MİLLİ ŞEF NAİF BAGİ EN BÜYÜK HAYALİNİ AÇIKLADI

Milli Şef Naif Bagi en büyük hayalini açıkladı

Yardımcılarıyla birlikte birinden güzel yemekler hazırlayan Naif Bagi, kentimizin vazgeçilmez bir değeri

Birbirinden önemli başarılara imza atan, Türk ve Osmanlı mutfağını dünyaya tanıtan  Naif Bagi sadece Türkiye değil dünyada da tanınan bir isim. Fakat Bagi, 'Beni dünya tanıyor, ama İzmit tanımıyor' diyerek biraz sitem ediyor.  Yaptığı iş konusunda kendine güvenini her açıklamasında hissettiren Bagi, Kocaeli'de bir çok kafe ve restoranın açılış ve danışmanlığını yapmış, ilimizde modern mutfağı ve yeme içme kültürünün gelişmesinde katkıları olan biri. Bu iddiasını da "Kocaeli'de birçok yerin menüsünde benim parmağım var, İzmit'te çok değerli bir şef var' sözleriyle zaten açıklıyor. Yaptığı tüm çalışmalardan, mesleki başarılarına kadar bir çok konuyu bizimle paylaşan Bagi, en büyük hayalini de açıkladı; Naif Bagi Mutfak Sanatları Atölyesi'ni açmak. İşte yemeğin dünyaca  tescilli ustasının açıklamaları.

 

İzmit Metro'ya workshop için İtalyan bir aşçının davet edilmesine niye tepki gösterdiniz?

-Metro'nun yerel ürünleri tanıttığı projesi çok güzeldi ama Türkiye'de bu kadar ünlü şef varken tanıtımda İtalyan bir şefin kullanılması beni üzdü. İtalya'da lahmacun ve pide satışı onların yaptığı pizza satışını engellediği için yasaklandı. Kendi değerlerini onlar nasıl koruyorsa biz de ülke olarak bunu sağlamalıyız diye düşündüm ve serzenişte bulundum.Türk aşçılığına saygısızlık yapıldı. Sonrasında dolaylı olarak özürler geldi.Tepki vermediğimiz sürece de bu durumlarla sık sık karşılaşacağız. İleride yapacakları etkinliklerde bunu göz önünde bulunduracaklarını düşünüyorum.

Yurt dışında yabancı bir firma işletme açtığı zaman oranın değerlerini önemsemek zorunda ve bazı ülkelerde bununla ilgili yasalar bile var. Bizim ülkemiz bu konuda biraz kontrolsüz. Türkiye'nin önü şu an çok açık ve çok hızlı bir şekilde gelişiyor. Yetkililerin bu konuya da eğilerek önlem alacaklarını düşünüyorum.

 

 

AR-GE MUTFAĞI YAPILABİLİR

Bir çok başarıya imza attınız ve hala da çalışmalarınız devam ediyor. Önümüzdeki süreçte ne gibi planlarınız var?

-Mutfak akademisi açmak. Çevreden de akademi kurmam üzerine çok büyük bir talep var. Ben bir çok akademide zaten ders veriyorum. Tabi iyi bir akademi açmak için de iyi bir bütçe gerekiyor. Bunu ya sponsorlarla yapacaksınız ya da iyi bir yatırımcı olacaksınız. Naif Bagi Mutfak Sanatları Atölyesi çalışmamız var ama şu an havada ve projenin altını doldurmaya çalışıyoruz. Yemek yapmak sadece meslek değil. İş yerlerinden de çalışanlarının stres atması için eğitim talepleri oluyor. Yemek yaparak insanlar stres atıyor ve bunun faydalı olacağını düşünüyorum. Şu anda araştırma aşamasındayız, sponsor bu konuda önemli. Kendi değerlerimizi koruma adına da bu atölye çok faydalı olabilir. Bizim unutulmaya yüz tutmuş bir çok yemeğimiz var. Bir AR-GE mutfağı yapılarak bunlar yeniden gün yüzüne çıkartılabilir. Eğitimin yanı sıra araştırma okulu olacak. Yöre mutfaklarımızı ve Türk Dünyası 'nın mutfaklarını araştıracağız, yemek kültürleri arasındaki fark ve bağlılıkları ortaya koyacağız“

 

Bir çok kez yurt dışında ülkemizi  temsil ettiniz. Türk mutfağına bakış açısı nasıl?

-“Yurt dışına çıkarak kendi kültürümüzü tanıtmaktan mutluluk duyuyorum. Tüm mutfaklara hakimim ama önceliğim Türk ve Osmanlı mutfağı. Son olarak aldığım davet üzerine Türkiye’nin en ünlü şefi olarak Peru’ya gittim ve orada 15 gün boyunca orada kültürümüzü tanıttım. Baktığınız zaman yurt dışında Türkiye’yi temsil eden lokanta ve restoranların çoğu merdiven altı. Bu da Türk mutfağı ile ilgili olumsuz bir imaj oluşturuyor. Ben orada gidip sunum yaptığımda da mutfağımızın ne kadar sağlıklı ve modern olduğunu gördüler. Türk mutfağının sadece kebap ve lahmacundan ibaret olmadığını gördüler. Biz yurt dışında Türk mutfağını yanlış tanıtanları yıkmaya çalışıyoruz. Bu konuda devlete de çok iş düşüyor. Yurt dışında restorant açmak istiyorsak yardım sağlanmalı bütçe ayrılmalı ozaman dünyanın en iyi mutfaklarımız arasında olduğunu herkes görecek. Devlet destek verirse Türk mutfağı uçar“.

 

 

MUTFAĞIMIZ ÇOK GÜZEL

Bir çok ilin kendisiyle özdeşleşmiş lezzetleri var. Kocaeli'nin özel yemekleri var mı, ya da sizin bu konuyla ilgili çalışmalarınız?

-Kocaeli'de ilk yöresel yemek çalışmalarını başlattık. İl Kültür Turizm Müdürlüğü ile birlikte çok güzel yarışmalar düzenledik, Kocaeli'nin öz yemeklerini gün yüzüne çıkarmak için. Kandıra'da, İzmit'te bir çok çalışmalar yaptık. İnsanlar İzmit'in mutfağı yok diyor ama İzmit'in çok güzel bir mutfağı var. Keten tohumundan yapılan ve Kandıra'ya özgü Üre tatlımız var. Hindi ile yapılan birçok yemeğimiz var. Sütün kaymağı ile yapılan Dartı yemeğimiz var, kahvaltının olmazsa olmazıdır ve yemeklere tat vermek amacıyla da kullanılır. Mancarlı pidemiz meşhur. Çayırköy kaymağının üzerine kaymak yoktur Afyon kaymağından bile iyidir ama tükendi, çünkü Çayırköy’ün her noktasına ev yapıldı ve hayvancılık neredeyse bitti. 15'e yakın peynir çeşidimiz var. Fakat bu lezzetlerin araştırılması için yatırım yapılmıyor,bu değerler için ayrılan bütçe göremezsiniz. Benim bu konuyla  ilgili çalışmalarım tabi ki var notlarımı alıyorum. İleride 'bunu yapacağım' diyen yiğitler olursa da paylaşacağım. İzmit'te her türlü mutfağı bulabilirsiniz, İzmit Türkiye gibi , bir mozaik. Kültürel etkileşim fazla olunca da yavaşça İzmit'e özgü şeyleri bitiriyor. İzmit'te bitki de çok fazla. Kartpe'de ot festivali yapmak istiyoruz destek bulursak.Türkiye'de yapılan bir çok ot festivalinde parmağımız emeğimiz ve desteğimiz var.

 

Şimdiye kadar bir çok ünlü isim yetiştirdiniz. Bazıları yoldan döndü bazılarına da tüm bilgilerinizi aktardınız. Kimler aşçı olmalı, eğiteceğiniz insanları nasıl seçtiniz?

-Ben bu alanda çok iyiyim. Bizim işimizi yapan insanın gelişime açık olması çok önemli. 35 yıllık bir meslek tecrübem var ama hala bilgiye açım ve hala öğreneceğim çok şey var.Yiyecek içecek sektöürü çok hızlı gelişiyor ve dünyanın en fazla gelişen sektörlerinden biri olduğu için de takip etmek oldukça zor.Bizim mesleğimizde eğitiminizi tamamlamak gibi bir durum söz konusu değil. Her an bir şey öğrenebiliyorsunuz. Eğitime gelince ben genelde bana gelen insanların kişiklerine bakıyorum. O insanın ham maddesi iyiyse tüm bilgileri yüklerim. Bilgi güçtür. Kötü insanlara ise bir şey veremem. O insan bilgiyi diğer insanları ezmek için kullanır, insanları kandırmak ve dolandırmak için kullanır, mesleği öğretebilirim ama kişiliği öğretemem. Bunun karşılığında da verdiğim emeğin boşa gitmediğini gördüğümde mutlu oluyorum. Türk Aşçı Milli Takımı'nın direktörüyüm bir dönem kaptanlık yaptım. Şu anda ünlü olan bir çok şef elinden tutup bir yere getirdiğim insanlar var onları çok kişi tanır ama beni kimse tanımaz "

 

 

Bu kadar yemekle iç içe bir insan olarak evde yemek yapmayı da seviyor musunuz, en çok hangi yemeği yaparken keyif alıyorsunuz?

-Evde yemek yapmıyorum.Yaptığım yemekleri de ayıramam. Hepsiyle uğraşıyorsun ve bir parçası oluyorsun ama hepsinde de iddialıyım. Mutancana son dönemde yapmayı çok sevdiğim ve müşterilerimin de çok beğendiği bir yemek. Fatih Sultan Mehmet’in de en sevdiği yemeklerden biri.

Kuzu etinden yapılıyor tad olarak ekşi ve tatlıyı bir arada barındıran bir yemek, tadı farklı ama beğenmeleri hoşuma gidiyor. Türk Mutfağı tüm dünyanın damağına hitap ediyor, sağlıklı bir mutfak Türk mutfağı demek slow food demek, sofra adabı bizde var ama geliştirememişiz.Bu konuda çok  geri kaldık“.

 

Son olarak aşçı olmak isteyen gençlere ne tavsiye etmek istersiniz?

-Öncelikle şunu bilsinler bizim mesleğimiz çok zor. Sosyal hayatımız sıfır. Bayramlar ve resmi tatiller bizim en yoğun günlerimiz. Ramazan ayında kendimiz iftar sofrasına oturamıyoruz çünkü iftar sofrası hazırlamakla meşgul oluyoruz. Işimiz meşakatli ama bir o kadar da  zevkli. Bu mesleği yapmak isteyenler de en iyisini yapmaya çalışsın, zaten başarı sonrasında gelecektir.

 

 

NAİF BAGİ KİMDİR?

Naif Bagi 1982 yılında ilimizde dönemin en ünlü restoranı olan Mangal Restorant'ta çırak olarak mesleki macerasına başladı.Ülkemizde ve yurt dışında bir çok otelde çalıştı. Kocaeli Üniversitesi Derbent Meslek Yüksekokulu'nda Mutfak Yönetimi konusunda dersler verdi. Şu anda Ramada Plaza'da Executive chef olarak çalışıyor ve Gastronomi konusunda Marka ve Konsept Restoranlar oluşturma çalışmalarını sürdürüyor. Bir çok kitabı yayınlanan ve kariyerine yurt dışında katıldığı bir çok yarışmada başarılar katarak devam eden Bagi, Dışişleri Bakanlığı ve büyük elçiliklerin de koordinasyonuyla dünyanın bir çok ülkesinde Osmanlı ve Türk mutfak kültürünü yaymak ve tanıtmak için festivaller düzenliyor. Türkiye Aşçılar ve Şefler Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi, Türkiye Genç Aşçı Milli Takımı direktörü ve Kocaeli Akademik Profosyonel Aşçılar Derneği Başkanlığı görevlerini de yürütüyor.

3986 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 1 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER