PAMİR: TÜRKİYE'DE ENERJİ KAYNAĞI SIKINTIMIZ YOK

Pamir: Türkiye'de enerji kaynağı sıkıntımız yok

Aydınlar Ocağı Kocaeli Şubesi yemekli sohbet programlarına bir yenisini daha ekledi. Programa konuşmacı olarak katılan CHP Enerji Komisyonu Başkanı Ahmet Necdet Pamir, 'Türkiye’nin Enerji Politikası ve Dış Politika Boyutu' hakkında önemli açıklamalarda bulundu

Aydınlar Ocağı Kocaeli Şubesi tarafından düzenlenen konferanslara bir yenisi daha eklendi. Türkiye’de yaşanan terör faaliyetleri ile Suriye merkezli bölgesel kaosun sebep ve sonuçlarını kavramak, Ortadoğu’daki yeni gelişmeleri anlamak ve Türkiye'nin enerj politikaları ile ilgili bilgi sahibi olmak amacıyla Otel Asya'da düzenlenen konferansa konuşmacı olarak CHP Enerji Komisyonu Başkanı Ahmet Necdet Pamir katıldı. Katılımın oldukça yüksek olduğu toplantıya Aydınlar Ocağı Kocaeli Şube Başkanı Ruhittin Sönmez, CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay, Baro Başkanı Sertif Gökçe, CHP'li Fahri Örengül, MHP'li Zekai Kahyaoğlu, Çukurovalılar Derneği Başkanı Erdoğan Davut, BBP İl Başkanı Nihat Yıldız, Türk Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Yaşar Şanlı, Malatya Aydınlar Ocağı Başkanı Abdullah Korkmaz, dernek üyeleri ve aileleri katıldı.

 

DOĞALGAZ ENDİŞESİ YAŞIYORUZ

Sözü ilk alan isim dernek başkanı Ruhittin Sönmez oldu. Sönmez, Türkiye Cumhuriyeti'nin en zor dönemlerinden birini geçirdiğini belirtti. Rusya'nın Türkiye'ye doğalgaz akışını yüzde 10 kestiğini belirten Sönmez, "Bugün Türkiye Rusya'yla bir kıvılcım çıksa savaşa girebilecek bir gerilim yaşıyor. Enerji konusunda eskisinden daha fazla bağımlıyız. Artık Rusya'nın istediği zaman doğalgazı keseceğinden endişe ediyoruz. Petrolde İran ve Irak bağımlılığımız var ve bu 3 ülkeyle de ipleri koparmış durumdayız. Biz de sivil toplum kuruluşları olarak memleketimizin içinde bulunduğu durum hakkında uzmanları konuşturarak kamuoyunun bilgilenmesini sağlıyoruz" açıklamasında bulundu.

 

KİMSEDEN BUYRUK ALMAYIZ

Geçtiğimiz hafta ilimize konuk olan ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle gerçekleştirdiği toplantıda, "AKP vekiliymiş gibi çalışmaya devam edin" sözleriyle oldukça tepki toplayan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'a Aydınlar Ocağı'ndan da tepki geldi. Başkan Sönmez, "Kurtulmuş bir bilim adamı, kendisine karşı herhangi bir önyargımız yok ama bir bilim adamının böyle bir cümle sarf etmesine anlam veremedim. Umarım bu hükümetin stklara bakış açısını yansıtan bir ifade olmasın, inşallah yanlış anlaşılmadır. Biz Kocaeli Aydınlar Ocağı olarak kimseden yardım almadığımız gibi buyruk da almayan bir sivil toplum kuruluşu olarak olarak faaliyetlerimize devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

 

ENERJİ SIKINTIMIZ YOK

Ardından söz alarak kürsüye çıkan CHP Enerji Komisyonu Başkanı Ahmet Necdet Pamir oldukça önemli açıklamalarda bulundu. Öncelikle programa katılanlara teşekkürlerini ileten Pamir, "Türkiye geçtiğimiz yıl 257 milyar kilowatt saat elektrik tüketti. Türkiye'nin enerji kaynaklarının yetersiz olduğu konusunda sürekli bize dayatılan ezber kesinlikle doğru değil. Doğalgaz ve petrole bağımlı bir enerji profilimiz var. Petrolde yüzde 93, doğalgazda yüzde 99 dışa bağımlıyız. Enerji ithalat faturamız 55 milyar dolara dayanmış durumda. Bu sürdürülebilir değil. 257 milyar kilowattlık kullanıma karşın, Türkiye'nin şu anda devrede olmayan , lisans verilmiş olabilir, inşaatı sürüyor olabilir ya da hiç lisanslanmamış olabilir linyit, hidroelektirk, rüzgar, jeotermal ,bioyakıt, güneş sıralarsanız 750 milyar kilowatt saat devreye alınmayan kaynak yeni bir keşif yapmasanız bile kenarda bekliyor. Türkiye'nin enerji kaynağı yok lafı doğru değil" dedi.

 

ANLAMAK MÜMKÜN DEĞİL

Çarpıcı açıklamalarını sürdüren Pamir, "Sanayide ve binalardaki enerji verimliliği çalışmalarıyla 58 milyar kilowatt saat daha az elektrik tüketip aynı gayri safi hasılayı yaratabilirsiniz. Ayrıca mevcut santrallerin rehabilitasyonunu da buna eklerseniz 818 milyar kilowatt saat enerji kaynağı bekliyor" açıklamalarına yer verdi. Pamir, "Nükleere taraf ya da karşı olabilirsiniz ama yüzde yüz inşaatı işletmesi, yakıt tedariki Rusya'ya verilmiş nükleer santral işiyle nasıl dışa bağımlılığınız kırılacak, anlaması mümkün değil" şeklinde konuştu.

 

ORTADOĞU PETROL YÜZÜNDEN BU HALDE

Pamir, "Dünyada ağırlıkla fosil yakıtlara dayalı bir düzen var. Türkiye'de de bu böyle. Petrol ve doğalgaz rezervlerinin coğrafi dağılımı çok önemli. Ortadoğudaki bütün sıcak soğuk savaşlarının, sivil katliamlarının temelinde yatan en önemli neden de budur" dedi.

2970 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER