ESER: BİR SEZONDA 200 BİN KİŞİYİ AĞIRLADIK

Eser: Bir sezonda 200 bin kişiyi ağırladık

Gebze Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi Müdürü Ufuk Eser, geçtiğimiz yıl sezon boyunca 200 bin kişiyi ağırladıklarını bu sayının artması için de çalışma yaptıklarını söyledi

Gebze Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi Müdürü Ufuk Eser, gazetemize sezon boyunca yaptıkları program ve faaliyetler hakkında bilgi verdi.

Her sezon yaklaşık 200 bin insanı kültür ve sanatla buluşturduklarını ifade eden Eser, “Bu sayı bizim için az. Bunu daha da artırmak için çalışacağız” dedi.

Kocaeli’nin oturma kapasitesi bakımından Gebze Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nin tek olduğunun altını çizen Ufuk Eser, “Osman Hamdi Bey olarak bizler açılan diğer kültür merkezlerine de öncülük ederek örnek olduk” dedi.

Kültür merkezi müdürü Eser ile gerçekleştirdiğimiz bu keyifli sohbeti okuyabilirsiniz.

 

Kendinizi biraz tanıtır mısınız?

-Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde 6 yıldır yöneticilik yapıyorum. 2010 yılının Haziran ayında göreve başladım. 2011 yılının ocak ayından itibaren de her ay düzenli olarak program yapmaya başladık. Her yıl sezonumuz ekimde başlayıp, haziran ayında bitiyor. Ondan sonra da okul ve dernek programları oluyor. 

 

Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi ne zaman açıldı?

-Kültür merkezi, 2009 yılının mart ayında açıldı. Yıllarca atıl kalmış bir binayı bölgeye kazandıran belediye başkanımıza ne kadar teşekkür etsek azdır. Bu binayı kültür merkezi yaptı. Bir kısmı belediye binası, bir kısmı büyükşehir belediye hizmet binası oldu. 7 yıldır burası bölgeye hizmet veriyor. Buranın açılması diğer kültür merkezlerinin açılmasına da öncülük etti.

 

7 YILDA BİR MİLYON KİŞİ

7 yıldır toplam kaç kişiyi ağırladınız?

-Açıldığımız günden bu yana bu sayı 1 milyonu geçmiştir.

 

Kültür merkezinin açılmasıyla Gebze’de kültür sanat anlamında nasıl bir değişim oldu?

-Bu anlamda Gebze çok büyük bir ivme kaydetti. Gebze malum bir sanayi kenti. Buradaki insanlar uzun bir süre sinemaya veya tiyatroya gitmediler. Kültür merkezinde ne yapılacağını bilinmiyordu. Biz bunun için ne yaptık, programlar yaparken de bir yandan da eğitim verdik. Özellikle çocuk programlarına çok ağırlık verdik. Çocuk yaştan bunların öğretilmesi gerekiyordu. Biz burada olalım veya olmayalım o çocuklar burada olacak. Nasıl oturulacağını, tiyatroda ne yapılacağını anlattık. Bu da bir eğitim süreci idi. Ancak şuan hamdolsun programlarımızda bir sıkıntı yaşamıyoruz. Herkes güzel bir şekilde gelip, hoşnut bir şekilde ayrılıyor buradan. Gebze’nin kültür ve sanatının ortaya çıkarılmasında bizler elimizden geleni yapıyoruz.

 

KOCAELİ’NİN EN BÜYÜĞÜ

Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi kaç kişi kapasiteli ve diğer merkezlerden farklı ne tür özellikleri var?

-Kültür merkezimiz 637 koltuk kişi kapasiteli. 2 katlı olup balkon kısmı da var. Alt kat 318 kişi, üst kat 319 kişi kapasiteli. Kocaeli’nin koltuk kapasitesi anlamında en büyük kültür merkeziyiz. Teknik altyapı olarak profesyonel bir sahne, hem devlet hem şehir tiyatrolarını oynayabileceği büyüklükte bir sahne kapasitemiz ve teknik altyapımız var. Işık ve ses sisteminde her şey profesyonel olarak düşünülmüş. Konserlerde de çoğu zaman dışardan ses sistemi getirmeden burada bütün konserleri yapabiliyoruz. 14 personelimiz var. Bu personelimizin büyük bir kısmı temizlik personeli olarak görev yapıyor. Onun dışında bir yardımcım, 3 tane teknik eleman, bir tane de gişe personeli bunlarla birlikte ayrıca güvenlik personeli var.

 

HER KESİME HİTAP EDİYORUZ

Ne tür kültürel ve sanatsal etkinlikler yapıyorsunuz?

-9 ay boyunca her kesime hitap edecek programlar yapıyoruz. Bunlar nelerdir; konserler, eğitim programları, çocuk ve yetişkin tiyatroları, yetişkin ve çocuk sinemaları, bunların dışında diğer dışarıdaki programlar var. Dernek ve kamu kurumlarının talepleri doğrultusunda boş günümüz olduğu sürece destek oluyoruz. Bu anlamda hiç kimse diyemez ki biz geldik de biz program yapamadık diye. Hiçbir siyasi parti veya dernek de diyemez bunu. Biz herkese açığız.

 

Bir sezonda kaç program veya etkinlik gerçekleştiriyorsunuz?

-Geçen yıl yaptığımız toplam program sayısı 313, bu da büyük bir rakam. Bunların içinde provalar da yok. Çünkü en az 40-50 provamız da vardır. Onlar da gözükmez. Ama bir programdan daha çok zamanımızı alıyor.

 

Sezon boyunca yapacağınız etkinliklere nasıl karar veriyorsunuz?

-Bizim kendi sayfamız var. Buraya gelen insanların görüşlerini söyleyeceği telefon veya maillerimiz var. Herkes bu konuda fikirlerini söyleyerek şu sanatçıyı veya bu programı yapsanız biçiminde fikirlerini söylüyor. Zaten tiyatrolarda daha çok Gebze’nin bölgesel tiyatrolarına yer veriyoruz. Halkın özellikle bize söylediğini bütçemiz el verdiğince yapmaya çalışıyoruz. Onun dışında bir organizasyon ekibimiz var. Böyle topluca bir karar alarak güzel programlar yapmaya çalışıyoruz ki vatandaşlar kitapçığı eline aldığında herkes kendine göre bir şeyler bulsun. Sadece bir kişiye göre program yapmıyoruz.

 

200 BİN KİŞİYİ AĞIRLADIK

Geçtiğimiz yıl yaptığınız 313 programla kaç kişiyi kültür merkezinde ağırladınız?

-Her sezonda 200 bini geçiyoruz. Bu tabi büyük bir rakam. Çünkü bu süre içerisinde Gebze, Çayırova, Dilovası ve Beylikbağı’na da kültür merkezi açıldı. Bu sayı o yüzden büyük bit rakam.

 

Eleştiri aldığınız konu oluyor mu?

-Tabii ki her zaman herkesi memnun etme şansımız yok. Ama genel manada yüzde 90 bir memnuniyet sağladığımızı söyleyebilirim. Tabi insanlar daha güzel sanatçılar veya bilinen sanatçıları getirmemizi istiyor. Bazen bütçe olarak bu sanatçıları getirme şansımız olmuyor. Ama ne yapıyoruz, özel organizatör vasıtasıyla yine Gebze’ye o sanatçıları getiriyoruz. O zamanda biletli oluyor. Buraya gelen vatandaşlara sorduğunuzda bir memnuniyet var. Çünkü biz bazı kuralları katı uyguluyoruz. Bu kurallar nedir? Küçük çocukları yetişkin oyunlarına almayız. Oyun başladıktan sonra kimseyi oyuna almayız. Oyunun başlamasından sonuna kadar çıt çıkmaması lazım. Bunun için de içeride bir görevli arkadaşımız var. Konuşan veya telefonla görüşen biri olunca bu görevli hemen o kişileri uyarıyor.

 

DESTEK VERECEĞİZ

Önümüzdeki dönem için sürpriz veya önemli bir projeniz olacak mı?

-Nisan ayında büyük bir konser yapacağız. Bu konserde Koliva’yı getireceğiz. Daha önce birçok yerde biletli organizasyonlar yapmıştı, çok sevildi. Gebze’nin yerel  sanatçıları da kültür merkezimizde her ay yer alıyor. Geçen ay Burhan Yıldız’ı konuk ettik, bu ay ise sahnemizde Arzu Tanrıverdi var. Gebze’de müzik öğretmeni daha önce de TRT’de sanatçılık yapmış. Türk sanat müziği konseri verecek. Tiyatrolarımız hep bu bölgenin çocukları. Bu bölgenin dinamiklerini ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Gebze’deki aşıklarla bir program yapacağız. Bu bölgede kültür sanat adına kim ne yapıyorsa biz Büyükşehir olarak elimizden gelen desteği veriyoruz ve vereceğiz de.

 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

-Öncelikle Gebze’de bu tür etkinliklerin olmasında başta başkanımız İbrahim Karaosmanoğlu, daire başkanımız Ali Yeşildal, bundan öncekiler ve şuan ki şube müdürlerimizin çok destekleri var. Onlar sayesinde Gebze’de kültür ve sanata büyük hizmetlerde bulunduk ve bulunmaya da devam edeceğiz.

1372 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER