İŞYERİMİ KURŞUNLAYANLAR DEVLETE MEYDAN OKUDU

İşyerimi kurşunlayanlar devlete meydan okudu

Gebze ve Kocaeli kamuoyunun yakında tanıdığı Kocaeli Giresun Federasyonu Başkanı Süleyman Karaman ile siyasetten, dernekçiliğe ve işyerinin kurşunlanmasına kadar bir çok konuda söyleşi yaptık

Süleyman Karaman, CHP’de siyaset yaptığı dönemle ilgili olarak o yılları hatırlamak dahi istemediğini söyleyerek, “CHP benden, ben CHP’den kurtuldum” dedi.

Kocaeli Giresun Federasyonu olarak yaptıkları faaliyetlerle ilgili olarak bilgi veren Süleyman Karaman, İzmit Perşembe Pazarı’nda bu yıl ikincisini yapacaklarını Giresun Günleri’nin hazırlıklarının tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.

Süleyman Karaman son olarak da işyerinin kurşunlamasına ilişkin, “Karakolun karşısında beni kurşunlayanlar bana meydan okumadı, bu devlete meydan okudular” şeklinde görüş belirtti.

 

Kendinizi biraz tanıtır mısınız?

-1966 yılında Giresun Görele’de doğdum. 7 yaşında Gebze’ye geldim. 40 senedir Gebze’de ikamet ediyorum. İlk, orta ve lise öğrenimini Gebze’de tamamladım. Birçok STK, toplumun birçok alanında toplumla iç içe sosyal projelerde çalışan, mücadele eden, emek harcayan bir emekçiyim. Evli ve 2 çocuk babasıyım. Son 5 yıldır da Kocaeli Giresun Federasyonunun başkanlığını yapıyorum.

 

Siyasi hayatınız ne zaman ve hangi partiyle başladı?

-Siyasete ilk 1987 yılında başladım. 1999 yılında da DSP’ye üye oldum. 2001 ve 2003 yıllarında da Kocaeli’de DSP’nin il başkanlığını görevini yaptım. 2009 yılında da CHP Gebze belediye başkan aday adayı oldum. Ardından 2009-2014 yılları arasında CHP büyükşehir ve Gebze belediyesi meclis üyeliği görevinde bulundum. Toplumun ihtiyaçlarına cevap verecek projelere imza attım. Birçok mücadelem oldu. Kafamızı yere eğecek hiç bir çalışmanın içerisinde yer almadım. Kişiliğimizden, duruşumuzdan hiç taviz vermedik.

 

180 BİN GİRESUNLU VAR

Kocaeli Giresun Federasyonu ne zaman ve ne amaçla kuruldu?

- Kocaeli Giresun Federasyonu aşağı yukarı 8 yıl önce kuruldu. Federasyonun kurulma amacı Kocaeli’de 180 bin Giresunlu nüfusumuz var. Giresun’da doğanlarla burada doğanların içinde olduğu bir nüfus. Ne yazık ki Giresun toplumu sadece burada değil Türkiye’nin birçok yerinde nüfusunun olmasına rağmen hak ettiği şekilde ne siyasi, ne idari ne devlet kamu kurumlarındaki görevleri olarak hemşerilerimiz olarak biz hak ettiğimiz yerde olduğumuzu düşünmüyorum. Niçin böyle bir kanıya varıyoruz? Bizim toplumumuz ümmetçi bir toplum. Yani biz hak etmediğimiz şeyi istemeyiz. Yapmış olduğumuz çalışmalarla mücadelemizde insanlar bizleri fark etsin ve hak ettiğimiz konumları, ihtiyaçlarımızı, hizmetlerimizi anlamındaki yöneticilik hak ettiğimiz yerde görevlendirilsin diye bekleriz. Ama ne yazık ki biz istemediğimiz sürece bunların olmadığına en canlı şahidi Kocaeli’de hiçbir siyasi anlamda yokuz. Hiçbir idari alanda yokuz. Bunların eksikliğini yaşıyoruz ama bunları bu federasyonla aşacağız.

 

Federasyon olarak bugüne kadar ne tür faaliyetler yaptınız?

- Kocaeli Giresun Federasyonu olarak tüm etkinliklerimizi genelde Gebze’de yapıyorduk. Ama Kocaeli ve çevresindeki ilçeler bizim varlığımızdan bi haberdiler. Biz de buna karşın son 5 yılda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Kocaeli Fuarı’nda düzenlediği yerel kültürler fuarında 4 yıl yer aldık. Bu fuarda Giresun kültürünü ve geleneğinin tanıtılmasını sağladık. Ayrıca geçen yıl 2015 yılında birincisini düzenlediğimiz İzmit Perşembe Pazarı’nda Giresun Günleri etkinliğini yaptık. Bu etkinliğe Giresun’dan 5 belediye başkanı ve birçok STK temsilcisi katıldı. Federasyon olarak geçtiğimiz haftalarda Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ziyaret ettik. Oradaki hem Giresun milletvekillerini hem de Kocaeli milletvekillerini ziyaret ettik. Bu sene de mayıs ayında ikincisini düzenleyeceğiz. Bununla ilgili başta Giresun Valisi’yle, Giresun Fındık Borsası başkanlarıyla, birçok belediye başkanıyla görüşerek burada neler yapabileceğimizi konuştuk. Kocaeli’de yaşayan Giresun halkıyla Giresun’da yaşayanları ortak noktada nasıl buluşturabiliriz bunları konuştuk. Kentimizin sosyal ve kültürel gelişimine nasıl katkı verebilirizi sürekli tartışıp konuşuyoruz.

 

Gebze’de uzun süreden beri yaşayan biri olarak sizce Gebze’nin en temel sorunu nedir?

-Gebze’nin en temel sorunu samimiyet. Eğer insanlar samimiyetli ve birbirine güven bağlamında ayrıştırmadan insanları kucaklayacak yapı oluşturabilirsek bu yapıların hepsini şöyle bağlayabiliriz. Belediyeciliği koyun, kaymakamlığı koyun, diğer kamu görevi yapanları, STK’ları koyun hepsini bir arada harmanlandığı bir sistemi kurabilirsek Gebze’yi geleceğe taşıyabiliriz. Ama ne yazık ki Gebze’nin geleceğe taşınması noktasında eksik kalıyoruz. Rantın olduğu yerde doğru hizmet edeceksen bile yanlış yola sapabiliyoruz. Böyle sorunlar yaşayabiliyoruz. Bu sorunların kendi içimizdeki ve toplumun gözü önünde çözüp hizmet edici projeler üretmek zorundayız.

 

CHP BENDEN BEN DE CHP’DEN...

CHP’de meclis üyeliği yaptınız son süreçte. CHP’ye üyeliğiniz devam ediyor mu? Aktif çalışmalara katılıyor musunuz?

-CHP’de siyaset yaptım. CHP’de siyaset yaptığım dönemde o yaptığım süre yıl içerisini hayatımdan çıkardım. O yılları hatırlamak dahi istemiyorum.

 

Neden?

-Ben CHP’nin içinde kaldığım süreç boyunca kendi iç çekişmelerinden, birbirlerini itibarsızlaştırmaktan, birbirlerinin köşe koltuk kapma dertlerine düşmekten vatandaşın ihtiyaçlarını, vatandaşın sorunlarını anlamaya fırsat bulamayan bir CHP’deki benim harcadığım o 5 yılı hatırlamak dahi istemiyorum. Hatırlamamak için de elimden geleni yapıyorum. CHP benden kurtulduğuna memnundur, ben CHP’den kurtulduğuma daha memnunum. Ben onlardan, onlar da benden kurtuldu derken de şöyle algılansın istemiyorum; CHP’nin asıl sorunu yönetim sorunu. CHP’ye oy verenlerle yönetenleri aynı paralelde tutmuyorum. Adam yönetici ama oy vermiyor veya ailesi, yakın çevresi vermiyor. Böyle olduğu için oy verenlerle yönetici ayırdığım için benden kurtulanlar yöneticiler. CHP’lilerle gönül, sevgi bağım ve her anlamda bir bağımız var. Yöneticiler ise kendi hegemonyaları için mücadele edip partiyi önemsemeyen, orada yer tuttuktan sonra halkı hakir gören halkı ayrıştıran kesimler olduğu için onlardan kurtuldum.

 

DEVLETE MEYDAN OKUDULAR

CHP bu durumdan nasıl çıkar?

-CHP bu durumdan çıkması için öncelikle insanları sevmesi ve insanlara saygı duyması gerekir. İnsanları ayrıştırmaması, insanları hizmet anlamında kucaklayıcı olması gerekir. CHP Atatürk partisi. CHP 90 yıldır kurduğu ülkede iktidar olamıyor. Atatürk ne yapsın? Ne yapabilir ki? CHP’nin artık başka şeyler söylemesi gerekir?

 

Gebze kamuoyunun yakında ilgilendiren işyerinizin kurşunlama olayı var. Olay ne oldu, soruşturma devam ediyor mu?

-Benim işyerimin kurşunlanması olayını kamuoyunun bilme hakkı var. Niye Süleyman Karaman bu kentte her konuda her platformda iyi mücadele etmiş ve bu mücadelesini verirken de toplumun sevgisini ve saygısını kazanmış biri. Ben öyle olduğumu düşünüyorum. Bu kentte beni seven insanların bu olayı öğrenme hakkı var. Bir diğer boyutu ise bir kentte karakolun karşısında benim gibi bir insan kurşunlanılıyorsa bu kente diğer yerlerde neler olabileceğini hayal bile etmek istemiyorum. Gebze’nin ne halde olduğunu, güvenliğinin ne kadar tartışılma konusu olduğunu hayal bile etmek istemiyorum. Karakolun karşısında beni kurşunlayanlar bana meydan okumadı, devlete meydan okudular. Ben bunu böyle algılıyorum. Bana meydan okuyacak insanlar ben evime giderken okurdu. ‘Biz devletin karşısında bu işi yaparız ve bizi bu devlet de bulamaz’ dediler. Ben şunu söylüyorum. Bu olayı yapan kesin bulunacak. Ben devletin bulacağını umutla bekliyorum. Ben devlete bu işi yapanlarla ilgili ilk ifademi verdim. Onlardan başkası da bu işi yapmadığına kanaatim nettir.

4918 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER