ÖNER : ODANIN LOKALE İHTİYACI VAR

Öner : Odanın lokale ihtiyacı var

KSMMMO’nun önümüzdeki hafta yapılacak olağan genel kurulunda Değişim Grubu adına aday olan isim Taner Öner, odaya ait bir lokalin eksikliği olduğunu söyleyerek, “Çok talep aldığımız bir konu, odanın prestiji açısından da önemli” dedi

Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (KSMMMO)’nun 28-29 Mayıs’ta yapılacak olan olağan genel kurulunda Değişim Grubu’nun adayı ve daha önce de başkanlık yapmış olan Taner Öner, genel kurula büyük bir destek alarak hazırlanıyor. Geçen yıl yapılan olağanüstü genel kurulun yapılmasının gereksiz olduğunu söyleyen Öner, yeni yönetimin 1,5 yıllık süre içerisinde önemli işler yaptığını da belirtiyor.

Gebze’de yaşaması ve bürosunun da orada olması nedeniyle kendisinin Gebzeli aday olarak anılmasını da ‘karşı propaganda’ olarak nitelendiren Öner, “Bütün meslek mensuplarını KSMMMO'nun bir üyesi olarak görmek lazım, bölgesel ayrımcılık, siyasi ayrımcılık bunlar yanlış şeylerdir” dedi. Gebze’deki Uyum Grubu ve Sevgi Grubu ile geçen dönemki Mesleki Birlik Grubu’ndan ayrılanların da desteklediği Değişim Grubu’nun adayı Öner ile hem mesleki sorunları hem de oda için yapılan projeleri konuştuk...


Geçen seneki olağanüstü kongrede, yönetimsel bir sorunun olmadığı halde kongre kararı alındığını söylemiştiniz, halen devam eden sorun var mı, süreç nasıl gelişti?

-Olağanüstü kongreye ihtiyaç yoktu aslında. Yönetim içerisindeki başkanlık sorunu vardı. Daha doğrusu yönetim içerisinde yönetimi paylaşamama sorunu vardı. Birbirine haber vermeden yapılan işlemlerden dolayı yönetimde ciddi sıkıntılar vardı. Bu nedenle başkanlıkla alakalı değişim öngördük, zamanın başkanı da bunun olmaması için gerekli işlemleri yaptı. Bundan dolayı da kongreye gidildi, gerek de yoktu. Yoksa bir yönetim kurulu toplantısıyla çözülebilecek meseleydi. Ama olağanüstü kongreden sonra yeni seçilen yönetim 1,5 yıllığına seçildi, benim tahminimden de iyi çalışmış oldu bu şekilde. Uyumlu, verimli bir çalışma oldu. Seçilen gruplar, grupçuluk zihniyetini bırakarak 1,5 yılda eğitim başta olmak üzere seminerler, sosyal faaliyetler, oda içerisindeki fiziksel düzenlemelerle yapmayı arzuladığımızın yüzde 80'ini yaptığımızı söyleyebilirim.

BÖLGESEL AYRIMCILIK OLMAMALI

Daha önce dile getirdiğiniz bir durum vardı. Gebze'de iş yapıyor olmanızla ilgili. Bu duruma karşı bahsettiğiniz oldu halen devam ediyor mu?
- Evet halen devam ediyor. Bakıyorum gazetelerde, Gebze bölgesinden diye haberler çıkıyor. Gebzeli olduğum, o yara fazlasıyla kaşınmaya başladı. Biz sonuçta KSMMMO'nun yönetimine talibiz. Benim bürom Gebze'de, doğduğumdan beri Gebze'de oturuyorum ama KSMMMO, İzmit Muhasebeciler Odası olmadığı için İzmit olmak üzere diğer ilçeleri kapsayan bir odadır. Bütün meslek mensupları buna üye oldukları gibi yönetimde adil bir şekilde temsil ve oda organlarında görev alma yetkisine sahiptirler. Ayrım yapmadan bütün meslek mensuplarını KSMMMO'nın bir üyesi olarak görmek lazım, bölgesel ayrımcılık, siyasi ayrımcılık bunlar yanlış şeylerdir. Gebzeli olmamı çok kaşıyorlar, anti propaganda açısından. Yapanlar yanlış yapıyor, bölgesel ayrımcılık olmaması lazım.

Değişim Grubu olarak bu dönem sanırım biraz farklı yönetim olacak. Önceden aday olan bazı gruplardan destek de alıyorsunuz. Bu durum nasıl gelişti, önceye göre şanslı olduğunuzu söyleyebilir misiniz?
-Geçen zamanla kıyaslandığında kendimi biraz daha şanslı görüyorum. Çünkü geçen dönem biz sıkıntılı bir süreçten çıktık, yönetimde geçen dönemde yapılan bazı anlaşmazlıkların büyük bir kısmını özellikle İzmit bölgesinde bana yıktı insanlar. O da yanlıştı. Söyledikleri gibi 1,5 yıldaki verimli çalışmayı yapamazdık. Tabii ki faydalı bir süreç oldu.
Diğer gruplardan şu an itibariyle, geçen dönemle kıyasladığımızda benim üstümde bu olumsuz baskı ve imajın kaldırıldığını, yönetimde oda sekreteri olarak verimli işler yaptığımı düşünüyorum, bu bir artıdır.  Gebze'deki Uyum Grubu'nun bize destek vermesi, listelerimizde olması ve özellikle Sevgi Grubu'ndan Remzi Özcan'ın bize destek veriyor olması çok önemlidir. Kendisi de oda başkan yardımcısı olduğu için, uyumlu çalışmamızdan dolayı sağolsun bize karşılıksız destek veriyor.

 

İYİ EĞİTİM ÇALIŞMALARI YAPILDI

Odanın ne gibi sorunları var, bunlara çözüm önerileriniz nelerdir?

-Meslek mensubu olarak sorunlarımız çok fazla. Bunun büyük bir kısmının TURMOB nezdinde değil Maliye Bakanlığı nezdinde çözülmesi gereken temel sorunlarımız var. Biz bunları çözeceğiz gayretiyle gelmiyoruz. Odamızda eksik olan bazı durumlar var. Odamızın yapılanmada, diğer odalarla kıyaslandığında daha geride olduğunu düşünüyoruz. Odamızı marka yapmak için neler yapmamız gerekir bunların üzerine çalışıyoruz. Yaptığımız görüşmelerde lokalin eksik olduğunu, odamızla alakalı marka çalışması yapılması gerektiğini hatta odamız uzak olduğu için burada bir temsilcilik açılarak, buradan belgelerin verilmesini, eksikliklerin giderilmesini istiyoruz.
Önceki dönem iyi eğitim çalışmaları yaptık. Bunların devam etmesi gerektiğini, sosyal çalışmaların biraz eksik kaldığını, genele ve tabana yayılması gereken sosyal faaliyetlerini yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Odamızın başkanlık odası ve aşağıdaki salonlarla ilgili bazı düzenlemeler var, bunların projelerini çizdirdik. Bunları da yeni gelen yönetimle gidermeyi düşünüyoruz. Odamızın sadece ceza vermek değil, meslek mensubunu koruyan da bir oda olması için çalışmalar var. Bunu devam ettirmek istiyoruz.

Ne gibi projeleriniz var?
-Yeminli mali müşavir kursumuz var. Kocaeli bölgesinde hiç yapılmamış, hatta sınırları sayılardaki illerde yapılmış bu kurs için altyapıyı oluşturduk. Hocalar ve tarihler de şu an belirlendi. İki hocayı Kocaeli Üniversitesi'nden getiriyoruz. Temmuz 15'te başlayacak. Gelecek yönetim de bunu sahiplenecektir eminim. Çünkü hazır ve bu zamana kadar yapılmamış bir proje. Bunu 5 oda yapmıştı, eğer olursa biz de 6'ncı olacağız. Odadaki fiziksel eksikliklerin bir kısmını giderdik, kalan kısmını gidermek açısından elimizden gelen gayreti sarfedeceğiz.
Eğitim olarak meslek mensuplarından gelen talepler doğrultusunda eğitimlere ağırlık veriyorduk, gerekirse yönetimden bir arkadaşımızı da bu konuyla ilgili görevlendireceğiz. Lokal eksikliği konusunda da gerekirse belediyeden bir yer talep edilebilir. Çok talep aldığımız bir konu, odanın prestiji açısından da önemli.
Bağımlı meslek gruplarının asgari ücret tarifesi oluşturulması konusunda altyapı çalışmamız var, onu faaliyete geçirmemiz lazım. Bununla birlikte bağımlı grubu odayla barıştırmak, buluşturmak istiyoruz. Bağımlılar, odaya biraz uzaklar. Odadan pek fayda edinemediklerini düşünüyorlar. Biz onları odada yakınlaştırarak ki yüzde 40'ının bağımlı meslek grubundan olduğu düşünülürse baya büyük bir rakam oraya çıkıyor, onları yakınlaştırarak akademik unvana bakıldığında Kocaeli'nin en büyük odası olarak hak ettiğimizde yerde olduğunu ben de düşünmüyorum. Şimdiye kadar bu konunun üzerine fazla eğilinmemiş ama özellikle bunu basın vasıtasıyla ayda bir kere basına çıkarak gerekli konularda açıklama yaparak, odamızı biraz daha vizyona taşımayı düşünüyoruz.

 

 

LOKAL YAPMAK İSTİYORUZ

Yaptığınız ziyaretlerde size karşı olan ilgi nasıl? Ne gibi sorunlar iletiliyor size?
- Tepkiler genelde meslek mensuplarının çekinceleri, seçildikten sonra çekinceler oluyor. Grupçuluğu bırakamamadan bahsediyorlar. Bunlar dışında öneriler getirenler var. Lokal konusunda birkaç meslek mensubu özellikle dile getirdi. Diğer sorunlarımız ortak. Haksız rekabetin olduğu, tahsilat sorunu, mesleğin geleceği gibi sorunlar ortak olduğu için ekstra bir şunu da yapın diye bir sorun dile getiren olmadı.
Ara eleman eksiğimiz var. İŞKUR müdürüyle bir ara konuşmuştuk. Hatta ellerinde rakam vardı, bize verecekleri karşılıksız hibe vardı tam o süreçte bizim olağanüstü kongre devreye girdi. Çok önemli bir konu. Ara eleman eğitemiyoruz, sıfırdan geliyorlar okulu yeni bitirmiş ve biz ara elemanı bizim bürolarda ücretini ödeyerek yanlışlarını görerek, zahmet görerek yetişiyorlar. Yetişmiş ara eleman konusunda bir eksiğimiz var. Bunu da bir kurs düzenleyerek çözmemiz gerekiyor.

 

4 aday var, sanıyorum ilk defa kadın bir aday çıktı. Adayların durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
- Kadın aday daha önce çıkmadı yanılmıyorsam, ilk defa çıkıyor. Mutlaka faydası olacaktır, kadın meslek mensuplarına. Erkeklerde de kadınlara karşı pozitif bir ayrımcılık vardır. Mutlaka etkisi olacaktır.

 

BAĞIMLILAR ODAYA YAKIN DURMALI

Genel kurullara katılım konusunda neler söylemek istersiniz? Bağımlılıların odaya uzak durduğunu söylediniz, bu katılımı da etkiliyor.
-Bağımlı meslek grupları mutlaka odadan uzak kalmamalı. Onların da seçme ve seçilme hakkı var. Evet onlar başka iş yerlerinde çalışıyorlar ama odaya ne kadar yaklaşırlar o kadar faydalanırlar odadan. Gelsinler aday olsunlar, gruplara destek olsunlar, grupların içerisinde olsunlar. Odaya ne kadar yakın olurlarsa sorunlarını da o kadar dile getirebilirler,

 

TURMOB yönetiminde olma gibi bir hedefiniz var mı?
- Bunu dile getiren bir grup var sanıyorum. Bizim öyle bir isteğimiz yok. Öncelikle odamızda söz sahibi olup, kendi kapımızın önünü temizleyeceğiz. Daha sonra delege de seçeceğiz biz, delegelerimizle TURMOB'ta söz sahibi olacağız. Elimizden geleni yapacağız. Kocaeli'den 23 delegemiz olacak. Biz orada söz sahibi olacağız deme hakkına sahip değiliz. Elimizden geldiğince sesimizi delegelerle onlara duyurmaya çalışacağız. Orada kurullardan birine bir arkadaşımı sokabilirsek iyi olur, bizi temsil etme açısından. Oradan haber alırız, fikirlerimizi yukarılara iletiriz. Bununla ilgili zamanı geldiğinde çalışmalar da yapacağız.

 

 

KARARSIZLAR ETKİLİ OLACAK

Aday olma süreciniz nasıldı?
-Bazı gruplarda istişareler oluyor diye biliyorum. Bu dönemlerde kırgınlıklar olabilir ama biz de olmadı. Geçmişten gelenin devamı olduğumuzdan dolayı arkadaşlar devam etmemi istedi. Geleceğimiz bundan sonra alacağımız oya göre belirli olacak. Bu seçimlerde bir kendi açımızdan bir sürpriz olacağını düşünüyoruz. Alacağımız oyla alakalı, listelerle alakalı iyi şeyler olacağını düşünüyorum. Çok kararsız meslek mensubu olduğunu görüyorum. Kararsız seçmen sonucu belirleyecek.

 

Genel kurul için temennileriniz nelerdir?
Dostluk içerisinde geçeceğini düşünmüyorum. Sıkıntısız bir süreç geçirdik şu ana kadar. Odamız kazansın, bütün gruplar aynı hedefteler sonuçta, odamıza hizmet açısından. Farklı ekiplerle giriyoruz belki yollarımız ayrı ama gideceğimiz yer odamız ve odaya hizmet. Diğer ekiplere de başarılar diliyorum.

4401 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER