CENGİZ TOPEL’E HİZMET ETMEK İSTİYOR

Cengiz Topel’e hizmet etmek istiyor

Abhazya’nın Türkiye Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Resmi Temsilcisi, aynı zamanda Akmis Seyahat’in yönetim kurulu başkanı olan Ruhi Karaalp, Cengiz Topel’e hizmet etmek istediğini söyledi

İlimizin tanınmış Abhaz iş adamı, Abhazya’nın Türkiye Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Resmi Temsilcisi ve aynı zamanda Akmis Seyahat’in de yönetim kurulu başkanlığını yapan Ruhi Karaalp, iş yaşamını, tecrübelerini, hem Akmis Seyahat hem de yeni gözbebeği olan Afon Güzellik Merkezi ile ilgili gelecek planlarını bizlerle paylaştı.

Karaalp’in iş yaşamı otobüs işletmeciliği ile başladı, 2009 yılında bir yakınını Sabiha Gökçen Havaalanı’na yolcu etmek için götürdüğünde ise Akmis Seyahat’in temelleri kafasında oluştu.

Karaalp bu durumu, “Zaten taşımacılık işinden geliyoruz, küçük yaşlardan itibaren otogarda otobüs işletmeciliği yaptık, sonrasında ise kafamızda böyle bir eksiklik olduğunu düşünerek bu işe girdik” diyerek açıklıyor. 10 araçla yolcu taşımaya başlayan Akmis Seyahat bugün neredeyse tüm Marmara’yı Sabiha Gökçen’e taşıyor ama Karaalp’in Akmis’le ilgili hedefleri bitmiyor.

Yakın civarda bulunan bir çok ille ilgilendiğini belirten Karaalp her ne kadar Sabiha Gökçen’e taşımacılık yapsa da aklı bir yandan da Cengiz Topel’de.

Kaderine terk edilen Cengiz Topel’in canlandırılmasını istiyor Karaalp ancak iktidarın ağır adımları nedeniyle yerinde sayıyor Cengiz Topel.

Fakat Ruhi Karaalp özellikle Sabiha Gökçen’de ikinci pistin yapımına başlanmasıyla birlikte Cengiz Topel’in bölge için vazgeçilmez olacağını dile getiriyor ve Cengiz Topel’e de hizmet etmek istediğini vurguluyor..

 

OTOBÜS İŞLETMECİLİĞİNDEN AKMİS SEYAHAT’E

İlimizin en tanınmış iş adamlarından birisiniz ve Akmis Seyahat’in de Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürütüyorsunuz. Peki nasıl başladı Akmis Seyahat yolculuğu?

2009’un sonunda Sabiha Gökçen Havaalanı’na kardeşimle bir yakınımızı yolcu etmek için götürmüştük. Taşımacılıktan geldiğimiz için, çok küçük yaşlardan itibaren otogarda otobüs işletmeciliği ile uğraştık. Burada neden böyle bir ulaşım kanalı yok belediyenin ya da özel şirketin diyerek araştırma işine girdik ve gerçekten eksikliğin olduğunu fark ettik. Onlar da çözüm ortağı arıyordu o zaman Sabiha Gökçen özelleşmemişti,  daha sonra özelleştirme kararı alarak özel bir şirkete satış yapıldı daha sonra daha profesyonel olmaya başlayınca da ihtiyaç daha da arttı. Sabiha Gökçen’in Kocaeli’nin hala en önemli havaalanlarından biri olduğunu düşünüyorum özellikle Sakarya, Zonguldak Yalova,  bu bölgeye hitap ettiğini düşünüyorum. Kocaeli’nin de içinde bulunduğu ihtiyacı karşılıyor. O dönemde oraya otobüs firmalarının girmesi de teamülen yasaktı. Karar verdikten sonra bir kaç arkadaşımla beraber konsorsiyum kurarak burada çalışmak için girişimlerim oldu. Biz 10 araçla başladık, şu an 30’un üzerinde aracımız var. Çalışmalarımızı daha profesyonel hale getirdik, taşeron çalıştırıyoruz, araçlarımızın çoğunu sıfırladık. Hizmet kalitesini arttırmak için de çalışmalarımı devam ediyor.

 

 

Peki önümüzdeki süreçte hedefleriniz neler ya da ne gibi projeleriniz var?

Özellikle taşıma işiyle ilgili Sakarya, Bursa, Kocaeli, aşağı yukarı tüm Marmara’nın taşımacılığını Sabiha Gökçen’e yapıyoruz. Cengiz Topel’le de ilgilendik yakın zamana kadar, Topel’i  canlandıralım istedik ve ciddi sunumlarımız oldu Anadolu Jet , Bora Jet THY yetkililerine. Kalkış istasyonu olmadığı ve arada da kaldığı için tek seferle sağlıklı işler yapılamadı burada. Aslında yetkililer bizi dinlemiş olsalar özellikle Bolu, Zonguldak, Eskişehir , Yalova ve Kocaeli şehir merkezi ile pekiştirilse buradan günde 3 sefer yapılabilir.  Bunun örnekleri de var. Bursa Yenişehir Havaalanı.  Şu anda Bursa ile de ilgileniyoruz. Münir Karaloğlu bizden bir çalışma istemişti biz de kendilerine bu çalışmayı verdik. Belediye başkanımızla beraber Bursa’daki havaalanını canlandırabilmek için yakın il ve büyük ilçelerle çalışma içerisine girip acenteleri de işin içerisine katarak orayı canlandırmayı düşünüyoruz. Çorlu ile de ilgileniyoruz. Özellikle yakın civardaki havaalanlarıyla ilgileniyoruz ve eğer fırsat verilirse Cengiz Topel’e de hizmet etmek istiyoruz. Cengiz Topel’de bazı eksiklikler olabilir fakat Anadolu’nun bir çok ilindekinden daha kullanışlı ve büyük bir havaalanı. Burada bir türlü gereken yapılamadı ve durumun mümessili olarak Sabiha Gökçen’ in yakınlığı gözüküyor. Şu anda Sabiha Gökçen’de kalkış ve iniş izni verilemiyor, çok yoğun bir trafiği var. İkinci pistin de çalışmaları sürüyor ve 2-3 yıl da süreceğe benziyor. Bittikten sonra mevcut pistin yapımı sürecek ve Cengiz Topel’in kaçınılmaz olacağını Kentin  yetkilileri bu konunun üzerinde özellikle durmalı. Kentin bu konuda birleşmesi gerekiyor. Sanayi ve ticaret odalarının ve belediyelerin de kombine biletlerle desteklemesi gerekiyor. Sonuçta  Anadolu Jet’te ticari bir kuruluş. Yakın şehirler Topel’le birleştirilirse harika bir havaalanı olacaktır. En azından şehrin ihtiyacı olan Trabzon dışında Doğu ve Akdeniz seferleri rahatça yapılabilecek durumda olacaktır böylece de trafik artacaktır.

 

TOPEL’İN BİR SABİHA GÖKÇEN OLMASINI BEKLEMEK HATA..

Topel neden bu durumda?

Cengiz Topel bugün hiç bir şey yapılmasa bile kendi mecrasında canlanacaktır .Burada bir koordinasyon merkezi oluşturarak Topel’i bir iş modeli, bir ticari kuruluş olarak görerek olaya bakarsak, Cengiz Topel’in hareketlenmemesi için hiçbir neden yok. Aslında yapılacaklar da çok basit. Uçak firmalarıyla görüşmeler yapmanız gerekiyor. Elimizdeki havaalanını anlatabilirsek güzel şeyler yapılabilir. Bazı sorunlar olabilir ama bunlar bir çok ilde var, halledilemeyecek şeyler değil. Zaten buranın bir Atatürk ya da Sabiha Gökçen olmasını beklememek lazım.  Ama bu tarz işletmeler ne kadar fazla olursa bu kulvar o kadar kullanılır. Biz kapımızın önünden uçağa binip gidelim istiyoruz. Şimdiye kadar Anadolu jet gereken desteği vermedi, acenteler de inanmadı, mağdur oldu. Bunlar çok önemli şeyler. Bu konuda çalışmak lazım ama bilgisi olanlarla çalışmak lazım, fikri olanlarla değil..

 

 

KOCAELİ SAĞLIKTA DA ÖN PLANA ÇIKABİLİR

Akmis Seyahat günde kaç yolcu taşıyor, bundan sonraki süreçte sağlık turizmi ile de ilgilenecek misiniz?

Günde 3 bine yakın yolcu taşıyoruz, günün her saati canlı bir mekanizma Akmis Seyahat. Uçak yolcusu potansiyeli için de 3 bin ciddi bir rakam ama yeterli değil. Dolayısıyla bu ulaşım kanallarını daha yakın yerlerde de açarsak rakam artacak. Zaman artık en pahalı argüman. Antalya’da semineriniz var, ertesi gün burada önemli bir  toplantınız var ve gün içinde gidip gelebiliyorsunuz. Bu imkanları kullanmak gerekiyor. Uçakla her şey daha konforlu ve rahat hale geldi. Sağlık turizmine bakacak olursak ülkemizde son yıllarda çok ciddi işler yapılmaya başlandı. Kalp nakli, yüz nakli, plastik cerrahi gibi işler artık sıradan hale geldi. Eskiden hekimlerimizi tutmakta zorluk çekerdik fakat artık çok iyi hekimlerimiz Kocaeli’de de var.

Kocaeli bu konuda yeterli midir tabi ki eksiklikleri vardır. İlimizde bulunan hastaneler kendini toplamaya başladı, iyi hastaneler geldi. Özellikle Kocaeli İstanbul’a yakın olması, trafik sorununun daha az olması gibi nedenlerle de ön plana çıkabilir. Bir çok uygarlığa başkent olmuş bir şehirde yaşıyoruz Sağlık turizmi ile ilgili senaryolar hazırlanırsa güzel çalışmalar yapılabilir. Bu noktada sağlık turizmi programlanırken valimizle de konuştuk. Kent yine bütünleşirse, sivil toplum kuruluşları ve kurumlar bir araya gelirse büyük işler yapılır. Bu konuda sadece koordinasyon eksikliği olduğunu düşünüyorum. Zaten insanlar iyi hizmet almak için Türkiye’ye geliyorsa neden Kocaeli’ye gelmesin. Biz bununla ilgili uçak yolcularına hizmet ettiğimiz için bizlerle gidip hastanelere giden yolcularımız vardı. İnsanlar Dubai’den, Iraktan kalkıp saç ektirmeye geliyor. Merdiven altı tabir edilen yerlere de  götürülebiliyorlar. Biz de TURSAB yöneticisi de olduğumuz için bir proje hazırlayalım, bir tanıtım filmimiz olsun ve insanlar da bunu uçaklarda görsün diye düşünüyoruz. Sağlık turizmi ile ilgili hali hazırda projelerimiz de devam ediyor.

 

AFON’UN İSMİ BAKIN NEREDEN GELİYOR..

AKMİS Seyahat ile ilgili çalışmalarınız devam ediyor fakat artık bir de yeni gözbebeğiniz olan ve aslında oldukça da farklı bir alan olan Afon Güzellik Merkezi var. Bu fikir nereden çıktı?

Afon isim itibariyle çok bilindik bir isim değil ben Abhaz asıllıyım. Dedemin babası Karadeniz’in karşı kıyısından 152 yıl önce gelmiş. Bizler turizmci kimliğimizle ata toprağına gitme fırsatı yakaladık. Oraya gidince maneviyatı daha fazla hissediyor ve o bölge için bir şeyler yapmak istiyorsunuz. Abhazya çok güzel bir sahil ülkesi. Orada Gagra diye bir şehir var, Gagra’nın içerisinde de dünyanın en büyük mağaralarından birinci ya da ikincisi olan Afon Mağarası bulunuyor. Sürgün zamanı atalarımız orada saklanmışlar  ve geçimlerini sağlamışlar. Biz de bu sektörde bir marka oluşturacaksak Afon’un en güzel isim olduğunu düşündük eşimle. Hem bölgemizin ismini getirelim, hem de değişik ve yeni bir isimle kendi markamızı oluşturalım istedik.

 

Kocaeli’de güzellik sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz, Afon nasıl bir far kattı sektöre ve bu kadar kısa sürede tercih edilmeye başlandı?

Kocaeli’de güzellik sektörüne baktığınızda insanlar bay ve bayan gerçekten insanlar yatırım yapmaya başladılar.  Biz bu sektörde bir açık gördük ve tüm her şeyi içerisinde barındıran  komplike bir salon istedik ve kendimize yakışır bir yer açmayı planladık. Bu düşünceyle Yahya Kaptan’daki yeri aldık. Bu işi yaparken  çok iyi personellerinizin olması gerekiyor. Düşünün zaten saçı az olan  biri size geliyor  ondan daha fazla saç alırsanız o insanı mutlu edemezsiniz. İnsanlar buralara kendini iyi hissetmek için geliyor o yüzden de profesyonellik çok önemli. Çalışan insanlarımız işi dışında bir şeyi düşünmüyor bu nedenle de işlerini iyi yapıyorlar. Biz  disiplin ve hijyene çok önem veriyoruz. Böyle olunca da talepler  artmaya başladı.

 

KOCAELİ’DEN TÜRKİYE’YE YAYILACAK GÜZELLİK

Yeni şube de yolda? Nasıl gidiyor çalışmalar?

Çarşıda Dolphin karşısında bir işletme devraldık, tadilatı bitmek üzere. Şehrin bir kaç merkezinde daha şube oluşturduktan sonra Kocaeli markası olarak İstanbul’da bu işi sürdürmek ve Türkiye firması olmak istiyoruz. Güçlü bir yapı oluşturma hedefimiz var. İsimli firmalar Kocaeli’ ye geliyorsa neden Kocaeli’ den de gitmesin? Bağdat Caddesi sonrasında Etiler, Şişli olmamız gereken her yerde olacağız . Yahya Kaptan şubesinin de tadilatını yapacağız. Sporcu ağdası, kalıcı makyaj ve cilt bakımında iyi sonuçlar almaya başladık işimizi daha da büyüteceğiz.

 

Afon ne zaman İstanbul’da olacak?

Ben çok planlayarak yaşayan biri insan değilim bir hafta sonra da bakarsınız açarım yeter ki zamanı müsait olsun ama şu var çok sindirerek gitmek gerekiyor. İşletmeci gerekiyorsa doğru personel ve doğru kadro buluyorsanız beklemenin de bir anlamı yok ama kadro yoksa ve sadece ismim İstanbul’da olsun derseniz zarar edersiniz. Şu anda artık kendi ayaklarımızın üstünde durabiliyoruz bir yıl içinde İstanbul’da olacağız diye düşünüyorum. Tabi Gölcük, Gebze, Sakarya’da da Afon olacak o zamana kadar..

 

Abhaz işadamı olarak Türkiye-Abhazya arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi adına bir çok çalışma yaptınız. Bu çalışmalara da değinebilir misiniz ?

Türkiye’de  40- 50 bin civarında Abhaz kökenli nüfus var bu ciddi bir nüfus. Kafkas kökenli insanlar Türkiye’nin bir çok iline dağılmış buraya da gelenler olmuş ve artık İzmitli olmuşlar. Bir gezi nedeniyle neden Abhazya’dan Türkiye’ye gelmediklerini sordum ve bir süre sonra bir heyetle buraya geldiler. Biz de heyeti burada ağırladık ve ilişkilerimiz gelişti., sonrasında da devam etti.  Yaptığım çalışmalardan dolayı da bana Abhazya’nın Türkiye Ticaret ve Ekonomik İlişkiler Resmi Temsilcisi görevi verildi ben de onur duyacağımı söyleyerek kabul ettim. Türkiye ile Abhazya arasında yıllık 500 milyon civarında yıllık ticari hacim var ve çoğu deniz yoluyla yapılıyor. Bu konuda Türkiye’ye Abhaz halkı olarak minnettarız. Savaş döneminde topraklarını evini paylaşmış vatandaşlık vermiş, her zaman gerekli desteği vermiş Osmanlı ya da Türkiye. Çalışmalarımız yoğun bir şekilde devam edecek..

 

Türkiye ile Rusya arasında yaşanan gerginliği nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bizler Türkiye’nin Rusya ile krizinden sonra barış elçisi olmak istedik. Türkiye de Rusya da olaylara soğukkanlı yaklaştı. Rusya daha duygusaldı , Türkiye daha devlet ciddiyetiyle yaklaştı. Rusya ve Türkiye’nin arasının iyi olması herkesin menfaatine. İki tane bölge ülkesi, dünyanın başka bir yerinden Karadeniz’in yönetilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Rusya ile vizeler yokken turistler geliyordu ülkemize çünkü en iyi tesisler bizde. Bu krizden iki ülke de ciddi yara aldı, turizmde yüzde 30’luk bir düşüş var, tur operatörlerinin sıkıntıları var. Rusya büyükelçimizle de görüştük barış elçisi olabileceğimizi söyledik.

 

KEFKEN BİZİM İÇİN ÇANAKKALE GİBİ..

Son olarak Kocaeli aslında turizm adına çok şanslı olabilecek bir il, siz de bir çok açıklamanızda turizm sektörünün daha fazla canlandırılabileceğini dile getirmiştiniz. Neler yapılabilir?

Bizim bir senaryomuz olmalı. Kefken ile ilgili bir film projemiz var. Bir prodüksiyon şirketiyle bir anlaşmamız var Rusya’dan Kafkas bölgesinden oraya gelmişiz. Orası bizler için Çanakkale gibidir. Belirli zamanlarda insanlar bir araya gelirler. Sadece bu bile ciddi bir şekilde kurgulansa dünyanın bir çok yerinden turist bölgeye gelebilir. Anzaklar nasıl Çanakkale’ye geliyorsa burası da böyle bir duruma getirilebilir. İlimizde Turizm birliği olması gerekiyor ve bununla ilgili de çalışmalar sürüyor. Bu olursa şehrimizi pazarlama imkanımız olabilir.

 

ŞEHİR BÜTÜNLEŞİRSE TURİZM CANLANIR..

Kefkeniniz, Kandıra’nız Kartepe’niz var fakat belediyeler ayrı ayrı projeler üretiyor. Bu noktada birlik olursa daha mantıklı işler yapılacaktır. Böyle olunca şehir otellerimiz de farklı bir boyut kazanacaktır. Nitelikli personellerin çalışması gerekiyor. Hasankeyf’teki bir çocuk 6 dil biliyorsa burada çalışanların da bilmesi gerekiyor. Bir şeyleri  eleştirmek kolaydır, ben böyle bir insan değilim ama devletin ipi eline alması ve özel sektörle birlikte çalışması gerekiyor. Turizm konusunda yeterli şeyler yapılamıyor Birlikte bir şeyler yapılmalı. Konaklama tesislerimiz yeterli değil, olan turisti elimizde  tutamıyoruz. İlimize gelen turistler de kendilerine uygun bir şey bulamayınca hafta sonu İstanbul’a gidiyor çünkü onları eğlendirecek bir şey yok. Buraya gelen insanların kendi hayatlarına uygun hizmet sunmanız gerekiyor. Denizimiz var yat limanlarımız yok. Yapılsın bir çok kişinin yatı var değerlendirilsin buralar ve ilimize bir renk gelsin. Şehir bütünleşirse turizm önemli bir yere gelecek.

6744 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 5 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER