İSU'DAN 'HALDIZ'A YALANLAMA

İSU'dan 'Haldız'a yalanlama

Haldız İnşaat’ın Tuana Evleri 2. Etap inşaatında işçilerin hastanelik olmasıyla ilgili şantiye şefi gazetemize açıklama yapmış, "Şehir şebekesinden verilen içme suyundan kaynaklandı" demişti. İSU'dan bu açıklamaya yalanlama geldi

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz günlerde Haldız İnşaat’ın Tuana Evleri 2. Etap inşaatı şantiyesinden işçiler aramış, öğleyin gelen yemeklerin kendilerini hasta ettiği iddiasında bulunmuştu. Şantiyede yaklaşık 200 işçinin bulunduğunu ve bunlardan yaklaşık 70 kişinin bir süredir ishal, halsizlik ve buna bağlı sağlık sorunları yaşadığını anlatan işçiler, ayrıca her gün çorba ve makarna yemeği geldiğini, gelen bu yemeği köpeğin önüne koysanız yemeyeceğini de belirtmiş, duruma çözüm getirmesini istedikleri şantiye şefi Turgay Özyardımcı isimli şahsın, “Ben beğenmediğim zaman gidip bisküvi alıyoruz, siz de öyle yapın” deyip geçiştirdiğini iddia etmişlerdi.

 

İÇME SUYUNDAN KAYNAKLI

İşçilerin suçladığı o isimden, iddialarına itiraz gelmişti. Gazetemizi arayan Haldız İnşaat’ın Tuana Evleri 2. Etap inşaatı şantiye şefi Turgay Özyardımcı, “Gazetenizde yayınladığınız o yazı, tamamen asılsız. Bir kere burada 200 işçi çalışmıyor. Sonra buraya gelen yemeklerden her gün numune alınıyor. Sağlığı bozacak yemekler değil, iftira atıyorlar. Sadece 10 kişide kusma ishal görüldü. Hastaneye götürdük, sudan kaynaklı olduğu belirlendi, doktor raporuyla sabit bu. Şehir şebekesinden verilen içme suyundan kaynaklanmış, yemeklerden değil” ifadelerini kullanmıştı. İSU'dan bu açıklamaya yanıt geldi.

 

İŞTE İSU'NUN AÇIKLAMASI

İSU'dan yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

İSU Genel Müdürlüğü olarak ülkemizin en kaliteli şebeke suyunu halkımıza sunuyoruz. Şehre verdiğimiz günlük 450 bin m3 içme suyumuzun kalitesini korumak için de İçmesuyu SCADA sistemi ile online olarak takibini yapıyoruz.

Kocaeli genelindeki farklı bölgelerden ayda alınan 1000 adet numunenin akredite laboratuvarımızda, kimyasal ve mikrobiyolojik analizleri yapılarak suyun kontrolünü sağlamaktayız.

İlimizde yayımlanan bir kısım gazetelerde İzmit Tuana 2.Etap Konutları şantiye alanında çalışan bazı işçilerde su kaynaklı sağlık problemleri yaşandığı ile ilgili haberler yer almıştır. Belirtilen bölgeye Kocaeli Üniversitesi isale hattından su verilmektedir. Her hafta Erenler-Cedit bölgesinden su numunesi alınarak analizleri yapılmaktadır.

Kurumumuzun arıza ihbar hattı olan ALO 185’e su kalitesi ile ilgili belirtilen bölgeden herhangi bir ihbarda bulunulmamıştır. Aynı depodan su alan bölgeden sadece bir tek alanda problem olmaz. Böyle bir durum varsa kendi dahili hat ve depolarından olma ihtimali vardır.

Ayrıca, Kocaeli İl Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Kurumumuz haricinde de su numuneleri alınarak tarama ve analizleri yapılmaktadır. İl Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne de  bu konu ile ilgili de herhangi bir ihbarda da bulunulmamıştır.

Aşırı sıcakların yaşandığı bir dönemde yaşanan rahatsızlıkların içmesuyundan kaynaklanması iddiaları gerçek dışıdır. Açıklama yapanların su gibi önemli bir konuda daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

Suyumuzu gönül rahatlığı ile çeşmelerimizden içiyor ve şehre veriyoruz; Korunması için de her türlü önlemlerimizi sürdürüyoruz.

Sonuç olarak “Kocaeli de su çeşmelerden içilir” diyoruz.

4933 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER