40 METREKAREDEN 10 BİN METREKAREYE...

40 metrekareden 10 bin metrekareye...

Erhan Güleryüz, 40 metrekare bir nalburiye dükkanında başlayan ticari hayatına bugün toplamda 10 bin metrekarelik alana sahip olan Güleryüz Yapı Marketleri ile devam ediyor

Tülay DURAN

Emekli astsubay bir babanın beş oğlundan biri…

Ticarete dayısının nalburiye dükkanında orta 3’te çırak olarak başlamış.

Hamurunun yoğrulduğu yer ise Günaydın Nalburiye olmuş.

İşini sevmiş ve sevilmiş, çok da çalışmış.

40 metrekarede kurduğu ilk işyeri bugün yaklaşık 10 bin metrekare.

Kurduğu iyi ilişkiler ve güvenirlik onun başarısının anahtarı olmuş.

Bugün İzmit’te tamamlanmış en büyük inşaat alanı olan Çarşıyapı ve Alan Panorama projelerinde de onun imzası var.

Bu Erhan Güleryüz’ün aslında Güleryüz Ailesi’nin başarı hikayesi…

 

Erhan Bey kısaca size tanıyabilir miyiz?

-12.02.1969 Gölcük doğumluyum. Buranın çocuğu, bu kentin insanıyız. Emekli Deniz Astsubayı rahmetli Cevdet Güleryüz’ün beş oğlundan ortancı çocuğuyum. Babamın işi nedeniyle deniz astsubayı olduğu için bir müddet İzmir’de yaşadık, tayin olayı çıkınca tekrar İzmit’e geri döndük. Cengiz Topel Havalanı’nda ve Gölcük Donanmada görev yaptı. Derince’de ilkokula devam ettim.

 

Çalışma hayatına nasıl başladınız?

-Ortaokula başladığım sene dayımın Derince’de bulunan nalburiye dükkanında çırak olarak başladım. Gündüz okula gidiyordum, okul çıkışı işe akşam da kapatıp eve geçiyordum. Ailem beni çalışmam için zorlamadı sokakta haylazlık yapacağıma çalışayım dedim aslında hoşuma da gitti. Babamın tayini Cengiz Topel’den Gölcük Donanma’ya çıkınca lojmanlara taşındık. Dayım benden çok memnundu. Beni bırakmadı. “Sen burada kal” dedi. Derince’de hafta içleri ananemde kalıp hafta sonları eve geçiyordum. O zaman orta üçteydim. Tabi ben kaptırdım kendimi ticarete, evden de uzağım, o sene ben dokuz dersten sınıfta kaldım. Tabi biraz da ticaretin gazına gelip parayı da tadınca sıcak harçlık dayımda sağ olsun destekliyordu. Dokuz zayıf gelince evden tepki gördüm ve beni aldılar, Gölcük’e geri döndüm. Orta üçü ikinci kez Gölcük’te okudum.

 


40 metrekarelik bir dükkanda ticari hayatına başlayan Erhan Güleryüz, bugün koca bir grubu yönetiyor.

 

HAYATIMDA BİR KEZ TAKDİR ALDIM

O sene hiç dükkana gitmedim ve o sene dokuz dersten kaldığım sınıfı takdirname alarak geçtim. Hayatımda ilk ve tek o sene takdir aldım. Birazda gurur yapmıştım dokuz dersten kaldığım için. Tabi dayım da benden çok memnundu gelmediğim halde bana harçlık yolluyordu inceden zehirliyordu. (gülüyor) Dayımı çok seviyorum, bugün ekmek yiyorsam bana vesile olan dayımın yanında hamurumun yoğrulmasındandır. Çok prensipliydi, ticaretin tüm inceliklerini kendisinden öğrendim. Bugün orası olmasaydı biz de olmazdık. Derslerim iyi olunca yazın tekrar başladım, liseye giderken dükkana da devam ettim, okul hayatım bundan sonra hep çift dikiş oldu. Okumayacağıma karar verdim. Çünkü ticaretin hareketi hoşuma gitti, insanları tanımak, konuşmak beni etkiliyordu. Dayımın İzmit’teki işyerindeki ortağı ayrılınca orada çalışmaya devam ettim. Yani ticarette yetiştiğim yer Yeni Cuma Camii giriş kapısı karşısındaki Rızabey Apartmanı alt köşesi olan Günaydın Nalburiye. Toplamda 17-18 sene çalıştım. Yani Ankara Caddesi’nde daha yapı marketler oluşmamışken orada ticareti öğrendim. İyi firmalar vardı, ticaretin kalbiydi, hamurumuz orada yoğruldu. O dönemler at arabasıyla malzeme taşınırdı. 21 yaşında evlendim. Eşim Betül o dönem babasıyla birlikte kuyumculuk yapıyordu. Sonra bıraktılar ve o ev hanımı olarak devam etti.

 

Dayınızla ticaret hayatınız nasıl bitti ve nasıl bir süreç başladı?

-Belirli sebeplerden dolayı aslında yani kurumsallaşamama, kendini yenileyememe, iki evladı vardı onlar da büyüyordu ve annemlerle dayımların ters düşmesi beni bu sürece götürdü. Kardeşlerim kendi iş yerimi açmam için çok desteklediler. Büyük abim Ayhan Bey Nuh’ta çalışıyordu, Barbaros deniz subayıydı, rahmetli babam da emekli olmuştu. Onlar başlamamı, destek olacaklarını söylediler ve beni cesaretlendirdiler. Onların teşviki, ailemi de yanımda hissederek Ankara Caddesi’nde Umuttıp’ın yanındaki binada 35-40 metrekare bir yeri büyük bir heyecanla tuttuk. 25-26 yaşlarındayım, büyük kızım 3 yaşındaydı. Eşimde çok destekledi. Tabi dayımın çevresi, iş yaptığımız firmalar beni çok sevdikleri için onlardan da çok destek gördüm. Birkaç büyük firmayla da çalışmalarımız vardı, onlar da beni çok seviyorlardı, “aç biz seni destekleriz” dediler. Unutamam, Allah razı olsun, Alarko firması Hyundai fabrikasını o zaman yapıyordu. O grup bayağı destek oldular bize.

 

 

HAYATIMIZIN DÖNÜM NOKTASI

Çünkü benim ticaretim onların çok hoşuna gidiyordu. O da bir anıdır. Ben her zaman yanımda çalışan arkadaşlara da söylüyorum. Tezgahtaki insanın ilk diyaloğu ilk ilişkisi çok önemlidir müşteriyle. Kimin ne zaman ne alacağı hiç belli olmaz. Gelen sıradan bir insan da olabilir veya çok üst düzeyde  bir insan da olabilir. Bir gün dayımın yanında çalışırken bir beyefendi geldi ama belli konuşmasından kalem tutmuş mürekkep yalamış. Böyle birkaç şey aldı, ben ilgilendim çok hoşuna gitti çıkarken beyefendi “senin ticaretin güler yüzün çok hoşuma gitti, biz burada büyük bir proje çalışıyoruz, gelin bizi ziyaret edin, arkadaşlarımı da yönlendireceğim” dedi ve kartını bıraktı. Alarko Arge Proje Müdürü Cevat Aybet ve ismini de hiç unutmam. Sonra gittik ziyaret ettik. Satın almaya yönlendirdi. Tabi onlara leb demeden leblebiyi önlerine koymam, güvenilir hizmet vermemiz, iyi fiyatlar sunmamız ve zamanında da mallarını götürmemiz onların da takdirini topladık. O firma ticarette bir dönüm noktamız oldu. Dayımın orası benim için bir ocak oldu, ben varken iyi ben yokken de iyi olsun, kesinlikle kötüleyemem ama orada tanıştığım, çalıştığım kişilere “ben de böyle bir yer açtım, benim de elimden tutarsanız, bana da biraz can suyu verirseniz, ben de ayakta durmak ve ticaret yapmak istiyorum” dedim. “Tabi” dediler, hem dayımın oradan hem de benden çalıştılar. Mal aldığım yerler de severlerdi beni, vadeyi sorun etmeden mallarını verdiler. Biz o zaman bölgemizde iş yapan bütün inşaat firmalarına, bütün fabrikalara ve sanayi kuruluşlarına tedarikçilik ve mal satmaya başladık. Küçük kamyonet aldık ve müşterinin ayağına bir cıvata da olsa İzmit’te ilk biz götürdük. O da müşterinin hoşuna gitti.

 

İlk şubenizi nerede ve nasıl açtınız?

-İşler iyi gidiyor ve yer küçük gelmeye başlamıştı. Rahmetli babam da yardımcı oluyordu. Kardeşlerimin de desteği vardı. Biz dört beş yıl gidip dışarda yemek yemedik. Annem, eşim Betül ve Emre’nin eşi yemek yapardı, Dükkanımızın altında, bodrum katında küçük masamız vardı, orada yemek yerdik. Bir yerlere gelme ve mahcup olmama mücadelesi verdik. Kent büyümeye ve dükkan küçük gelmeye başladı. Bizim işlerimiz sıkıntılı, trafik, park sorun olmaya başladı. Hemen alayım gideyim durumu yok bizim işte. Nasıl rahat hale getirebileceğimizi düşündük yoksa müşterilerimizden olacaktık. Ankara Caddesi Ağır İş Kolları Kooperatifi kurulmuştu. Tabi biz o oluşumun içinde olmamıştık. Bunların niyeti, Ankara Caddesi, Salkım Sokak, Yeni Cuma Cami etrafında boru, demir, kalebodur, fayans ve inşaat malzemesi satan firmaların toptancılar çarşısı arkasında bulunan Hikmet Erenkaya sitesinde bir oluşum oluşturmaktı. Onlar oradan dükkanlar aldı ama çoğu oraya gidip açmadılar, İzmit’te kaldılar. Tabi biz o oluşuma katılamadığımız için mal sahibi olmadık. Araçların rahatça girip çıkabileceği bir yer olduğu için hoşuma gitti ve orada dükkan kiraladık. Şube olarak açtığımız ilk yerimiz orasıdır.  O dükkanın içinde de 200 metrekare  içinden katlar atarak 600 metrekareye çıkardım. Daha çok stokta mal bulundurdum. Bizim sektörden de ben orada öncü olmuşumdur. Biz orada çok mutlu olduk, rahat bir ticaret yapmaya başladık. Bir dükkan bir dükkan derken biz orada üç dükkan kullanmaya başladık. Çeşidimiz, servis araçlarımız daha da arttı. Tabi 17 Ağustos depremini de yaşadık.

 

 

260 METREKARE, BANA ÇOK BÜYÜK GELDİ

O Ankara Caddesi’ndeki yerden çıkıp Umuttıp’ın orada daha büyük dükkana da geçmiştik. 40 metrekare oldu, 260 metrekare ama o zaman bana çok büyük geliyordu. Burası merkezimiz oldu. 17 Ağustos depreminde merkez yerimiz bayağı zarar gördü, can kaybımız olmadı ama moralimiz bozuldu tabi o zaman ödemelerimiz var çeklerimiz var nasıl ödeyeceğiz diye düşündük ve korktuk. Gayrimüslim firmalarla da çalışıyorduk ilk destekler onlardan geldi. “Hiç üzmeyin, nasıl öderseniz ödeyin” dediler, bir karamsarlık falan derken iş daha da iyileşme yönünde ilerledi.. Çünkü etrafta bir yıkım oldu, bir o kadar da iş imkanı açıldı ama bir o kadar da acı tecrübelerimiz oldu. Fabrikalara, yeni başlayan konut projelerine, kalıcı konutlara malzemeler vermeye başladık. Deprem öncesi Ford fabrikası kurulmaya başlamıştı ve onlarla da çalışıyorduk. Deprem sonrası fabrikanın yana kayarak yeri değiştirme aşamasında tekrar çalışmaya başladık. Orada çalıştığımız mal verdiğimiz bölümlere bakan arkadaşlar ve ambarcı bir abimiz vardı, o bölümdekiler binanın altında kaldı çok üzülmüştük. Bu da acı tecrübelerimiz arasındadır.

 

DEPREMZEDELER, YARDIM ARABASI SANDILAR

Bir inşaat başladığı zaman konteynırımızı koyardık, kartımızı, dosyamızı bırakırdık, “biz buradayız bir şeye ihtiyacınız olursa ulaşın” diye. İnşaat başladığı zaman işçinin yatak yastıklarından nevresim takımlarına, ranzasından çayı şekerine kadar tüm ihtiyaçlarını giderirdik. Büyük bir anı anlatmak istiyorum. Firma bizden yeni ekipler geleceğinden Gölcük’e acil yatak, nevresim, yastık ve battaniye istedi. Yükledik, Gölcük’ün ara sokaklarına girdik insanlar koşturmaya başladı, yardım geldi diye. Dedik; “biz bunları satıyoruz, ekmek paramız” bu da bende böyle bir anıdır. Sonra kalıcı konutlar, fabrikalar derken çok güzel işler yaptık bir o kadar da deprem konutlarını yapan firmalarda paralarımız kaldı. Neticede artısı eksisi ticaretimizi bozmadan devam ettik, biz o zaman o paralarımızı almış olsaydık çok daha farklı konumda olurduk. İzmit’te daha sonra yeni büyük projeler başladı. Özdilek, Outlet, Real gibi oluşumlarda yer aldık. Hepsinin içinde olduk. Ticaretimiz gelişti sanayi sitesinde arsalar alarak yatırımlara başladık.

 


Çarşı Yapı Sitesi’nde oldukça geniş bir alanda hizmet veren Güleryüz Yapı Marketleri rakiplerinden birkaç yüz adım önde.

 

EN BÜYÜK İNŞAAT ALANI

Çarşıyapı projesi nasıl oluştu ve gelişti?

-Ticaretimiz gelişmişti ama hep böyle kafamızda kendi ticaretimizi daha rahat yapabileceğimiz daha modern bir yere ihtiyacımız olduğunu düşünüyorduk. Alan İnşaat, Metin Alan abi de müşterimizdi ve proje üretmeyi seven bir insandır. Bu düşüncemizi ona aktardık. İnşaatçıları bir arada toplayan bir projeden bahsetti. ”İyi olur” dedik ve sektörde eski arkadaşlarımız olan Özyapıtek Mehmet Yılmaz ile İmrenyapı Hasan Ayaz’ı da yanımıza alarak Rengin İnşaat adı altında bir ortaklık gerçekleştirdik. İki arkadaşımız da çok dürüst çalışkanlardı. Ortakların, her renkten, her kafadan, fikirlerin ve dünya görüşlerinin rengarenk olmasından dolayı da ismi Rengin İnşaat koyduk. İlk projenin adı İMMS İnşaat Malzemeleri Satıcısı Sitesi idi. İMES’i çağrıştırdığından farklı olması konusunda hem fikir olduk ve Çarşıyapı ismini önerdim onlar da beğendiler. Yani isim babası benim. Maket çalışması yaparak, çevremize insanlara anlattık. Biz orada çok büyük hareket yakaladık, insanlar bize inandı, güvendi. Biz de bu güvene sadık kalarak dediğimiz sürede bu inşaatı bitirdik. Bugüne kadar bitmiş olan en büyük metrekare olarak inşaat alanlarından biridir. Takribi 150 bin metrekare gibi bir inşaat alanıdır. İyi primler kazandırdık insanlara.

 

Konut sektörüne geçmeye nasıl karar verdiniz?

-Metin bey, bir gün  bizi bu Panoramaları yaptığımız yere götürdü. O zaman İzmit’te çok büyük inşaat firmaları var, Pekdemir, Kavanlar gibi ve çok iyi işler yapıyorlardı. Baktık ki; şehre 7-8 km, çok güzel bir yer ve bu projenin adını Panorama koyalım dedim. Buranın da isim babası ben oldum. Dört ortaktık ve başımızda bir büyük vardı ve bu kişi İzmit’teki en bilgin en yetkin diye bilinen Metin abimizdi. Bize inanıp enerjimizden etkilendiğinden kendi firmasını kapamıştı. Ben de dedim ki arkadaşlara, “bu projenin adı Alan Panorama olsun”, onun onure olması adına. Birinci etabın bitiminde arkadaşlar ayrıldı, biz Metin abiyle ortaklığı yüzde 50 şeklinde devam ettik. Sonra ikinci etaba başladık Alan Panorama 2 ve 3 olarak devam ettik. İyi bir ikiliyiz. Çünkü çıraklık dönemimden başlayan başımda hep bir büyüğümün olması, o sevgi saygı çerçevesinde Metin bey de bir baba, bir abi konumunda bizim başımızda oldu. Biz onun ışığında leb demeden leblebiyi önüne koyarak, dürüstçe çalışmayı ön planda tutarak devam ediyoruz. Çok dürüst bir insandır vasiyetler eder. “Sakın kendin oturamayacağın bir yerde projeye girme, gidip bak, havasını kokla, suyuna, etrafına, yeşilliğine bak eğer kafan buna yatıyorsa git orada projeni yap” der.

 


Erhan Güleryüz yeni kurdukları Güleryüz Beton firmasındaki çalışanlarıyla birlikte görülüyor.

 

Siz konut inşaat işleriyle ilgilenirken Güleryüz Nalburiye’de süreç nasıl ilerledi?

-Kardeşim Tolga’nın da yurtdışı eğitimini tamamlayarak tezgaha geçmesiyle kadromuz genişledi. Ben inşaat işlerine yönelince şirketin işleyişi Tolga teknik bölümün maestrosu, Emre de izolasyon bölümünün başında organize oldu. Böylelikle Çarşıyapı’da Türkiye’deki sayılı firmalardan olduk. Aşağı yukarı 2 bin 500 metrekare stoklu ve çok çeşitli çalışıyoruz. Bu arada en büyük abimiz yıllarca özel sektördeydi. Yaklaşık 3 yıl önce ayrıldı. Ben bir de bu şirketi kurarken bütün kardeşlerimin hisseleri olsun dedim. Biz de bir kardeşimiz Barbaros Güleryüz ayrıdır. 4 kardeş beraber ortağız. Ayhan abim de ayrılınca geldi. Daha önce kurumsal firmalarda çalıştığı için “sen bizim başımıza geç bizi daha kurumsal kimlikte güçlendir” dedik. Onun da katkılarıyla daha da organize güzel çalışmaya başladık. Kendisi daha önce beton şirketinde yıllarca genel müdürlük ve Türkiye Hazır Beton Birliği’nde başkanlık yapmış biridir. Onun bilgi ve birikimiyle kanalize olarak Güleryüz Beton olarak yeni bir yatırıma girdik. Oyak Beton’un İzmit işletmeciliğini aldık. Bir kol daha açmış olduk. İzmir Aliağa’da Güleryüz A.Ş. olarak 500 metrekarelik bir yerde de faaliyetteyiz. Bu gelişme eğiliminde de devam ediyoruz. Yine bir yıllık süreç içerisinde Köseköy’de yapmış olduğumuz lojistik bir depomuz var. Orada da böyle ana depo şeklinde kaba izolasyon grubunun satış organizasyonunu 1 yıl gibi bir süre içinde hayata geçirmek istiyoruz.

 

Güçlü yapı marketler var, sizi etkiliyorlar mı?

-Onlar biraz perakende sektörünü etkiliyor. Biz profesyonel nalburiye ve hırdavat şeklinde faaliyet gösteriyoruz. Profesyonel anlamda profesyonel firmalara mal satıyoruz. Çeşitliliği artırıp iyi fiyat yakalamamız tercih olma sebebimizdir. Tabi biz kurumsallaşmazsak onlar da bunu bulabilecekleri yerlere yönelirler. Artık bilgi, internet çağı, herkes ekrandan her şeye rahatlıkla ulaşabiliyor. İşte farklı olursanız, iyi fiyatla, hızlı hizmet verirseniz farklılığınızı insanlar yakalayıp tercih ederler. Biz o yüzden 40 metrekare gibi bir yerden başlayıp yaklaşık 10 bin metrekare ulaşmış bulunuyoruz.

 

Başarınızın anahtarı nedir?

-Başarının anahtarı, işi sevmek, işe sarılmak, işi arzulayarak yapmak, insanların güvenine laik olabilmek ve yarını düşünerek hareket etmektir.

 

Türkiye ekonomisinde ticaretinizi nasıl dengeliyorsunuz?

-Ticarette risk almadan hiçbir şeyin olmayacağını artık çocukluktan itibaren gördük. Eskisi kadar  ekonomide o kopuk uçları artık yaşamıyoruz.

 


Çalışma arkadaşlarıyla yakın ilişki içinde olan Güleryüz, hiçbir çalışanının özel gününü atlamıyor.

 

HER ŞEY EVİNİZİN VE ELİNİZİN ALTINDA OLACAK

Peki, hedeflerden biraz da yeni projelerden bahsedelim, nedir bunlar?

-Hedefimiz işimizi büyütmek adına atılımlarımıza devam ediyoruz. Kendi beton santralimizi kurmak için arge çalışmalarımız devam ediyor. 1 veya 2 yıllık bir hedef koyduk, yer bakıyoruz. Rengin boyutunda da Metin abi yaşça bizden büyük olmasına rağmen proje yaratma konusunda bizden daha heyecanlı ve hırslı. Bu bölgede Panorama, 6 etaba kadar çıkacak. 4 ve 5 yolda. 4. etapta bulunduğumuz lokasyona ticari hareketi sağlayacak yerleri organize etmeye çalışıyoruz. 4. etapta 13 -14 dükkan planlıyoruz. 200 metre gibi yola cephemiz var oralar dükkan olup, üstünde de binalar daireler olacak. Her şey evinizin ve elinizin altında olacak. Böyle bir sloganla inşallah yola devam edeceğiz. Metin abiden çıktı bu fikir de. Onun haricinde bize Çarşıyapı gibi bir proje için çok baskı ve istek var. Kafamızda görüştüğümüz üzerinde çalıştığımız bir yerimiz var ama şuan net değil. Ticari bir projemiz daha yolda gözüküyor. İyi inceleyip, iyi okuyup, iyi dokuyup mahcup olmadan o projeyi planlayıp hayata geçirmek istiyoruz.

 

Son olarak ne söylemek istersiniz?

-Bu kentte yaşamaktan çok mutluyum, aynı şekilde gururluyum. Ticaretin çekirdeğinden yetişen bir insan olarak ta şunu söylemek isterim ki; bu kent insanına sahip çıkıyor, çok teşekkür ediyorum, bize inanan ve güvenenlere. Erhan Güleryüz tek başına bir insan değildir. Kardeşlerim, eşim, rahmetli babam, annem yani çekirdek ailemiz bizim için çok önemlidir. Allah hepsinden razı olsun. Başta büyük abim Ayhan beye, Tolga’ya, Emre’ye onlara da ayrı teşekkür ediyorum. Herkes birbirine saygı ve sevgi çerçevesinde ticaretini yapıyor. Bizim birlik ve beraberliğimiz başarımızı getiriyor. Barbaros bir müddet bizle çalıştı ama farklı yol çizdi onun da bize katkıları olmuştur. Netice itibariyle biz bu kentte doğduk, bu kentte büyüdük bu kentte kazanıyoruz. Ömrümüz vefa ettiği sürece bu kentte yaşayıp ticaretimizi devam ettireceğiz.

12380 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER