2 YIL SONRA ÜNİVERSİTENİN ANCAK MAKETİNİ YAPTILAR

2 yıl sonra üniversitenin ancak maketini yaptılar

Körfez’de Yunus Pehlivan’ın belediye başkanlığı döneminde protokolü yapılan ilçedeki üniversite için şu ana kadar herhangi bir adım atılmadı. Aradan geçen 2 yıl sonra projenin ancak maketi yapılabildi

Körfez’de yapılması düşünülen fakülte veya meslek yüksekokulu için aradan geçen zamana kadar herhangi bir adım atılmadı. Bilindiği gibi ilçeye fakülte veya meslek yüksekokulu yapılması için Yunus Pehlivan’ın belediye başkanlığı döneminde protokol yapılmıştı. Ardından başkanlığa gelen İsmail Baran ise şanslı bir dönemde başa gelmesine rağmen bunu hizmet ağıyla pekiştiremedi.

 

ARAPSAÇINA DÖNDÜ

Körfez’in en çok istediği üniversite konusunda, İsmail Baran’la aynı dönemde göreve gelen Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Körfez’e ayrı bir ilgi gösterdi ve fakülteler getirmeyi vaat etti. Bu fırsatı iyi değerlendiremeyen belediye başkanı İsmail Baran, Yunus Pehlivan döneminde protokolü yapılan ve bina onarımına dahi geçilen üniversite yapımını arapsaçına çevirmeyi başardı.

 

PARA KAYBINDAN BİNALAR YIKILDI

İsmail Baran, Yarımca Hacı Osman Mahallesi’nde yar alan eski belediye hizmet binalarını, tüm uyarılara rağmen ısrarla onarmaya kalkıştı, aradan geçen zaman ve para kaybından sonra da her iki binada yıkıldı. Sadettin Hülagü, imkanlar sağlanması halinde ilçeye fakülte, yüksek okul getirmeyi vaat ederken, İsmail Baran, bu olayı bir türlü yapım aşamasına getiremedi.

 

MAKETİNİ BASINA TANITACAK

DP World ile yakın temasa geçen İsmail Baran, aradan iki yıl geçtikten sonra meclisten karar çıkartıp, sırf bunun için Dubai’ye heyetle gitti ancak eli boş döndü. Dubai’de limanları gezen ekip, ileriki tarihte anlaşma yapmak vaadiyle geri dönerken ilçenin üniversite beklentisi yine çıkmaza girdi. Körfez Belediye Başkanı İsmail Baran en sonunda zoru başardı ve 2 yıllık mücadeleden sonra üniversitenin kendisi olmasa da maketini yaparak basının karşına çıkmaya hazırlanmaya başladı.

 

İLETİŞİM FAKÜLTESİ HAYALİ

Bundan bir süre önce, bölgede 4 yıllık fakülte ve yüksek okul için bir yıl önce ilk ders zili çalınacağı söylenen Baran’ın, ilçede Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi hayalleri kurulan alanda, boş ve terk edilmiş arsa duruyor. Baran ise maket projeyle üniversitenin tanıtımını yapmaya hazırlanıyor. Bu konu hakkında önümüzdeki günlerde bir duyurunun yapılması bekleniyor.

 

SEÇİM VAADİ OLARAK KALABİLİR

DP World bu projeye katılımcı olup protokol imzalayacak mı, yoksa iddia edildiği gibi daha önce verdiği paralar yeterli deyip ilçe halkını hayaliyle baş başa mı bırakacak belli olacak. Tüm bunlar olsa bile üniversitenin bu yıl yapılması ve 2017 yılında ilk öğrencilerini kabul etmesi hayal olarak gözüküyor. Eğer bu yıl da inşaat başlamazsa, kalan 2 yılda da üniversite seçim vaadi olarak sayfalarda yer alacak ve Körfez halkı hayallerine veda edecektir.

6831 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER