KOCAELİLİLER, SURİYELİLER’E VATANDAŞLIĞA KARŞI!

Kocaelililer, Suriyeliler’e vatandaşlığa karşı!

Suriyeliler hakkında tartışmalar devam ederken bir de cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriyeliler’e vatandaşlık verileceğiyle ilgili açıklaması tartışma yarattı. Konuyla ilgili görüşlerini aldığımız kişilerin çoğu  vatandaşlık verilmesini istemiyor

Ülkelerindeki savaştan kaçıp Türkiye’ye sığınan Suriyeliler, ülkemize geldikleri günden beri tartışma konusu. Kimi yardım edilmesi gerektiğini savunurken, kimi vatandaşlar da kesinlikle yardım verilmesine karşı. Son açıklanan rakamlara göre Türkiye’de kayıtlı 2 milyon 750 bin Suriyeli bulunuyor. Bu rakam Kocaeli’de ise 22 bin 591 civarında. Ramazan ayında katıldığı bir iftar programında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriyeli mültecilere vatandaşlık hakkı tanınacağı ve bu konu hakkında İçişleri Bakanlığı’nın çalışmalar yaptığını söylemişti.

 

KAMPLARDAN KAÇIYORLAR

Suriyeli mülteciler hakkında yapılan bu açıklama yeni bir tartışmanın doğmasına yol açtı. Daha Suriyeliler’le yaşamaya bile alışamayan ülkemiz insanı, birden bire vatandaşlık konusunu tartışmaya başladı. Biz de Kocaeli’deki vatandaşlara Suriyeliler’e vatandaşlık verilip verilmemesi konusunda görüşlerini sorduk. Aldığımız cevaplara bakılırsa Kocaeli halkı Suriyeliler’e vatandaşlık verilmesine sıcak bakmıyor. Kurulan mülteci kamplarından kaçarak şehirlerde dilencilik yaparak yaşamlarını sürdürmeye çalışan, çoğu zaman da duygu sömürüsü yapan Suriyeli mültecilerin yaşam koşullarının iyileştirilmesini herkes itiyor. Ama en önce Suriye’deki savaşın son bulması ve bu insanların vatanlarına dönmeleri arzu ediliyor.

 

 

SAVAŞI DURDURSUNLAR

Ahmet Seyithanoğlu (62-Emekli)
Ne söyleyeyim vallahi. Biz kendi ülkemizdeki açları, garibanları ne yapacağız. Onları doyurmadan neden Suriyelilere yöneliyoruz. Ben vatandaşlık verilmesine karşıyım. Bu durum sadece hükümet için bir artı olur. Onlar oy kazanır. Zaten onların da gariban takımını vatandaş yapmazlar. Zenginlerini, varlıklılarını yaparlar. Ben sormak istiyorum bizim ülkemizdeki garibanlar ne olacak?

 

 

 

DOĞRU BULMUYORUM

Mustafa Akdeniz (33-Elektrikçi)
Suriyelilere vatandaşlık verilmesini doğru bulmuyorum. Her şey yerinde güzeldir. Taraf tutmak gibi bir şey bu. Ben karşıyım. Buyursunlar gelsinler tamam ona lafımız yok. Ama bir sistem oturttursunlar, bizimle birlikte yaşasınlar. Vatandaşlık verilmesin. Zaten ihtiyaçları karşılanıyor. Böyle bir şeye gerek yok.

 

 

AKP’NİN İŞİNE GELİYOR

Yaprak Boztepe(27-İşletmeci)
Zaten şu an Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı gibi yaşıyorlar. Ama resmi olarak vatandaşlık verilmesine karşıyım. Kendi topraklarımızda kendi vatandaşlarımız aç yatarken bu insanlar bin 300lira maaş alıyor. Bu insanlar maaş alıyorken kendi ülkemdeki vatandaşım aç yatıyorsa kesinlikle karşıyım. Eğer aynı şartlar bizim sokakta yatan, parkta yatan insanlarımız için geçerli olacaksa sonuna kadar destekçisi olurum. Bu tamamen AKP iktidarının oyunu yükseltmesi için yapılan bir eylemdir. Bu yüzden onlara harcanan parayı onlara helal ediyorum, devlet yetkililerine haram ediyorum. Bugün doğu ve güneydoğuda insanlar evinden barkından edilmişken şu anki gündemin Suriyeliler olması içler acısı.

 

BİZİM YOKSULLAR NE OLACAK?

Ahmet Burzlu (62-Emekli)
Ben karşıyım vatandaşlık verilmesine. Eğer kendi menfaatleri için yapmayıp Suriyeliler’i gerçekten düşünüyorlarsa o zaman birlik olup o ülkedeki savaşı durdursunlar. İnsanlar da kendi ülkelerine gitsin. Herkes kendi ülkesinde yaşasın. Tabii ki onlar da insan, onlar da yardıma muhtaç, ülkelerinde sorunları var. Ülkelerini bırakıp kaçıp gelmişler ama bizim ülkemizdeki yoksullar ne olacak? Herkes kendi ülkesinde yaşasın. Tüm ülkelerin bu konuda çalışması gerek. Ne olsa Müslüman ülkelerin başına patlıyor. Ama bu durum hükümetin işine yarayacağı için yapılmak isteniyor.

 

 

KONUŞULMASI BİLE YANLIŞ

Sinem Dikici (21-Kasiyer)
Ben Suriyeliler’e vatandaşlık verilmesini onaylamıyorum. Zaten şu an kesin bir durum yok ama bence konuşulması da yanlış. Tabii ki elimizden geldiğince yardım etmeliyiz. Çünkü onlar savaştan kaçıp bize sığınan misafirlerimiz. Ama vatandaşlık verilmesi bence doğru değil. Savaş bittikten sonra ülkelerine dönmeliler. Oy oranının artmasının da kime yarayacağı belli zaten.

 

 

Muhammed Göktepe (23-Öğrenci)
Ben istemiyorum. Öğrenci olduğum halde karşılıksız bin 200 TL burs alamıyorum. KYK’ya başvurmak zorunda kalıyorum. Çıkarsa geri ödemeli burs alıyorum. Ama Suriyeli öğrencilere bu yardım direkt veriliyor. Ben bunun haksızlık olduğunu düşünüyorum. Ayrıca o kadar para yardımız yapılmasına rağmen hala dilencilik yapıyorlar. Üstelik seçmen de artacak. Bu tamamen hükümetin kendi lehine, oyunu arttırmak için yaptığı bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Yani işin içinde menfaat var.

 

 

 

ÜLKELERİNE DÖNSÜNLER

Yasin Gülger (35-Garson)
Ben Suriyelilere vatandaşlık verilmesine karşıyım. Zaten ihtiyaçları gideriliyor. Giderilmeye de devam etsin ama vatandaşlık verilmesin. Savaş bittiklerinde ülkelerine dönsünler. Bizim ülkemiz her gelen mülteciye vatandaşlık mı verecek yani. Bu tamamen hükümetin oylarını arttırmak için yaptığı bir politika. Ben öyle düşünüyorum. Yani Kocaeli’de seçmenin artması iktidar partisinden başka kimsenin işine yaramaz.

 

 

 

VATANINI SEVEN GELMEZDİ

Alaattin Kestenli (64-Emekli)
Bence verilmesin. Vatanını seven insan vatanını bırakıp başka yere gider mi? Çanakkale’dekiler kaçsaydı biz şu an burada olur muyduk. Bizim zaten kendi sıkıntılarımız var. İktidar kendi otoritesini sağlamak için bunu yapıyor. 22 bin oy için Türk milletini zora sokuyor. Onlara vereceği parayı işçiye, emekliye versin. Kıdem tazminatını versin. Kıdem tazminatını 30 günden 15 güne düşürüyor sonra da Suriyeliler’e vatandaşlık veriyor.

 

 

 

BİZİM HİÇBİR HAKKIMIZ YOK!

Metin Yahşi (29-İnşaat İşçisi)
Kesinlikle onaylamıyorum. Bizim burada kendi vatandaşlarımız varken neden Suriyeliler’le uğraşalım. Onlar her imkandan yararlanıyor. Biz kendi ülkemizde hiçbir haktan yararlanamıyoruz. Üstüne üstlük buraya gelip dileniyorlar. Vatandaşlık verilince seçmen sayısı artıyor bu da tamamen AKP’nin işine geliyor. O yüzden istiyorlar. Eğer olursa o vatandaşlık verilen Suriyeliler AKP’ye oy verecek.

 

 

 

SAKINCA GÖRMÜYORUM

Murat Güven (19-Öğrenci)
Bence Suriyeliler’e vatandaşlık verilsin. Zaten ülkede 5 yıl kaldıktan sonra vatandaşlık verilmiyor mu? Belirli bir süre kaldıktan sonra vatandaşlık verilebilir. Ama ihtiyaçlarının karşılanmasına karşıyım. İhtiyaçlarını kendileri giderebilir. Seçmen sayısının bir şeyi değiştireceğine inanmıyorum. Herkes kendi düşüncesi ve iradesine göre oy kullanmıyor mu. Bu bir sorun değil o zaman. Ben bir sakınca görmüyorum.

 

 

 

YARDIM ETMEK ZORUNDAYIZ

Abdullah Ok (58-İnşaat Ustası)
Bence vatandaşlık verilmeli. Garip oldukları için verilmeli. Onların bize ihtiyacı var. Bizim partimizin seçmeni artmış oluyor. Ben olumlu bakıyorum. Bir evlada sahip olmak gibi, baba olmak gibi bir şey bu. Hem sosyal hakları verilsin hem de yaşama hakları. Ben karşı çıkmıyorum. Hepimiz Allah’ın kullarıysak birbirimize yardımcı olmamız gerekiyor.

 

 

 

 

ONLAR BİZİM MİSAFİRİMİZ

Ali Varol(65-Emekli)
Vatandaşlık verilmesini onaylıyorum. Onlar bizim misafirimiz. Din kardeşi olarak onlara yardımcı olmamız gerekir. Benim burada yerim var, işim var. Ben böyle bir yere gitsem tabii ki oradaki devlette bize yardım edecek. Genç kardeşlerimiz meseleyi bilmedikleri için karşı çıkıyorlar. Din kardeşiysek birbirimize yardım etmek zorundayız.

 

 

 

 

ÜLKEMİZDEKİ SORUNLARI ÇÖZELİM

Betül Önem (22-Öğrenci)
Ben Suriyeliler’e vatandaşlık verilmesini istemiyorum. Biz önce kendi ülkemizdeki sorunları çözmeliyiz. Sadece 22 bin oy artacak diye neden huzurumuzu bozalım. Zaten ülke olarak yeterince sıkıntılı süreçlerden geçiyoruz. Başkanlarına yardım etmek için önce kendi sorunlarımızı çözmemiz gerekir. Ben öyle düşünüyorum.

 

 

 

 

 

ÖNEMLİ OLAN OY DEĞİL YARDIM

Şadiye Yılmaz (46-Aşçı)
Bence vatandaşlık verilsin. Onlar bize sığındılar bizim de yardımcı olmamız gerekiyor. Onların da çalışmaya evlerine ekmek götürmeye, okumaya, meslek sahibi olmaya hakları var. İnsanlar neden bu kadar katı bakıyor bu konuya anlayamıyorum. Öneli olan oy potansiyelinin falan artması değil, yardıma muhtaç insanlara yardım etmek.

62271 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 37 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER