SANAT ALTIN BİR BİLEZİKTİR

Sanat altın bir bileziktir

Dore Müzik ve Bale Akademisi’nin sahibi Sanem Yavuz, çocukların sanatla ilgilenmesinin onlar için bir altın bilezik olduğunu söyledi

Eylem Selvi ARI & Tülay DURAN

Dore Müzik ve Sanat Akademisi’nin sahibi Sanem Yavuz, bu haftaki ‘Kadın Dediğin’in konuğu oldu.

Kendisiyle çok keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.
Çok sıcak ve samimi bir hanım Sanem Yavuz.

Kendisi henüz çok küçük yaşlarda sanatla ilgilenmeye başlamış, eğitimini almış bir kadın.

Hayallerini gerçekleştirmiş; hayalindeki üniversitede okumuş ve şu anda hayalindeki işi yapan bir kadın.

Ve tüm ebeveynlere çocuklarının sanat yanını keşfetmelerini öneriyor.

Annesine de çok teşekkür ediyor; onun müziğe olan ilgisini keşfettiği için.

Sanem hanım, sanatla ilgilenen çocukların daha özgüvenli olduğunu, toplum içerisinde varlıklarını daha kolay gösteren bireyler olduğunu söylüyor.

Tabi sanatın ve müziğin zekaya olan katkılarını da es geçmiyor.

Çocukların sanatla ilgilenmesinin, sanat yapmasının gelecekte onlar için bir altın bilezik değerinde olduğunu söylüyor.

Kadınlara da çok önemli bir tavsiyesi var; “Ayaklarınızın üzerinde durmak için mutlaka üretin.”

 

Sanem hanım, sizi tanımayanlar için kısaca bir kendinizi anlatır mısınız?

-1980 İzmit doğumluyum. Üniversiteye kadar öğrenim hayatım burada geçti. Sonrasında küçük yaşlardan beri hayalini kurduğum bir okul vardı; İstanbul Teknik Üniversitesi Devlet Konservatuvarı. Hedefime ulaştım. Orayı kazandım ve mezun oldum. Sonrasında aşk dolayısıyla İzmit’e tekrar geri döndüm. Evlendim, 2 tane oğlum var. 2004 yılında da Dore Müzik ve Bale Akademisi’ni kurdum.

 

Çocukken sanatla ilgilendiniz değil mi?

-8 yaşında annem benim müziğe olan ilgimi keşfetmiş. Onun yönlendirmesiyle özel derslere başladım. Kanun çalıyordum. Sonrasında piyano da çaldım. Musiki cemiyeti girdi hayatıma. 10 sene kadar solist olarak musiki cemiyetinde görev yaptım. Ben İTÜ’ye gireceğimi de 8 yaşında söylemiştim. Küçük yaşta bir hedef koyduğunuz zaman zorluk çekmiyorsunuz. Aileniz size bu yolda destekse her şey güzel gidiyor. Lise hayatımda radyoda çalıştım, spikerlik yaptım, kendi programlarım oldu, yerel bir televizyon kanalında program yaptım. Bunlar benim hobimden ötürü geçirdiğim zamanlardı. Yine İstanbul’da okurken ajansa bağlı reklam çekimlerinde yer aldım. Mesela; OMO’nun ve Milliyet’in bir reklamında oynadım. İzmit’e dönünce ajans hayatım bitti. Döndükten sonra bir yıl kadar MEB’e bağlı bir kurumda eğitmenlik yaptım. Sonra bu işin okulunu bitirdiğim ve hamurunda yoğrulduğum için ailemin ve eşimin desteğiyle okulumu kurdum.

 

İstanbul’da kalmayı hiç düşünmediniz mi?

-Aşktan sebep İzmit’e geldim. İstanbul’da yaşamımı sürdürmek istedim ama kısmet buymuş.

 

Biraz magazin olsun, Kocaelispor Kulüp Başkanı Bahri Yavuz beyle nasıl tanıştınız?

-Bahri beyin ortanca kardeşi Özgür benim çocukluk arkadaşım. Özgür bizi tanıştırdı. İyi ki de tanıştırmış. Ayrıca senelerce komşuyduk Bahri beyle. Ama çocuktuk o zamanlar. Aşık olacağımızı bilmiyorduk. Aramızda yaş farkı da vardı. Ben 14 iken o 20 yaşındaydı. Ama demek ki kaderimiz bir yazılmış.

 

MİLLİ EĞİTİM’E BAĞLIYIZ

2004 yılında Dore’yi kurdunuz. Doğuş hikayesini anlatır mısınız? Bir de neden ‘Dore?’

-Do ve Re notalarından yola çıkarak bu ismi verdik. Aslında ilk etapta yabancı bir isim vermek istiyordum. Ancak bu tür kurumları kurarken Ankara ile bağlantılı hareket ediyorsunuz. Seçtiğim ismin Türk Dil Kurumu’nda olmadığını ve bu ismi kullanamayacağımı söylediler. İsmi de şu an hatırlamıyorum. O an alelacele isim istediler ve ağzımdan ‘Dore’ çıktı.

 

Bu işin zorlukları neler?

-Milli Eğitim’e bağlanmak çok zordur. Çünkü bu şekilde çok fazla kaç kurs var. Yer kiralayıp gitar, bale ve piyano dersi verebiliyorlar. Bu veli ve çocuk için çok riskli. Mesela balede bir takım temel hareketlerle başlıyorsunuz, yanlış yaptırılırsa dönüşü imkansız. Yine piyanoda da eli yanlış oturtursanız o el bir daha düzelmez. Biz bu yola çıkarken ‘evet sanatla uğraşacağız ama en önemlisi çocukla uğraşmak’ dedik. Ben de bir anneyim. Nasıl doğru eğitim alabilirler bunu düşünürüm. Sanatı önce sevdireceksiniz sonra öğreteceksiniz. Çünkü 4 yaşlarında başlıyor çocuklarımız. Hocalarımız sağ olsun oyunlarla sevdirip sonra eğitime başlıyorlar. Çocukları belli bir zaman diliminde bir arada tutmak ve onları adapte etmek zor. Piyano hocamız teke tek ders yapıyor ama bale hocamız 15 öğrenciyi bir arada tutmaya çalışıyor. Benim için kadro çok önemli. Hocalarımızın konservatuvar mezunu olmasına önem veriyorum. Hocalarımız iyi okullardan mezun oldu.

Bir de Milli Eğitim’e bağlı olduğunuz için bir takım kriterler oluyor. Bir kere yerinizde yangın merdiveni olacak, içkili mekanlara yakın olmayacak. Bütün odalar metrekare hesabı oluyor. İlk yıl kiradaydım. Ama yer sahibimiz burayı satmaya kalkınca almak zorunda kaldım. Milli Eğitim’e bir daha bir yer kabul ettirmem zor olacaktı. Mesela Milli Eğitim’den izinsiz buradan hiçbir malzeme çıkaramayız. Tadilatı bile Milli Eğitim’e soruyoruz. Şartlarımız ağır. Senelik teftişlerimiz oluyor. Bunu yapmaları çok güzel. Belki kaçak kursların önüne geçerler.

 

Piyano dersi için kaç yaş itibariyle kayıt alıyorsunuz?

-4-6 yaş aralığında çocuklarımızı alıyoruz. Ama ben sınır koymuyorum. 10-12 yaşında bir çocuğu da alıyoruz. Önce bir kulak testine tabi tutuyoruz. Müzik kulağı varsa eğer asla reddetmiyoruz. Evet, bu bir yetenek işi. 4 yaşında başlarsa ilerisi için büyük avantaj. 15 yaşında başlarsa belki çok verim alamayız ama öğrenir. Ben hiç kimsenin içerisinde ukde kalmasın istiyorum.

 

Balede durum nedir?

-4 ve 11 yaş aralığında kayıt alabiliyoruz. Yine diyorum; 12-13 yaşında çocuk geldi, niyeti bale yapmaksa onu vücut yapısına göre değerlendiriyoruz. Hocamızdan onay alırsa derslerimize katılabiliyor. Bale için kas gelişimini tamamlamak şart. Çünkü kas gelişimi tamamlanmadıysa gelecekte sıkıntı oluyor. Bir insan için kas gelişimi 4 yaşta tamamlanıyor. Bale; vücudun dik duruşunu sağlıyor, esneklik kazandırıyor. Müziğin zekaya katkısı zaten tartışılmaz. Bu bilimsel olarak açıklandı. Piyanonun matematiğe inanılmaz katkısı var. Dolayısıyla piyano çalan bir çocukla çalmayan bir çocuk arasında benim nazarımda dağlar kadar fark var. Piyano çalan çocuk; hem bedenini hem beynini kullanıyor. Nota okurken 2 satırı gözleriyle takip ediyor, ellerine hükmediyor ve ayaklarıyla da pedalı kontrol ediyor. Bu koordine inanılmaz.

 

 

EĞİTMEN OLABİLİYORLAR

Peki bu iki sanat dalı zor mu?
-Bale yapmak o kadar kolay değil. Çok meşakkatli bir süreçten geçiyorsunuz. Milli Eğitim’e bağlı olduğumuz için 8 senenin sonunda diplomamızı veriyoruz. Piyanoda da 4 sene sonra diploma veriyoruz. Bu diplomalar o çocuklarımız için altın bir bilezik değerinde. Bizim gibi kurumlarda öğretmenlik yapmaya hak kazanıyorlar. Ama piyanoda 4 yıl yetiyor mu derseniz benim nazarımda yetmez. 4 yaşında çocuk başlıyor piyanoya; okuma yazma yok önce renklerle notaları öğretiyoruz, sonra sayıları öğretiyor, sonra piyano eğitimine geçiyoruz. ben çocuğu 8 yaşında çocuğu mezun edersem eksik kalır. Dolayısıyla mezun olan çocuk bizi bırakmıyor, okul hayatı boyunca devam ediyor.

 

Bu arada öğretmenleriniz kadın. Özellikle mi böyle?

-Hayır, özellikle değil ama denk geldi diyelim. Kadın kadınayız... Piyanoda Aysel Becit, Latife Çubuklu; balede Ezgi Serdaroğlu, Oxana Kutuşova Arkan eğitim veriyor. Bir de asistanımız da Fulya Keçecioğlu var.

 

AİLELERİN BAKIŞI DEĞİŞTİ

Bizim geleneğimizde bale ve piyano yoktur, halk oyunları ve saz vardır? Ailelerin bakış açısı nasıl?

-Avrupa’da tüm evlerde piyano var ve çocuklar küçük yaşlarda eğitim almaya başlıyor. Ama bizim ülkemizde durum farklı, gerçi yıl 2016 bir ilerleme elbet var. Ben kurumumuza gelen aileye soruyorum; ‘Siz mi gelmek istediniz yoksa çocuk mu?’ Anne babanın isteğiyle çocuk buraya 1-2 ay gelir. Ve her geldiğinde ağlar. Ama çocuğun buraya gelmek istemesi çok önemli. Bu tarz çocukları çok az buluyoruz ve bırakmak istemiyoruz. Sanatla uğraşan çocuk hayatına çok şey katıyor demektir. Şimdi bile günümüzde Cv’lerde insanlar, yabancı dilin yanında sanatsal faaliyetleri de sorguluyor. Ve her şeyden önemlisi sanat eğitimi; bu işi meslek haline getirmiş okulunu okumuş insanlardan alınmalı. Bizler verdiğimiz eğitimlerle çok çocuğa konservatuvar kazandırdık.

 

Peki balede neden erkekler azınlıkta? Sanki sadece kız çocukları bunun eğitimlerini alabilirmiş gibi...

-Benim bir tane baletim var. Hazırlık grubumuzda, 4 yaşında. Aile son derece modern yaklaşıyor. Günümüzde şöyle bir algı var; ‘benim oğlum balet olmaz.’ İyi gözle bakılmıyor. Ama biz bu ön yargıyı kırdık. Bu çok önemli. Balet olmak ayıp değil. Belki giyilen kıyafetlerden ötürü bir ön yargı vardı ama biz tişört ve eşofman giydiriyoruz.

     Bizim işimizin en güzel yanı çocukları çok ufak yaşta alıyoruz ve gözümüzün önünde büyüyorlar. Yani vücut gelişimlerinde bir aşırılık görürsek müdahale ediyoruz. Asla cips yiyemezler, asla asitli içecek içemezler. Ergenlik dönemindeki kilo artışını bu şekilde önlemeye, belli bir kıvama sokmaya çalışıyoruz.

 

Neden sadece bale ve piyano dersi veriyorsunuz?

-Aslında tiyatro dersleri de vermek istedik ama yoğunuz ve mevcudumuz çok fazla. Yerimizde yetersiz. Ben yaz boyu bir yer baktım ama gönlümüze göre bir yer bulamadı.

 

HOBİSİ VARSA KÖTÜLÜĞE BULAŞMAZ

Sanatla ilgilenen çocuklar ile ilgilenmeyen çocuklar arasında en belirgin fark sizce nedir?

-Bir kere sanatla ilgilenen çocuklarımız çok özgüvenli. Yıl sonlarında resital yapıyoruz. Çocuklarımız ilk çıktıklarında çok heyecanlanıyorlar. İkinci senede o çocuk ilk senedeki utangaçlığını bir kenara atıyor. Bir de sahne çok güzel bir yer. Her sene bizler de sahnedeyiz. Ben bile sahneye çıktığımda titrerim. Keza başka bir çocuk bir topluluğa girdiği zaman belki utanır, çekinir ama bizim çocuklarımız gayet güzel bir şekilde konuşmasını yapıyor. Bunlar iş hayatında bir kazanç olacak çocuklarımız için. Sanatla çocuklarımız bir zarafet kazanıyor.

   Ayrıca hobisi olan çocuk kötü alışkanlıklara kaymaz. Bunun için vakit bulamaz. Buraya gelen velilere de bunu anlatıyoruz. Türkiye’de maalesef sanata yeterli önem verilmiyor. Yapılan araştırmalar küçük yaşlardan itibaren sanatla iç içe olmanın çocukların fiziksel ve ruhsal gelişimi üzerinde olumlu etkileri olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Mesela bale yapmak omurilik yapısını geliştirir. Çocuğun kendini ve vücudunu tanımasını sağlar, müzik kulağının gelişmesini sağlar. Özgüven duygusunu geliştirir, esnek bir vücut yapısı olmasını sağlar. Grup halinde çalışmayı öğretir. Yanlış duruş şekillerini düzeltir. Piyano çalmak da matematikle ilişkilidir. Beynin çok yönlü çalışmasını sağlar.

 

Çocuklarınız sanatla ilgileniyor mu?

-Küçük oğlumun müzik kulağı var ama henüz yaşı küçük. Büyük oğlum bateri çalmayı seviyor. Ama babasının kanalından gidiyor, futbolla ilgileniyor.

 

DAHA BÜYÜK BİR YER...

Hedefleriniz arasında neler var?

-Daha büyük bir yere geçmek istiyoruz.

 

Bir kadın olarak mesajınız?

-Erkek de kadında ticaret hayatında zorluklar yaşıyor. Sanatla uğraşmak, çocuklara sanatı sevdirmek önemli. Birinin yeteneğini keşfetmek çok önemli. Anneme çok teşekkür etmek istiyorum. Çünkü küçük yaşta bir şeyleri keşfedip beni bu mesleğe yönlendirdi. Onun desteğiyle buraya geldim. Her kadın ayağını yere sağlam basmalı. Bunu da annemden öğrendim. Kadınlarımız kendi hayatlarını idame ettirecek kadar bir şey yapsınlar, üretsinler.

6784 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Kötü iş çıkınca üzülen bir kuaförüm

Kötü iş çıkınca üzülen bir kuaförüm

Gebze’nin en marjinal, kendini en çok seven ve yaptığın işin bir sanat olduğunu ifaden Salon Aytaç’ın sahibi Aytaç Kalaycı, “Mesleğime sanatsal anlamda bakıyorum. Kötü iş çıkınca üzülebilen bir kuaförüm” dedi

Bu yemekler ve mekan sizi evinizde hissettirecek

Bu yemekler ve mekan sizi evinizde hissettirecek

Fethiye Caddesi Karagöz İş Hanı’nda yaklaşık bir yıldır hizmet veren Zeyno’nun Ev Yemekleri Lokantası birbirinden iddialı ve lezzetli yemekleriyle müşterilerini bekliyor

Gülüşünüz eksik kalmasın implantla tamamlansın

Gülüşünüz eksik kalmasın implantla tamamlansın

Diş implantı eksik olan dişlerin yerine işlevi yeniden kazandırmak için çene kemiğine yerleştirilen uygun malzemelerden yapılan yapay diş köküdür. İmplant uygulanarak hem eksik dişler tamamlanır hem de boşluktan dolayı oluşan estetik problemi giderilir.

Yaz günlerinde hafif lezzetler

Yaz günlerinde hafif lezzetler

Hafif börekleriyle ağızlarda unutulmaz lezzetler bırakan Göçmen Börekçisi, el yapımı alternatifleriyle ‘börek ağırdır’ inanışını ortadan kaldırıyor

Yaşam'ın tarifleri

Yaşam'ın tarifleri

Bu hafta; Tavuk etli taze fasulye salatası, patatesli mısır çorbasıve karadutlu marzipan lokmaları tarifleri sizlerle...

Haydi kadınlar motora!

Haydi kadınlar motora!

İlimizde 45 yıldır motor işleriyle uğraşan Refik Şahbazoğlu, daha faza kadın motor sürücüsü görmek istediklerini belirterek, “Herkese tavsiyem motora binmeleri” dedi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER