SELÜLİT VE FAZLA KİLOLARA KARŞI 40 YILLIK AKUSTİK DENEYİM

Selülit ve fazla kilolara karşı 40 yıllık akustik deneyim

Akustik dalga tedavisiyle hem selülitlerinizden kurtulun hem de fazla kilolarınıza ‘elveda’ deyin. Akustik dalga tedavisiyle cilt elastikiyeti artar ve sıkılaşır

AWT'deki şok dalgaları sayesinde, 6-10 cm derinliğe kadar güçlü mekanik enerji dalgaları ile tam kat doku aktivasyonu sağlar. Cilt elastikiyeti artar ve sıkılaşır. Fibroz bantlar çözülerek cildi bırakır ve selülit giderilir. Yağ hücrelerinde hücre zarı geçirgenliği artarak yağ dokuda hacim kaybı oluşur. Kan dolaşımı ve lenfatik dolaşım güçlenerek düzenlenir. Kaslarda biyomekanik stimülasyon ve pasif egzersiz ile kas kondüsyonu artar, kalori harcanır. Doku enzim aktiviteleriyle lokal ve genel lipoliz etkisi oluşturur. Metabolizma hızını artırarak kilo vermeye yardımcı olur.

 

GENEL BİLGİLER

Dünyada ve Türkiye'de obezite, bölgesel yağlanma ve selülit kavramları ne yazık ki birbirine karıştırılmakta ve tek bir sorunmuş gibi algılanmaktadır. Oysa ki bunlar bir birinden çok farklı kavramlardır. Obezite kelime anlamı olarak aşırı kilolu olma halini tanımlayan bir kelime olup, günlük hayatımıza girmiştir. Bölgesel yağlanma ise; yağların vücutta dengeli olarak değil belli bölgelerde birikmesi halidir. Genellikle genetik nedenler ön planda olup, az sayıda insanda ise operasyonlara ve bazı ilaçlara bağlı olarak ortaya çıkar. Kişilerde genel obeziteden daha fazla estetik rahatsızlık oluşturur.

 

CİLTTE PORTAKAL GÖRÜNÜMÜ

Selülit; ciltte portakal kabuğu benzeri görünümle karakterize çok daha karmaşık bir problemdir. Vücut kitle indeksinden bağımsızdır, her kiloda olabilir. Genetik, gebelik, hareketsizlik, sigara, kafein, alkol, yaş, dar kıyafetler, meslek ve yaşam tarzı suçlanmaktadır. Kadınlarda yağ hücresi sayısının erkeklerden daha fazla olması, cilt ile cilt altı dokuları birbirine bağlayan fibroz bantların kadınlarda cilde dik bağlar yapması ve bağ dokunun daha gevşek olması nedeni ile selülit kadınlarda daha sık görülür. Selilüt sadece yüzeysel bir cilt problemi değildir; cilt, cilt altı bağ dokusu, yağ doku, arteryel-venöz-lenfatik dolaşım sistemi, kaslar ve metabolik sistemi de ilgilendiren zor ve karmaşık bir problemdir.

 

 

UMUT TACİRLERİNE DİKKAT

Bu güne kadar zayıflama ve selülitle mücadelede çok çeşitli yöntemler kullanılmıştır. Bu yöntemlerin hepsi elbette az veya çok sonuç veren yöntemlerdi. Fakat bu alanda dünyada ve Türkiye'de zayıflama ile selülit giderme konusunda çok ciddi bir bilgi kirliliği ve umut tacirliği yapılmaktadır. Ne yazık ki insanların mevcut tüm yöntemlere olan güveni hızla azalmaktadır. AWT cilt, cilt altı yağ doku, dolaşım sistemi ve kasları bölgesel olarak çalıştırırken aynı zamanda genel metabolizma hızını sempatik aktivite üzerinden artırarak sistemik etki sağlayabilen medikal teknoloji ürünü bir cihaz olup, üreticisi STORZ Medical’dir.

 

AWT NEDİR?

AWT, Acoustic Wave Therapy'nin kısaltması olup, akustik dalga tedavisi olarak bilinmektedir. Enerji kaynağı bir şok dalga üreticisidir. Ultrason dalgalarından 10 kat daha yüksek enerjili dalgalar olmalarına karşın dokuda ısı, ağrı ve yanık oluşturmazlar. Şok dalgaları insan vücudunda 1960'ların sonlarında böbrek taşlarını kırmakta kullanılmıştır. Dokuda herhangi bir ısı oluşturmadan çok derinlere yayılabilen ve yan etkisi olmadığı 40 yıldan fazla süredir insan vücudunda kullanılarak ispatlanmış bir enerjidir.

 

 

TESCİLLİ TEDAVİ YÖNTEMİ

2006 yılından sonra ise, cilt ve yağ doku üzerindeki etkileri Avrupa'da çok merkezli çalışmalar ile ispatlanarak zayıflama ve selülit giderme amacıyla kabul görmüştür. AWT muadili olan bir tedavi değildir ve diğer cihazlar gibi trend, moda veya flash diye tabir edilen saman alevi bir tedavi olmayıp, etki mekanizması bilimsel olarak ispatlı bir medikal sistemdir. AWT dünyada ilk kez STORZ Medical AG tarafından üretilen cihazlarla yapılmış tescilli bir tedavi yöntemidir. Orjinal bir tedavi yöntemi olan AWT'nin son yıllarda düşük teknolojik cihazlarla yapılmaya çalışıldığı ve bu konuda ulusal ve uluslararası hukuk mücadelesinin devam ettiği bilinmelidir.

 

ETKİ MEKANİZMASI

AWT cilt, cilt altı yağ doku, bağ doku, dolaşım sistemi kaslar ve metabolik sistemi düzenleyen tam kat doku aktivasyon tedavisidir. Bunun doğal sonucu olarak selülit giderilir, cilt sıkılaşır ve yağ doku hacmi azalır. AWT'de etkiyi oluşturan şok dalgalarının vücut içerisinde mekanik olarak yayılırken, 6-10 cm derinliğe kadar geçtiği  dokularda bir uyarı meydana getirerek doğal iyileşme mekanizmalarını tetiklediği ve bunun sonucunda doku aktivasyonu oluşturduğu bilimsel olarak ispatlanmıştır.

 

 

DOKUDA TAHRİBAT OLMAZ

Doku içinde ilerlerken ultrason dalgaları gibi ısı oluşturmazlar ve dokuda tahribat meydana getirmezler. Doku içinde şok dalgaların mekanik gücünden kaynaklı olarak metabolik ve iyileştirici özellikleri açığa çıkar. Ciltte kollajen sentezini uyarır, elastin oranı yüksek kaliteli kollajen sentezini tetikleyerek cilt gerginliğini sağlar. Cilt altı bağ dokuda kısalmış, kalınlaşmış, deforme olmuş fibröz bantları mekanik etkiyle ayrıştırarak cildin girintili çıkıntılı görünümünü ortadan kaldırır.

 

YAĞ HÜCRELERİ ÖLMEZ

Canlı yağ dokusunda şok dalgalarının 1450 m/sn yayılım hızına ulaştığı ve hücre zarı geçirgenliğini arttırarak yağ hücresi içerisinde immobil halde bulunan yağın hücreler arası mesafeye boşalmasını sağladığı deneysel olarak ispatlanmıştır. Buraya boşaltılan mikro yağ damlacıkları hücreler arası sıvı içerisinde kılcal lenf damarlarıyla dolaşıma katılarak enerji döngüsüne girer ve metabolize olurlar. Yağ dokuda hücre zarı geçirgenliğinin geri dönüşlü olarak değişmesi önemlidir. Zira yağ hücrelerini öldürmek, parçalamak veya yok etmek amacımız değildir. Çünkü yağ hücreleri vücutta fizyolojik önemi olan hücrelerdir (östrojen, insülin, seratonin vs). Yağ hücrelerinin ölmesi demek yağ nekrozu denen ciddi bir problemdir ve cerrahi drenaj gerektirir.

 

ENERJİ YAKILMASINI SAĞLAR

AWT yağ doku fizyolojisini bozmadan, yağ doku hacmini dengeli bir şekilde azaltan insan sağlığına zararlı olmayan bir cihazdır. AWT'de kullanılan şok dalgaları ile dokularda arteriyel ve venöz dolaşımın düzenlendiği, doku kanlanmasının ve doku beslenmesinin arttığı böylece daha aktif bir bağ doku elde edildiği ispatlanmıştır.  Aynı zamanda şok dalgaları lenf damarlarının düz kaslarını uyararak solucanvari kasılmalarla lenfatik drenajı arttırır ve hem serbest kalan yağ mikro damlacıklarını hem de ödem sıvısını dokudan uzaklaştırır. AWT'deki şok dalgaları biyomekanik stimülasyon ile kaslarda pasif jimnastik benzeri etki yaparak hem enerji yakılmasına, hem de kas kondisyonu sağlanmasına neden olur.

 

KİLO VEREMEME ORTADAN KALKAR

Ayrıca kaslardaki yüksek frekanslı bu uyarılarla kasılmalar sonucu kan ve lenf damarlarında drenaj daha da artar. Akustik dalgalar vücuttaki enerji noktalarını ve sempatik zincirleri güçlü ve yüksek frekanslı mekanik enerji ile uyararak genel metabolizma hızını maksimum düzeye çıkarır. Bu sayede diyet yapan hastalarda karşılaşılan metabolizmanın yavaşlaması sonucu kilo vermenin durması sorunu, diyet programı, AWT ile kombine edildiğinde ortadan kalkar. AWT'de karın bölgesinde yapılan uygulama ile kronik kabızlık hastalarında kabızlığın düzelmesi de metabolizmanın ve bağırsak peristaltizminin şok dalgalarıyla arttığının bir ispatıdır.

2175 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Kötü iş çıkınca üzülen bir kuaförüm

Kötü iş çıkınca üzülen bir kuaförüm

Gebze’nin en marjinal, kendini en çok seven ve yaptığın işin bir sanat olduğunu ifaden Salon Aytaç’ın sahibi Aytaç Kalaycı, “Mesleğime sanatsal anlamda bakıyorum. Kötü iş çıkınca üzülebilen bir kuaförüm” dedi

Bu yemekler ve mekan sizi evinizde hissettirecek

Bu yemekler ve mekan sizi evinizde hissettirecek

Fethiye Caddesi Karagöz İş Hanı’nda yaklaşık bir yıldır hizmet veren Zeyno’nun Ev Yemekleri Lokantası birbirinden iddialı ve lezzetli yemekleriyle müşterilerini bekliyor

Gülüşünüz eksik kalmasın implantla tamamlansın

Gülüşünüz eksik kalmasın implantla tamamlansın

Diş implantı eksik olan dişlerin yerine işlevi yeniden kazandırmak için çene kemiğine yerleştirilen uygun malzemelerden yapılan yapay diş köküdür. İmplant uygulanarak hem eksik dişler tamamlanır hem de boşluktan dolayı oluşan estetik problemi giderilir.

Yaz günlerinde hafif lezzetler

Yaz günlerinde hafif lezzetler

Hafif börekleriyle ağızlarda unutulmaz lezzetler bırakan Göçmen Börekçisi, el yapımı alternatifleriyle ‘börek ağırdır’ inanışını ortadan kaldırıyor

Yaşam'ın tarifleri

Yaşam'ın tarifleri

Bu hafta; Tavuk etli taze fasulye salatası, patatesli mısır çorbasıve karadutlu marzipan lokmaları tarifleri sizlerle...

Haydi kadınlar motora!

Haydi kadınlar motora!

İlimizde 45 yıldır motor işleriyle uğraşan Refik Şahbazoğlu, daha faza kadın motor sürücüsü görmek istediklerini belirterek, “Herkese tavsiyem motora binmeleri” dedi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER