KARTEPE MECLİSİ’NDE 2015 MALİ YILI TARTIŞILDI

Kartepe Meclisi’nde 2015 mali yılı tartışıldı

Kartepe Belediye Meclisi’nin Mayıs Ayı 2. Birleşim 1. Oturum Toplantısı gerçekleşti

Kartepe Belediye Meclisi Mayıs Ayı 2. Birleşim 1. Oturum Toplantısı Belediye binası yanında bulunan Necip Fazıl Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in başkanlık ettiği mecliste 2015 mali yılı kesin hesabı ve komisyon raporunun görüşüldü. Oy çoğunluğu ile 2015 Mali Yılı Gelir ve Gider Kesin Hesabı meclisten geçti. Toplantıda söz alan CHP’li Temel Ofluoğlu, “Yönetim “al takke ver külah” mantığı ile elindeki tüm parayı kalıcı ve katma değer üretecek bir plan projeye bağlı kalmadan keyfi bir yönetim anlayışı ile harcamaktadır” dedi.

 

GERÇEKLEŞME ORANI YÜZDE 83.2

Toplantıda ilk söz alan AKP Grup Sözcüsü Ahmet Atlı, ” Komisyonumuz tarafından yapılan incelemeler sonucunda Kartepe Belediyesi 2015 mali yılı gelir ve gider bütçelerinin denk olarak oluşturulduğu ve gider bütçesinin yüzde 98 oranında gerçekleştiği anlaşılmıştır. Belediyemizin tahsilata bağlı gelir bütçesinin gider bütçesini karşılama oranı yüzde 97.7 olarak gerçekleştiği görülmüştür. Bununla beraber tahakkuka bağlı gelir bütçesinin gerçekleşme oranı ise yüzde 83.2 olarak hesaplanmıştır.

 

KAYNAKLAR VERİMLİ BİR ŞEKİLDE KULLANILMIŞ

Sözlerine devam eden Ahmet Atlı,” Kartepe Belediyesi’nin 2015 Mali Yılı tahmini bütçesi 5018 Sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Kanunu’nda belirtilen amaç ve hedefler doğrultusunda, performansın arttırılması, hesap verilebilirliğin sağlanması ve tasarruf ilkelerini ön plana çıkaracak şekilde hazırlanmış ve bütçe ile birlikte tahsis edilen kaynaklar etkili ve verimli bir şekilde konuşulmuştur”dedi.

 

GERÇEKLERDEN UZAK HAZIRLANDIĞI

Atlı’dan sonra söz alan CHP Grup sözcüsü Temel Ofluoğlu, “Dinlenme, Kültür ve Din Hizmetleri’ne 4.848.000,00 TL aktarma yapılmıştır. Çevre Koruma Hizmetleri fonksiyonunda ise 3.096.000,00 TL’lik ödenek başka fonksiyonlara aktarılma yapıldığını gözlemledik. Sadece bu aktarma belediye yönetiminin çevre yaklaşımın ne kadar göstermelik olduğunun bir ispatıdır. 2015 Mali yılında 66.728.700,00 TL olarak belirlenen bütçe içinde 18.625.647,55 TL kadar bir kısmının eklenti ve aktarma yoluyla başka hesaplara ödenek kayıt edilmesi hazırlanmış olan bütçenin gerçeklerden uzak hazırlandığının işaretidir” diye konuştu.

 

YETERSİZLİĞİN GÖSTERGESİ

Sözlerine örnekler vererek devam eden Ofluoğlu,” 2015 bütçesinde vergi gelirleri 40.437.700,00 TL olarak öngörülmesine rağmen yıl içinde yapılan tahakkukların 33.155.458 ,00 TL’de olması ve yapılan net tahsilatın 31.586.602,85 TL de kalması, bütçe yapmak ve faaliyetleri buna göre yürütmek konusundaki yetersizliğin bir göstergesidir. 2015 Mali Yılı Bütçe Gider Kesin hesabı tablosu incelendiğinde; bütçe 66. 728.700,00 TL, toplam bütçe, 66. 728.700,00 TL, harcanan 65.431.457,10 TL, performans ise yüzde 98’dir” şeklinde konuştu

 

AL TAKKE VER KÜLAH

“Yönetim “al takke ver külah” mantığı ile elindeki tüm parayı kalıcı ve katma değer üretecek bir plan projeye bağlı kalmadan keyfi bir yönetim anlayışı ile harcamaktadır” diyen Ofluoğlu,” Mali raporlardan ve faaliyet sonuçlarından anlaşılacağı üzere hazırlanan bütçe ve yapılan faaliyetlerin mali sonuçları incelendiğinde, Plan ve bütçenin kanun ve yönetmelik maddelerinden uzak bir şekilde hazırlandığı, bazı rakamların gerçek verileri yansıtmadığı, mali tablolarda bazı hesap kalemlerinin gösterilmediği ve bu kalemlerin mali raporların doğruluğunu ve güvenilirliğini sarstığı anlaşılmıştır” diyerek sözlerini noktaladı.

YÜZDE YÜZ OLMASI GEREKİRDİ

Ofluoğlu’nun ardından konuşan Kartepe Belediye Başkanı Üzülmez, “Maksadımız Kartepe’ ye hizmet etmek. Muhalefet görevini yapmak adına Temel Ofluoğlu ayrıntılı bir çalışma gerçekleştirmiş. İlk bulgusunda imza yok dedi. Binlerce sayfaya imza atılmasının gereksiz olduğunu ancak değerlendirileceğini söylemek istiyorum. Dinleme kültür ve din hizmetlerine çevre korumaya önem verilmediğini söyledi. Türkiye’ye örnek olarak kültür sanat faaliyetleri gerçekleştirdik. Çevre Koruma ihmal edilmedi. Yüzde 98 gider bütçesinin yetersiz olduğunu belirtmişsiniz. Haklısınız. Benim belediye başkanı olduğum bir kurumda yüzde 100 olması gerekirdi” dedi.

4212 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER