BEDEL ÖDEMEDEN PROJE DURDURULAMAZ

Bedel ödemeden proje durdurulamaz

Çöp tesisi hakkında konuşan ve vatandaşlara seslenen Dr. Burhan Çağlar “Biz istemiyoruz demekle bir günde projeden vazgeçilmez. Bedel ödemeden, mücadele olmadan proje durmaz”

Körfez’de İlimtepe mevkiinde yaklaşık 650 dönümlük orman arazisine yapılması gündeme gelen çöp fabrikası için önceki akşam düzenlenen panelde; siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, STK yöneticileri yer aldı ancak salonda asıl olması gereken vatandaşlar ise yoktu. Yaklaşık 2 bin kişilik salonda, 150 kişi toplandı ve çöp fabrikasının zararları, hukuki boyutları, sağlığa olan etkileri panelistler tarafından anlatıldı. Vatandaşların ve köy muhtarlarının panele ilgisiz kalması tepkilere neden oldu.


DUYURUSU YAPILMIŞTI

Duyurusu yapılan ve afişleri asılan bilgilendirme paneli, Tütünçiftlik Yavuz Sultan Selim Mahallesi’nde yer alan Salon Körfez’de yapıldı. Panelin yönetimini Tütünçiftlik Sahili Güzelleştirme ve Koruma Derneği Yöneticisi Yaprak Fidancı yaparken, konuşmacı olarak MHP Körfez Belediye Meclis Üyesi doktor Olcay Doğramacı, avukat Çiğdem Baloğlu Gürpınar, çevre mühendisi Mukaddes Gülcü ile doktor Burhan Çağlar katıldı.


PARTİ VE STK TEMSİLCİLERİ

Paneli izlemeye; MHP Körfez İlçe Başkanı Zeki Gürsu ve yönetimi, CHP ilçe başkanı Mehmet Kaçar ve yönetimi, CHP Körfez İlçe eski Başkanı Tuğman Kayalı, BBP ilçe başkanı Mustafa Arha ve yönetimi, Kocaeli Taşköprülüler Dernek Başkanı Yasin Sönmez, Körfez Taşköprülüler Dernek Başkanı Mustafa Gülcan, Körfez Muhtarlar Dernek Başkanı Yusuf Yanar, bazı mahalle muhtarları, STK temsilcileri, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Numan Gülşah, Hereke Çevre Derneği Başkanı Hayri Altınok geldi.

 

KÖRFEZ HALKINA CEZA

Panelin ilk konuşmasını yapan doktor Olcay Doğramacı, “Bu bir çöp fabrikası değilmiş, evsel atıkları enerjiye dönüştürme tesisi imiş. Büyükşehir Belediyesi yetkililerine soruyorum, ‘Evsel atık ne demek?’ diye. Biz bunu kabaca çöp olarak biliyoruz. Tozlar ve dumanın insan hayatına zarar verdiğini geçmişten bu yana bilim adamları söylemektedir. Araştırmalar bu bölgede insanların akciğer kanserine yakalanma oranlarının diğer bölgelerden 4 katı daha fazla olduğunu gösteriyor. Bu bölge ve Körfez’in halkı, sanayinin sorunlarına göğüs gerdikleri için ödüllendirileceklerine, çöp fabrikasıyla cezalandırılıyorlar” dedi.


BURAYA YAPILAMAZ

Doktor Burhan Çağlar da konuşmasında çöp fabrikasının zararlarına değinerek şunları paylaştı: “Bu kentler doğal ortamı, su kaynakları açısından Türkiye’nin ender kentlerinden. İstanbul boşaltılarak; Kocaeli, Sakarya, Bursa, Bolu genişletiliyor. Kalkınma deniliyor ama bu yaşam ortamları yok edilerek yapılıyor. Çin’de, halk büyük kentlerin içinde ve çevresinde maskelerle dolaşmaya başladı, sağlık giderleri 8 kat arttı. Körfez’de zarar gören halk için rehabilitasyon dönemi yaşanması gerekirken, tam tersi uygulanıyor. Çöp fabrikalarının nerelere yapılabileceği belirlenmeli, bu yerler arasında Körfez olamaz. Türkiye’yi talan edenler, nasılsa insan çok diye bu projeleri uyguluyorlar.

 

BEDEL ÖDEMEDEN OLMAZ

İlimtepe’de doğal ortamları halkın sağlığını koruyacak şekilde düzenlememiz gerekirken, burada tam tersi düşünülmüş. Halk talepte bulunmazsa burada çöp fabrikası yapılır. ‘Biz istemiyoruz’ demekle bir günde bundan vazgeçilmez. Bedel ödemeden, mücadele olmadan proje durmaz. Ya mücadele edeceğiz ya da böyle gelmiş, böyle gider diyeceğiz.” Konu hakkında hukuki açıklamalar yapan avukat Çiğdem Baloğlu Gürpınar da konuşmasında, “Anayasa’nın 26’ncı maddesi bize çöp fabrikası istemiyoruz deme, 34. maddesi ise burada bunu dile getirme hakkını veriyor. Madde 3’te çevreyi korumak ve bunun için halkla işbirliği yapma yükümlülüğünü getiriyor” ifadelerini kullandı.

Avukat Gürpınar, “Kimse kendi kafasına göre tesisi yapamaz. Burada ne tür atık olacağı belirsiz, bu tehlikeli atık da olabilir. Henüz yer seçme aşamasında olduklarını söylüyorlar, vatandaşın tepkisine göre yeri seçecekler. Burada, hem kalkınma sağlanmalı hem de sağlıklı yaşam güvence altına alınmalı, bu dengeyi de hukuk kuracaktır. ÇED raporu alınması gerekiyor, ama bu tür projelerde hukuka aykırı olarak ÇED raporu gereksiz kararı verilebilir. Ormanlar, tarım alanları, su havzaları, su kirlenmeleri faktörleri İlimtepe’de mevcut, bu nedenle de duyarlı yöre olarak korunması gerekiyor. Mutlaka duyarlı yöre olarak korunmalı ve ÇED raporu istenmeli. Yapılanlar hukuka uygun olmazsa yasal yollara başvuracağız” dedi.

 

HAKİM RÜZGAR ÖNEMLİ

Çevre Mühendisi Mukaddes Gülcü bu tür tesislerin yerlerinin çok iyi belirlenmesi gerektiğini ifade ederek, “Yerleşim çok iyi seçilmeli, hakim rüzgarlar hesaplanmalı. Rüzgarla yayılacak gazlar, duman, koku gibi faktörler, esen rüzgarın yönü, çevreye etkileri çok iyi hesaplanmalı” dedi. Panel, katılımcıların yönelttiği soruların cevaplanmasının ardından son buldu.

3895 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER