ALİ UFUK YAŞAR, KIRMIZI ÇİZGİSİNİ AÇIKLADI

Ali Ufuk Yaşar, kırmızı çizgisini açıkladı

Petrol İş Sendikası tarafından Gübretaş’ta çalışan ve sendikaya yeni  üye olan 100 işçiye eğitim verildi. Eğitime katılan Petrol-İş Genel Başkanı Ali Ufuk Yaşar kıdem tazminatları ile ilgili olarak, “Kıdem tazminat fonu bizim kırmızı çizgimizdir. Noktasına, virgülüne dokunulduğunda genel grev sebebidir” dedi

Petrol-İş Sendikası tarafından Gübretaş’ta çalışan ve sendikaya yeni üye olan 100 işçiye Eğitimci Erhan Kaplan tarafından eğitim verildi. Eğitim alan işçilerle birlikte Petrol-İş’te üye sayısı iki bin 250’yi buldu. Petrol-İş Genel Ali Ufuk Yaşar’ın da katıldığı eğitimde açılış konuşmasını Petrol-İş Kocaeli Şube Başkanı Salih Akduman yaptı. Akduman, Gübretaş’ta taşeron sisteminin bittiğinin müjdesini verdi.

 

GÜBRETAŞ’TA TAŞERON BİTTİ

Son bir yılda fabrikaya giren ve kadroya alınan işçiler olduğunu belirten Akduman, “Gübretaş’ta bu süreç 1996 yılında başladı. Yanınızda bulunan ağabeyleriniz yıllarca sözleşmeli olarak çalıştı. İşverenle yaşanan ciddi müzakerelerle bölüm bölüm işçiler kadroya geçiriyoruz.Sizler son 1 yıl çalışan taşeron işçilersiniz. Bundan sonra taşeron olmayacak. Sadece 3 aylık deneme süreci olacak. Ülkenin geleceği ile ilgili anayasal hakkımız olan yaşam hakkı ile ilgili bir araya geleceğiz  Bir gün bütün sözün çalışanlar tarafından söylendiği gün gelecek. Gerekirse siyasete de yön vereceğiz, dizayn edeceğiz. Bu ülke ile ilgili son sözü söylemek gerekiyorsa Petrol-İş söyleyecek” açıklamasında bulundu.

 

BUNLARI YAPAN İNSAN OLAMAZ

Petrol-İş Genel Başkanı Ali Ufuk Yaşar’ın gündeminde öncelikli olarak terör konusu vardı. Başkan Ali Ufuk Yaşar, “Artık terör olmaktan çıktı ve resmen savaş olmaya geldi. katliamları yapanları herkes kınadı. Büyük devletler kınama gönderiyor.Fakat terörü besleyenler onlar.3-­5 rant için sınırımızda 100 binleri katlediyorlar. Bu katliamlar artık bizim ülkemize gelmeye başladılar. Bu katliamı yapanlar insan olamaz. Benim ecdadım insanı yaşat ki devlet yaşasın diyor” şeklinde konuştu.

 

 

DEVLET GEREKEN DERSİ VERMEK ZORUNDA

Yaşar, “Bizim bütün düşüncemiz açıklamalarımız hep insan odaklı. İnsan olmadan hiçbir şey olmaz. Kendi kafalarında kurguladıkları devletlerin masum insanlar üzerinde kurmayı planlayanların devlet olabilmeleri mümkün mü, bu kadar kanın üzerinden devlet olmaları mümkün değil. Devletimiz bunlara gereken dersi vermek zorundadır.Emeğin çok ciddi gündemi var. Ama bu katliamlardan sıra bizim sorunlarımızı dile getirmeye gelmiyor” ifadelerini kullandı.

 

GENEL GREV SEBEBİ OLUR

Önümüzdeki hafta Türk-­İş Başkanlar Kurulu’na katılacağını belirten Yaşar, “Emek adına söylenmesi gereken şeyleri orada da söyleyeceğim. Herkesi ilgilendiren kıdem tazminatı fonu var. Kıdem tazminatı fonu bizim kırmızı çizgimizdir ve noktası virgülüne dokunulması genel grev gerekçesidir. Gübretaş daha önce aldığımız genel grev kararını en iyi şekilde uygulayan işyerimizdir. Genel grev diyen koca koca sendikalar çalışanlarına bu konuda yazı dahi yazmıyor” dedi.

 

KİRALIK İŞÇİYİ KABUL EDEMEYİZ

“Kıdem tazminat fonu herkesi ilgilendiren bir fon olması nedeniyle bizim ortak mücadele alanımızdır” diyen Yaşar, “Dolayısıyla ortak mücadeleyi iyi becermemiz ve arkasında durmamız gerekiyor. Diğer bir konu ise esnek çalışma var. İçinde kiralık işçinin de bulunduğu bir konudur. Türk-­İş bu konuda geçen hafta Cumhurbaşkanı ile görüştü. 8 Şubat’a meclise indirilmişti. Türk­-İş’in girişimi üzerine alt komisyona indirildi.Bu konu müzakere edilebilir. Üretimde kiralık işçiyi kabul edemeyiz. Diğer bir konu da taşeron işçilerin kadroya alınmasıdır. Hükümetin dediğini biz Gübretaş’ta 10 yıl önce yapmıştık. İktidar sadece kamudaki değil, tüm özel sektörlerdeki işçileri kadroya alınmalı” açıklamasında bulundu.

 

PETROL-İŞ MİSAFİRHANE YAPIYOR

Yaşar, son olarak İstanbul’da yapılacak misafirhane hakkında bilgi vererek, “İstanbul Üsküdar’da 10 ay sonra 60 yataklı 28 odalı, 150 kişilik konferans salonu ve 4 özel toplantı alanı olan bir misafirhaneniz olacak. Yaklaşık 3 milyon 100 bin liraya mal olacak” dedi.

4000 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER