LİMAN HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATILIYOR..!

Liman hakkında soruşturma başlatılıyor..!

Derince Limanı’nda bulunan 18 ton bakırın ortadan kaybolduğunu gazetemizin manşetinden kamuoyuna duyurmuştuk

Gümrüğün de bulunduğu liman kadar güvenli bir bölgeden 18 ton bakırın nasıl kaybolduğuyla ilgili Derince Kaymakamlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan müfettiş talep etti.

Olayı doğrulayan bir açıklama yayınlayan Derince Kaymakamı Mesut Yıldırım, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“18 ton bakır nereye kayboldu” başlıklı haber üzerine Valilik makamının talimatları doğrultusunda habere konu olan gelişme ve süregelen işlemler tarafımdan titizlikle incelenmiştir.

Habere konu hurda eşyalar, limana deniz yoluyla değil savcılık makamından alınan 30.10.2013 tarihli arama ve el koyma izni doğrultusunda Kocaeli Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü’nün ilimiz hudutları dahilinde yürüttüğü yol kontrolleri neticesinde bir çekici ve dorse içinde ele geçirilmiştir.

Yaklaşık 13 ton hurda bakır ve 5 ton külçe bakır olduğu değerlendirilen toplam 18 ton hurda bakır eşya, müsadere edilerek TCDD Derince Limanı 1 No’lu Kaçak Eşya Ambarında hıfzedilmiştir.

Müteakiben rutin yasal işlemler kapsamında bahse konu eşyaların incelenerek çevre ve insan sağlığı yönünden kullanılmasında veya yurda girmesinde sakınca olup olmadığına dair analizi yaptırılarak mevcut hurdaların tehlikesiz atık niteliğinde metal hurda olduğu ve kanuna göre tehlikesiz atık kapsamında idari para cezası uygulandığı görülmüştür.

Diğer yandan Kocaeli 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nin verdiği 24.05.2015 tarihli kararla, hurda eşyaların tasfiyesine izin verilmiş, bunun üzerine Kocaeli Tasfiye İşletme Müdürlüğü’nce ihale süreci başlatılmış ve 09.02.2016 tarihinde ihaleyle satışına karar verilmiştir.

İhalenin resmi olarak iptal edilmediği bilgisi doğru değildir.

Müsadere edilen malın sahibi vatandaşın, Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne 08.02.2016 tarihinde yazılı müracaatı ve bu müracaatına ekli Kocaeli 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde verilen beraat ve müsadere edilen malın tarafına iadesine ilişkin kararı üzerine aynı tarihte, yani ihaleden bir önce Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’nce yazılı olarak mezkur eşyanın satıştan çıkarılması talimatı verilmiştir.

Müsadere edilen hurda bakır cinsi eşyaların sahibi durumunda olan vatandaşın dilekçesinde bahsi geçen ve bir kısmına gazetenizin de yer verdiği iddialar, kendi değerlendirmelerim itibariyle, ciddiyetle irdelenmesi gereken ve açıklığa kavuşturulması elzem nitelikte görüldüğünden, 24.022016 tarihinde Valilik makamına sunduğum rapor, konunun aydınlatılmasını sağlamak üzere Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan müfettiş talep edilmesinin uygun olacağı mülahazasını ihtiva etmektedir. Müfettiş incelemesini müteakip, elde edilen buldular ve varılan sonuç, kamu vicdanını tatmin etmek adına yine kamuoyuyla paylaşılacaktır.”

5503 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER