MEME KANSERİNİ YENDİ!

Meme kanserini yendi!

Her 100 erkekten birinde görülen meme kanserine yakalanan ve bu hastalığı yenen Burhan Aslan, kanser hastaları için erken tanının ne kadar önemli olduğunu söyledi ve “Asla yılmayın, mücadele edin” dedi

1-7 Nisan Kanserle Mücadele Haftası içerisindeyiz. İlgili dernekler ile kurumlar kanserle mücadelede erken tanıyı ve korunma yollarını anlatmak için seferber olmuş durumda. Sizler için kanseri yenmiş, hayata tutkuyla bağlı, kanser hastalarına yardım etmeyi kendisine amaç edinmiş ve gittiği her yerde erken tanının önemini anlatan bir isimle söyleşi gerçekleştirdik. Burhan Aslan, 35 yaşında genç bir adam. Enpay’da işçi. Her 100 erkekten 1’inin başına gelebilecek bir olay yaşadı. Meme kanserine yakalandı. Evet, pek çoğumuz bu hastalığı sadece kadınlarda görmüş olabiliriz ama erkekler de yaşıyor. Bunun en canlı kantı Burhan Aslan. Yaşadıkları farklı. Ancak hastalıkla mücadele sürecinde hayattan kopmaması gerçekten alkışlanacak bir durum. Burhan Aslan, 2009 yılında fark etti bu hastalığı.

 

SAVAŞTAN ÇIKMIŞÇASINA...

2009 yılında bir gece uykusundan uyandı, kan revan içerisinde. O anı anlatan Aslan, vücudunda bir kesik aradığını ancak bulamadığını söyleyerek, “Savaştan çıkmışçasına atletim kan içerisinde. Bir kesik aradım ama bulamadım. Sonra duş aldım, üzerimi değiştirdim ve tekrar uyudum. Yine sabah uyandığımda aynı manzara. Bu sefer duvara bir metre yakınlığım vardı. Vücudumu kontrol ederken sağ göğsümde meme ucuna yakın bir yere baskı yaptığımda duvara sanki su tabancasıyla su sıkıyormuşçasına kan sıçradı. Erkeğin süt kanalları olmadığı için oradan kan gelmesinin normal olmadığını anladım” dedi.

 

5 YIL TETİKTE GEÇTİ

Bu durumun hem korkunç hem de mucizevi olduğunu söyleyen Aslan, “Çünkü o pis kan içeriye de gidebilirdi. Sabah erkenden hastaneye gittim. Doktor kontrollerimi yaptı. Onlar kan gelmesinin ne anlama geldiğini biliyorlar, bu nedenle durumu anladılar ve ameliyat olacağımı söylediler. Korktum ama ameliyat oldum, bir saat sürdü. Kitleyi aldılar. 5 yıl boyunca kontrollerim oldu ve hormon tedavisi de gördüm. Bu dönemde fabrikada çalışmaya devam etim. 5 yılın sonunda tetkikler bitti ve doktorum tedavimin güzel gittiğini, ilaç tedavisini keseceklerini, kontrolleri de senede bir yapmam gerektiğini söylediler. O 5 yıllık riskli dönemi atlatınca sevindim. O yoğun sürecin ardından bir hafta yıllık izne çıktım. İznimin bittiği pazar günü vücudumda bir şey fark ettim” diyerek hastalığın tekrar nüksettiğini söyledi.

 

DÜNYA BAŞIMA YIKILDI

Aslan sözlerini şöyle sürdürdü: “Aslında öyle fark edilecek bir kitle yoktu. Benim tecrübem ve dikkatim sayesinde erken fark edildi. Nasıl fark ettim? Nefes aldığımda sağ göğsümde ince bir acı hissettim. Hemen kontrol yaptım, elime fındık büyüklüğünde bir kitle geldi ve ben 1,5 ay önce ultrasona girmiştim. Demek ki 1,5 aylık süre zarfında oldu. Sonra özel hastaneye gittim, kitle tespit edildi. Bununla ilgili bir geçmiş olduğu için tedavi olduğum hastaneye yönlendirdiler. Umuttepe’ye gittiğimde ultrason ve biyopsi falan yapıldı. Patoloji sonucumu almaya öyle gönül rahatlığıyla gittim ki önemli bir şey olmadığını düşündüm. Doktor bana kanserli kitlenin koltuk altıma ve göğsüme yayıldığını; sırasıyla kemoterapi, ameliyat olacağını ve ışın tedavisi göreceğimi söylediğinde dünya başıma yıkıldı.

 

KONUŞABİLECEĞİM KİMSE YOKTU

Bu tür durumlarda herkes farklı şeyler düşünür. Mesela aklıma hiç ölüm gelmedi. Tam tersine işimi kaybeder miyim diye düşündüm. Çünkü gencim, belki bir yuva kuracağım işimden olmak istemedim. Bir de bir çocuğum olur mu olmaz mı diye düşündüm. Bu süreçte çok zorlandım. Hastalıkla baş etmek kadar hastalığı paylaşabilecek, konuşabilecek insan bulmak da zor. Kırmadan, üzmeden benimle konuşabilecek insan bulamadım. Meme kanseri genelde kadınlarda olduğu için konuşacak birini bulmak da haliyle zor. Kemoterapinin etkilerini nasıl en aza indirebilirim, ışın tedavisinde kadınlar hangi kremi kullanıyordu, bunları merak ediyordum.

 

ENGELLİLERİ ANLAMAYA BAŞLADIM

Bir de bu süreçte hem engellilerin hem de kanser hastalarının ne kadar büyük zorluklar çektiğini gördüm. Ben yeni ameliyat olduğum zaman otobüste engelli koltuğuna oturmak istediğim zaman oturan kişiye rica ediyorum ‘Orası benim yerim, oturabilir miyim’ diye adam bana bakıp ‘ne yapayım’ diyor. Kolumu kaldıracak durumda değildim çünkü. Toplum çok kötü bir durumda. Engellilere daha çok yardımcı olmak ve dokunabilmek için işaret dili kursuna başlıyorum. Kanser dernekleriyle irtibat içerisindeyim. Ben insanlarla diyalog kurmak adına çok çaba harcadım. O yüzden ben de bu tür hastalara ulaşmak istiyorum, onlarla konuşmak yardımcı olmak istiyorum.

 

BİRBİRİMİZE DESTEK OLUYORUZ

Şunu özellikle duyurmak istiyorum; Kocaeli Üniversitesi’nde her perşembe günü tıp fakültesi psikiyatri anabilim dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Bülent Coşkun hocamız saat 14.00-15.00 arası kanser hastaları ve yakınlarıyla bir araya gelir. Hasta ve yakınları; yaşadıklarını, hastalığı nasıl atlattıklarını, hastalık sürecinde ne yaşadıklarını anlatıyorlar. İnsan inanılmaz yol kat ediyor. Orada çok güzel arkadaşlıklar edindim, ailece görüştüğüm insanlar var. Hastalıkla ilgili birbirimize destek oluyoruz. Şimdi bu öğrendiklerimi insanlara aktarmak istiyorum. Bu süreci en kolay şekilde atlatabilmeleri için elimden geleni yapmak istiyorum. Ve her şeyden önce erkeklerin de bu hastalığa yakalanabileceklerini, 100 kişiden 1’i olduklarını bilmelerini istiyorum.

 

DEPREM GİBİ BİR ŞEY...

Erkekler Mutlaka ultrason kontrolü yaptırmalı ve kendi kontrollerini yapmalı. Bu hastalık yaygınlaşıyor. Varsa bu yazıyı okuyan erkek hastalar bana ulaşsın, onlara yardımcı olmak isterim. Bu hastalık deprem gibi bir şey. 1999’da başımıza gelmeden önce bu denli ağır bir felaket olduğunu bilmiyorduk. Depremi yaşamadan nasıl bilmiyorsanız bu hastalığı da yaşamadan anlamıyorsunuz. Ben bu konuyla ilgili hassaslaştım, öncesinde de hassastım ama bu hastalıkla daha yoğun oldu. Nerede bir engelli görsem koşup yardım ediyorum. Toplumda kanser hastalarına karşı inanılmaz kötü bir ön yargı var. Hiç kimse güzel bir örnek vermiyor. ‘Benim de tanıdığım vardı vefat etti’ diyerek hiç karşıdaki insanın psikolojisini düşünmüyorlar.

 

ÇARESİZLİKTEN FAYDALANMAYIN

Bir de alternatif tıp konusunda da bir şeyler söylemek istiyorum. Ben hastalığa yakalandığımda ‘Çimi sık suyunu iç, yok buğday ye, onu yap şunu yap’ dediler. Ama tehlikeli. Aldığın ilaçlarla etkileşim yaptığını düşünün. Bir de bu konuda bilimsel bir çalışma yapılmalı. İnsan çaresizlikten kim ne söylerse inanıyorlar. Kimse insanların çaresizliğinden faydalanmasın. Bu hastalık insanı uçurumun kenarına getiriyor. Ben 5 yıl bu sıkıntıyı yaşadım, ne zaman ki unuttum yeniden nüksetti. Bu öyle bir hastalık ki son nefesime kadar ben bununla yaşayacağım. Ben savaş kıyafetlerimi giyindim ve bu hastalıkla ömür boyu savaşacağım. Kontrollerimi yapmazsam, sağlıklı beslenmezsem bu hastalık yeniden baş gösterecek.

 

ENPAY’A TEŞEKKÜR ETTİ

Ben artık hayata sıkı sıkı bağlandım. Hastalıktan önce de tiyatro, sinema, futbol, basketbolla ilgileniyordum, şimdide de devam ediyorum. Kafamı rahatlatıyorum. O yüzden bu süreci daha kolay atlattım. 10 yılı aşkındır Enpay’da çalışıyorum. ENPAY sahibi Murat Yürekten bana maddi anlamda destek de sundu. Kendisine teşekkür ediyorum. Yapmak zorunda değildi ama yanımda olmaları beni çok mutlu etti. Bu hastalık maddi olarak insanı çökerten bir hastalık. An oldu Umuttepe’ye gidecek yol parası bulamadım. Şimdi ise hastalığı yendim. Bir süre ilaç tedavisi göreceğim. İnsanlara önerim; yakalandıkları hastalık ne olursa olsun mücadeleden vazgeçmesinler, yılmasınlar, bilgilensinler. Ve özellikle kanser hastalarının yakınları onlara daha hassas davransın, onları anlayabilsin. Erken tanı çok önemli. Bu noktada gerekeni yapsınlar. Ben erken tanıyla sağlığıma kavuştum.” 

 

Burhan Aslan’a ulaşmak isterseniz;

Telefon; 0554 246 48 82

E-mail; burhan-aslan-41@hotmail.com

5746 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER