O VEKİLE SAHİP ÇIKMADILAR

O vekile sahip çıkmadılar

İzmit Belediye Meclisi’nin mayıs ayı toplantısında, Nevzat Doğan’ın nikah memurlarına verdiği CHP talimatı gündeme geldi. Doğan, CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar’ı hedef gösterip, “Sorunu çözün yeniden uygulama başlasın” derken, CHP’liler Akar’a sahip çıkmadı

İzmit Belediye Meclisi’nin mayıs ayı toplantısı 1. oturumu gerçekleştirildi. Toplantıya belediye başkanı Nevzat Doğan başkanlık etti. 17 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısında konuşan CHP Grup Başkan Vekili Ersin Albayrak, “Biz bir önceki meclis toplantısında dile getirmiştik. Bisiklet dağıtımına karşı değiliz. Burada akçeli bir iş olduğu için biz plan ve bütçe komisyonunda Kandıra Belediyesi’ne bisiklet dağıtım konusunun gündeme gelmesini istemiştik. Ancak siz komisyona götürmediniz. Görüyoruz ki 5. sınıf öğrencilerine bisiklet dağıtırken bile bizi şikayet ediyorsunuz. Küçük yaşta çocuklara siyaset yapmanızı doğru bulmuyoruz” dedi. Belediye başkanı Nevzat Doğan ise “Sizi şikayet edeceğimi söylemiştim” ifadelerini kullandı.

 

PROTESTO HAKKI VARDIR

Konuşmasına devam eden Ersin Albayrak, gazetemizin kamuoyuna taşıdığı nikah memurlarına verilen CHP talimatını gündeme getirerek şöyle konuştu: “Nikah salonlarındaki işi bir çözün başkanım. Mutlu günlerde bu gibi tatsızlık yaşanmasına hiç gerek yok. Oradaki memur arkadaşımız da sıkıntıya düşüyor. Basından öğrendiğimize göre talimat verdiğiniz konuşuluyor. Bu konuya bir açıklık getirmenizi istiyoruz. Bir de geçen meclisi terk ettiğimizde çıktıktan sonra bazı arkadaşlarımızın söylemleri olmuş. Bu söylemler çok şık değil. Demokrasilerde protesto hakkı vardır. Belli kurallara uyduğunuz sürece protesto edebilirsiniz. Biz kendimize göre doğru olanı yaptık.”

 

UYUMLU ÇALIŞMADAN RAHATSIZ OLUYORLAR

Albayrak’a cevap veren başkan Doğan konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “7 yıldır başkanlık yapıyorum. Mümkün olduğu kadar insanların burada görüşlerini paylaşmasına çabalıyorum. Zaman zaman burada konuşulmaması gereken konular da gündeme geliyor. Bu zamanlarda kimi yaptırımlarımız olarak. Sizler de büyük oranda bunu destekliyorsunuz. Biz sizinle uyumlu çalışıyoruz. Bu uyumlu çalışmamızdan dolayı kimileri rahatsız oluyor. Bunun farkındayım. Bu doğru değil. Belediye nikah salonlarındaki konuyla ilgili kimsenin sıkıntı yaratmasına gerek yok. Önce bir şey ifade edeyim, bugün basından bahsettiniz, bir kere o basının nasıl bir basın olduğunu herkes biliyor. Onu ben basın olarak kabul etmiyorum. Orada yazanların kalemlerinden mürekkep değil de ne damladığını herkes biliyor.

 

 

ZARAFET GEREĞİ...

Nikah salonlarında 7 yıldır ben belediye başkanıyım. Bütün kıydığım nikahlarda herkes incelesin tek bir kelime siyasi mesajım yoktur, olamaz. Orası siyasi bir şeye açılacak yer değildir. Söylediğim cümleler çok açık ve nettir. ‘İyi günde, kötü günde hep yan yana olun’ derim. Cumhurbaşkanımızın 3 çocukla ilgili önerisini bile çok dile getiren birisi değilim. Getirenlere de saygı duyarım. Benim nikah kıydığım yerde tek bir siyasi mesaj olmaz. Son 2-3 aya kadar ben zarafet gereği –ki normalde nikaha gelenler konuşmaz. Memur nikahını kıyar ve biter gider.- söz veriyordum. Fakat son dönemlerde özellikle bir milletvekilinizin konuşma isteği olduğunu görüyorum.

 

CHP’NİN DEĞERLİ İSİMLERİNE

Bir defasında il başkanınıza mikrofonu verdim. O diğer siyasi arkadaşına verdi. Peş peşe konuştular. O düğün salonu adeta siyaset arenasına döndü. Biz burada nezaket ve incelik gösterirken bu hassasiyeti, 1, 2, 3... Biz bundan öncesinde hep CHP’nin değerli isimlerine, milletvekillerine nikah cüzdanını verdirdik. Ama orada bir mikrofon verilmediği halde, mikrofona birinin sarılıp, yapışıp konuşma yapması kadar da yakışıksız bir durum olamaz yani. Bir nikahın içerisinde siyasi içerikli mesajlar verilmesini doğru bulmuyorum. Bunu yapıp halkı da huzursuz etmeye kimsenin hakkı yok. Siz parti içerisinde bu konuyu konuşup çözün yeniden eski uygulamaya dönelim. 7 senelik bir yönetimde bu durum şu anda gündeme geliyorsa buna bir bakmak lazım. Hata nerede diye bakmak lazım.

 

 

BÜYÜTMENİN ANLAMI YOK

Geçtiğimiz gün Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak geldi bir nikaha. Kendisine defteri verdik ve gayet güzel bir şekilde çiftimize sundu. Biz Sefa Sirmenlerle, Hikmet Erenkayalarla çok çalıştık ve hiç böyle bir şey yaşamadık. Siz içinizdeki bu temsilcinizle ilgili konuyu çözün biz yine cüzdanları verme jestini yapabiliriz. Bu konudaki tutumuzun bu şekilde devam edeceğini duyuruyorum.” Doğan’ın ardından tekrar Ersin Albayrak söz aldı ve “Karşılıklı hassasiyetlerden dolayı bir kaç olay yaşanmış olabilir. Bunları büyütmenin anlamı yok. Karşılıklı anlayış gösterirse her taraf, çözülür bu durum. Bizim hassasiyetimiz bu. Yoksa siyaset yapılsın demiyoruz. Kimse siyaset yapmasın diyoruz” ifadelerini kullandı.  

 

16 MAYIS’TA TOPLANACAK

Konuşmaların ardından meclisin 3. gündem maddesinde yer alan 2015 yılı Kesin Hesabı ve ekli cetvellerinin görüşülmesi teklifi, plan ve bütçe komisyonuna sevk edildi. Kesin hesaplar 16 Mayıs’a kadar plan ve bütçe komisyonu üyeleri tarafından incelenecek ve meclis 16 Mayıs’ta yeniden toplanacak. Meclis toplantısının ikinci bileşimi saat 15.00’te gerçekleştirilecek. Gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından meclis üyeleri gündem dışı konuşma yaptı. İlk sözü CHP’li İbrahim Güçlü aldı. İbrahim Güçlü şöyle konuştu; “Başkan geçtiğimiz gün 2 yıllık çalışmalarını anlattığı bir toplantı gerçekleştirdi. Kocaeli’nin bir turizm kenti olmasını hayal ettiğini söyledi.

 

TURİZM VE EĞLENCE

Turizm deyince pek çok alan var. Biz hangi alanda faaliyet göstereceğiz? Turizmin temeli insan. İnsanların, turistlerin en temel ve ortak payesi eğlencedir. Bizim kentimizde eğlence sektöründe faaliyet gösteren arkadaşlarımız var. Bu arkadaşlarımız çok doğru bir proje olan tramvay kapsamında işlerini kaybedecekler. Biz bir şey istiyorsak, tutarlı olmak zorundayız. Turizmin gelişmesini istiyorsak eğlencemizin gelişmesi gerekiyor. Bu durumda Anadolu’da derler ki bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu. Başkan göreve geldikleri dönemde 69 milyon lira geliri olan belediyenin 180 milyon lira gelire kavuştuğunu söyledi aynı toplantıda.

 

2 KONU BULABİLMİŞ

Evet, bu gelir arttı fakat bu belediye yetkililerinin üstün performansıyla mı arttı? 2008 yılında 5 alt belediye birleşti ve İzmit’e bağlandı. 2009 ve 2013 yılında vergiye esas olan emlak değerlerinde yapılanma oldu. Yeniden değerleme oldu. Ve bu değerleme belediyeye gelir sağladı. Başkanın kendi çabası olmadan belediyenin geliri artmıştır. Sayın başkanın bu konuyu bu şekilde dile getirmesi bir algı yaratma çabasıdır.” İbrahim Bulut, “Biz 2015 yılı faaliyet raporu hakkında konuşmuştuk. Siz o gün salonu terk ettiniz raporun elinize geç geldiğini ifade ederek. 30 gün içerisinde incelemiş İbrahim bey, sadece 2 konu bulabilmiş. Bu bizim için iyi sanıyorum.

 

30 GÜN SÜRE VERİN

İbrahim bey, alkol alma özgürlüğünü turizm ve eğlenme hakkıyla bağdaştırdınız. Tebrik ediyorum. Bunu nasıl yaptığınızı bir türlü anlayamıyorum” dedi. Bu sırada belediye başkanı Nevzat Doğan, İbrahim Güçlü’yü tekrar söz vereceğini ifade etti. Konuşmasına devam eden İbrahim Bulut, “Siz İbrahim beye 1 ay süre verin, konuşmasına ancak hazırlanır” dedi. Meclis üyeleri arasında karşılıklı atışmalara sebep olan konuşmaların ardından toplantı sona erdi. Meclis ayın 16’ında yeniden toplanacak.

 

17355 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 4 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER