğuna baktığınızda hem anlayabileceğiniz gibi ölümsüzler mezarlığı.

Bu mezarlığa turistler akın akın geliyorlar. Her bir mezar ayrı bir sanat eseri..

Le Pere Lachaise’de yatan ünlülerden bazıları Honore de Balzac, Frederic Chopin, George Bizet, Auguste Blanqui, Maria Callas, Auguste Comte, Edith Piaf, Oscar Wilde, Apollinaire, Marcel Proust ve Jim Morrison bu isimlerden bazıları. Türkiye’den Yılmaz Güney ve Ahmet Kaya da bu ünlü mezarlıkta yatıyor.

 

 

Yürüyoruz..

Acıktığımız an kendimizi en sevdiğimiz sandviç ve kahve zincirlerinden olan ve Türkiye pazarına hala girmeyen Pret A Manger ile bir zamanlar açılan ama İstanbul’da istediğini bulamayıp geri çekilen Paul’lere attık.

İçtiğimiz kahveler, enfes bagetlere yapılmış sandviçler harikaydı.

 

 

Louvre Müzesi (Dünyanın en büyük müzesi)

Louvre, on üçüncü yüzyıl başlarında (1204), Philippe Auguste tarafından ilk şekliyle inşa ettirilmiş. Adını İngilizcede kuvvet, güç anlamına gelen “Lower” kelimesinden alan saray, daha sonra 14. yüzyılda kraliyet merkezi olmuştur. On beşinci yüzyılda ise saray, Loire'nin kıyısına taşınınca Louvre bakımsız kalmış ve 1564'te sarayın Tuileries bölümünün yapımına başlanmış fakat, Üçüncü Napolyon zamanında tamamlanabilmiş. 1793'te müze hâline gelen saray, 1871'de büyük bir yangın geçirmiş. Yapılan tamirat ve değişikliklerle zamanımıza kadar gelen bina 1932'de son şeklini almış.

 

 

İçerisinde bulunan sanat koleksiyonları, yenileriyle birleştirilerek büyük bir sanat müzesi hâline getirildi.

Louvre şu an sekiz farklı departmanda 380.000'den fazla obje ve sergilenen 35.000 sanat eserini içeriyor.

Müzeye girdiğinizde ilk başta her eserin başında yarım saat zaman harcarsınız sonra baktınız olmuyor hızlanıp canım eserlere göz ucuyla bakarak hızlı adımlarla Mona Lisa’yı ararsınız. Mona Lisa ile buluştuktan sonra da kendinizi tekrar Paris sokaklarına atarsınız. İstisnalar hariç genelde olan biten budur. Ama gerçekten her karesiyle etkileyicidir.

 

 

Champs Elysees – Şanzalize

Paris’in ünlü Şanzalize Caddesi’ni defalarca yürüdük. Üzerinde bulunan pasajlara girdik çıktık. Çok orijinal dükkanlar var. İnanılmaz dekore edilmiş konsept mağazalar da burada. Özellikle Abercrombie mağazası dudak uçuklatacak cinsten. Caddenin bir bölümü sadece yürüyüş için ve burada mağaza yok. Ancak kaldırımlar, parklar enfes dizayn edilmiş. 1600’lü yıllarda yapımına başlanan cadde dünyanın en iyi öngörülü iş harikalarından. O zamanlardan bugünü kestirmiş adamlar. Karşıdan karşıya geçmek ciddi anlamda zamanınızı alıyor.

 

 

Üç tekerli bisikletle Paris’i gezdik..

Bu bisikletle Paris’in her yerine gittik. Şansımıza bisikleti kullanan kişi Türkçe bilen bir Bulgar çıktı. İsa ismindeki bu arkadaş bize şehrin her yerini gezdirdi. Lady Diana’nın kaza yapıp öldüğü tünelden Notre Dam’a kadar’ şehrin en güzel köprülerinden Eyfel kulesi ve Zafer Takına kadar Askeri müze ve Napolyon’un mezarı, La Fayette alışveriş merkezi, Lido Show…

Hoşumuza giden yerlerde durduk fotoğraf çekildik. Paris’i bu bisikletle dolaşmak çok eğlenceli.

 

 

Montmartre ve kuşbakışı Paris..

Montmartre, Paris şehrinin 18. bölümünde bulunan bir yerleşim. Bulunduğu yer ise, Paris'in en yüksek rakımı olan yer. (130m). Jean-Pierre Jeunet'nin ödüllü filmi Le Fabuleux Destin d'Amélie Poulain de bu mahallede çekilmiş.

Paris manzarasını izleyebileceğiniz en güzel noktalardan birisidir. Montmartre üzerinden Paris manzarasını doyasıya izleyebilir, tepede bulunan Sacre Couer Bazilikası gezilebilir ve alanda bulunan ressamlara portrenizi yaptırabilirsiniz.

İsterseniz tepeye toplu taşıma ile de (metro+finiküler ya da metro+montmartre gezi treni) ile ulaşabilirsiniz. Tepede bulunan ressamlar, dar sokaklar Paris’e ayrı bir hava katıyor Montrmartre

 

 

Dünyaca ünlü kabare Moulin Rouge‘da Montmartre bölgesinde bulunmaktadır. Geçmişten günümüze gelen birçok dünyaca ünlü sanatçının Montmartre Tepesi üzerinde stüdyoları bulunmaktadır. Montmartre üzerinde çalışmış ressamlardan bazıları Pablo Picasso, Salvador Dali, Claude Monet, Vincent van Gogh ve Amedeo Modigliani..

Burada merdivenlerde oturup Paris’e karşı sokak müzisyenlerinin enfes müziklerini dinlemek harika bir duygu.

4 günde Paris’in altını üstüne getirdik. Paris güzel bir şehir. Görsel kirliliğe hiçbir şekilde yer yok. Şehrin kaldırımları, meydanları, parkları, bahçeleri (Özellikler Luxemburg bahçeleri ) enfes.

 

Üzgünüm..

Buradaki gibi pis kaka böğk diil. İnsanlar insan gibi yiyor – içiyor – yaşıyor ve herkes herkese hayatın her anında saygı gösteriyor...

Hadi dedim orası Paris. Adı yeter.. Dünyanın en çok turist çeken şehri falan filan.

Ama Paris’in arkasından hemen Eskişehir’e gittiğimde benim ve İzmit’te yaşayan siz sevgili abilerimin – kardeşlerimin uğradığı tecavüzün boyutlarını gördüm.

Paris tamam ama Eskişehir beni çok üzdü..

(Haftaya)

8055 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Kötü iş çıkınca üzülen bir kuaförüm

Kötü iş çıkınca üzülen bir kuaförüm

Gebze’nin en marjinal, kendini en çok seven ve yaptığın işin bir sanat olduğunu ifaden Salon Aytaç’ın sahibi Aytaç Kalaycı, “Mesleğime sanatsal anlamda bakıyorum. Kötü iş çıkınca üzülebilen bir kuaförüm” dedi

Bu yemekler ve mekan sizi evinizde hissettirecek

Bu yemekler ve mekan sizi evinizde hissettirecek

Fethiye Caddesi Karagöz İş Hanı’nda yaklaşık bir yıldır hizmet veren Zeyno’nun Ev Yemekleri Lokantası birbirinden iddialı ve lezzetli yemekleriyle müşterilerini bekliyor

Gülüşünüz eksik kalmasın implantla tamamlansın

Gülüşünüz eksik kalmasın implantla tamamlansın

Diş implantı eksik olan dişlerin yerine işlevi yeniden kazandırmak için çene kemiğine yerleştirilen uygun malzemelerden yapılan yapay diş köküdür. İmplant uygulanarak hem eksik dişler tamamlanır hem de boşluktan dolayı oluşan estetik problemi giderilir.

Yaz günlerinde hafif lezzetler

Yaz günlerinde hafif lezzetler

Hafif börekleriyle ağızlarda unutulmaz lezzetler bırakan Göçmen Börekçisi, el yapımı alternatifleriyle ‘börek ağırdır’ inanışını ortadan kaldırıyor

Yaşam'ın tarifleri

Yaşam'ın tarifleri

Bu hafta; Tavuk etli taze fasulye salatası, patatesli mısır çorbasıve karadutlu marzipan lokmaları tarifleri sizlerle...

Haydi kadınlar motora!

Haydi kadınlar motora!

İlimizde 45 yıldır motor işleriyle uğraşan Refik Şahbazoğlu, daha faza kadın motor sürücüsü görmek istediklerini belirterek, “Herkese tavsiyem motora binmeleri” dedi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER