KOÜ’DEN ‘GİZLİLİK SÖZLEŞMESİ’NE CEVAP VAR..!

KOÜ’den ‘gizlilik sözleşmesi’ne cevap var..!

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Gizlilik Sözleşmesi skandalı başlıklı haberde gerçeği yansıtmayan ifadeler kullanıldığını öne süren KOÜ Tıp Fakültesi Başhekimi Zafer Cantürk, konuyla ilgili bir açıklama yayınladı

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde Gizlilik Sözleşmesi skandalı başlıklı haberde gerçeği yansıtmayan ifadeler kullanıldığını öne süren KOÜ Tıp Fakültesi Başhekimi Zafer Cantürk, konuyla ilgili bir açıklama yayınladı.

Cantürk açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Sağlık Bakanlığı Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü Sağlıkta Kalite ve Akreditasyon Daire Başkanlığı tarafından 27.06.2015 tarih ve 29399 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan (Sağlıkta kalitenin geliştirilmesi ve değerlendirilmesine dair yönetmelik)gereği,Sağlık Bakanlığı Sağlıkta Kalite Standartları (SKS)Hastane (versiyon-5)setini hazırlanarak 01.07.2015 tarih ve 2015.5411.106 sayılı makam onayı doğrultusunda 1 temmuz 20145 tarihi itibarı ile Türkiye’de sağlık hizmeti sunan kamu,üniversite ve özel tüm hastanelerin kullanımına sunulmuştur.

SKS Versiyon -5 sayfa 354’te Destek Hizmetleri Kod Standart DBY05-03 Hastane Bilgi Sistemi kullanıcılara yönelik gizlilik sözleşmesi bulunmalıdır.Düzenlemesi yer almaktadır.

Ayrıca 675 sayılı devlet memurları kanunu ile 4857 sayılı iş kanununa tabi çalışanlar için gizli bilgilerin açığa çıkarılması halinde uygulanacak yaptırımlar belirtilmiştir.01/08/1998 tarihinde 23420 sayılı Resmi Gazete yayınlanan Hasta Hakları Yönetmeliği içerisinde;

Madde 23’te Bilgilerin Gizli Tutulması başlığı ile, sağlık hizmetinin verilmesi sebebiyle edinilen bilgiler, kanun ile müsaade edilen haller dışında,hiçbir şekilde açıklanmaz.

Kişinin rızasına dayansa bile,kişilik haklarından bütünüyle vazgeçilmesi,bu hakların başkalarına devri veya aşırı şekilde sınırlanması neticesini doğuran hallerde bilginin açıklanması,bunları açıklayanın hukuki sorumluluğunu kaldırmaz.

Hukuki ve ahlaki yönden geçerli ve haklı bir sebebe dayanmaksızın hastaya zarar verme ihtimali bulunan bilginin ifşa edilmesi,personelin ve diğer kimselerin hukuki ve cezai sorumluluğunu getirir.

Araştırma ve eğitim amacı ile yapılan faaliyetlerde de hastanın kimlik bilgileri rızası olmaksızın açıklanamaz hükmü yer almaktadır.

Hastane bilgi sistemi kullanıcılarının hastaya ait her türlü gizli bilgileri üçüncü kişilerle paylaşılması halinde hukuki yaptırım uygulanacağı bilgisi kendisine yazılı olarak bildirilmiştir.Bu kapsamda HBYS kullanıcısının Güvenlik Ve Gizlilik Taahhütnamesi imzalaması hastane başhekimliğinin  kararı ile istenmistir.

Bu taahhütname bahane edilerek Başmüdür vekili Doç Dr. Yunus Taş’a yapılan ithamlar gerçek dışı olup karalama ve yıpratma amaçlıdır.

Tüm bu konularda kamuoyunun bilgilendirilmesini rica ederim.”

2778 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER