MUTLU AKÜ İLE ARAÇLAR MUTLU...

Mutlu Akü ile araçlar mutlu...

Merhabalar sevgili Bizim Kocaeli okuyucuları, bu hafta yine otomotivin bir parçası olan, hatta onsuz asla olunamayacağının kesin olduğu bir markaya konuk olduk. İnsanların algılarında reklamların ne kadar önemli olduğu bir gerçek, oldum olası akü denilince aklıma hep Mutlu Akü gelmiştir.

Elif Serap GÜRKAN

Bu örnekten yola çıkarak araç aküleri ve özellikleri ile ilgili haber yapmak fikri geldiğinde de soluğu Kocaeli'de çok uzun yıllardır hizmet vermekte olan Adnan Menlik-Mutlu Akü firmasında aldım.
Öncelikle belirtmeliyim ki ilk defa bu kadar kendimi rahat hissettiğim bir söyleşi oldu. Belki de hayatımda ilk defa tanıştığım birine karşı bu kadar yakın ve samimi bir diyalog yakaladım, ama sanırım bu durum sadece bana özgü değil. Çünkü Jale Menlik hanımla tanışan herkes onun en çok da bu yönünü seviyorlar, sanki yıllardır tanıdığım bir dostumun ziyaretine gitmiş hissini veren bir söyleşi oldu.
Hatta hazırlık yaptığım hiç bir sorumu sormama gerek bile kalmadı, zaten fazlasıyla her yönüyle dopdolu olan Jale Hanım işimi kolaylaştırdı.
Elbette aküler hakkında sizlere teknik bilgi vereceğim, ama yine de değinmeden edemeyeceğim bazı hususlar var, bir bayan olarak hayat hikayesini dinlediğimde hem çok duygulu anlar yaşadım hem de yok artık dediğim anlar oldu.
Bir kez daha rahmetle andığımız sevgili Adnan Menlik'in  vefatıyla birlikte, hiç ama hiç bilmediği bir hayata adım atan birisi Jale hanım.
Kendi tabiriyle evde yemek yaparken, kendisini bir anda çok büyük ve sorumluluk isteyen bir firmanın başında buldu. Bu süreçte başından geçen birçok zorlukla yılmadan, usanmadan mücadele eden ve de üstesinden gelerek başarılı olan bir kadın Jale hanım.
Kuruluş yılı yaklaşık 1977 yılını bulan köklü firmanın şuan iki oğluyla birlikte yönetmekteler, aynı zamanda Mutlu Akü Batı Karadeniz Bölge Distribütörlüğü yaparak, 200’ün üzerinde bayiliğe hizmet vermekteler. Jale hanım, özellikle oğullarının da artık işlerin başında olması sebebiyle biraz daha geri planda olmaya çalışsa da inandığım şey Jale Hanım'ın pozitif enerjisinin Mutlu Akü için her zaman gerekli olduğu.
Çok güçlü ve çok anaç biriyle sohbet etmek benim için anlatılmayacak kadar özel bir an oldu. Bir kez daha, iyi olmanın, güzel düşünmenin her zaman insanlara güzel kapılar açarak başarının ve mutluluğun anahtarı olduğunu anladım. Kendilerine bir kez daha bu özel söyleşiyi BİZİM KOCAELİ GAZETESİ'ne yaptıkları için teşekkürlerimi sunuyorum. Sağlık, mutluluk ve huzur dolu bir hafta sonu dilerim...

 

İlk önce belirtmeliyim ki, araç ne olursa olsun akü olmadan hiçbir şeydir. Bana göre aracın kalbi ya da beyni gibidirler. Eğer akü kullanımındaki hususlara dikkat etmezseniz ya da kaliteli marka tercih etmezseniz sonuçlarına katlanmak zorunda kalabilirsiniz. Mutlu Akü'nün epey eski bir tarihi var kısaca özetlemek gerekirse, Mutlu akü  1945 yılında kurulmuştur. 1955 yılında ise akümülatör üretimi ile daha da büyüyerek bu günlerin güçlü temellerini atmıştır. Mutlu Akü çalışmalarına hiç ara verden Türkiye'de akü sektörünün yerli lideri konumuna gelmiştir. Kurulduğu ilk 10 yılda, akü ithal etmiş ve pazarlamasını yapmıştır. Kendi markasını yaratmaya karar veren mutlu akü, 1955 yılında akümülatör üretimine başlamış ve günümüze kadar uzanan bir yolculukta bu sektörde ilk sıraya yerleşmiştir.

 

SÜREKLİ YENİLENİYOR

AR-GE çalışmalarına önem veren Mutlu Akü, sürekli yeniliklerle akü üretimine aralıksız şekilde devam etmiştir. Akü tercihinde akü kalitesinin önemi fark edildikçe pazar payını giderek arttırmış ve yükselen grafiğini her geçen gün yükseltmiştir. Mutlu Akü Türkiye genelinde ve yurt dışında sayısız ödül ve birincilik almış örnek teşkil eden bir firmadır. Andan Menlik Mutlu Akü firmasının aynı zamanda ilk bayiliklerinden biri olma özelliğindedir. Sizlere aküler hakkında bilmediklerimizi kısaca özetlemeye çalıştım, aslına bakarsanız haber yapmadan önce akülerin bu kadar sınıfı ve farkları olduğu konusunda benimde  hiç bir bilgim yoktu, kendi içerisinde epey farklı gruplara ayrılarak, aslında sadece otomobiller değil, sanayi grubu, büyük iş makinaları gibi birçok alana hizmet vermekteler.

 

AKÜLERLE İLGİLİ BİLMEDİKLERİMİZ....

Aküler; kutup başları, terminaller ve ilgili parçalar kurşun, kurşun bileşimleri ve diğer bazı kimyasallar içermektedir. Ciddi sağlık sorunlarına yol açmaması için aküyle ilgili her türlü çalışma sonunda el temizliği ve hijyen çok önemlidir. Akü üzerinde ve çevresinde çalışırken daima koruma gözlüğü, maske ve eldiven takılmalıdır. Akülerde oluşan hidrojen gazı son derece yanıcı özelliği taşımakta olup şarj alanları iyi havalandırılmalıdır.
Kıvılcım, alev, yanan sigara, kaynak, sürtünme gibi tutuşmaya yol açacak her tür nesne ve etken akülerden uzakta tutulmalıdır. Aksi halde gaz ateş alıp patlayabilir. Ayrıca bakım sırasında oluşabilecek kıvılcımlara engel olabilmek için ilk olarak topraklanmış kablo bağlantısının çıkartılıp yine en son olarak da bu bağlantının takılması gerekmektedir. Araçtan bir aküyü sökerken önce (-) negatif olan kutup başını sökülmeli, araca aküyü takarken de önce (+) pozitif kutup başını bağlanmalıdır. 

 

CİDDİ YANIKLAR OLABİLİR

Şarj esnasında doğrudan devreler bağlanmamalı veya sökmemelidir. Kıvılcımdan kaçınmak üzere kablo başlıklarını bağlarken veya çıkarırken her zaman, önce şarj ve test cihazları kapatılmalıdır. Sulu aküler, herhangi bir yana 45 dereceden fazla eğilmemelidir. Aküler ciddi yanıklara sebep olabilecek sülfürik asit içerirler. Asit ile temas edilirse, temas yeri bol su ve sabun ile yıkanmalıdır. Özellikle bazı dikkat edilmesi gereken hususlar var, aşağıda maddeler halinde inceleyebilirsiniz;

• Şarj, test veya aküden aküye bağlantı yaparken akünün üzerine eğilmeyiniz.
• Donmuş aküyü şarja bağlamadan önce 15 dereceye kadar ısınmasını bekleyiniz.
• Akü voltajının doğru yönde olduğunu görmeden araca takmayınız.
• Aküleri ve elektroliti çocuklardan uzak tutunuz.
Doğru kullanım için dikkat edilmesi gereken hususlar:

• Akünün yüzeyi temiz ve kuru tutulmalıdır.
• Akü bağlantı noktalarında gevşeme, oksitlenme olmamasına dikkat edilmelidir.
• Eğer akünün tipi uygunsa, akünün suyu kontrol edilmeli, azalma varsa “saf su” eklenmelidir. Kesinlikle asit eklenmemelidir.
• Akünün uzun süreli kullanılmadan saklanacağı durumlarda tam şarjlı olmasına dikkat edilmelidir.
• Talimatları mutlaka okuyun ve uyun.

 

AKÜ ŞARJ EDERKEN NELERE ÖNCELİK VERİLMELİ?

Öncelikle akü şarjı, ya da bakımı olsun yetkili servisler tarafından yapılması gereken önemli bir unsurdur. Akülerin garantisi devam etse de, yetkili kişiler tarafından bakımı ya da değişimi yapılmaması durumunda ciddi sıkıntılar yaşayabilirsiniz. Tabi bu arada araçların aküleri neden çabuk biter sorusuna en önemli sebeplerden birkaçı şöyledir, yarım kontak (yani araç çalışır durumda olmaması) gibi durumda, fazla kalması akünün gücünün daha fazla alması sebebiyle bitmesine yada çalışmamasına sebep olur, yine aynı şekilde uzun süre aracın çalışmaması özellikle tatil  dönemlerinde aracınızı kullanmıyorsanız bu sorunla karşılaşabilirsiniz. Hatta bazen hava şartları da dahil akünün kısa sürede bitmesi ya da arızalanmasına sebep verir. Peki Akü Şarj ederken nelere dikkat etmeliyiz. Aşağıda maddeler halinde bazı açıklamaları bulabilirsiniz.

 


ŞUNLARA DİKKAT EDİN

Şarj cihazının açık olmadığından emin olun.
 Aküde şarj seviyesini tespit edin. Aküyü şarj cihazına bağlayın. Pozitif başlık pozitife, negatif başlık negatife. Kutup bağlantısını ters yapmamaya dikkat edin.
 Şarj cihazında özellik ve kullanım talimatına göre istediğiniz akım ve voltaj değerlerini seçip şarja bağlayın.
 Şarjdan sonra uçları ayırmadan önce ilk olarak şarj cihazının kapatın.
 İlave şarjın gerekip gerekmediğini tespit etmek için açık devre voltajı ve göz yoğunluklarını ölçün.

 

NE ZAMAN DEĞİŞMELİ?

Akü değişim zamanı, ortalama 4 yıl olarak belirlenirken, akünün durumuna göre bu durum uzayabilmekte ya da kısalabilmektedir. Akü şarj cihazı ile ölçülen akünün durumu belirlenerek bu duruma karar verilebilir. Akü bitmesi durumunda da zaten akü değişimi gerçekleştirmek gereklidir. Bakım esnasında, eksilen akü suyunun ilavesi şeklinde gerçekleştirilebilir. Akü kontrolleri bundan dolayı sık sık yapılmalıdır. Marşa basılıp araba ilk çalışmasına başladığı andan itibaren, akü kendisini şarj etmeye başlayacaktır. Bundan dolayı otomobil çalışmıyorken akünüzü kullanacak donanımları kullanmamak, akünüzün daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Aksi takdirde zaman içerisinde akü bitmesi durumuyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Otomobil akü değişimi yapılırken, kaliteli markaların aküleri tercih edilmesi de önemli bir unsur bu konuda Mutlu Akü'yü anlatmaya zaten gerek yok.

 

AKÜLER KAÇ GRUBA AYRILIR...

Aküler de kendi içlerinde farklı katagorilere ayrılmakta, her sektörün ya da kullanım alanının kendi içinde farklı bir modelle akü sınıfı oluşuyor,  kısaca değinmek  gerekirse; Otomotiv, Ağır Hizmet, Süper Ağır Hizmet, Full Enerji Solar, Marin, Askeri Amaçlı, Motosiklet gibi gruplara ayrılıyor. Çok az grupları inceliycek olursak aşağıda belirtilen özelliklerden oluşmakta. Mutlu Silver akümülatör serisinin tamamı gümüş kalsiyum alaşım teknolojisi ile üretilmektedir. Önemli bir bölümü gümüş kalsiyum alaşımının genleştirilmiş yeni metal teknolojisi ile birleşmesi sonucunda ortaya çıkan aküler, tüm otomobil modellerinin ihtiyacına cevap verilecek şekilde üretilmektedir. Tam kapalı aküler, duble (çift) kapağa sahip olup, kapak içerisinde yer alan labirentler sayesinde yoğunlaşma ile oluşan suyun tekrar hücre içerisine dönmesini sağlayarak akü içinde su kaybını en aza indirir. Akü tipine göre EN tip akülerde sıcak yapışma ve JIS tip akülerde geçme kapak tipleri mevcuttur. Tam kapalı akülerde buşon bulunmadığı için müdahale edilemez.

 

 

AĞIR HİZMET GRUBU

Mutlu Akü standart ağır hizmet için ürettiği akü, yoğun kullanım şartlarına uygun, hem marş hem de enerji kullanımına uygun olan akülerdir. Orta ve ağır ticari araçlar için üretilen, daha fazla performans ve güç sunan akümülatörlerdir. Özel tasarım ızgaraları, güçlü separatörleri, eleman sabitleme sistemleri ve aşınmayı önleyen korozyon direnciyle, dayanıklı akümülatörlerdir. Geliştirilmiş teknoloji ürünü olan, plakalardaki yıpranmaları önleyici özel alaşım, su tüketimini önemli ölçüde azaltır. Mutlu Akü kendi için de de, ağır hizmet akümülatörleri olarak, kullanım alanı ve kullanım özelliğine iki şekilde  tasarlanıp  normal ve süper ağır hizmet tipi olarak üretilmektedir.

 

SÜPER AĞIR HİZMET GRUBU

Mutlu Akü, süper ağır hizmet grubu aküleri, otobüs ve tırlarda ihtiyaç duyulan yüksek enerji ihtiyacını karşılayabilen, hem marş hem de enerji kullanımına uygun olan akülerdir. Güçlü iç yapısı ve aktif maddeyi destekleyen elyaflı seperatörler sayesinde yüksek ömür dayanımına sahipler. Standart tip süper ağır hizmet aküleri, geleneksel kapak ve her hücreden gaz çıkışını sağlayan buşonları mevcut. Uzun yıllardır kullanılarak kendini ispatlamış bir sistem olarak, yoğun kullanım koşullarına uygun tüm araçlarda kullanıma uygundur.

 

FULL ENERJİ-SOLAR AKÜLER

Mutlu Akü, Full enerji ve solar aküleri, uzun çalışma süreli uygulamalar için önemli ve kritik güç kaynağıdır diyebiliriz. Standart sulu tipte olan full enerji üreten akülerdir. Starter akülerden farklı olarak, yüksek enerji gereksinimi olan uygulamalarda kullanıma uygun olan derin deşarj özelliğine sahip akülerdir. İç yapıları güçlendirilmiş ve yüksek şarj alma özelliği ile enerji uygulamalarında uzun ömürlü kullanım için tasarlanmıştır.


 

MARİN GRUBU

Deniz, göl ve nehirlerde çalışan araçların marş ve enerji ihtiyacını karşılamak için geliştirilmiş akümülatörlerdir. Bu akülerimiz güçlendirilmiş iç yapısı sayesinde yüksek marş yeteneğinin yanında enerji tüketilen kullanımlarda da yüksek ömür dayanımına sahiptir. Sabitlenmiş iç yapısı ile vibrasyona dayanıklıdır ve eğimli çalışma koşullarında elektroliti muhafaza ederek çalışır. Marin serisi akülerimiz Türk Loyd’u sertifikalıdır.

 

ASKERİ AMAÇLI

Mutlu Akü, zor doğa koşullarında, çok farklı hava sıcaklıklarında (-30°C/+50°C) yüksek marş güçlerine sahip özel ürettiği aküler ile Askeri Amaç kullanımına uygun Akü geliştirmiştir. Kutuları yüksek kaliteli ve yanmayı geciktirici özel plastik malzemelerden üretilmektedir. Askeri araçların güç kullanım koşulları ve manevralarında, darbe veya çarpmalara karşı yüksek dirençli olan aküler, havalandırmayı düzenleyen özel buşonları sayesinde çok emniyetlidir. Standart tip askeri aküler, geleneksel sulu tipte olup, askeri standartların gerektirdiği tüm talepleri karşılamaktadır.

 

MOTOSİKLET GRUBU

Mutlu Akü, Golden motosiklet aküleri, klasik, bakım gerektirmeyen, tam kapalı seriler ve elektrikli bisiklet aküleri olmak üzere dört başlıkta toplanır. Golden klasik seri aküler, geleneksel yöntem olan kuru şarjlı plaklı olarak, yanında asit bidonu ile birlikte satılır. Kullanıcı aküyü aldığından aküye asidini doldurarak aktifleştirmektedir. Akü kuru şarjlı olduğundan aktifleştirilmediği sürece çok uzun süre raf ömrünü korumaktadır.

 

START-STOP-YENİ NESİL AKÜ

Mutlu Akü ,yeni nesil araçlarda, yakıt ekonomisi ve karbondioksit salınımını azaltan, Start-Stop sistemine uygun olarak tasarlanmış akü de üretmektedir. Çalışma prensibi gereği Start-Stop özelliği bulunan araçlarda, çalışır durumda olduğu sürece aracın marş motoru her stop konumuna geldiğinde kendini kapatıp, start konumu da çalışmaktadır, burada akünün diğer akülerden farklı olması dayanıklılık için önemlidir, bu tarz araçlarda yeni nesil marş motor tekniği ve akü tekniği uygulanmaktadır. Bu akülerin genel özelliği, Start-Stop sisteminde ihtiyaç duyulan yüksek enerji gereksinimine uygun olarak üretilmiştir. Start-Stop aküleri, geliştirilmiş sulu tip akü ve kuru tip akü olarak iki tipte bulunmaktadır.

6511 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 2 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER