İZMİTLİLERİN ÇEŞME'DE BİR EVİ VAR!

İzmitlilerin Çeşme'de bir evi var!

Kartonsan’dan emekli olduktan sonra bir süre lokanta işleten ardından da hayalinin peşine düşüp Çeşme’de otel işletmeye başlayan hemşehrimiz Vural Öner ile tatili konuştuk, önerilerini dinledik

Merhaba…

Malum, artık yaz tatili aylarındayız. Kimilerimiz gidecekleri yerlere gitti bile, kimilerimiz tatil planını netleştirdi, kimilerimiz de hala karar verebilmiş değil…

Yakın bir zamanda da Antalya’dan geldiğim için şu sıra çokça soruluyor, orası nasıl, burası nasıl, nereye gidilir, nerede kalınır, şu otele baktım, nasıl bir yer’ vesaire… Anlatıyorum bildiğim kadarını, dilimin döndüğünce… ‘Eee denizi bile sıcak’ dediği an en sonunda, hay Allah iyiliğini versin senin yani… ‘Serin sular mı istiyorsun, Ayvalık’a git!’… ‘Yok, orası da çok serin’…

Baktım olacak gibi değil, madem HER TELDEN bilgi aktarımı yapıyorum, dedim bu konuya da bir el atayım. ‘Kocaelili’nin tatil derdini Kocaelili bir turizmci anlar’ düşüncesiyle, aradım, taradım, en sonunda birini buldum, ulaştım, konuştum.

Bu hafta sizi onunla tanıştıracağım. Vural Öner ile… Çeşme’de bir apart otel işletiyor… Kendisiyle yüz yüze tanışmadık, söyleşimizi telefonla gerçekleştirdik. Sevecen bir abi… Belirtmek isterim ki, müşterisi olmanız gerekmiyor Vural Öner’in, yolunuz düşsün veya düşmesin, ‘Hemşerim’ deyip arayın inanıyorum ki, tüm bildikleriyle, önerilerini samimiyetle sıralayacaktır.

Haydi tanışalım bakalım…

 

Bana Kocaelili bir turizmci olarak önerildiniz. Bir ön bilgi edinelim… Kimdir Vural Öner?

-Kısa bir özgeçmiş yapacak olursak, 1955 Karabük doğumluyum. Babam Demir Çelik’te formendi. Emekli olunca Karadeniz Ereğlisi’ne taşındık. Liseyi orada bitirdim. Askerliğimi yaptıktan hemen sonra da Almanya’ya gittim. Almanya’da 3 sene kaldım, kendi isteğimle geri dönüş yaptım. Dönünce Kartonsan Fabrikası’nda işe başladım. Muhasebe konularında. Kartonsan’da 27 yıl çalıştım ve buradan emekli oldum. Emekli olunca Okan Holding bünyesinde Rusya’ya gittim. Rusya’da 2 yıl çalıştıktan sonra İzmit’e döndüm. Çok geçmeden Değirmendere’de bir lokanta açtık. Çınaraltı restoranını... Burayı bir 4-5 sene işlettim bir ortakla.

 

 

Sözünüzü kestim özür dilerim ama turizme ne zaman, ne şekilde girdiniz?

-Tam oraya geliyordum. Restoran işletirken buraya (İzmir/Çeşme) bir dostumun ziyaretine geldim. Otel işletmeciliği üzerine sohbet başladı ve derinleşti. Bir ara hayalimdeki işin bu olduğunu söyledim. ‘Neden sen de yapmıyorsun?’ diyerek başladı anlattı anlattı. Hakikaten hep hayalimdi bu iş. Dinledim, irdeledim, biraz da gitmişken inceledim. Kendi kendime dedim, ‘Neden olmasın?’, ‘Neden şimdi olmasın?’… Vallahi bir anda karar verdim. Ciddi ciddi çıktık, yer araştırdık, bu yeri gördük. Öyle kiralık filan da değildi bina. Yapmışlar, öylece duruyor, ne satılık, ne kiralık… Belediye başkanının yeriymiş. Gittim tanıştım, hayalimi anlattım, kararımı anlattım, bir samimiyet doğdu, dostluk gelişti, tuttum, kiraladım burayı. Turizm işine girmiş olduk böylece.

 

Hayallerinize karşılık gelen bir gelişme miydi bu, ne yaptınız burada?

-Tam da hayallerime karşılık gelen şey değildi aslında. Benim hayalim butik otel işletmekti. Butik otel istiyordum, apart otel oldu.

 

 

Şikayet, serzeniş mi bu?

-Değil değil… Asla değil.. İyi ki böyle olmuş zaten. Bunu sonradan kavrayabiliyorsunuz. Böylesi hakikaten daha hayırlıymış, iyi ki apart otel işletmeciliği olmuş giriştiğimiz iş.

 

Biraz kendi tesisinizden de bahsedelim, sonrasında arama nedenlerime gelip önerilerinizi almaya başlayacağım yavaş yavaş.

-İşlettiğim tesis Çeşme merkezde. Zeytin Apart Otel… Hem çarşı içinde hem de çarşı telaşından ve kalabalığından uzak. Marina yürüme mesafesinde. Alaçatı, Altınkum, Ilıca, 3’er 4’er kilometre uzaklıkta. Burada Aya Yorgi Koyu var, 7-8 tane beach var, benim konuklarım genellikle Aya Yorgi Koyu’nu kullanırlar. Tesis olarak da biz 50 yatak kapasiteli bir tesisiz. 4 stüdyo dairem var, 10 tane de 1 artı 1 dairelerim, toplam 14 daire Her biri 70 metrekare, kocaman daire yani. Öngörüsü yüksek kişilerce planlanmış bu bina. Yapılırken ilerisi düşünülmüş yani. Mesela bölgede 16-17 apart var, bir tek benimkinde asansör var, engelliler için yürüme bandı bile var örneğin. Tam donanımlı, tüm odalar tam donanımlı.

 

 

Anladım, Allah hayırlı uğurlu etsin, bol kazançlar versin. Şimdi anlatmak istiyorum, İzmit’te benden tatil önerileri isteyenler oluyor, Antalya diyorum ‘sıcak’, ‘Ayvalık’ diyorum, ‘Serin’ buluyorlar. Buranın bir insanı olarak söyler misiniz Kocaelililer için en uygun tatil bölgesi neresi?

-Ben neden Çeşme’de otel işletiyorum? Bu nedenle… Türkiye’nin bütün tatil beldelerini iyi tanıyorum. İnsan bu işe girerken empati yapıyor. Ben olsam Türkiye’nin neresinde tatil yaparım, ben nerede çok haz duydum. Şimdi ben Kocaelililer’in halini çok iyi anlıyorum, düşüncelerini tahmin edebiliyorum, ömrüm geçti o kentte. Evet haklılar, Antalya’nın sıcağı, nemi, deniz suyu sıcaklığı hemşehrilerimin pek de kaldırabileceği sıcaklar değil, kendimden biliyorum. Evet Ayvalık’ın denizi de hakikaten fazla serin. Ömrünün büyük bir bölümü Kocaeli’de geçmiş biri ve Türkiye’nin tüm tatil beldelerini test etmiş biri olarak ben Çeşme’yi öneririm hemşehrilerime, çünkü empati yaparak buradayım, en fazla haz duyduğum yer burası olduğu için burada turizm işi yapıyorum.

 

Oranın suyu nasıl?

-Vallahi şimdi bir şey söyleyeceğim ki, çerçi ifadesi gibi olacak. Ama bilenler de çok olduğu için rahatlıkla söyleyebilirim ki, burada ne sıcaklıkta deniz ararsanız var. Ilık deniz arıyorsanız içinde resmen termal var, Ilıca plajlarına, serin deniz suyu arıyorsanız Altınkum’a, ortasını arıyorsanız Dalyan’a Aya Yorgi’ye gidersiniz. İstediğiniz ısıda deniz var bölgede. Havada nem yok, daha da çok esinti diyorsanız Alaçatı’ya… Böyle bir bölge burası.

 

 

Daha çok yerli turist alan bir bölge olduğunu biliyoruz, hangi şehirlerden daha çok insan geliyor oraya?

-Biliyorsunuz ünlüler burada. Futbolcular burada. İstanbul burada, Ankara burada, Bursa’dan da yoğun insan geliyor, e zaten İzmir için burası banliyö…

 

Yabancı turist geliyor mu, geliyorsa hangi ülkelerden?

-Dediğim gibi ağırlıklı yerli turist burası. Ama tabi ki yabancılar da geliyor. Her ülkeden insanlar gelebiliyor. Fransız’ı Alman’ı, İngiliz’i, Rusya’dan, her yerden turist var, ama sayıları çok az.

 

Kocaelililer’in ilgisi nasıl Çeşme’ye?

-Bir İstanbul, Ankara, Bursa kadar değil ama epey bir hemşehrimiz de geliyor tabi ki buraya. Özellikle yolların daha uygun hale gelmesiyle daha kolaylaştı ulaşımları, sayıları her geçen yıl artıyor burada tatil yapan hemşehrilerimizin.

 

 

Bu sizi mutlu ediyor mu? Size ticareten bir fayda sağlıyor mu?

-Şimdi şöyle söyleyeyim, ben seyahat acentelerine verdim satışımı. Şükür tesisim pek boş kalmıyor. Fransız’ı geliyor, İngiliz’i geliyor, Ukraynalısı geliyor, Ankaralısı, İstanbullusu geliyor. Kocaelili gelmiyor mu, evet tabi ki geliyor, yıllarca orada kalmışız, evimiz hala orada, özellikle restoran işlettiğimiz dönemde o kadar çok çevremiz olmuş ki, onlar gelirler hep. Ha Kocaeli dedin mi bende akan sular durur. Burada çarşıda bir 41 plakalı araba gördüm mü, sanki yıllar yılı görmediğim bir can ciğer akrabam gelmiş gibi seviniyorum. Gidiyorum konuşuyorum, hasret gideriyorum, isterlerse şayet yol yordam gösteriyorum, yani 41 plakalı biri gelsin, vallahi öyle bir durum oluyor ki, elimde, dilimde, beynimde ne var hepsini sunmak istiyorum, yanılıp şaşmasınlar, pişmanlık yaşamasınlar diye.

 

Evet biz de zaten tam da bu konu nedeniyle tanıştık sizinle, yol yordam gösterin diye… Şimdi ben Kocaeli’deyim ve bir tatil planı yapmak istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?

-Bu öyle bir konu ki, yani matematik işlemi gibi iki artı iki dört eder şeklinde anlatılabilecek bir konu değil. Öneriler kişilerin istediği tatile göre değişir. İşte kimileri sıcak deniz istiyor, kimileri bundan kaçıyor. Kimileri ucuz istiyor, kimileri pahalı. Kimileri kendi yemeğini kendi yapmak istiyor apart diyor, karavan, kamp diyor, kimileri elini yemeğe, bulaşığa değdirmek istemiyor. Yani kişinin ne istediği önemli, öneriler ondan sonra şekillenir.

 

Kocaelililer genellikle nasıl bir tatil istiyor?

-Bu da değişik değişik işte. Tek bir eğilim yok. Ancak şu var, Kocaeli çalışan, üreten kesim. İşçisi çok, memuru çok bu kentin. Emek kenti, alın teri üzerine kurulu iş düzenleri. Alın teri kazancın kıymeti de paha biçilmez. Çünkü kolay kazanmıyorlar ve savurma eğiliminde olamazlar. İyi hesap yaparlar bizim bölgenin insanı, yapmalılar zaten. Kocaelililer’in eğilimi tatilinin her gününü kayıpsız geçirmek istiyor Kocaelili. En doğru düşünce. Zaten deliler gibi çalışmış, tatil hakkının tüm gününü dolu dolu yaşamak istiyor. O nedenle uzak gidip, tatilin iki gününü yolda yitirmek istemiyor. İlk önerim bu olur zaten, uzak gidip yolda vakit kaybetmesin. İkincisi insanlar önce fiyat soruyor. Fiyatı uygun bulursa tesisle ilgileniyor, temizliğini, hijyenini, hizmetlerini sorguluyor. Bu yanlış. İnsan önce tesisin durumunu, verilen hizmetleri ve en önemlisi hijyeni sorgulamalı. Allahtan Kocaelililer’in böyle bir doğru eğilimi var ve önce temiz mi, hijyen mi ona bakıyor. Ben de bir Kocaelili olarak önce buna bakıyorum, ben de temizlik hijyen arıyorum. Dostlarıma söylüyorum, buraya gelirken yanınızda yastık kılıfı, çarşaf filan getirmeyin diye. İnsanın evindeki kadar temiz buradakiler öyle olmalı. Sonrasında fiyat sorgulanmalı. Para kolay kazanılmıyor, savuramazsınız, tabi ki bunu da araştıracaksınız.

 

 

Sizin Kocaelililer için yapabileceğiniz ne tür iyilikler, avantajlar olabilir? Yani sizi tanımak bir Kocaelili’ye ne sağlayabilir?

-İlla ki müşterim olmaları gerekmiyor Kocaelililer’in. Zaten şükür namımız iyi, memnuniyetimiz yüksek, müşteri konusunda sıkıntılı bir dönemimiz hiç olmadı, 4 yıldan beri. İlk sene korkuyordum, acaba diyordum, ama önce çevremiz geldi, dostlarımız geldi, seyahat acentelerinden geldi, gelen memnun kaldı, tekrar geldi, gitti anlattı başkaları geldi, şükür boş geçmiyor sezonumuz. O nedenle bunları müşteri kazanmak için anlatmıyorum, Kocaelililer benim için müşteri değil ancak baş tacı olabilirler. Yerin varsa ağırlamaktan onur duyarım ama yerim de yoksa, önlerine düşer, yanılmasın, şaşmasın, parası boşa gitmesin, hevesi sönmesin, hayal kırıklığı yaşamasın diye önlerine düşer onlara yol yordam gösteririm, nerede kalabilirler, ben onlara nasıl indirimler sağlatabilirim, nerede yerler içerlerse afedersiniz kazıklanmazlar, nereye giderlerse nasıl hesaplarla karşılaşırlar, bildiğim her şeyi anlatırım, yol yordam gösteririm, elimden gelen ne varsa sererim vallahi önlerine... Bilmiyorum, bunlar beni tanımaları için avantaj olur mu... Ama ben mutlu olurum, bir hemşehrimle tanışmış olmaya... Dediğim gibi bölgeye tatil düşünen varsa çekinmeden arayabilirler, onlara niyetlerindeki tatile göre nerede kalabileceklerini, nerelerde yiyip içebileceklerini, nerelerden uzak durmaları gerektiğini filan bildiğim her şeyi samimiyetimle anlatabilirim. Mutlu olurum yol göstermekten.

 

Evet, bahsettiğiniz bölge hakikaten bilmeyenler için tuzlu bir bölge zannedersem. Ünlüler geliyor, futbolcular geliyor, İstanbul, Ankara’nın elit insanlarını çekiyor, pahalı bir bölge yani oralar...

-Evet bilmeyenler için maliyetli bir tatil bölgesi bu bölge... Ama dediğim gibi bilmeyenler için. Şimdi biz 4 yıldır buranın her yerini öğrendik. Neyi nerede, kaç paradan bulabileceğimizi biliyoruz. Sürpriz yaşamıyoruz. Pahalı çünkü mülk pahalı, kiralar pahalı ve sezon kısa. Kiracı o kısa sürede hem kirasını ödeyebilmeli, hem de belirli bir kazanç elde edebilmeli. Bu da konaklamaya, yemeye, içmeye, eğlenceye, her şeye yansıyor. Ancak hesaplı yerlerde mevcut, iktisat edebileceğiniz durumlar var. Bildiğiniz zaman tuzlu olmaz hiç bir yer. Burası da bildiğiniz zaman öyle tuzlu bir bölge olmaktan çıkar. İşte ben bunların rehberliğini yapabilirim hemşehrilerime. Ne yaparlarsa Çeşme gibi bir bölgede hesaplı ve doyasıya bir tatil yaşayabilecekleriyle ilgili bilgilerimi aktarabilirim. Kocaeli’den alo desinler, gelmişlerse beni bulsunlar seve seve yol gösteririm kendilerine...

 

 

 

Siz her daim orada mısınız?

-Şimdi yılın 365 günü burada değilim. Sezon başlarken geliyorum, sezon bittiğinde de kapatıp Kocaeli’ye dönüyorum. Her ne kadar depremde, eşimle birlikte, 13 saat göçük altında kalmış olsak da Gölcük bizim için vazgeçilmez bir yurt. Çok seviyoruz Gölcük’ü. Evimiz orada. Sezon bitimine doğru annem de gelir buraya, biraz kalır, sezonu birlikte kapatırız. Sonra annem ve eşimi de alır, Gölcük’e evimize döneriz. Kışı Kocaeli’de geçiririz, eş dostla hasret gideririz. Ha şu da var, tatilini kışın planlayanlar beni kışın Kocaeli’de de bulabilir.

 

Peki çok teşekkür ediyoruz verdiğiniz bilgiler için ve hemşehrilerimize gönüllü rehberlik edeceğiniz için.

-Ben teşekkür ediyorum, bir telefonla memleket havası soluttuğunuz, hemşehrilerimi karşımda gibi hissettirdiğiniz için. Hepsine selamlarımı, hürmetlerimi iletiniz lütfen.

20321 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 4 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER