Ayşenur Kahraman Aytekin

bizim@bizimkocaeli.com
Yazarın Tüm Yazıları

ENGLİSH TİME!

16 Temmuz 2016 Cumartesi 00:00

Aslında tatildeyiz, yakan güneş, kışın okunmak istenmiş ama okunamamış kitaplar, kumdan kaleler ama derken sohbetin sonu hep eğitim… Hele ki tatile eşlik eden kasabanın İngilizce koordinatörü benimde can ablam ise ,turizm cennetinde İngilizce konuşmak lazım ise mutlaka muhabbet İngilizce edinimine dayanır.

Güzel ülkemde  kanayan yara olan İngilizce öğrenmenin  sırlarını Şule teacherın ağzından almaya çalıştım , bol bolda sıkıştırdım. Tatil mi? En güzel tatil dinlenilirken yapılan beyin fırtınalarını içerir.

İlk iş İngilizce için öğrenme kelimesini kullanmak yerine edinmek ve edindirmek kelimeleri ile yer değiştirerek  başlamak diyebilirim. Kullandığımız kelimelerin ruhuna bürünüyor aslında olgular. İngilizcede öyle olmuş işte, öğrenmenin stresi bürümüş, aramıza derin mesafeler  düşmüş…

İngilizceyi edinebiliriz , çocuklarımız edinebilirler ancak araya mesafe koymadan, korkmadan, dersmiş gibi algılamadan, algılatmadan … Dinlediğimiz şarkılardan edinebilirler, oynanan oyunlardan belki çok basit kumanda ayarlarını İngilizce ile değiştirerek, her gün izledikleri çizgi filmi İngilizce izleterek edinebilirler. Bir çocuğun ana dilini edindiği gibi.

Ülkemizde Dilbilgisi–çeviri yöntemi İngilizce’yi edinmede  bariyer görevi görüyor bunun için bu bariyeri bir an önce ortadan kaldırmak gerekmekte. Kelimeleri İngilizceden Türkçeye çevirmeden günlük hayatta kullanarak vermek kalıcı hafızaya yardımcı oluyor.

KONUŞMA-DİNLEME-OKUMA-YAZMA… Aktiviteler bu dört yeteneğe dayalı hazırlanmalı. Rutin kalıp kullanımı bu işin sihirli dokunuşlarından bir tanesi. Bardağın dolup taşma noktası ise bireysel farklar. Kimi çocuk duyduklarını belleğine yükler fakat çıktı olarak daha geç dönüt verir kimi çocuk ise daha hızlı ama mutlaka ve mutlaka
HERKES İNGİLİZCE ÖĞRENEBİLİR.

Türkçeyi konuşamıyor İngilizceyi nasıl konuşacak? Yada ana dili eğitimini etkiler mi bu kadar küçük yaşta İngilizce edinimi? Gibi düşüncelerden koşarak uzaklaşıyoruz çünkü dil edinimi ne kadar erken yaşlarda başlar ise o kadar hızlı çıktı veriyor.

Ah güzel İngilizce ne çektirdin hepimize derken, ara ara nette dolaşırken karşıma çıkan en kolay İngilizce öğrenme burada , İngilizceyi rüyanızda öğrenin, 15 günde İngilizce gibi başlıklı  reklamlar geliyor aklıma, hep bir kolay yoldan İngilizce öğrenme çabamız varmış meğer, bütün bu çabaların yerini yukarıda yer verdiğimiz küçük tüyolar ile erken yaşlarda  İngilizce edinimine başlanır ise bu iş stres olmaktan çıkıp, eğlenceli bir hal alacaktır.

O zaman yine sevgili  Şule teacherın sloganı ile bitirelim, unutmayın herkes İngilizce edinebilir yeter ki doğru metodlar uygulansın, bu değerli bilgiler için ve İngilizce edinimini erken yaşlara düşürebilmek adına  verdiği çaba için sonsuz teşekkürler. 

Ben tüyoları sizlerle paylaştım….

Hepiniz sevgiyle kalın….

7553 defa okundu.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazarın Tüm Yazıları

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER