STK’LARDAN AÇIKLAMA: NE DARBE NE DİKTATÖRLÜK

STK’lardan açıklama: Ne darbe ne diktatörlük

Gebze Sivil Toplum Dayanışma Platformu’na bağlı dernek başkanları ortak yaptıkları basın açıklamasında, “İhtiyacımız ne darbe ne de diktatörlük; demokratik-laik – sosyal -hukuk devletidir” denildi.

ADD Gebze Şubesi, ÇYDD Gebze Şubesi, THK Gebze Şubesi, TUED Gebze Şubesi ve Gebze Kent Politikaları Üretim ve Geliştirme Derneği tarafından oluşturulan Gebze Sivil Toplum Dayanışma Platformu dün bir basın açıklaması gerçekleştirdiler. Emekliler Derneği Gebze Şubesi’nde gerçekleşen basın açıklamasına ADD Gebze Şubesi Başkanı Nilgün Aydın, ÇYDD Gebze Şubesi Başkanı Nurcan Çınar, THK Gebze Şubesi Mustafa Yılmaz, TUED Gebze Şubesi Ali Tunç ve Gebze Kent Politikaları Üretim ve Geliştirme Derneği Başkanı Ali Fuat Bilir katıldı.

 

MİLLET OLARAK ENGELLENMİŞTİR

Gebze Sivil Toplum Dayanışma Platformu adına basın açıklamasını ADD Gebze Şube Başkanı Nilgün Aydın yaptı. Açıklamasıa Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Efendiler millet bizi buraya gönderdi. Ama biz bu yönetimi ve egemenliğini miras mal gibi ömrümüz boyunca kullanmak için toplanmış değiliz. Ve sizi toplamak ve dağıtmak hakkına hiç kimse sahip değildir. Millet bilmelidir ki bir günde vekillerini toplar ve gönderir. Kimsenin burayı sınırlamaya hakkı ve yetkisi yoktur ve olmamalıdır.’ sözleriyle başlayan Aydın şunları söyledi: “15 Temmuz akşamı ülkemizin geleceğine hükmetmek isteyen hainlerin uygulamaya koyduğu canice plan; askeri, polisi, sivili, kadını, erkeği, gazetecisi, sanatçısı, iktidarı, muhalefeti. Sonuç olarak millet olarak engellenmiştir.

 

MİLLET DEVLETİNE SAHİP ÇIKTI

Ülkemizin her köşesinde bu haince planı uygulamaya koyanlar demokrasimizin mabedi olan meclisimize bomba atmakla bu millete ait olmadıklarını ve terörist olduklarını açıkça ortaya koymuşlardır. Bu saldırıyı planlayanlar milli birliğimizin sembolü olan kurumları bombalayıp birbirine düşürerek milletin kendini savunma ve birlikte hareket etme refleksini ilk anda kırma amacını gütmüşlerdir. Fakat milletin refleksi düşünsel ayrılıkların siperinden taşmış, milletin birlikte yaşama ve devletine sahip çıkma cephesini oluşturmuştur. Bu cephenin verdiği mücadele başarıyla sonuçlanmış, devletimiz ve milletimiz eli kanlı teröristlerin eline düşmekten kurtarılmıştır.

 

BİRLİK VE BERABERLİK KORUNMALI

Bugün için sebepler ya da sonuçlar üzerine cümle kurmak için erkendir ancak eli kanlı teröristlerin kurumlar içine bu denli sızmış olmalarında kastı ve ihmali olanlar elbet ortaya çıkacaktır. Ülkemizi ve kurumlarımızı yönetenler elbet bir özeleştiri yapacaklardır. Ancak bu hain saldırının ortaya çıkardığı tablo birlik ve beraberliğin, birlikte hareket etmenin ne kadar önemli olduğunu ortaya çıkarmıştır. Yıllardır yaratılan suni tartışmalarla ayrışan insanlarımız bu hain saldırıyla bir araya gelmiştir. Bundan sonrasında bu birlik beraberliğin korunması adına ne gerekiyorsa yapılması muhtarından belediye başkanına, milletvekilinden bakanına, başbakanından cumhurbaşkanına tüm yönetenlerin en temel sorumluluğudur.

 

ALINMASI GEREKEN ÇOK DERS VAR

Farklı görüşler demokrasinin en temel unsurudur. Farklı görüşlere sahip olmanın ülkemizin geleceğine saldırıldığında bir araya gelmemize engel olmadığı görülmüştür. Hatta iktidarı hedef alan bu hain çetenin iktidarla aynı görüşte olmayanların desteğini alacağına olan inancı başarısızlığının en önemli nedeni olmuştur. Hiç bir çete tüm ulusu hedef alamaz aksine görüş ayrılıklarını körükleyerek toplumsal çatışma ve kamplaşma ortamından yararlanıp, hedeflediği yerlere yuvalanır. Fetullahçı çetenin ülkemizdeki serüveni incelendiğinde ortaya çıkacak tabloda toplumun her kesiminin alması gereken çok ders vardır. Bu hain saldırıyı planlayıp uygulamaya cüret edenler, demokrasi tarihimizde kara bir leke olarak kalacak ve lanetle anılacaklardır.

 

OMUZ OMUZA OLACAĞIZ

Sivil halka gözünü kırpmadan ateş açan, Kurtuluş Savaşımızda dahi bombalanamayan Millet Meclisimize bomba atacak kadar gözü dönmüş olan bu katiller millet iradesinin sembolü olan meclisten gerekli cevabı alacaktır. Ancak bu hain çetenin içimizde nasıl beslendiği, yuvalandığı ve hangi değerleri kullanarak bizleri aldattığı milletimizin aklından hiç silinmemelidir.  Bilindiği gibi Demokrasinin mihenk taşlarından biri STK’lar, STK’ların vazgeçilmezi ise demokrasidir. Biz Gebze Sivil Toplum Dayanışma Platform üyesi STK’lar olarak milletimizin demokrasisine, kendi kendini yönetme iradesinin sembolü olan meclisine yapılmış olan bu alçakça saldırıya karşı omuz omuza mücadele ederek millet olmanın gereğini ve en güzel örneklerini gerek aktif gerek ise pasif direniş göstererek vermiş olan tüm vatandaşlarımızı kutluyor, bu demokrasi mücadelede her daim omuz omuza olacağımızı bildiriyoruz.”

4076 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER