KUYU KEBABINDA LEZZETİN ADRESİ; SAKLI VADİ

Kuyu kebabında lezzetin adresi; Saklı Vadi

Kuyu Kebabı denince aklımıza Kastamonu Taşköprü, bizim bölgemizde de kuyu kebabını 8 yıldır yapan ve bu konuda iddiasıyla Kocaeli’ye imzasını atan Saklı Vadi gelir

Kastamonu Taşköprü’nün kebabı olan kuyu kebabını ilk Kocaeli’ye getiren ve 8 yıldır iddiasını sürdüren Saklı Vadi, kuyu kebabına imzasını atmış durumda.

 

 

Bu imza boşa atılan bir imza olmayıp, ustası da kebabın memleketi Kastamonu Taşköprü’den İdris Büyüktaşlı. İlkokuldan sonra bulaşıkçılıkla başlayan bu başarılı hikaye 20 yıllık birikimiyle Saklı Vadi’de yerini bulmuş durumda. Sonuçta bu kebap ta her yerde bulabileceğiniz, yiyebileceğiniz bir kebap türü değil. İşte Saklı Vadi’de kuyu kebabı memleketinden ve bir usta elinden masamıza yansıyor.

 

 

USTASI TAŞKÖPRÜ'DEN

Saklı Vadi’de bu ayrıcalığı tatmanızı tavsiye ederiz. Öyle klasik ette koku olmaması bir artı. Tüm kuzu veya kaburga kullanılmadan sadece ön kollarından yapılan kuyu kebabının bu sayede yağ oranı yok denilecek kadar az olup, bildiğimiz kuzu kokusu bulunmaması en önemli özelliği arasında. Ustamızın özel sosuyla 12 ile 24 saat arasında dinlendirilen et, bildiğiniz bir kuyuda pişiriliyor.

 

 

 

Ateş tuğlalarından yapılmış bu kuyunun içinde tencere içinde defne ve dağ kekiği atılmış su bulunmakta. Kancalar eşliğinde kuyunun içine asılan etler, kuyu kapağının hava almayacak şekilde çamurla kapandıktan sonra su buharı ve ateş tuğlalarının sıcaklığıyla ortalama 4 saatte pişmekte.

 

 

LOKUM GİBİ ET

Pişme işleminin bitmesiyle kuyudan çıkarılan etler kemikten lime şeklinde ayrılıyor. Damağınıza yansıyacak o lokum gibi tat daha sunumu yapılmadan kendini gösteriyor. Tabii ki sunumu da önemli. Üzerindeki fazla yağlardan arınarak kiremite konulan et ayrıca kiloluk olarak da masanıza 20 yıllık tecrübesiyle restoran şefi İbrahim Nazlıgül tarafından sunum yaptırmanız mümkün.

 

 

 

KENDİNİZİ ÖDÜLLENDİRİN

Kuyu kebabının dışında 5 yıldızlı otellerde bile bulamayacağınız kahvaltı, 160 çeşit olup bölgenin en zengin ve en güçlü kahvaltısı diyebiliriz.

 

 

 

Baharın en güzel halini yaşayacağınız hem manzarasıyla hem de doğasıyla kendinizi görsel bir şölenin içinde kaybedeceğiniz, leziz yemekleriyle ödüllendireceğiniz ve aktiviteleriyle zamanı su gibi akıp geçireceğiniz hatta daha önceden gitmediyseniz hayıflanacağınız bir yer olan Saklı Vadi Maşukiye Kayak Yoluna 5. kilometrede.

 

 

Ayrıca 0 262 354 2030-0 532 263 7884 telefon numaralarından rezervasyon yaptırabilir, www.kartepesaklivadi.com adresinden de ziyaret etmeniz yeterli.

9485 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER