KAYIT DIŞI ÇALIŞMAYA SAVAŞ AÇTILAR

Kayıt dışı çalışmaya savaş açtılar

Resmi başvuru sahibinin Kocaeli Üniversitesi Olduğu ‘Genç İstihdama Kayıtsız Kalma Projesi’nin tanıtımı yapıldı

Başvuru sahibini Kocaeli Üniversitesi, eş başvuru sahiplerinin ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Sanayi Odası(KSO), ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) olduğu, Posco Assan’ın ise iştirakçi olarak yer aldığı ‘Genç İstihdama Kayıtsız Kalma Projesi’nin ilk toplantısı Antikkapı Restoran’da yapıldı. 1 Temmuz itibariyle resmen çalışmalarına başlayan projeye Genç Kocaelililer Derneği gibi ilimizdeki sivil toplum kuruluşları tarafından da desteklenecek. Ayrıca ilgilenenlerin bilgi alması için projenin sosyal medya hesapları da bulunuyor.

 

YOĞUN KATILIM

Toplantıya; Proje koordinatörü Doç. Dr. Selçuk Koç, proje koordinatör yardımcıları; Araş. Gör. Mehmet Çağrı Gözen, Doç Dr. Ayhan Orhan, Emine Ünsal, proje sekreteri Elif Bilge Doğan, SGK İl Müdür Yardımcısı İsmail Yılal, Genç Kocaeililer Derneği Başkanı Sedat Köse, KOÜ Vakfı genel sekreteri Cihan Emre Tomruk, Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Başkanlığı AB ve Dış İşleri Şube Müdürü Bilal Barış katıldı.

 

İSTİHDAM FASLI

Sosyal Politika ve istihdam faslı kapsamında, insan kaynaklarının geliştirilmesine yönelik sağlanan Avrupa Birliği fonuyla yürütülecek olan projenin bütçesi 186 bin euro olup, bu bütçenin 166 bin euroluk bölümü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği fonları kullanılarak söz konusu proje için ayrılmıştır. 20 bin euroluk bölüm ise Kocaeli Üniversitesi tarafından eş finansman olarak sağlandı.

 

FARKINDALIK OLUŞTURULACAK

Kocaeli kamuoyunda kayıt dışı istihdamın bireylere ve ülke ekonomisine zararları konusunda bir bilinç oluşturmayı hedefleyen proje, bu doğrultuda kayıtlı istihdamın özendirilmesini amaçlamaktadır. Bu çerçevede proje, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun kayıt dışı istihdamla mücadelesini, il genelinde farkındalık oluşturarak destekleyecektir.

 

SEMİNER DÜZENLENECEK

Projenin ilk hedef kitlesi, örgün öğrenime devam eden öğrenci sayısı itibariyle Türkiye'nin en büyük üçüncü üniversitesi olan Kocaeli Üniversitesi öğrencileridir. Öğrenciler ve işverenlerin katılacağı eğitim ve seminerler düzenlenerek, katılımcılara kayıt dışı istihdamın gerek bireysel gerekse tüzel kişi açısında zararları anlatılacaktır. Bununla birlikte projenin bilinirliğinin arttırılmasına yönelik olarak çeşitli görsel materyalin il genelinde dağıtımı ve sergilenmesi sağlanacaktır.

 

ÇALIŞTAY DÜZENLENECEK

Bu çalışmalara ek olarak; Kocaeli Üniversitesi öğrencileri ile anket çalışması yapılacak, yerel basın kanallarında kamu spotları yayınlanacak ve biri uluslararası olmak üzere toplamda üç adet çalıştay düzenlenecektir. Bu çalışmalar ile hem kayıt dışı istihdamın zararları ile ilgili bilinirlik arttırılacak hem de mevcut durum ortaya konularak çözüm önerileri getirilecektir.

 

KOCAELİ'DEN TÜRKİYE'YE

Kocaeli’nin Türkiye ekonomisindeki yeri ve öğrenim görmekte olan öğrenci sayısının Türkiye ortalamasının çok üstünde olması nedeniyle; projenin, kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda getireceği yeni açılımlar ve çözüm önerileriyle bir pilot bölge olarak değerlendirilmesinin mümkün olduğu açıktır. Kocaeli Üniversitesi öğrencilerinin bir bölümünün Kocaeli ili dışından geldiği göz önüne alındığında, projenin etkileri Kocaeli iliyle sınırlı olmayacak, projenin uygulanması sürecinde alınacak iyi sonuçların, özelde il ekonomisine genelde ise ülke ekonomisine çok önemli faydaları olacaktır.

2396 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER