DİKKATLİ: AKADEMİ OLMA YOLUNDA İLERLİYORUZ

Dikkatli: Akademi olma yolunda ilerliyoruz

Geçtiğimiz hafta yapılan olağan kongreyle BİLKAR’ın başkanı seçilen Serdar Dikkatli, akademi olma yolunda hızla ilerlediklerini söyledi, yapacakları projeleri açıkladı

Bilimsel ve Kültürel Araştırmalar Yayıncılık ve Üretenler Kooperatifi'nin (BİLKAR) 18. olağan genel kurulunu geçtiğimiz günlerde yaptı. Mevcut başkan Serdar Dikkatli, yine kooperatifin başkanlığın aseçildi.

Gebze’nin ve bölgenin en önemli kültür sanat merkezi olan BİLKAR’ın yeni dönem yapacağı proje ve çalışmalar hakkında BİLKAR Başkanı Serdar Dikkatli, gazetemize detaylı bilgi verdi.

BİLKAR Başkanı Serdar Dikkatli, önümüzdeki dönem BİLKAR’ın akademi olması için çalışacaklarını ifade ederek, “Öğrenci yetiştirme konusunda daha akademik bir yol izleyeceğiz. Eğitimin niteliğini ve kalitesini daha da yükselteceğiz” dedi.

Gebze’nin ve bölgenin kültür sanat hayatına katkı sunmak için çalışmalarına devam edeceklerini belirten Serdar Dikkatli, “BİLKAR olarak yaptığımız faaliyetler toplumu rahatlatacak ve gelişmesine katkı sunacak olan faaliyetlerdir” diye konuştu.

İşte keyifle okuyacağımız o söyleşi;

 

Kendinizi biraz tanıtır mısınız?

- Sınıf öğretmeniyim aynı zamanda da BİLKAR’ın başkanlık görevini yürütüyorum.

 

BİLKAR nasıl ortaya çıktı, bizlere biraz anlatır mısınız?

-Bu yıl BİLKAR’ın ikinci dönemi olarak tanımlanılıyor. İlk dönem 1989 yılından başlayan kurucu dönemi Yüksel Genç, Hıdır Güler ve Mehmet Hilal Kaplan’ın dönem dönem ağırlığında 1-1,5 yıl gibi lokal bir faaliyeti oluyor. Ondan sonra kağıt üzerinde kalıyor. Ardından Cengiz Badem, ben Abbas Kırçıl ile birlikte BİLKAR atölyelerini kurduk. Bu atölyeler tarzında kültürün bizzat insanların kendileri tarafından üretilmesi üstünden ve Köy Enstitülerini model alarak, ağırlıkta İsmail Hakkı Tonguç’un kültür sanat programını uyarladığımız, cumhuriyetin ilk dönemindeki aydınlık dönemindeki Halk Evleri’nin de tarz olarak katıldığı bir süreci bugüne kadar getirdik. Bu yıl ikinci dönemin sekizinci yılı.

 

MEYVESİNİ VERMEYE BAŞLADI

BİLKAR olarak ne tür kültür ve sanat kursları veriyorsunuz?

-Gitar, keman, yan flüt, drama tiyatro, görsel sanatlar, kemençe, piyano, basgitar, klarnet gibi kurslarımız var. Bu yıl bunlara ek olarak tango kursu açacağız. İşaret dili ve konuşma ile diksiyon kurslarımız da bu yıl olacak olan yeni kurslarımız. Bu kurslarımızda eğitim gören öğrencilerimiz son 2 yıldır konservatuar sınavlarına girerek büyük başarı elde ediyorlar. Geçen yıl Kocaeli Üniversitesi’ne 2 öğrencimiz, bu yılda İstanbul Üniversitesi Güzel Sanatlar Konservatuarı’na 2 tane keman öğrencimiz katıldı. Geçmiş yıllarda tiyatro bölümlerine öğrencilerimiz ve 12 öğrencimiz de üniversiteye kazandı. Yıllardan beri tabandan yetiştirdiğimiz bu öğrenciler, şimdi meyvesini vermeye başladı. Önümüzdeki yıllarda özellikle kemanda, piyanoda seneye daha çok öğrencimizin kazanacağını görmeye başladık. 

 

Bu yılda kaç tane kültür sanat etkinliği yaptınız?

-Konser, tiyatro, söyleşi ve benzeri etkinliklerin artık sayısını aklımızda tutamıyoruz. Aylık olarak bazen 2 konserimiz veya etkinliğimiz oldu. BİLKAR’da aynı haftada bilim, felsefe ve edebiyat söyleşileri olurken gezi atölyesi gezi düzenlediği oldu.

 

Bu tür etkinlikler yaparken ne tür zorluklar yaşıyorsunuz?

-Bizim en fazla zorlandığımız mevzu, biz kendimizi duyuramıyoruz. Duyurmanın yolları ya büyük bilbordlara ilan vereceksiniz, ya kitapçıklar çıkaracaksınız ya da radyodan bunu yapabilirsiniz. Bunların dışında afiş asmak gerekiyor. Afiş asınca zabıtalar kenti kirletmek dolayı bizlere ceza yazabiliyor. Bizleri daha çok sosyal medyada veya getirdiğimiz sanatçılar konserlerini sosyal medyadan duyurunca o tür bir tanınırlık oluyor.

 

BÖLGENİN KÜLTÜR MERKEZİ OLUYOR

Kültür sanat etkinlikleri dışında ne tür faaliyetleriniz var?

-Dışarıdaki Patilerle sokak hayvanlarının beslenmesi ve barınması ile ilgili bir çalışmayı yürütüyoruz. Sokak hayvanları veya kentteki yeşil alanların korunması ile ilgili de bu atölyelerimizde çalışmalar yapıyoruz.

 

Gebze Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde tüm etkinliklerinizi yapıyorsunuz. Buranın özelliği nedir?

-Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi, Gebze’yi değil tüm Kocaeli’yi de aştı. Kocaeli ilini aşarak bölgeyi toplayan bir yer oldu. Burada hakkını teslim etmek gerekiyor. Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi Müdürü Ufuk Eser’in çok yapıcı ve destek veren bir anlayışı var. O kurumda çalışan işçilerin, emekçilerin de büyük payı var. Çünkü tertemiz bir kulis ve tertemiz bir sahne var. Bunlarla birlikte sizi güler yüzle karşılayan bir müdür var. Genco Erkal son oyununda o kadar hoşnut kaldı ki oyunun sonunda fotoğraf çektirirken özellikle Ufuk Eser’i davet ederek, birlikte bir fotoğraf çektirdi. Böyle tutumlar olduğunda ve farklı eğilimlere güç oranında yer verildiğinde Osman Hamdi gibi bir merkez bölgenin kültür merkezi oluyor. Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi daha uluslararası sanatçıları ağırlamaya doğru gidiyor.

 

Yerel yönetimlerin yaptığı kültür ve sanatsal etkinliklere hiç katıldınız mı? O etkinlikleri nasıl değerlendiriyorsunuz?

-Gitmedim. Çünkü herkesin bir program yapma hali var. O program dahilinde bu işleri yapıyorlar. Gebze biraz daha içe kapalı, daha dar işler yapıyor. Son olarak Üstün Dökmen’i getirdi, salon doldu. Daha kişisel eğitime dair unsurları getiriyorlar. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ise özellikle Şehir Tiyatroları ile ya da dışa dönük birkaç tane sanatçı getirdi. Daha çok güncel, politik ve tarihi mevzulara dönük büyüklere yönelik programlar yapılıyor. Çocuklara dahil film ve tiyatrolarda da ücretsiz olmasından dolayı okullardan daha çok katılım oluyor. Orada da bu seçilen tiyatro oyunlarının çeşidini artırmak gerekiyor. Söyleşilerin ve diğer politik tartışmalar daha çok kendi politik görüşlerine uygun bir hat izliyorlar.

 

Geçtiğimiz günlerde yaptığınız kongre ve önümüzdeki dönem yapacağınız projeler hakkına bilgi verir misiniz?

-Atölyelerimizde yıl içinde BİLKAR nereye gidecek kısmını sürekli tartışıyoruz. Bizim bir haritamız var. Haritamız atölyedeki tartışmalarla oluyor. Atölyelerdeki bu tartışmalarda kongreye gelmeden yönetimi de belirledik. Kongrede olacak tartışmalar, tartışma olmaz. Bu yılı ciddi olarak doldurduk. Her atölyeden fikirler geldi. Bu yıl atölyelerin talepleri ile başta lavaboların tadilat edilmesi ve bazı atölyelerin boyanması için fikirler çıktı. Bu yaz döneminde bunları yapacağız. BİLKAR’ın akademi olması yönünde kararlar alındı. Müzik ve sanat tarihi derslerini, tiyatroyu dansla dekorla bezeyeceğiz. Öğrenci yetiştirme konusunda daha akademik bir yol izleyeceğiz. Eğitimin niteliğini ve kalitesini daha da yükselteceğiz. Çocukların hayal ve sanatsal güçlerini koruyarak ve güçlendirmek istiyoruz. BİLKAR gibi bir yer ne İstanbul’da ne de İzmit’te var. Bu yıl kitap yazan kişi sayısını da artırmak istiyoruz.

 

BÖLGE BÖLGE GELİŞİYOR

Bölgemizdeki insanlar kültür sanat bakımından ne düzeydeler?

-Gebze çok ciddi göç alıyor. Bölgedeki eğitim ve öğretim kurumları da öğretmen açısından yetersizdi. Sadece sanat, resim ve müzik dersleri ile bu olmuyor. Sanat tarihi derslerinin sayısının azaltılması, felsefe derslerinin olmaması ve kentte kalıcı bir kent kültürünün olmaması, bu kültürü sağlayan bağımsız tiyatroların, kültür evlerinin, kentin içinde olmayan sinemaların ve kitapevlerinin olmaması düzey olarak bir şeyler olabilirdi. Ama çoğu okul bu fiziki sıkıntılarından dolayı müzik odası, resim odası bile yapamadığı, eğitim sisteminden dolayı sadece üniversite sınavına ve TEOG’a dönük işler oluyor. Toplumsal olarak yaşam alanlarda daha az olması Gebze’nin kültür sanat anlamında daha geleneksel ve bölge bölge gelişen bir durum söz konusu. Kentli olma hali henüz Gebze’de yok. Bunun da izleri çıkıyor. Kadına yönelik şiddet, çocuğa yönelik şiddet, ensest ilişkilerde ve eğitim de sorunların ortaya çıkmasıyla görülüyor. Gebze bu anlamda sorunlu. BİLKAR olarak bu sorunu görüyor. Bu anlamda faaliyetlerimiz toplumu rahatlatacak faaliyetler ve gelişmesine katkı sunacak olan faaliyetlerdir.

 

Yaptığınız faaliyetlerde yerel yönetimlerin hiçbir desteği oldu mu?

-Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ile demokratik kitle örgütleri 2 tane toplantı yaptı. Onlar aslında yerel bir kültür ve sanat faaliyeti yaratmak istiyorlar. Ama Gebze Belediyesi’nin Gebze’deki kültür sanat yerleri ile yürüttüğü bir faaliyet yok.

5288 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER