CHP’Lİ KADINLARDAN SOMA’YA YARDIM ELİ

CHP’li kadınlardan Soma’ya yardım eli

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Pekyörür, Kocaeli genelinde Soma için yardım kampanyası başlatacaklarını duyurdu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Korkmaz Pekyörür, Soma’da yaşanan maden faciasının ikinci yılında CHP İl Kadın Kolları olarak katıldıkları anma töreninin ardından gazetemize açıklamalarda bulundu. Pekyörür, Kocaeli genelinde Soma’da zor durumda olan aileler için yardım kampanyası başlatacaklarını belirtti.

 

YAŞANAN ACILAR AYNI

Pekyörür, yaptığı açıklamada, şunları ifade etti: “CHP’lilerin daveti üzerine Soma’daki anma törenine katıldık. Zamanında da anma törenine katılacağımı ifade etmiştim. Yaşananları yerinde görmek güzeldi. Oradaki duygusallık hala aynı. İnsanlar hala aynı acıları yaşıyor. Kundaktaki bebekler büyüyüp babalarını ziyarete gelmişler, hala babaları için şiirler yazıyorlar. Onlarla birlikte olmak güzeldi ama yaşanan acının hissettirdiği duygular bizim için kötüydü. Madenci ailelerinin  yaralarının hala tam anlamıyla sarılmadığını öğrendik.

 

YARALAR SARILMAMIŞ

Madende çalışanların çoğu Manisa’nın yerlisi değil. Karadeniz’den, yurdun farklı bölgelerinden gelenler var. Zor şartlardalar ve fazla imkanları yok. Eşleri hayatını kaybettiği için zor durumda olan kadınlara ‘ne yapabiliriz’ diye sorduğumuzda da gururlarından dolayı bize ihtiyaçlarını bile söylemediler. Hala yorganı battaniyesi olmayan aileler var. Bizden maddi olarak herhangi bir beklentileri yok. Sadece ihtiyaçlarının giderilmesini istiyorlar. Çok genç yaşta dul kalan kadınlar var ve madende çalışamayacakları için de sadece tarım ile ilgili alanda çalışabiliyorlar.”

 

301 DEĞİL 780 ÖLÜ

Soma faciasında hayatını kaybedenlerin bahsedilenden çok daha fazla olduğunu ifade eden Pekyörür, “Hayatını kaybedenlerin 301 değil, 780 olduğu söyleniyor ve bu durumu hala ağlayarak anlatıyorlar. Facianın ardından geride kalanların bir kısmı memleketlerine gönderilmiş. Olayın ardından bölgede açılan maden ocaklarının da daha iyi şartlarda olduğu söyleniyor fakat programımız nedeniyle çok fazla inceleme fırsatımız olmadı. Biz orada geçirdiğimiz zamanın ardından neler yapabiliriz diye düşündük ve bir ihtiyaç listesi istedik” dedi.

 

NE ZAMAN İHTİYAÇ OLURSA...

Bizden istedikleri her şeyi de yerine getireceğiz. CHP İl Kadın Kolları Başkanlığı olarak Kocaeli genelinde bir yardım kampanyası başlatacağız. Onlar ne zaman ihtiyaçları olursa yardım isteyecekler, biz de yardım edeceğiz. Türkiye genelinde anma törenine sadece biz katıldık ve onca acının arasında el üstünde ağırlandık. Erdoğan’ın açılış töreni için ilimize geldiği bir günde bayrama katılmaktansa orada yas tutmayı tercih ettik” şeklinde konuştu.

1834 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER