ÖZDEMİR: ENGELLİLERİN SORUNU SEVGİ İLE AŞILMAZ

Özdemir: Engellilerin sorunu  sevgi ile aşılmaz

Marmara Engelliler Derneği Başkanı Memiş Özdemir, samimi itiraflarda bulundu. Başkan Özdemir, engellilerin sorunlarının sevgi ile değil çözümle aşılabileceğini söyledi, yetkililere seslendi  

Çayırova’da bulunan Marmara Engelliler Derneği Başkanı Memiş Özdemir ile yaptıkları faaliyetler ve çalışmalarla ilgili konuştuk.

Engellilerin sorunlarına yönelik ne tür çözümler ürettiklerini anlatan Memiş Özdemir, sorunun sevgi ile değil kalıcı çözüm yollarında aşılabileceğini vurguladı.

Çayırova Belediyesi bünyesinde bulunan Engelli İş Merkezi’nin neden kapatıldığına dair net bir bilgi alamadıklarını söyleyen başkan Özdemir, engelliler için mücadelenin siyasetin dışında yapılması gerektiğinin altını çizdi.

 

Öncelikli sizi biraz tanıyabilir miyiz, kimdir Memiş Özdemir?

1960, Sinop doğumluyum. 25 yıldır Çayırova’da ikamet ediyorum. İlkokulu Sinop’ta bitirdikten sonra gurbet yolluna düşüp İstanbul’a geldim. 28 yaşında iken sebebi ve tedavisi olmayan bir hastalığa yakalandım. Ondan dolayı malulen emekli oldum. 2011 yılında kurulan Marmara Engeliler Derneği’nin başkanlığını yapıyorum.

 

Marmara Engeliler Derneği’ni ne zaman ve hangi amaçla kuruldu?

Emekli olduktan sonra kendi içime kapanmayarak insanlara faydalı ve yardımcı olmak istedim. İlk olarak hastane kapılarında bekleyen ve nereye, nasıl gideceğini bilmeyen insanlara yardım etmeye başladım. Bu insanlara yaptığım yardımın sonunda onların gözünde oluşan mutluluk bana cesaret ve güç verdi. O cesaret ve güçle mahalle aralarında ihtiyaç sahibi insanlara yardım etmeye başladım. Daha sonra bir çatı altında birleşmek amacıyla bir araya gelelim dedim. Bu manada kurulan derneklerde üye olarak, yönetimlerine girip, görevler aldım. Derneklerde görev alırken siyasetin ağırlığını gördüm. Siyasetle bu tür gönüllü derneklerin bir arada yürümeyeceğini anladım. Bu derneklerde, birilerinin engellileri kullandığını gördüm. O derneklerden istifa ettim. Arkadaşlarla bir araya gelerek siyasetten ve paradan uzak bir dernek kuralım dedik. Marmara Engelliler Derneği, 2011 yılının mayıs ayında kuruldu. Siyasetten ve paradan uzak bir dernek kurduk. Bireysel yardımlaşma ağırlıklı, siyasetten ve paradan uzak bir derneğiz.

 

ÜYE DERNEĞE SAHİP ÇIKANDIR

Derneğinizin kaç üyesi var?

Üye sayısını söylemek istemiyorum. Kağıt üzerinde üye sayısının benim için hiçbir önemi yok. 10 bin tane kağıt üzerinde üyeniz olur ama gerektiğinde 10 üye bile toplayamıyorsanız, bu bir anlam taşımaz. Benim için üye derneğine sahip çıkandır.

 

Dernek olarak ne tür faaliyetlerde bulunuyorsunuz?

Dernek olarak yaptığımız tüm faaliyetleri ücretsiz. Hiç kimseden bir lira ücret talep etmiyoruz. Engellilere danışmanlık hizmeti veriyoruz. Engellerin alacağı özürlü maaşı veya yaşlılık maaşı gibi konularda nereye ve nasıl müracaat etmeleri konusunda yardımcı oluyoruz. Zaman zaman da bu kişilerin bu evraklarının takibini yapıyoruz. Akülü araçlar için akü şarj istasyonu kurdurduk. Üyelerimize yönelik kültürel geziler yapıyoruz. Seminerler veriyoruz.

 

PROJELER HAYATA GEÇMİYOR

Çayırova’da yaşayan bir engellinin en büyük sorunu nedir?

Sadece Çayırova demeyelim tüm ülkemizde sorunlar çok. Bir defa her şeyden önce engellilerin sorunlarının sevgi ile aşılacağı söyleniliyor. Engellinin sorunu sevgi ile aşılmaz. Engellinin sorunu o sorunun çözümü ile aşılır. Akülü araçlar için akü şarj istasyonlarının sayısının daha da artırılması gerekir. Ulaşım konusunda engellilerin sorunları devam ediyor.

 

Yerel yönetimin hizmetlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

Çayırova’da yaşayan engelliler olarak belediyeye çok güzel projeler sunduk. Ancak bu projeler hayata geçirilmiyor.

 

Üyelerinizin sizden ne tür talepleri oluyor?

Üyelerimiz bizlerde daha çok sosyal etkinlikler yapmamızı talep ederler. Yardıma muhtaç olanlar medikal malzeme ve tekerlekli sandalyeler gibi talepleri oluyor.

 

SEBEBİNİ ÖĞRENEMEDİK

Çayırova Belediyesi’nin alt katında bulunan Engelli İş Merkezi neden kapatıldı?

Engelli İş Merkezi; Çayırova Belediyesi eski Başkanı Faruk Taşçı döneminde İŞKUR, Gebze Ticaret Odası ve birkaç işadamı ile birlikte engelliler için yapılan bir iş merkeziydi. Çok güzel bir projeydi. İlk olarak 40-50 engelliye iş sağlamak ve ardından bir fabrika biçimde üretim yapılması planlanmıştı. Zamanla bu atölye gitti. Ancak daha sonra burası yavaş yavaş küçültüldü. Sonrada kapatıldı. Neden kapatıldığıyla ilgili olarak da net bir cevap alamadık. Herkes birbirini suçladı. Orada çalışanlarda bir türlü bir araya gelmediler.

 

Son olarak neler söylemek isteriniz?

Sivil toplum kuruluşlarına siyasi girdaba düşmeden, gerçekten siyasetten uzak hakikaten görevlerini yapmalarını isterim. Kocaeli’nde bir süre dernek var. Hepsi bir sevda peşindeler. Engelliler için mücadele edeceklerse siyasetin dışında yapmalılar.

2322 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER