HÜRRİYET, CİZRE’DEN DÖNDÜ

Hürriyet, Cizre’den döndü

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, partili milletvekilleriyle birlikte gittiği Cizre’den döndü

İzlenimlerini kamuoyuyla paylaşan CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet şu ifadeleri kullandı:

BARIŞ NE KANDİL'DE NE DE AMPUL'DE!

Bugün Cizre'de gördüklerimiz çok üzücüydü. Bugün Cizre, yarın Şırnak, sonra Mardin. Yerler farklı olsa da tablolar değişmiyor.

Cizre'nin sokaklarını tek tek dolaştık. Yurttaşlarımızla uzun uzun görüştük.

Bir tarafta masum halk, bir tarafta hendekler, bir tarafta şehitler.

Yaşananlar askerimize, polisimize ve masum yurttaşlarımızın hayatlarına mal oluyor.

Bir yanda aylardır kepenk kapatan esnaf, bir yanda aylar sonra evlerine dönen ailelerin yıkılmış evlerinde yaşamaya çalışmaları, bir yanda "biz düşman mıydık, biz düşman değiliz" diye ağlayan yaşlı vatandaşlarımız, harabeye dönmüş mahalleler, binlerce göç, okula gidemeyen çocuklar. Sokaklarda sürekli çalan sirenler, dolaşan askeri araçlar ve edilen anonslar. Yollarda adım başı kontroller. Zırhlı araçların hizasında çatışma bölgelerine yakın yollardan geçme çabası. İki sokak ötede çatışma sesleri arasında hayatlarına devam etmeye çalışan tedirgin insanlar, şehrin içinde top ve tanklarla adeta savaş görüntüleri. Ve daha ne yaralar!

YAZIK BU ÜLKEYE!

Ülkemizde acilen barış adımlarının atılması şart. Hendeklerle barış gelmeyeceği gibi barışa giden yol da asla bu olmamalı.

Terör bu mücadele yöntemleriyle de asla bu şekilde çözülemez.

 

 

SAVAŞ DİLİYLE BARIŞ KONUŞULMAZ.

SIKILAN YUMRUKLARLA TOKALAŞILMAZ.

Aksi halde toplumsal ayrışma giderek derinleşiyor. Nefret tohumları artıyor. İnsanlar her gün biraz daha birbirine düşman oluyor. Toplumsal kırılmalar artıyor. Ve maalesef ülkemiz bilinmeyene doğru sürükleniyor.

Keşke "vuralım, kıralım, öldürelim" diyenlerin buraları canlı canlı görme fırsatı olsa. Keşke birilerinin siyasi ikballeri için ülkenin sürüklendiği noktayı görülebilse.

Bugün Cizre'de gördüklerimizi sözcüklerle ifade etmekte zorlanıyoruz.

İlhan Cihaner, Fikri Sağlar, Zeynep Altıok, Sezgin Tanrıkulu ve Ali Şeker’den oluşan milletvekili heyetimizle çatışma ve şiddetin barışı getirmekten ne denli uzak olduğunu gördük. Acı, ölüm, kan kokusu ile barış gelmiyor aksine yıkım ve kopuş getiriyor. Büyük bir toplumsal yarılmanın eşiğindeyiz. Yıkıntılar içinde eşyasız yatan barınmaya çalışan insanlarla konuştuk. Bir enkazın içinde kayıplarının acısını yaşayan insanları dinledik.

Bizim CHP olarak en önemli önceliğimiz çatışmasızlık ortamının yaratılması için gerekli adımların atılması ve barış için tüm gerçeklerin hukukun üstünlüğü çerçevesinde ortaya çıkmasının sağlanmasıdır. 30 yılı aşkın çatışma bile bugünkü yıkım ve kopuşa dönüşmemişti.

Biz çatışma ve siyasi ikbal odaklı ikili diyaloglarla bu işin olamayacağını hep birlikte deneyimledik. Biz üçüncü bir yolun mümkün olduğunu söylemeye devam ediyoruz.

Acil şekilde meclis çatısı altında geniş toplumsal mutabakatı sağlayacak adımlar atılmalı. Bütün sorunlar şeffaf şekilde görüşülüp konuşulmalı ve gerçekçi çözümler üretilmeli. Kardeşi kardeşe kırdıran hırslı politikalara son verilmeli. Kalacak evleri olmayan halkımızın barınma ihtiyacı acilen çözülmeli.

Kürt sorununun, yıkımın ve terörün çözümü için üç adımlı önerimiz; Meclis çatısı altında eşit temsiliyetle ve şeffaflıkla çalışacak bir Toplumsal Mutabakat Komisyonu, bu çözümün siyasi boyutunu oluşturacak. STK, toplumun dışarıda kalmış tüm kesimleri dahil eden bir Ortak Akıl Heyeti, bu toplumsal boyutunu oluşturacak. Son olarak Gerçeklerle Yüzleşme Komisyonu, bu da insani boyutunu oluşturacak.

7 Haziran sonrası Suruç katliamından bu yana acılar tekrarlanmasın diye mecliste araştırma komisyonları kurulmasına yönelik tekliflerimiz defalarca reddedildi. Orada kurulamayan çalışma heyetlerini kendimiz kurduk. Raporlarımızı yayınladık, önlem ve çözüm önerilerimizi paylaştık, sıcak noktalara yardım için çalışmalar yaptık, yapmaya devam ediyoruz.

Bugün Cizre’de Kaymakam’ı, Belediye Başkanı’nı, Ticaret ve Sanayi Odası ile Baro’yu ayrı ayrı ziyaret ettik, temaslarda bulunduk. Bölgede görüştüğümüz yurttaşlarımız İdil, Nusaybin ve Şırnak’ta da benzer yıkımların ve acıların yaşanmaması için acil çatışmasızlık çağrısını yineledik.

Bugün buradan daha büyük bir sorumluluk bilinci ile ayrılıyoruz. Ben az önce Cudi mahallesinde iki taşın üzerinde rastladığımız ağbime sesleniyorum. ‘Biz düşman değildik, ki bize bunu nasıl yaptılar? Yaktılar, yıktılar, evlatlar gitti. Canlar gitti.’ diyordu. Biz düşman değildik, düşman değiliz! Biz sarılacağız ve barışı getireceğiz!”

3269 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER