ACUN ILICALI’DAN TELEFON BEKLİYORUM!

Acun Ilıcalı’dan telefon bekliyorum!

Eğlence hayatının vazgeçilmez ismi Özlem Kosova ile renkli bir röportaj yaptık. Müzikle uğraşmasaydım jüri üyesi olurdum diyen Kosova, "Acun Ilıcalı’dan jüri üyeliği için telefon bekliyorum" diye ekliyor

Tülay DURAN

O bir Arnavut kızı. İstanbul Teknik Üniversitesi, Türk Müziği Devlet Konservatuar mezunu. Dizi oyunculuğundan kulüp işletmeciliğine, televizyon programlarından sahne hayatına kadar birçok başarılı işe imzasını atmış.
Samimi, sabırlı, hırsları olmayan hatta kendisi için bile istemeyi bilmeyen biri.
Adeta iki kişilikli…
Normal hayatta Ayşe, Fatma gibi sahnede ise adeta bir Madonna… Şarkı söylerken yapmış olduğu dans şovuyla ‘benim’ diyen sanatçılara aşık atabilir.
Bir o kadar da sahnede iddialı. Kardeşinin vefatı onun dönüm noktası. Hayatın sadece bir nefesten ibaret olduğunu söyleyen, mütevazi kişiliğiyle röportajımıza renk katan Özlem KOSOVA işte sizlerle…

 

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?
-Turgutlu Manisa doğumlu, 20 yaşında konservatuara gittim, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuar mezunuyum. Annemler sekiz kardeşti, benden bir yaş büyük dayım ise orada okuyordu yani aslında dayı-yeğen gibi değil kardeş gibiydik. Onun güvencesiyle ben konservatuarı kazanınca annemler İstanbul’a göndermekte bir sakınca görmediler. Dayımla konservatuarı okurken çalışmaya başladık ki benim babam büyük bir sanayiciydi ihtiyacım yoktu, iki sene onlardan gizli çalıştım.

 

Biraz çocukluğunuza dönelim, nasıldı Özlem Kosova?
-
Bugün hangi çocuğa bakarsanız bakın ne olacağını belli ediyor. Oyuncu kişiliğini belli ediyor, şarkıcı kişiliğini belli ediyor, bestekar kişiliğini belli ediyor veya makine mühendisi olacağını belli ediyor. Atıyorum; alıyor kamyonunu parçalıyor tekrar yapıyor. Benim de öyleydi zaten çok küçücüktüm altımda kocaman bezle popomu sallayarak dans etmeye başlamışım. Dansöz olacağım oradan belliymiş (gülüyor). Her çocuk gibi saç fırçası ve bahçemizdeki su hortumu mikrofonum oldu. İlk söylediğim şarkı “Gel bana çikolatalı sevgilim”, tabi gençler bu şarkıları bilmez benim de yaşım çıkıyor böylelikle.

 

TORPİLSİZ KAZANDIM
Konservatuar döneminize dönelim ve sonra ki süreç nasıl ilerledi?
-
Annemin teşvikiyle sınava girdim ve hiç torpilsiz kazandım. Zordur bizim okulun sınavı. Çok yetenekli insanlar ve çok zeki insanlar var. Her şeyi doğru yaptım ama ben zekamla kazandım. Bana orada soru soruldu ve ben çok zekice bir cevap verdim. Sınav bitti elimde kağıt vardı dedim ki; “Bu kağıdı kime vereceğim.” Orada gördüğüm en yakışıklı erkeğe teslim etmemi istediler. O tamamen zekayla doğru orantılı olduğuna inanıyorum. Bir saniye içinde içerdeki erkek sayısını saydım ve “altıya bölebilir miyim?” dedim. Sebep dediler, “ çünkü burada birbirinden yakışıklı 6 erkek var” dedim. Benim sınavı kazandığım andır o an. Güzel bir 5 sene geçirdim konservatuarda. Funda Arar, Ata Demirer sınıf arkadaşlarımdı. Ne güzel yerlere geldiler, Allah muvaffak eylesin. Çok değerli hakikaten Türkiye’de önemli konumda olan insanlarla çok güzel dostluklarım oldu. Sahne hayatım dolayısıyla çok büyük çevre edindim. Hepsi dostum arkadaşım oldu sağ olsunlar. 20 sene İstanbul Anadolu yakasında çalıştım.

 

İlk sahne tecrübeniz nasıldı?
-
İlk sahneye gitar ve dayımın çaldığı klavye eşliğinde Cadde Bostan’da bir barda çıktım ve o zaman 22 yaşındaydım. O dönem en sevdiğim hatta bağırarak söylediğim sesimin kısılmasına ve ertesi gün şarkı söyleyememe sebep olan şarkı “Eller günahkar, diller günahkar” şarkısıdır. Benim için önemli, özel hem de sesimin ilk kısıldığı şarkıdır.

 

GELECEĞİN PERRAN KUTMAN’I
20 senelik İstanbul çalışmalarında sanat yaşantınız nasıl ilerledi?
-
İşletmecilik yaptım, 1998-2000 yılları arasında Türker Sinanoğlu’nun sahip olduğu Süper Kanal’da “Hanımlar Sizin İçin” isimli televizyon programı yaptım. Çok özel bir program oldu benim için. Şuan gördüğünüz tüm ünlüler Kıraç, Hatice, Halit Ergenç benim programıma çıktılar. Hepimiz acemiydik, acemiliklerimizi bu şekilde atlattık. Ayağım uğurlu geldi programa. Programıma katılan herkes şuan Türkiye’de önemli bir konuma geldi. Türker İnanoğlu’nun bunda da çok büyük etkisi var, ismini duyan herkes onun kanalına gelip konuk olmak istiyordu. Çok iyi bir ivme kazanmışken ülkedeki ekonomi kriz kanalları da vurdu. O dönem aldığım teklifler vardı bu krizden teklifler yerine gelmeyince dedim ki ben müziğime geri döneyim. Çünkü para kazanmak zorundaydım. Dizi oyunculuğu yaptım, 35 bölüm kadar Çiçek Taksi’de oynadım. Temel Gürsu’nun bana çok güzel bir tanımlaması oldu; sen geleceğin “Perran Kutman’ısın” dedi.

 

İSTEMEYİ BİLEN BİRİ DEĞİLİM
  
Ama ben ilerleyemedim, başaramadım herhalde. İnsanların kendi şansını yaratması gerekir işte ben bunu beceremedim. İlişkilerimde çok istemeyi bilen biri değilim. Çünkü bize hep öyle öğretildi, öyle de olunca gidip bir yerlerde kendimi anlatamadım. Bu yüzden kendime bile küstüm neden olmuyor diye. Müjdat Gezen bile bir gün durdurdu beni. “Sizi çok tebrik ediyorum ve öğrencilerime sizin programı seyrettiriyorum, çok başarılı bir sunucusunuz” dedi. Bu çok önemli bir şey ama bunu devam ettirebilmek asıl başarı. Çok özel kulüplerde çalıştım, Avrupa yakasında yaptığım programlar gala şeklindeydi. O zaman ki dönemde Artolar, Fatih Ürekler vardı yani biz değildik, biz daha çok Anadolu yakasında daha butik yerlerde çalışıyorduk. Buralarda açılma şansınız olmaz ama süreklilik şansınız olur. Fatih Ürek’le 3-5 ay kadar çalıştım, Cadde Bostan’da kulüp işlettim. İşlerim de çok iyi gidiyordu, fakat ortakla yaşadığımız anlaşmazlık sonucunda bu iş de bitti ama güzel dostluklar edindim.

 

Hayatınızda sizi etkileyen en önemli olay nedir?
-
Kardeşim 24 Nisan’da geçirdiği kalp krizi sonucu, 2 Mayıs’ta vefat etti ve çok gençti. Bu bir şoktu. Hayat şunu gösteriyor. Hepimizin bildiği ama benim yaşadığım bir şey, hayatta her şey sadece bir nefes. Bir doğduğunuzda aldığınız nefes bir de giderken verdiğiniz son nefes. Son bir senedir İstanbul’a gitmeyi hiç istemedim takdir edersiniz ki kız kardeşimin ölümü benim dönüm noktam oldu. Onun vefatını beynim hala kabul etmiyor, çok şey değişti hayal kurmam çok azaldı. Çünkü bu hayallerimde kız kardeşim de olurdu. Hayata daha çok sarılmaya başladım illaki insanoğluyum, ne kadar negatif yanlarım varsa onları en az seviyeye çektim.

 

İÇİMDEN MADONNA ÇIKIYOR

Sahnedeki Özlem’le şu an karşımdaki Özlem arasında çok büyük fark var siz nasıl tanımlıyorsunuz kendinizi?
-
Sahnede ben çıldırıyorum, kendimi gerçekten tanıyamıyorum. Demek ki ben iki kişilikliyim. Normal hayatta standart bizim her zaman gördüğümüz Ayşe, Fatma, Özlem var bir de sahnede içinden Madonna çıkan Özlem var. Ben her halde özel hayatımda yapamadığımı sahnede yapıyorum. Böyle şaşırtmacaları seviyorum. Özel hayatımda çok önemli etkileniyorum. Eğer sahnedeki kadar yırtık bir kadın olsaydım özel hayatta bu kadar başarılı olabileceğimi düşünmüyorum.

 

Sahnede neye dikkat edersin ve seni rahatsız eden durumlar nelerdir?
-
Sahnede mesaj vermeye çok dikkat ediyorum çünkü o sırada insanlar size odaklılar ve dinliyorlar. Birinin kulağına bir kar suyu da kaçsa onun özel hayatına bir nebze iyi şeyler adına etkim de olsa bu benim için çok önemli. Çünkü özel hayattaki mutluluğunuz iş hayatınızı etkiliyor. Özel hayatta mutlu olabilmek için istekleri asgariye indirmek gerekiyor çünkü insanlar birbirlerinden çok şey istemeye başladılar. Ben de diyorum ki; “Sen ne verdin de istiyorsun.” İlk önce bir şey ver bir şey vermekte hiç sıkıntı yok verdim dersin kabul görmezse elimin kiri dersin bırakırsın, en azından gördüm dersin. Bu sizin ne kadar verici ve sevecen kişi olduğunuzu gösterir. İlla ki bu, bir gün takdir görecek bir harekettir. O yüzden sahnede mesaj vermeye çok önem gösteriyorum.

 

DİŞİLİĞİ OLAN KADINIM
 
Dişiliği olan bir kadınım, seviyorum da sahnede ön planda olma kısmını, mini etekler de giyiyorum. Saç, baş, makyaj derken hakikaten gösterişli bir kadın oluyorsunuz. Tabi beni tanımayan bayanlarla ilk etapta bakışıyla karşılaşıyorum. Normaldir, ben de bir kadınım, olabilir. Sonrasında kadın kadının göz bebeğinden çok iyi anlar. Ben kadına yönelik yaparım programımı, beni erkek pek ilgilendirmez. Çok kıymetlidir erkeklerimiz, Allah başımızdan eksik etmesin ama bir kadın beni severse erkeğini oraya getirir. Ama sevmezse ne erkeğini getirir ne de yollar.

 

Ne zaman evlendiniz ve eşinizin sahne hayatınıza müdahaleleri var mı?
-
Gökhan Otosürer ile 3,5 senedir evliyiz. Eşim eski milli basketbolcu, İbrahim Kutluay İzmir’de basketbol okulu açmıştı, ‘İzmir’e gider miyiz?” dedi. Ben zaten Ege kızıyım “Gitmeyiz koşarız” dedim. İzmir Türk Koleji’nde okulunu açtı. Hüsnü Çakırgil ile birlikte çalışıyorlar. Eşim beni sahnede gördü, beğendi ve aşık oldu. Her şey çok güzeldi. Ne zaman iş ciddi oldu bir anda eleştiriler başladı. Haklıdır. Ben eşime dedim ki; “Sen beni böyle gördün ben hiçbir zaman farklı değildim, ben de seni böyle sevdim. Ne sen beni değiştirmeye kalk, ne de ben seni. Ama törpüleyebildiğimiz şeyler varsa torpilleyelim. Çok rahatsız olduğun bir şey varsa ben bir kademe daha dikkat edeyim. Ama ne senin ne benim kurallarım olmasın, biz çünkü birbirimizi kuralsız sevdik.”.

 

ÜNLÜ OLMASAM DA OLMAYAYIM

Albüm çalışmaları olacak mı?
-
Bir single yaptım 2008 senesinde. aslında çok daha güzel şeyler olabilirdi, elimde hali hazırda 20’ye yakın şarkım var. Önümüzdeki günlerde hayata geçecek. Single yaptığımda çok kötü bir menajere denk geldim Emir Şaşmaz, alt üst oldum. Çünkü paranız kullanılıyor ama hiç bir şey yapılmıyor bunun yanında sözler benim için çok önemlidir bu da benim hatamdı, imza atmadık. Gerçi imza atsanız da dolandırıcı insanlara ne yapabilirsiniz ki… Ama ne oldu, videomun yayınlanması, Youtube olması, haberlerimin yayınlanması daha medyatik oldu ve daha ivme kazandırdı. İnsanlara önerildiğim zaman oradan girip baktılar. Emir Şaşmaz’ın bana yaptığı hala benle gelen mevzu ise o dönemlerde medyada yer alan Tarkan mevzusudur. Maalesef yanlış insanlarla çalışmanın yanlış sonuçları. Benim verdiğim röportaja Emir Şaşmaz tarafından benim adıma eklettirildi. İnsanlar hep bir skandal aksiyon bekliyorlar. Hiçbir zaman bu yolu seçmeyeceğim, ünlü olamasam da olmayayım. Şimdi ise Özlem Kosova fitbuy kısmıyla devam etmek istiyorum. Alt yapılar aşağıdan güm güm gelsin, iki dansçı kızla zaten sevmem biliyorsun dans etmeyi (gülüyor), öyle bir konseptle çıkmayı düşünüyorum. Bir DJ arkadaşla bu görüşmeyi yaptık. Onları hazırlayacağız klipimizi çekeceğiz en doğru zamanda çıkmak istiyorum.

 

En çok şu sıra söylemeyi sevdiğiniz şarkı hangisi?
-
Güliz’in seslendirdiği Sıla’nın şarkısı ‘Olmazsa olmaz kırılır çiçeklerim’i söylemeyi seviyorum. Kız kardeşime atfettim o şarkıyı. Hatta iki gün önce rüyamda devamlı o şarkıyı söylüyordum.

 

Mutfakta nasıldır Özlem Kosova?
-
Çok güzel yemek yaparım. Mutfağı çok severim, at beni mutfağa 24 saat yemek yaparım. Yarım saat içinde olmayacak yemekleri yapar, önüne koyarım. Arnavut kızıyım her şeyi de severim ve yaparım.

 

Keşke şunu da yapsaydım dediğin bir olay var mı?
-
Türker İnanoğlu’nun gecesi vardı o geceye gidecektim, aynı gece de Barış Manço’nun gecesine davetliydim. Orada sahneye çıkacaktım. İşe ihtiyacım vardı. Barış Manço’nun gecesine gitmeyi uygun gördüm. Ertesi gün, Yılmaz Ekmekçi genel koordinatör “Neredesin, akşam Seda Sayan gelmedi seni çıkaracaktım” dedi. Ve o ay bütün magazin basını o geceyi anlattı. En büyük pişmanlığımdır. O dönem magazin dönemiydi. Ben maalesef böyle bir şansı kaçırmış oldum.

 

Son olarak sizi tanımlayacak en önemli özellikleriniz nedir?
-
Sebatkar, sabırlı, hırsları olmayan bir insanım. Hayatın bana verdiği, vermediklerini lütuf olarak görüp “Demek ki kısmetim buymuş” deyip bunu öğrenmiş bir insanım. Sevecen, iyi niyetliyim. Bilerek hiç kimseye kötülük ve hiç dedikodu yapmam. Gıybet çok kötüdür. Yakında delirirsem herkesin her şeyini herkese anlatırım (gülüyor). Bu keyifli röportaj için de teşekkür ederim.

 

VİDİMO’DA ÇOK MUTLUYUM

Peki, İzmit serüveniniz nasıl başladı?

-Burada Osman Samitaş isminde klavyeci bir kardeşim çalışıyordu. Yusuf beye o önermiş. Yusuf bey de 3 senedir beni arıyordu fakat o sıralar İstanbul’da çok yoğun programlarım vardı. Bir türlü gidip gelmek kısmet olmadı. 3 Haziran’da Yusuf bey “Özlem hanım bir gala yapalım mı?” dedi ben de “Müsaittim” dedim, o gün bugün çarşamba-cuma günleri Vidimo’dayım. Biz birbirimizden Allah’a şükür çok mutluyuz, dediğim gibi ben sözlerle hareket eden insanım. Çok seviyoruz birbirimizi, Vidimo’da olmaktan çok mutluyum.

 

Müzikle uğraşmasaydınız ne yapmak isterdiniz?
-Satış ve pazarlamacılık yapamazdım yapabilseydim kendi lansmanımı yapardım. Konfeksiyon sahibi olmak isterdim. Çok iyi jüri üyesi olurdum, Acun Ilıcalı henüz teklif etmedi ki bir sene önce rüyama girdi telefon açıyor bana “O Ses Türkiye’ye jüri üyesi olur musun?” diyor, ben bir senedir bekliyorum bu telefonu. Rüyamda gördüm, Acun Ilıcalı’dan jüri üyeliği için telefon bekliyorum. Acun Ilıcalı’nın enteresan bir aurası, enteresan bir duruşu var. Allah’ta bu başarısını daim etsin, çok kişiye de ekmek kapısı oluyor.

 

Kimle aynı sahneyi paylaşmak isterdin?

Ajda Pekkan, Tarkan, Nükhet Duru ve beni çok benzettikleri Seyyal Taner. O yaşta hala o kadar aurası yüksek ve o kadar ben o gibiyim ki onu hayranlıkla seyrediyorum.

14952 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER