VARİSTEN KURTULMAK ARTIK ÇOK KOLAY!

Varisten kurtulmak artık çok kolay!

İzmit Seka Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahı Op. Dr. Zeki Talas, varis hastalarını ağrısız ve kanamasız bir yöntemle Seka Devlet Hastanesi’nde tedavi ediyor. Radyofrekans yöntemiyle 15-20 dakikalık bir sürede varislerinizden kurtulacaksınız

Çağımızın hastalığı haline gelen varis, özellikle bayanlarda sıkça görülüyor. Bir o kadar da meslek hastalığı olarak bilinen varis hastalığını öğrenmek ve tedavileriyle ilgili bilgi almak için şehrimizde bulunan Seka Devlet Hastanesi’nin doktorlarından Op. Dr. Zeki Talas ile görüştük. Bıçak altına yatmadan, ağrısız ve kanamasız bir tedavi yöntemi olan radyofrekans uygulaması, Op. Dr. Zeki Talas kontrolünde şehrimizde bulunan Seka Devlet Hastanesi’nde yapılıyor.

 

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz?

-1980 Kırıkkale doğumluyum. İlkokulu Kırıkkale’de okudum, sonra ortaokul ve liseyi Mersin’de okudum. Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 6 yılda bitirdim. Hemen peşinde uzmanlık alanında Cerrahpaşa Kalp Damar Cerrahisi’ni kazandım. 6 yıl kadar asistanlık dönemim oldu. 2011 yıl itibariyle de uzman oldum. İlk görev yerim Sivas Numune Hastanesi, yaklaşık 1,5- 2 yıl kadar orada çalıştım. Hemen peşinden Aydın’da özel bir hastanede çalıştım. Daha sonra da tekrar devlete dönüş, Seka Devlet Hastanesi’nde çalışmaya başladım. 1 yıldır da buradayım. Geldiğimde burada variste eski usul ameliyat yapılmaktaydı. 3-5 ay yeni sistemi kurana kadar ben de eski sistem ile yapmaya devam ettim. Mayıs ayından itibaren yeni sistemi kurduk, Kapalı Sistem Varis ameliyatlarını burada da başlattık. Hatta diğer arkadaşım da son 1 aydır bu sistemle ameliyatlarını yapmaya başladı.

 

VARİS BİR TOPLARDAMAR HASTALIĞI

Yeni sistemden bahsetmeden önce, varisle ilgili biraz bilgi alabilir miyiz?

-Tabii ki. Varis, ne yazık ki toplumun yüzde 80’inden fazlasını ilgilendiriyor. Çünkü bacaklardaki toplardamarlar ile ilgili bir hastalık. Toplardamardan kastımız şu; ayağa gelen kanı tekrar kalbe götürecek damarlardır toplardamarlar. Bu damarlar içinde kapak yapıları var. Neden var? Yer çekimi nedeniyle var. Yerçekimine bağlı kan aşağıda göllenme meyillindedir ama damar içindeki bu kapaklar da kanı iterek yukarıya doğru, kalbe doğru gitmesini sağlar. Zamanla yaş, genetik, çevresel faktörler, giyim tarzı gibi sebepler yüzünden damar içindeki kapaklar bozulur. Kapak etrafında enflamasyon oluşur, yavaş yavaş yangılar başlar. Bunun sonucunda da kapak iyice bozulduğundan, damar, kanı yukarıya taşıyamaz hale gelir. Bozulan kapağın ait olduğu damar genişler, ciltte koca koca parmak damarlar halinde gözükür hale gelir. Artık iyice bozulduğu ve kanı taşıyamadığı için de, ayak bileği ve diz altından itibaren bacaklarda şişlikler oluşur. Gece krampları, ödem, ağrılar ve sızılar başlar.

 


İzmit Seka Devlet Hastanesi Kalp Damar Cerrahı Op. Dr. Zeki Talas ile arkadaşımız Çiğdem Avcu, varisten kurtulmanın yollarını konuştu.

 

DOPPLER ULTRASON İLE VARİS TANISI

Bu belirtilere sahip olan birinde varis var diyebilir miyiz?

-Var diyebiliriz, bence hemen bir uzmana başvurmaları lazım. Zaten fiziksel muayene dışında son dönemde doppler gibi uygulamalarla da varisin tanısını çok rahat koyabiliyoruz. Derecesini, şiddetini, hangi damarlarda olduğunu bulabiliyoruz. Hangi işlem hastaya uygunsa hastayla beraber karar vererek uyguluyoruz. Her hastanın damarı ayrıdır, her hastanın varisi özeldir, tek başına bir cerrahın ya da tek başına bir hastanın karar verebileceği bir tedavi şekli değildir.

 

Çeşitleri var mıdır varisin?

-Halk arasında iç varis ve dış varis olarak bir gruplama var ama tıbbi olarak böyle bir gruplama yok. Tutulan damara göre tedavi de değişmektedir.

 

ÖZELLİKLE KADINLARDA DAHA ÇOK

Genellikle kimlerde görülür?

-Özellikle kadınlarda daha sık görülür. 4 kadında, 1 erkekte şeklinde bir oran vardır. 30 yaşından sonra çalışan, uzun süre topuklu ayakkabı ve dar kıyafetler giyen, güneşlenmeler ve ayakta uzun süre çalışan insanlarda daha sık görülür.

 

Meslek hastalığı da diyebilir miyiz?

-Kesinlikle. Berberlerde ve biz sağlıkçılarda çok sık görülüyor. Özellikle hemşireler bu konuda çok muzdaripler.

 

Masa başı çalışanlar için?

-Yer çekiminin aktif olduğu her alanda varis olma riski vardır. Şu an otururken bile varis olma ihtimalimiz var. Çünkü bacaklarımız aşağıya doğru sarkmış durumda, yer çekimi kanı aşağıya çekiyor. Damarlar kanı kalbe itmek için zorlanıyor. O tip durumlarda bence yapılabilecek en güzel şey ya da varisten korunmak için hepimizin yapacağı en güzel şey; ayağımızı uzatıp oturmak.

 

VARİS ÖLÜMCÜL DEĞİL

Varisin sebep olabileceği hastalıklar var mıdır?

-Şöyle söyleyeyim, varis korkutucu bir hastalık değil. Çünkü ölümcül bir hastalık değil. Kalbi etkilemez ya da kalbe herhangi bir yük getirmez. Ayağı kaybettirmez. Sosyal konforu ve yaşamı bozar sadece. Mesela hastalar yapacakları işi ertelemeye başlarlar, gidecekleri yere gitmezler. Gece özellikle kramplar sebebiyle hasta uyku problemi yaşadığı için yeteri kadar dinlenemez, uykusunu alamaz. Yorgunluk eşittir işten kaçmaktır. O da eşittir sosyal yaşamdan geri kalmak demektir. Variste de en sık ameliyat endikasyonu diyebileceğim şikâyetler aslında bunlardır.

 

HUZURSUZ BACAK İLE ŞİKAYETLER ORTAK

Huzursuz Bacak Sendromu diye bir rahatsızlık var. Onun belirtileriyle karıştırılabiliyor mu?

-%100 karışır. Bize gelen hastalık profilinin bir kısmı huzursuz bacaktır. Ama neye göre demek lazım? Tıpta şöyledir; bir şikayet var ve bunu organik bir sebebe bağlayabiliyorsanız ki bu bizim için varis hastasıdır, eğer hastayı tetkik ettiğimiz halde herhangi bir varis hastalığı yoksa ve bacaklarda buna sebep olacak organik herhangi bir başka rahatsızlığı yoksa o zaman huzursuz bacak sendromu deriz. Ama şikayetler birebir varisle ortaktır. Özellikle akşam saatlerinde başlayan ağrılar, ödemler, gece uyuyamamalar varisle oldukça ortak ama tanıyı koymak çok çok basit. Bir doppler ultrason yaparsanız hastanın varisi olup olmadığını rahatlıkla görebilirsiniz.

 

SİGARA VE ALKOLLE İLGİSİ YOK

Beslenme ile bir ilişkisi var mı?

-Atardamar hastalığı gibi değil, çok ilgisi yok beslenmeyle. Tabi bu her şeyi rahat rahat yiyin demek değil. Genel tıbbi diyet her insan için lazım. Ama varis için herhangi bir diyet yok. Sigara ile alkol ile bir ilgisi de yok. Fakat sigara ve alkol kullananların bütün vücudunda bozulmalar olduğu gibi damarlarında da bozulmalar olacaktır tabi ki.

 

Varis çoraplarının gerçekten bir etkisi var mı?
-Bunu sana hem kişisel olarak da söyleyeyim, hem tıbbi olarak da söyleyeyim, gerçekten etkisi var. Hatta ameliyatlar dahil bütün tedavi yöntemlerini kapsayan geniş bir çalışma yaptığınızda, emin olun varis çorabı kadar etkili bir şey bulamayacaksınız. Neden diye sorarsanız; varis çorabı, sebebe yönelik tek tedavi. Ameliyat, bir hasta damarı veya semptomu yok etmek. Ama hastalığa dokunmuyoruz, hastalık hastada sabit. Diğer damarlarda da görülebilir zamanla. Varis çorabıyla kapak ve damarların bozulmamasını veya bozulmuşsa da daha fazla zarar görmemesini sağlayabiliyoruz. İlaç veya ameliyatla böyle bir lüksümüz yok. O yüzden ameliyat yaptığım hastaya dahil varis çorabı giydirdim. Ameliyat yapamayacağım hastaya zaten %100 giydiririm. Ameliyatlar sonrası bile hatta poliklinikte yaptığımız estetik işlemler sonrası bile varis çorabı öneririm.

 

 

TIPKI ANJİYO GİBİ

Peki, biraz ameliyatlarınızdan ve uyguladığınız yöntemlerden bahsedebilir misiniz?

-Öncelikle 1000 asırlık bir ameliyatımızdan bahsedeyim, eski bir ameliyatımız, açık ameliyat… Açık ameliyat Hipokrat ile başlayan bir sistem. Yıllarca çeşitli cerrahlar bu sistemle ameliyatlar yapmıştır. En son hali yaklaşık 500- 600 yıldır aynı ameliyattır. Hastanın hem kasığından hem de bacağının diğer bölgelerinden yer açarsınız, damarı tamamen çekip kopartarak çıkarırsınız. Bu nedenle o damara açılan bütün dallar kanarlar ve kanayarak iyileşirler. Bir hafta-on gün sonra hasta kontrole geldiğinde topallayarak yürüdüğü ve bacaklarında morluklar olduğu görülür. O yüzden de büyüklerimiz, özellikle Avrupa büyüklerimiz, ‘bu işten vazgeçmek lazım’ diye yeni sistemi bulmuşlar. Yeni sistem de bildiğiniz anjiyo sistemi gibi. İğneyle ultrason eşliğinde damarı göre göre içine giriliyor. Damarın içinden iğne aracılığıyla kasığa kadar kateter gönderiyorsunuz tabi yine ultrasondan damar içini görerek bu işlemi yapıyorsunuz. Daha sonra lazer, radyo frekans veya ilaç, hangi yöntemle yapacaksanız damarı tedavi edip kapatıyorsunuz. 15-20 dakika sürüyor en fazla. Lokal anesteziyle de yapılabilir ama benim tercihim hastanın konforu açısından spleen anestezi. Hasta aynı gün yürüyecek konuma gelir. Dilerse aynı gün taburcu edilebilir, dilerse bir gece misafir kalabilir ki benim tercihim bir gece hastanede kalmasıdır, kontrolümüz altında olsun diye. Yani kısacası açık ameliyat yerine kapalı sistem ameliyatla o bir hafta-10 günlük acıyı çekmeye hiç gerek yok. Konforlu sistemler çıkmışken, eski sistemle enfeksiyon riskini hastaya yüklemeye gerek yok. Yeni sistemler bile kendi içerisinde eskimeye başladı. Mesela lazer bu sistemlerin ilkiydi. Daha sonra radyo frekans çıktı. Lazeri daha az yapmamızın sebebi çevre dokuya da zarar vermesi. Radyo frekansta çevre dokuya zarar minimal. O yüzden benim tercihim de radyo frekans ve burada da bu yöntemi hep uyguluyorum.

 

Varisin tekrarlama gibi bir durumu var mı?

-Tabi ki var. Ama bu ameliyat yapılan damardan değil, vücutta kalan diğer damarlardan sebep tekrarlamalar oluyor. Orada da varis çorabı en büyük destek. Ameliyattan sonra mutlaka giymesi gerekiyor.

 

Herhangi bir iz kalıyor mu, ağrılı bir işlem mi?

-Damara giriş yerimizde ufak bir iz kalıyor o kadar. Ayrıca ağrısız ve sızısız bir işlem…

9146 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Kötü iş çıkınca üzülen bir kuaförüm

Kötü iş çıkınca üzülen bir kuaförüm

Gebze’nin en marjinal, kendini en çok seven ve yaptığın işin bir sanat olduğunu ifaden Salon Aytaç’ın sahibi Aytaç Kalaycı, “Mesleğime sanatsal anlamda bakıyorum. Kötü iş çıkınca üzülebilen bir kuaförüm” dedi

Bu yemekler ve mekan sizi evinizde hissettirecek

Bu yemekler ve mekan sizi evinizde hissettirecek

Fethiye Caddesi Karagöz İş Hanı’nda yaklaşık bir yıldır hizmet veren Zeyno’nun Ev Yemekleri Lokantası birbirinden iddialı ve lezzetli yemekleriyle müşterilerini bekliyor

Gülüşünüz eksik kalmasın implantla tamamlansın

Gülüşünüz eksik kalmasın implantla tamamlansın

Diş implantı eksik olan dişlerin yerine işlevi yeniden kazandırmak için çene kemiğine yerleştirilen uygun malzemelerden yapılan yapay diş köküdür. İmplant uygulanarak hem eksik dişler tamamlanır hem de boşluktan dolayı oluşan estetik problemi giderilir.

Yaz günlerinde hafif lezzetler

Yaz günlerinde hafif lezzetler

Hafif börekleriyle ağızlarda unutulmaz lezzetler bırakan Göçmen Börekçisi, el yapımı alternatifleriyle ‘börek ağırdır’ inanışını ortadan kaldırıyor

Yaşam'ın tarifleri

Yaşam'ın tarifleri

Bu hafta; Tavuk etli taze fasulye salatası, patatesli mısır çorbasıve karadutlu marzipan lokmaları tarifleri sizlerle...

Haydi kadınlar motora!

Haydi kadınlar motora!

İlimizde 45 yıldır motor işleriyle uğraşan Refik Şahbazoğlu, daha faza kadın motor sürücüsü görmek istediklerini belirterek, “Herkese tavsiyem motora binmeleri” dedi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER