ÇİLER: YASA DEĞİŞİKLİĞİ YAPILMALI

Çiler: Yasa değişikliği yapılmalı

Gebze Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler, ‘iflas erteleme’ ve ‘çek kanunun yeniden düzenlenmesi’ ile ilgili olarak yeni Torba Yasa ile bu durum düzeltilerek, kötü niyetli kullanımların önüne geçilmek istendiğini ifade etti

Gebze Ticaret Odası haziran ayı olağan meclis toplantısı dün gerçekleştirildi. GTO meclis salonunda gerçekleşen meclis toplantısı geçen toplantı zabtının görüşülmesi ile başladı. Gündemin ikinci maddesi olan oda faaliyetleri ile ilgili olarak bir sunum yapıldı. Yapılan sunumun ardından Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler oda faaliyetleri hakkında bir konuşma yaptı.

 

İSTANBUL’DAKİ SALDIRIYI KINADI

İstanbul Atatürk Havalimanında meydana gelen ve 13’ü Yabancı Uyruklu ve 28’i Türk Vatandaşı olmak üzere toplam 41 kişinin hayatını kaybettiği menfur saldırıyı şiddetle kınadığını ifade ederek konuşmasına başlayan Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Nail Çiler yaptığı konuşmada şunları ifade etti, “Açıklanan son Ekonomik Verilere göre; 2015 yılında Türkiye Ekonomisi yüzde 4 büyüdü. İmalat Sanayinde ise yüzde 3,8’lik bir büyüme gerçekleşti. Faaliyet Karının Net Satışlara oranı, son yılların en yüksek düzeyi olan yüzde 8,7 e ulaştı. AR-GE harcamaları, 3,35 milyar TL olarak yüzde 7 artış sağlamıştır. Bununla beraber, tablonun diğer yüzünde, oldukça acı bazı gerçeklerle karşılaşmaktayız. Şöyle ki; Finansman Giderleri bir önceki yıla göre yüzde 75,1 oranında artmıştır.

 

İHRACATA DAYALI BÜYÜME

Bu şu anlama gelmektedir; Sanayici elde ettiği karın yüzde 63,4’ünü finansman gideri olarak kaybetmektedir. 2015 yılında özel kuruluşların öz kaynak kullanım oranları yüzde 37’e inerken, borçlanma Oranı yüzde 63’e çıkmıştır. Bu durum göstermektedir ki; ihracatın arttırılması hususunda yeni ülke ve pazarlar bulunmalı ve her zaman belirttiğimiz üzere ‘ihracata dayalı büyüme’ gerçekleştirmeliyiz.  Gebze Ticaret Odası Yönetimi olarak bizler üyelerimizin ihracatlarını arttırmaları hususunda; 1. Ulusal ve Uluslararası fuarlara katılım veya üyelerimizin katılımlarının sağlanması ile fuar ziyaretlerine ağırlık vermekte, bu bağlamda üyelerimizi cesaretlendirmekteyiz.

 

YENİ İHRACATÇILAR KAZANDIRDIK

Bilindiği üzere Nisan 2016 Ayında Almanya Hannover Sanayi fuarına oda olarak stant kurarak katılım sağlandı. Yine Mayıs 2016 Ayında Almanya Münih IFAT fuarına 6 üyemizi gönderdik.     Yeni teknoloji, bilgi ve uygulamaları yerinde görerek, edinilen bilginin mevcut işyerlerimize entegre edilmesi noktasında son derece verimli ziyaretler gerçeklemiş,  yerli üreticilerimizi de yeni teknolojilerin uygulanması noktasında cesaretlendirmiştir. 1. Yine üyelerimizin ihracatlarını arttırmaları için ‘ihracat projemiz’ devam etmekte olup, nasip olursa Eylül 2016 Ayında, programımızın 7. uygulamasını başlatacağız. Önceki uygulamalarımız ile ülkemize yepyeni ihracatçılar kazandırdık, buna da devam edeceğiz.

 

YASA DEĞİŞİKLİĞİ YAPILMALI

Konuşmamın bu bölümünde hükümetimizin son zamanda hazırladığı Torba Yasa ile ilgili birkaç noktaya değinerek devam etmek istiyorum; Bildiğiniz üzere meclis toplantılarımızda sürekli olarak ‘iflas erteleme’ ve ‘çek kanunun yeniden düzenlenmesi’ gerektiğini söylemiştik. Özellikle iflas ertelemenin bazı durumlarda kötü niyetli kullanım söz konusu olduğunu, bunun önlenebilmesi açısından yasal düzenleme yapılması gerekliliğinden bahsetmiştik. Şimdi yeni Torba Yasa ile bu durum düzeltilerek, kötü niyetli kullanımların önüne geçilmek istenmektedir. Dolayısıyla, söz konusu yasa değişikliği acilen yapılmalıdır.

 

BİRLİK VE BÜTÜNLÜK MESAJI

Bu arada Mübarek Ramazanın bolluk ve bereketini hep beraber yaşamaktayız. Her ne kadar bazı mihraklar bugünlerde de ülkeyi kana bulamak gayretlerini sürdürmek isteseler de, bugünlerin hürmetine Allah onlara fırsat vermeyecektir. Konuşmamı sonlandırırken,  karşılamaya hazırlandığımız ‘bin aydan daha hayırlı Kadir Gece’ sinin ülkemize birlik ve beraberlik,  insanlığa huzur getirmesini ve bu gecede edilen tüm duaların kabulünü diler, yaklaşan Mübarek Ramazan Bayramınızı da en içten duygularımla kutlar, sağlıklı, mutlu, huzurlu nice bayramlara ulaşmayı temenni ederim. Bayramın birinci günü saat 14.00’da odamızda bayramlaşma programımız olacak.” dedi.

2461 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER