ŞANLI: ETNİK PROBLEMLE KARŞI KARŞIYA KALABİLİRİZ

Şanlı: Etnik problemle karşı karşıya kalabiliriz

Türk Kamu Sen İl Temsilcisi Yaşar Şanlı, “Ülkemize sığınmacı statüsüyle misafir olarak gelenlere bir çırpıda vatandaşlık statüsü kazandırmak her şeyden önce tarih ve millet olma bilincimize indirilecek darbe olacaktır” dedi

Türk Kamu Sen İl Temsilciliği, Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık verilmesi konusunda bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına Türk Kamu Sen İl Temsilcisi Yaşar Şanlı’nın yanı sıra; Türk Diyanet Vakıf Sen Kocaeli Şube Başkanı Numan Uysal, Türk İmar Sen Kocaeli Şube Başkanı Ahmet Ciğerci, Türk Emekli Sen Kocaeli Şube Başkanı Erem Ertürk, Türk Haber Sen Kocaeli İl Başkanı Yasin Pazar, Türk Eğitim Sen İl Yönetici Mete Domaç, işyeri temsilcileri Erol Pehlivan ve Tufan Kayalar katıldı. Basın açıklaması yapan Şanlı, “Ülkemize sığınmacı statüsüyle misafir olarak gelenlere bir çırpıda vatandaşlık statüsü kazandırmak her şeyden önce tarih ve millet olma bilincimize indirilecek darbe olacaktır” dedi.

 

MİSAFİR OLARAK AĞIRLANMALI

Şanlı açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Ülkemiz kamuoyu bir süredir Suriyeli sığınmacıların Türk vatandaşlığına geçirilmesi konusuna odaklanmıştır. Kesin olmayan rakamlara göre Türkiye’de Suriye’den gelen 3 milyon 200 bin dolayında kişi bulunmaktadır. Görüşümüz odur ki, bu sığınmacılara her türlü desteği vermek en temel insanlık görevidir.  Suriye’den gelen kimselere yardım eli uzatılmalı, kapılar açılmalı, sığınmacı kampları yapılmalı ve gereksinim olduğu sürece bu destek sürdürülmelidir. Ülkelerindeki savaştan kaçarak ülkemize sığınmış olan bu insanlar, bir misafir olarak en güzel şekilde ağırlanmalı, insani şartlarda yaşamaları sağlanmalıdır.

 

OKUMA YAZMA BİLMİYORLAR

Buna karşın yaklaşık 6 yıldan beri ülkemize gelmekte olan bu sığınmacılar, ellerinde hiçbir izin belgesi olmadığı halde neden ve nasıl olduğu anlaşılmaz bir şekilde ülkemizin tüm illerine yayılmış, son derece kötü şartlarda, sokaklarda, metruk binalarda, çadırlarda, parklarda yaşamaya başlamışlardır. Hacettepe Üniversitesi’nin yaptığı bir araştırmaya göre Suriye’deki çatışmalardan kaçan sığınmacılar arasında eğitim seviyesi yüksek olanların Avrupa’ya gittiği, en düşük eğitimlilerin Türkiye’de kaldığı ortaya çıkmıştır. Buna göre Türkiye’de bulunan Suriyelilerin yarısının okuma yazma bilmediği, üniversite mezunu olduğunu ifade edenlerin sayısının ise yalnızca 40 bin kişi olduğu belirlenmiştir.

 

SİYASİ BİR KARAR

Vatandaşlığa geçirilecek olanlar nitelikli kimseler olsa dahi, 2 milyon meslek lisesi mezunu, 2,5 milyon üniversite mezunu; 430 bin iktisadi idari bilimler fakültesi mezunu, 350 bin ataması yapılmayan öğretmen, 400 bin sağlıkçı genç işsizimiz varken Türkiye, elindeki imkanları neden bugüne kadar bu gençlerimiz için kullanmamıştır. Bu denli yüksek sayıda sığınmacının vatandaşlığa geçirilmesiyle birlikte şehirlerin ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel yapısında büyük değişimlere ve çatışmalara yol açacağı da aşikâr olan bir olgunun, bilimsel bir çalışma yapılmadan, siyasi bir kararla uygulanmak istenmesi, başka bir sorun oluşturmaktadır.

 

ETNİK PROBLEMLER OLUŞABİLİR 

Şu an vatandaşlığa alınacağı ifade edilen Suriyeli nüfusunun birkaç yıl sonra ülkemiz nüfusunun yüzde 10’una ulaşacağını düşünürsek, gelecek dönemde bu konuda etnik bir problemle karşı karşıya kalacağımız ihtimali de son derece kuvvetlidir. Büyük çoğunluğunun Türkçe bilmediği Suriyelilerin ileride anadilde eğitim talebiyle karşımıza çıkması ülkemizi bir başka etnik temelli sorunla baş başa bırakacaktır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı, dedelerimizin acılarla, kanla, canla koruduğu bu toprakların ve kurduğu devletin tapu senedidir. Ülkemize sığınmacı statüsüyle misafir olarak gelenlere bir çırpıda vatandaşlık statüsü kazandırmak her şeyden önce tarih ve millet olma bilincimize indirilecek darbe olacaktır.

 

İSTİKRARIN SAĞLANMASI GEREKİR

İstikrarsızlığın hüküm sürdüğü bir bölgede istikrar içinde yaşamanın imkansız olduğu, son dönemde Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerle ve ülkemize yansımalarıyla bir kez daha görülmüştür. Bu noktada bizlerin önceliği başta Suriye ve Irak olmak üzere tüm komşu ülkelerde istikrarın sağlanması ve her devletin vatandaşlarının kendi vatanlarında huzur ve barış içinde yaşaması için mücadele etmek olmalıdır.  Bu bakımdan biz, yurtlarındaki kargaşadan kaçarak kapımıza gelmiş tüm mağdurlara kucak açıyor ve ülkeleri istikrarlı bir yapıya kavuşuncaya kadar onlarla varımızı, yoğumuzu sonuna kadar paylaşmaya hazır olduğumuzu bildiriyor; ekmeğimizi paylaşırız ama vatandaşlık farklı bir mecradır diyoruz.” 

4283 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 4 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER