ÇEKER: BU ÜLKENİN CHP'YE İHTİYACI VAR

Çeker: Bu ülkenin CHP'ye ihtiyacı var

Türk Sağlık-Sen başkan Ömer Çeker ve yönetim kurulu üyeleri CHP İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. Ziyarette konuşan Çeker, "Bu ülkenin CHP'ye ihtiyacı var" dedi

Türk Sağlık Sen Kocaeli Şube Başkanı Ömer Çeker ve yönetimi Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Cengiz Sarıbay ve yeni yönetimine hayırlı olsun ziyaretinde bulundu. Ziyarette Türk Sağlık Sen Başkanı Ömer Çeker’in yanı sıra Türk Büro Sen Başkanı Rıfat Oypan, yönetimden Hacer Gündüz, Umut Birol, Zekayi Dumlupınar ve Ercan Öztürk yer aldı. Ziyarette Türk Sağlık Sen Başkanı Ömer Çeker ve Türk Büro Sen Başkanı Rıfat Oypan yerelde ve mecliste olmak üzere CHP’den destek beklediklerini söyledi.   

                                                                                                       

CHP’YE İHTİYAÇ VAR

Ziyarette konuşan Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Ömer Çeker, “Sayın Başkanımla birlikte CHP’nin ciddi manada bir ivme kazanacağına inanıyorum. Kocaeli’de CHP’nin iktidar olduğu takdirde Türkiye’de de iktidar olacağına inanıyoruz. Bu ülkenin gerçekten CHP’ye ihtiyacı var. CHP ana muhalefet partisidir. Dolayısıyla hükümeti doğru bir şekilde yönlendirebilecek, mağdur olan arkadaşlarımızın, kamuda çalışanların ve sokaktaki vatandaşın mağdur olduğunda hakkını arayabileceği ve yanında olması gerektiğini düşündüğümüz bir kurum” dedi.

 

KOCAELİ EN BORÇLU BELEDİYE

Çeker daha sonra şu ifadelere yer verdi: “İl Başkanımızın bu noktada politikalarını Türkiye genelinde genel merkez belirliyor. Genel merkez politikalarına uygun burada da politika yapması lazım. Yerelde yaşayan vatandaşlarımızın da ciddi sorunları var. Kocaeli’ye baktığımızda adeta büyük bir metropol köy. Türkiye genelinde de en borçlu belediye. Bu paraların nereye gittiği de belli değil. Bu noktada usulsüz uygulamaların da takipçisi olması gerektiğine inanıyoruz. Sadece sokakta yaşayan vatandaşımızın değil, sağlık alanına baktığımızda da Kocaeli’de çok ciddi açıklar var. Personel açığından hastane araç gereç açıklarına kadar.”

 

CHP’YE GÖREV DÜŞÜYOR

Hiç gerek yokken 112’ler özelleştirildi. Devletin parası tarumar ediliyor. Ayrıca bize gelen bilgiler ciddi manada 100’ün üzerinde kamu çalışanına usulsüz sözlü görevlendirmeye gitmediğinden dolayı Anayasa’nın 125’inci maddesine aykırı cezalar veriliyor. CHP’nin bu kamu çalışanlarına da sahip çıkması gerektiğine inanıyoruz. Mecliste de siyasi iktidar kamu çalışanlarını mağdur edecek çok ciddi yasalar çıkarıyor. Bunların anayasaya taşınması noktasında CHP’nin üzerine görevler düşüyor. Biz de kendilerini bu konuda bilgilendireceğiz.”

 

SENDİKA OLARAK ÖNEMSİYORUZ

Başkan Sarıbay’a ve yönetim kuruluna başarılar dileyen Rıfat Oypan ise, “Partiye ve Kocaeli’ye büyük katkısı olacağına inandığımız Sayın Cengiz Sarıbay çok değerli bir insandır. Cumhuriyet Halk Partisi sendika olarak bizim de önemsediğimiz ana muhalefet partisidir. Çünkü önümüzdeki süreçte anayasa değişikliği başta olmak üzere kamuda esnek çalışma dahil birçok düzenlemeye gitmeye çalışıyorlar. Burada da en önemli görev CHP’ye düşecektir. Bu noktada da bizim üzerimize düşen bütün konularda hukuki konularda işlerimizle ilgili konularda her türlü desteği vermeye, istişare sağlamaya hazırız” sözlerine yer verdi.

 

MOBİNG YAŞANIYOR

Oypan , “1 Kasım seçimleri sonrasında kamuda ciddi anlamda mobbing yaşanmaktadır. Bunun da sebebi de 7 Haziran-1 Kasım arasındaki o dönemde hükümet tarafından atanan idareciler tarafından büyük bir korku, endişe yaşandı. 1 Kasım sonrasındaki süreçte de bu korkunun yansıması çok ciddi bir baskı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sorunların çözümü noktasında da Cumhuriyet Halk Partisi’nin üzerine düşeni yapacağına inanıyoruz” diye konuştu.

 

GREV HAKKI OLMALI

CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay ise yaptığı konuşmada, “Her iki başkanımın da memurlarla ilgili sıkıntılarını anlıyoruz. Memurların yanı sıra işçilerin de sıkıntıları var. Mesela bu sıkıntılardan biri grev hakkının olmaması. Eskiden işçiler rahatlıkla taleplerini dile getirmek için grev silahını kullanıyorlardı. Ama şimdi maalesef onlar da grev hakkını kullanamadıkları için haklarını alamıyorlar. Tabi sizin gibi sendikaların da böyle bir grev hakkı olmadığı için sendikanın sanki bir ayağı yok. Sendikacının silahı grevdir. Grev hakkınızı kullanamadığınız zaman ulufe verir gibi siyasi iktidarın size verdiğiyle yetinmek zorunda kalıyorsunuz. Biz her zaman gelişmiş ülkelerde olduğu gibi bizde de grev hakkının olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

 

TARZI DOĞRU DEĞİL

Sarıbay, “Cumhurbaşkanının kaymakamları toplayıp siz mevzuatı falan boşverin bildiğiniz gibi yapın şeklinde bir diktatörden çok, başkanlık rejiminden çok kendi şirketini yönetir gibi tarzı doğru değil. Türkiye bir hukuk devletidir. Hukuk devletine de Cumhurbaşkanı dahil herkes bağlıdır. Ama maalesef Doğu’da bir yerde karakolun önünden PKK kıyafetiyle yürüyüp giden elinde bir keleş, kalaşnikof olan bir kişi fotoğraf çekilip polise el sallıyor. Müdahale etmeyin diye talimat verilmiş, barış süreci içinde. Ondan sonra Türkiye’nin iyi yönetilmediği anlaşılıyor. Sur ilçesinde 45-50 günden beri sokağa çıkma yasağı var. Oradaki barikatlar, hendekler bir günde oluşturulmadı. Bu, AKP iktidarının Cumhurbaşkanının Başbakan olduğu dönemde ‘Aman karışmayın’ denildiği zaman suç işleyen kişilerin yakasına yapışılmadı. Şimdi de temizlemek için uğraşıyorlar. Tabi bunlar hukuka bağlı olmamanın sonucudur” diye konuştu.

 

DESTEĞİNİZİ BEKLİYORUZ

Kamuda yaşanan mobbing uygulamalarına da değinen Sarıbay, “Atamalarda idari mahkeme kararlarının uygulanmaması, keyfi ertelenmesi gibi sebepler de yatıyor. Buradaki mağduriyeti giderelim diye bir şey yok. Tam tersine daha da zora sokuluyor. Sizin de dediğiniz gibi mobbing uygulaması eskiden beri vardı, tabi 1 Kasım’dan sonra daha da artarak devam ediyor. Ama bütün bunların yolu siyasi iktidarı bunlardan kurtarmaktan geçiyor. Biz bunun için çalışmalarımızı yapıyoruz. Tabi Türkiye genelinde bu havanın verilmesi lazım. Bu doğrultuda da bizim CHP’nin veya sol partilerin size büyük ihtiyacı var. Bizim en büyük destekçimiz memur sendikalarıdır. İşçi sendikalarına baktığımızda ilimizde 1989’lu yıllara oranla solcu sendikalar az kaldı. Şimdi bakıyorsunuz AKP’nin kayıp üyesi sendika başkanı. Bu bozuk düzene son vermemiz lazım. Biz de sizin desteğinizi bekliyoruz” dedi.

2374 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER