DERİNCE'DE CHP'YE ŞERH OKUTULMADI

Derince'de CHP'ye şerh okutulmadı

Derince Belediyesi'nde meclis toplantısında muhalefet şerhi okumak isteyen CHP'liler yine söz alamadı. CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer, belediye başkanı Ali Haydar Bulut'a tepkisini, "Derince'ye zarar veriyorsunuz" diyerek gösterdi

Derince Belediye Meclisi'nin haziran ayı toplantısı önceki gün belediyenin meclis salonunda gerçekleştirildi. Toplantı tek gündem maddesiyle başladı. Toplantıda ilk olarak CHP Derince İlçe Başkanı Nihat Değer, İstanbul'daki bombalı saldırıda şehit düşen polislere ve vatandaşlara Allah'tan rahmet dileyerek, terörü lanetledi. Hatırlanacağı gibi önceki ay yapılan meclis toplantısında, görüşülen kesin hesap konusunda CHP grubunun verdiği muhalefet şerhi okunmayınca CHP'liler salonu terk etmişti. Bu toplantıda ise CHP'li Değer, kesin hesap konusundaki raporlara CHP'nin şerhinin okutulmadığı ve meclisi terk ettiği ibaresinin girmesini talep etti. Bu öneri oybirliğiyle kabul edildi.

 

ŞERH YİNE OKUTULMADI

Oylamanın ardından meclisteki tek gündem maddesi okundu. İmar komisyonunun 30 Mayıs tarihli raporunun yer aldığı gündem maddesinde, Derince'nin tamamında belediye olarak hazırlanan ve 1 Nisan 2016'da askıya çıkarılan 1/1000 revizyon uygulama imar planının 1 Mayıs tarihi itibariyle sona ermesinden sonra gelen 10 itiraz dilekçesi yer alıyordu. CHP grubu, bu gündem maddesinde yer alan 10 maddeden 3,4,5 ve 6'ncı maddelere şerh koydu ancak bu muhalefet şerhi mecliste yine okunmadı.

 

MAL KAÇIRIR GİBİ

Raporun okunmasın sonrasında, CHP ilçe başkanı Nihat Değer, muhalefet şerhlerinin okunmasını talep etti. Belediye başkanı Ali Haydar Bulut ise "Ben söz hakkı veriyorum" dedi. Değer de bunun üzerine, "Neden okutmuyorsunuz ki? Doğru yapmıyorsunuz. Verilmiş bir önerge var. Muhalefet şerhi okunsun gerekirse söz hakkı da isteriz Siz Büyükşehir'e katılmıyor musunuz başkan? Önce yazılı önergeler konuşulur ondan sonra da muhalefet şerhi ele alınır. Mal kaçırır gibi niye yapıyorsunuz? Başka bir şey mi yapmaya çalışıyorsunuz. Zaman sorunu var mı ne var? Muhalefet şerhi okunur, sonra da sözlü olarak eklenmesi gereken bir şey varsa eklenir" dedi.

 

NİYE SÖZ VERİYORUM KARDEŞİM?

Bulut ise "Söz hakkı veriyorum, konuşuyor musunuz? İmar komisyonu raporundaki muhalefet şerhinin okunması gerektiğini ilk defa sizden duyuyorum" diye cevap verdi. Bulut, şerhin CHP'liler tarafından da okunabileceğini söyleyince CHP'li başkan Nihat Değer, "Niye görevliler okumuyor ki?" diye sordu. Başkan Bulut, "Niye okutturuyorum. Okutmuyorum. Personele okutturmuyorum kardeşim. Buyrun okuyun, okuma yazma bilmiyorsunuz, katiplere okutturalım o zaman. Niye inat ediyorsunuz?" dedi.

 

ZARAR VERİYORSUNUZ

Bulut'un bu sözlerine Değer ise "Öyle bir lüksünüz yok ki, buradaki işleyiş gereği okutulması gerekir. Bir önceki bütçeyle ilgili şerhimiz de vardı. Okunması gerekiyordu okutturdunuz mu? Bu meclisin işleyişine aykırı. Böyle baskıcı bir yapı hoş değil. Derince'ye zarar veriyorsunuz. Bize baskı yapamazsınız" sözleriyle karşılık verdi. Raporun geldiği gibi kabul edilmesini CHP grubu reddetti, muhalefet şerhlerinin okunmasını istedi. Rapor, oy çokluğuyla kabul edildi.

 

MALİ OLARAK YÜK

CHP grubunun okunmayan muhalefet şerhinde ise başlı şu ifadeler yer alıyordu: "Daha önce imar planı yapılmış alanlarda imar planı değişikliği yapılırken ve bu değişiklik esnasında ileride kamulaştırılması zorunluluk olan imar planı değişikliklerinde önce kamulaştırma yapılması vatandaşın mağdur edilmemesi açısından önemli olduğu gibi bu plan değişikliği ileride bedel ödenmesi zarureti doğuracağından belediyeye getireceği mali yük yönünden hiçbir planlama yapılmamıştır.

 

MEVZUATA AYKIRI

Belediyeye büyük mali yük getirecek bu plan değişikliğinin zorunlu olup olmadığı tartışılmamıştır. Alanda yeterince yeşil alan ve park sahası bulunmaktadır. Şehir planlaması açısından da zorunluluk olmadığı halde belediyeye büyük bir mali yük ile karşı karşıya bırakmak doğru değildir.Bu tür plan değişikliklerinde mevzuata uygun olarak ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından görüş alınması gerekmektedir. Bu neden mevzuata uygun bir plan değişikliği gerçekleştirilmemiştir. İmar planında ticari alan olan bu gayri menkullerin park alanına dönüştürülmesi imar mevzuatına ve hakkaniyet kurallarına aykırıdır."

 

KENTSEL DÖNÜŞÜM YOK

Meclisin dilek ve temenniler kısmında söz alan CHP'li Nihat Değer, Çenedağ Mahallesi'nde yapılan çalışmaların kentsel dönüşüm kapsamında olup olmadığı hakkında bilgi istedi. Belediye başkanı Ali Haydar Bulut ise buradaki çalışmaların kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında olmadığını, sadece plan çalışmalarının yapıldığını belirtti.

 

DEMİRSPOR İSİM DEĞİŞTİRDİ

Değer, eski belediye başkanı Aziz Alemdar'ın davasında belediyenin konuya müdahil olma durumu olduğunu hatırlatarak, "Bu konuda müdahil olacak mısınız?" diye sordu. Başkan Bulut bu soruya, "Bana müdahil olmayla ilgili bir şey gelmedi. Nerden biliyorsunuz burada kamu zararı olduğunu? Eğer yaptığım incelemeler sonucunda yapılan işlem doğruysa ben doğru derim bu kadar basit, ister yüzde 10'u aşsın buna takılmayız. Belediye başkanı buna takılırsa iş yapamaz" diyerek cevap verdi. Demirspor'un, belediye bünyesine geçerek Derince Belediyesi Demirspor olarak isim değiştirmesi de mecliste oylamaya sunuldu.

 

PARAYI VERİNCE İYİYİZ

Belediye başkanı Ali Haydar Bulut, bu konuda hakkındaki eleştirilere, "Benim bir tek şartım vardı.Demirspor, satılamaz, devredilemez ve el değiştirilemez şartım vardı. Derince'nin çocukları burada oynayacak şartım var onun dışında şartım yoktu. Eleştirenler nerede? Belediye başkanı parayı verdi mi iyi olacak vermediği zaman yerin dibine sokulacak, yok böyle bir şey" diye yanıt veri. İsim değişikliği önerisi oybirliğiyle gündeme alındı, oy çokluğuyla ise isim değişikliği kabul edildi. MHP grubu bu maddeye muhalefet şerhi koydu. Belediye meclisinin temmuz ayı toplantı tarihi 12 Temmuz saat 17.00 olarak belirlendi.

9027 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 14 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER