İZMİT'TE 1 MAYIS SÖNÜK GEÇTİ

İzmit'te 1 Mayıs sönük geçti

İzmit'te toplanan binden fazla kişi 1 Mayıs İşçi Bayramı'nı kutladı

1 Mayıs İşçi Bayramı kutlamaları için İzmit adeta polis ablukasına alındı. Kutlamalar Sabri Yalım Parkı'ndan Perşembe Pazarı alanına yapılan yürüyüşle başladı. Gece saatlerinde başlayan 1 Mayıs hazırlıkları sabah saatlerinde tamamlandı. Yürüyüş Yolu, Perşembe Pazarı alanına kadar barikatlarla güvenlik kordonuna alındı. CHP İl Örgütü, Halkevleri, Kolektifler, HDP, EMEP, Eğitim-Sen, LGBTİ, Kocaeli Dersimliler Derneği ve TÜM-BEL-SEN de işçilerin yanında yerini aldı.

 

 

GENİŞ GÜVENLİK ÖNLEMİ

Sabri Yalım Parkı girişine ve yürüyüşün başlayacağı alanın başına güvenlik noktaları kuruldu. Kutlamalara katılacak olanlar üst aramasından geçirilerek alana alındı. Perşembe Pazarı alaında ise ayrı bir arama noktasından geçildi. Bugün İzmit'te 1 Mayıs kutlamaları için 3 bine yakın polis görev yaptı. Güvenlik önlemleri en üst seviyede tuturulurken, çevredeki şüpheli şahıslara da GBT sorgulaması yapıldı.

 

 

CHP'Lİ VEKİLLERDEN DESTEK

Üst araması yapılmayanlar kesinlikle alana alınmadı. Yürüyüş Yolu'nu takiben araç yolları ise trafiğe kapatıldı. Sabri Yalım Parkı'nda toplanan binden fazla kişi, Perşembe Pazarı'na yürüdü. Yürüyüşte 'Ensarcı değil, laik Türkiye', 'AKP mezara, halk iktidara', 'Türkiye laiktir, laik kalacak' gibi sloganlar atıldı. Yürüşte CHP Kocaeli Milletvekilleri Fatma Kaplan Hürriyet ile Haydar Akar da yer aldı.

 

BU ÜLKENİN İŞÇİLERE İHTİYACI VAR

Alanda ilk konuşmayı yapan Genel-İş Şube Başkanı Vedat Küçük,  alandaki herkesi selamlayarak, "Bugün burada gücümüzü göstermeye ve birbirimize söz vermeye geldik. Bizler kazanacağız. 1 Mayıs ruhuyla birlik olarak, mücadele ederek ve dayanışmayla kazanacağız. Taşeron cumhuriyetlerini başlarına yıkacağız. Seçimden sonra sözünden dönenlerin yakasına yapışacağız ve hesap soracağız. Bedeli ne olursa olsun" açıklamasında bulundu. "Bu iktidarın kadınlarla da derdi var, kadınlara ucuz işçi olmayı dayatıyorlar" diyen Küçük, bu konuda da mücadelelerinin süreceğine değindi. Ülkede işsiz sayısının 6 milyona ulaştığına dikkat çeken Küçük, işçilerin maaşlarının arttırılması ve izin süresinin arttırılmasıyla ülkede işsiz kalmayacağını dile getirdi. Küçük sözlerini, "Türkiye'yi ucuz işçi cennetine çevirmek isteyenlerle de mücadele edeceğiz. Bu ülkenin işçilere ihtiyacı var. Eğer işçiler arasında birlik sağlanırsa halkların kardeşliği sağlanır. Brışın kardeşliğin olmadığı yerde işçi sınıfı bölünür saray kazanır" cümlesiyle tamamladı.

 

 

İŞÇİ SINIFININ BİRLİĞİ ENGELLENİYOR

Ardından söz alan Eğitim-Sen Şube Başkanı Suca Omurca ise iktidarı hedef aldığı konuşmasında, "1 Mayıs dünyada olduğu gibi Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi emek kenti Kocaeli'de de emekçilerin harekete geçtiği bir günü kutlamak için toplandık. Siyasi iktidar, kamu emekçilerinin toplumun dışlanan yok sayılan ötekileştirilen tüm kesimlerin çözüm bekleyen sorunlarını geri plana iterek, karşısına çıkan her fırsatta toplumu ayrıştırma ve kutuplaştırma politikalarını sürdürüyor. İşçileri ve emekçileri yapay ayrımlar üzerinden birbirine karşı kışkırtıp fiilen işçi sınıfının birliğini engelliyor. Siyasi iktidar son dönemde çıkardığı yasalar ve genelgelerle de zaten sınırlı olan özgürlükleri daha da kısıtlamayı hedefliyor. Kamuda esnek , kuralsız ve güvencesiz çalışma uygulamalarının yaygınlaşması iş güvencemiz başta olmak üzere en temel özgürlüklerimizin elimizden alınmak istenmesi ve geleceğimizi ipotek altına almaya çalışan düzenlemelere karşı sessiz kalmayacağız" şeklinde konuştu.

 

 

MÜCADELEMİZ SÜRECEK

Omurca'nın ardından TMMOB Kocaeli İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ünal Özmural bir konuşma yaparak, "Bilindiği üzere siyasi iktidar doruğa ulaşan neoliberal dönüşüm mühendisslik dahil bütün emekçilerin aleyhine, işçi sağlığı ve işçi güvenliği normlarının dışında, sermaye güçlerinin lehine sonuçlar üretmiştir. Yapılan düzenlemeler ile iş, sağlık sosyal güvence bütünlüğü parçalanmıştır. Bugün Türkiye'de Ortadoğu ve bütün dünyada savaşa karşı barışın, kardeşliğin, bir arada yaşamanın adaletin ve dayanışmanın hüküm sürdüğü bir gelecek yaratmak için mücadelemizi kararlılıkla sürdürme zamanıdır" dedi.

Açıklamaların ardından sahne alan Serhat Raşa '1 Mayıs, Güzel Günler Göreceğiz' gibi 1 Mayıs kutlamalarıyla özdeşleşen birbirinden güzel şarkıları seslendirdi.

15118 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER