DÜMBÜLDEK’İ ÖLDÜRDÜLER!

Dümbüldek’i öldürdüler!

Kocaeli’nin yurt çapında ünü kulaktan kulağa yayılmış bir suyu var. Üstelik belediyeler tarafından ırzına geçilmemiş, para kapısı olmamış bir suyu... Kent merkezinden kilometrelerce uzakta çıkıyor Dümbüldek. Her derde deva olduğu söylenen Dümbüldek maalesef öldürüldü. Tek bir çeşmeden, cılız bir akıntı kaldı geriye

Yurt genelinde özellikle böbrek rahatsızlığı yaşayanlar, böbrek taşı dökenler bilir Dümbüldek suyunu. Derince’nin Karagöllü köyü sınırları içerisinde, dört tarafı yeşillerle çevrili bir bölgede çıkan bu kaynak suyu adını, yamacında bulunduğu tepede yer alan Dümbüldek Dede yatırından alır. Roma dönemine ait tarihi köprüye ev sahipliği yapan Taşköprü bölgesinin en önemli kaynak suyu olan Dümbüldek’i tanıtmak, bilmeyenlere anlatmak için yaklaşık bir buçuk saatlik bir yolculuk yaptık. Aslında 50 dakika süren yol, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin asfalt çalışması nedeniyle Cuma Köyü’nde bir yolun asfalt makinesi tarafından kapatılması nedeniyle bir buçuk saat sürüyor.

 

Derince’nin üst kısımlarında yer alan köylerde manzara görülmeye değer. Kartpostallık manzara dört bir yanınızda yer alıyor.

 

KÜÇÜK KÖYLER ARASINDAN...

Kent yerlisi manavların küçük köyleri arasında, keyifli bir yolculuk yapıyorsunuz. Vaktiniz varsa tarihi çok eskilere dayanan köy evlerini görmeniz mümkün. Pek çok ev korunmamış, tarihe yenik düşmüş. Ayakta kalmaya çabalayan birkaç yapı hala ilgi çekici. Zaman zaman arabayı yol kenarına çekip, yeşile doydum. Tarihi evleri fotoğraflayarak bir kenara not düştüm. İnternette sadece 1-2 kare fotoğrafı bulunan Dümbüldek’i çocukluğumdan beri çok fazla duymuştum.

 

Dümbüldek’in hayat verdiği bölgede ağaçlar bile kuruma noktasına gelmiş durumda

 

TAM BİR HAYAL KIRIKLIĞI

Hayalimde o kadar büyüttüm ki vardığımda tadına doyulmaz, keyfine paha biçilmez bir bölgede olmayı hayal ediyordum. Maalesef hayal kırıklığına uğradım. Dümbüldek, çevremde böbrek rahatsızlığı çekenlerin umut kapısıydı.  Böbrek taşlarından tansiyona, prostat başlangıcından jinekolojik rahatsızlıklara kadar aklınıza gelebilecek pek çok hastalığa iyi geldiği iddia edilen Dümbüldek’in, böbrek taşları üzerindeki etkisi kanıtlanmış durumda. Dümbüldek suyu içtikten sonra böbrek taşlarından kurtulanların sayısı azımsanacak gibi değil.

 

Bölgede eskiden küçük bir tesis vatandaşlara hizmet veriyormuş. Bugünlerde ise durum vahim.

 

RAPOR HAZILADILAR

Öyle ki İl Halk Sağlığı Müdürlüğü yetkilileri bölgede inceleme yapmış ve şöyle bir rapor hazırlamış; Suyun kaptaştan bir boruyla depoya taşındı, debisinin ölçümünün yapılmadığı, ancak akıntının az olduğu, bir vatandaş tarafından Karagöllü Köyü Muhtarlığı’ndan 1997 yılından itibaren kiralama yolu ile işlettikleri, suyu para ile sattıkları, böbrekte taşın düşürme amacıyla suyun içildiğini ifade ettiklerini, Çevre Sağlığı Birimi elamanlarınca suyun halk sağlığı laboratuvarında ön bir incelemesinin yapılması için değişik noktalardan numuneler alındığını, bu arada suyu almaya gelenlerin de olduğu tarafımızca gözlemlenmiştir.

 

BELEDİYE ÇALIŞMA YAPMADI

Müdürlük yetkilileri raporu hazırladıktan sonra başka bir girişimde bulunmamış. Derince Belediyesi bölgede iyileştirme çalışmaları yapacağını 2 yıl önce duyurdu ancak belediye tarafından da herhangi bir adım atılmadı. Bir dönem bekçisi olan, çevre düzenlemesi yapılan, vatandaşların mesire alnı olarak da değerlendirdiği Dümbüldek zaman içerisinde yalnız bırakılarak öldürüldü. Çevresi çöp dolan Dümbüldek’te tuvaletler parçalandı, küçük tesisin camları söküldü.

 

KADERİNE TERK EDİLDİ

Kaderine terk edilen bölgeden vatandaşlar elini ayağını kesti. Köylülerin çevredeki çöpleri toplayarak ayakta tutmaya çalıştığı Dümbüldek, kaderini kabullendi ve zamanla sudan kesildi. Eskiden 3 çeşmesi bulunan gürül gürül akan Dümbüldek artık tek bir çeşmeyle hizmet veriyor. Kentin değeri olan Dümbüldek suyu artık can bile çekişmiyor. Öldürülen, yalnız bırakılan Dümbüldek, yeniden hayat bulacağı günleri bekliyor.

13439 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 3 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER