KAZGAN: EKO AVRASYA EN ÖNEMLİ PROJE OLACAK

Kazgan: Eko Avrasya en önemli proje olacak

KOTSİAD ile birlikte başlatılan Eko Avrasya Projesi hakkında konuşan Ali Kazgan, bu projenin ilçenin en önemli projesi olacağını söyledi

Körfez’de kısa sürede yaptığı etkinlikler, dernek çalışmaları ve faaliyetleriyle dikkatleri üzenine çeken ve hızla genç girişimciler, işadamları arasında yükselen Ali Can Kazgan, son günlerde en çok yeni projeleri olan Eko Avrasya’ya odaklandı. Kantin İşletmeciler Derneği’ndeki görevini başarıyla yürüten ve bu konuda önemli aşamalar kaydeden Kazgan, KOTSİAD ile birlikte başlatılan ‘Eko Avrasya’ adlı projede de önemli görev aldı.

KOTSİAD Başkanı Mehmet Allak ve başkan yardımcısı Mehmet Çöven ile birlikte bu proje için ter akıtmaya başlayan Ali Can Kazgan, çalışmanın başarılı olması halinde vereceği meyvelerle il ve ilçe sanayinin önemli aşamalar kaydedeceğini, ilçe sanayicisi ve işadamlarının dışa açılımının hızlanacağını söyledi. Bu nedenle arka arkaya görüşmeler ve toplantılar yapan KOTSİAD ekibi, Eko Avrasya Projesi Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren ile birlikte çalışmalarda son aşamaya geldi.

 

Ali Can Kazgan kimdir?

-Ali Can Kazgan, 1984 Kars doğumlu, evli ve 2 çocuk babası. İşletme fakültesi mezunu olan Kazgan, 1990 yılında Kocaeli’ye geldi. İlk olarak pazarlama üzerine faaliyet yürüten aile şirketlerinde ticarete atıldı. 2005 yılında gıda sektörüne geçti ve Özcanlar Toplu Tüketim adında şirketle bu alanda yürüdü. 2010 yılında gıda sektöründe perakendeciliğe de geçti. Sonrasında da aile fertleriyle inşaat sektörüne el attı. 6 kardeş olan Kazgan ailesinde her fert ayrı bir dalda faaliyet gösteriyor. Kazgan’lar, inşaat, gıda ve marketçilik alanında günden güne büyüdü. Ali Can Kazgan, 2011 yılında kantin işine girdi, 2014 yılında da kantinciler derneği kurarak sektörü bir arada toplamaya başladı. Sosyal alanda da çok faal olan Kazgan, KOTSİAD’da başkan yardımcılığı, Kars-Ardahan-Iğdır Vakfı’nda gençlik kolları başkanlığı, Serhat İlleri Birliği’nde yönetici, Anadolu İlleri’nde yönetim kurulu üyeliği, Muhammediye Camii’nde Ali Ekber Gençlik Kolları Başkanlığı, Körfez Gençlerbirliği Spor Kulübü’nde yönetim kurulu üyeliği yapıyor. Kazgan ayrıca Körfez Halk Eğitim Müdürlüğü’nde de eğitimci olarak görev aldı.

 

200’ÜN ÜZERİNDE ÜYE

Bize dernek faaliyetlerinizden bahseder misiniz?

-Kocaeli Kantin İşletmecileri Derneği KOCKİD’i kuralı bir yılı tamamladık ve ikinci yılın içindeyiz. Bu alanda ihtiyaç olduğunu düşünerek kurduğumuz dernek, yeni takviye arkadaşlarla artık aranan ve istenen bir kurum haline geldi. Öyle ki, derneğe üye kabul ederken ince eleyip sık dokumaya başladık ve üye adaylarının ne kadar faydalı olup olamayacağına, aktif çalışmalarda yer alıp alamayacağına ve katkı yapıp yapamayacağına bakarak kabul ediyoruz. Şu anda 200’ün üzerinde üye sayımız var ve her biri kendi alanında, kantinlerinde örnek işletmeci olan girişimci kardeşlerimizden oluşuyor. Derneğimiz güçlendikçe, üyelere olan katkıları yansımaya devam ettikçe ilgi ve rağbet de artıyor. Üyelerimiz, güçlü bir derneğe bağlı olmanın rahatlığıyla indirimli olarak kantin malzemelerini temin ediyor, idarelerle yaşadıkları sorunlarda çözüm bulan bir yönetimin güveniyle hareket edebiliyorlar. Yönetim olarak, Körfez ve Derince ilçelerinde tüm daire amirleriyle entegre çalışmalar yaparak, varlığımızı ve farkındalığımızı ortaya koyduk.

 

Okulların kapılarının açık olması sorundu, bu konuda gelişme yaşandı mı?

-Bu konuda yapılan mücadelelerle belli bir noktaya gelindi. Okul önlerinde yaşanan sıkıntılarla ilgili olarak, başta valilik olmak üzere, il ve ilçe yetkili amirleriyle görüşmeler yapıldı. Kapıların, okul saatleri içinde kapalı tutulması yönünde talimatlar verilmesine rağmen halen daha birçok okul buna uymuyor. Bu uygulamanın önemi ve hassasiyeti göz ardı ediliyor. Buradaki gayemiz çocukları taciz, tek sigara satışları ve kötü alışkanlıklardan korumaktır. Buradaki olayın önemini tüm okul idarecileri kavramalıdır. Kantinde satılan malzemeleri denetleyebilirsiniz ama çocuğun dışarıda alacağı gıdayı, kimlerle konuştuğunu denetleyemez ve seçemezsiniz.

 

Kantinlerde satışı yasak olan gıdalar belirlendi mi?

-Bu konuyla ilgili taslak çıktı ve kesin şeklini almak üzere. Kantinler, bu dönem sonuna kadar ellerindeki stokları kullanabilecekler. Yeni eğitim dönemiyle birlikte, birçok bisküvi, çikolata, kek gibi ürünlerin gramajı, kalori oranları düşürülecek. Bu talimata uyan ürünler kantinlerde çocuklara satılabilecek. Bu uygulamayı, çocuklarımızın sağlıklı şekilde beslenmelerini hepimiz destekliyoruz.

 

İkinci bir faaliyet alanına girdiniz, bunu anlatır mısınız?

-İşletme fakültesi mezunuyum ve hem yaptığımız inşaatçılık işi, hem de ticaret hayatındaki tecrübem nedeniyle eğitimcilik teklifi geldi ve değerlendirdim. Körfez Halk Eğitim Merkezi’nde, emlak danışmanlığı konusunda ders veriyorum. Şu anda 60 öğrenci var ve kendilerine emlak alım-satımı, emlak komisyonu konularında bilgiler veriyorum. Bu alan benim için çok farklı ve bildiklerinizi öğretmek açısından da zevkli bir deneyim. Zevk alarak öğretmenlik işini de üstlendim ve devam ediyorum.

 

Eko Avrasya projenizden biraz bahseder misiniz?

-Son dönemlerde yaşanan Rusya gerginliğinden dolayı, Karadeniz komşumuz olan Ukrayna ile bağları daha da güçlendirmek, başbakanımızın da talimatı doğrultusunda ticari çalışmalar yapmak adına bu projeyi düşündük. Gerek Körfez, gerekse Kocaeli ve Türkiye için katma değer sağlayacak bir karşılıklı ticari bağlantı ortamı kurulacak ve sonuçları hepimizi memnun edecektir. Proje kapsamında, 50 Ukrayna kökenli işadamı ve fabrikatör, Mayıs ayında ilimizde ağırlanacak. KOTSİAD ve Eko Avrasya tarafından üstlenilen bu proje 3 gün sürecek. Birinci gün karşılama ve tanıtım, ikinci gün fabrika ziyaretleri, üçüncü gün de Ukraynalı ve Türk işadamlarının karşılıklı görüşmeleri şeklinde olacak. KOTSİAD Başkanı Mehmet Allak ile birlikte, yönetimin de desteği ile Eko Avrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren’le birlikte bu projeyi üstlendik, hazırlıkları yapıyoruz. Projenin en önemli ayağında, son gün gala gecesi olacak ve bir otelde kurulacak tanıtım stantları ile işadamları ürünlerini, iş kollarını tanıtıp, sergileyecekler. Bir fuar gibi gerçekleşecek olan etkinliğe katılacak ve stant açacak olan firmalar, belirli miktarda ücretle yer alacaklar. Çalışmaların sonrasında da Ukrayna ile birçok dalda ticari anlaşmalar ve faaliyetlerin yapılmasını bekliyoruz. Sonraki tarihlerde de bir heyet oluşturarak, Ukrayna’ya iadeyi ziyaret yapıp, aynı ilişkileri pekiştireceğiz. Buradan elde edilecek başarılı sonuçla da benzeri etkinlikler ve programlar diğer ülkeler için yapılacak. Bu konuda valimiz, genel ve yerel idarecilerimizden destek bekliyoruz. Zira, elde edilecek başarılı sonuçla, Kocaeli’deki sanayici ve işadamlarımız da inanıp, destek verirse ilimizdeki ithalat ve ihracat faaliyetleri kat kat artar.

 

İnşaat sektöründe de faaliyetleriniz var, sıkıntılı olan bu alan için neler söyleyeceksiniz?

-Bu güne kadar 500 daire yapıp, teslim ettik. Her teslim edilen daire bizim için bir karne ve bonservis oldu. Körfez’in Konakları ve Yunus Sitesi adlı iki projemize de başlamak üzereyiz ve bir yıl içinde de teslim edeceğiz. Her iki projemiz de 70 daireyi kapsıyor. Özcanlar İnşaat olarak faaliyete başlayalı 5 yıl oldu ama Kocaeli’nin en güvenilir ve rağbet gören inşaat firmaları arasına girmeyi başardık. Halen Başiskele’de de 40 dairelik projemiz var ve bölge halkına hizmet vermeye devam ediyoruz.

1919 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER