SAFİPORT YİNE DOLDURUYOR!

Safiport yine dolduruyor!

Derince Limanı’nda yürütmeyi durdurma kararına rağmen dolgu çalışmaları sürüyor

Safiport tarafından işletmesi 39 yıllığına kiralanan Derince Limanı’nda Kocaeli Valiliği’nin “Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Gerekli Değildir” kararını Kocaeli 1. İdare Mahkemesi oy birliğiyle bozmuştu. Mahkemenin kararı sonrasında vatandaşların katılımıyla ÇED toplantısı yapılması ve bütün çalışmaların ÇED raporu alınana kadar durdurulması gerekiyordu. Ancak Safiport mahkeme kararının gereğini yine yapmadı. Limanda çalışmalar halen devam ediyor. Hereke Çevre Derneği Başkanı Hayri Altunok’un basın mensuplarıyla paylaştığı fotoğraflarda dolgu işlemlerinin yapıldığı görülüyor.

 

DOLGU ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Hereke Çevre Derneği Başkanı Hayri Altunok, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bu fotoğraf bir çevre gönüllüsü tarafından bugün(30 Haziran) çekildi. Hem Danıştay 6. Dairesi’nin hem de Kocaeli İdare Mahkemesi’nin verdiği yürütmeyi durdurma kararlarına rağmen, Safi Holding Derince Limanı dolgu çalışmalarına son hızla devam etmektedir.

Önceki haftalarda konuya ilişkin yaptığımız suç duyurusu sonrası Safi patronları adeta basın kuruluşlarını tehdit edercesine bir açıklama yapmış ve konuya ilişkin yargıya başvuracağını söylemiştir.

Şimdi sormak lazım, şikayetimize takipsizlik kararı veren savcı, kentin en büyük mülki idare amiri, belediye başkanları ve safi yetkilileri, ve çevre ve şehircilik müdürleri... Bu fotoğrafları gördükten sonra ne yapacaklar..”

 

DOLGU YAPILMIYOR DENİLMİŞTİ

Bilindiği gibi Safi Port yetkilileri, dolgu işlemleriyle ilgili basında haberlerin çıkmasının ardından açıklama yayınlamış ve açıklamada “1 Haziran tarihinden itibaren herhangi bir dolgu işlemi yapılmamaktadır” ifadesi yer almıştı.

4904 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER