TANNUR: BÜYÜKŞEHİR İDARE EDİYOR, ÜNLÜ ÜSTÜNE GİTMİYOR..!

Tannur: Büyükşehir idare ediyor, Ünlü üstüne gitmiyor..!

Son günlerde açıklama yapması engellenen Nazif Tannur gazetemize konuştu. Tannur, “MHP’nin 53 bin lira kira borcu varmış Büyükşehir Belediyesi’ne. Bunlar borcu idare ediyorlar. Bu borcu idare edince de Aydın benim dilekçelerimin üstüne gitmiyor” dedi

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) diğer siyasi partilere pek benzemiyor.

Son günlerde genel merkezde yaşanan olaylar da bunun bir göstergesi.

Parti içerisinde tam bir güç savaşı yaşanıyor.

Üstelik bu güç savaşı ilk değil.

Daha önce de yaşandı.

Sadece genel merkezde de değil, il ve ilçe teşkilatlarına kadar yansıdı.

Her partide bir kısım partili gücü elde etmek ister. MHP’de ise neredeyse herkes güç sahibi olmak istiyor.

Güç sahibi olmak istemeyen MHP’liye rastlamak oldukça zor.

İl başkan yardımcısı Nazif Tannur bu rastlaması zor isimlere iyi bir örnek.

Bir süre öncesine kadar MHP’nin en çok konuşulan isimlerinden biriydi Nazif Tannur.

Verdiği dilekçelere aldığı cevaplarla iktidar partisini ve yerel yönetimleri sıkıştırıyor, muhalefet partisi mensubu olmanın gereğini yerine getiriyordu.

Ne olduysa oldu, büyük bir sessizliğe büründü.

Aylardır konuşmuyordu.

Tannur, il başkanı Aydın Ünlü’nün kendisini engellediğini, konuşmasını istemediğini bu sebeple kırıldığını ve suskunluğu tercih ettiğini söyledi.

Partide durum öyle bir hal almış ki, Nazif Tannur MHP teşkilatlarında basın açıklaması yapamaz olmuş.

Son açıklamasını Ülkü Ocakları’nda yapması da bu durumu gözler önüne serdi.

Tannur’un açıklamasını MHP’de maaşlı olarak çalışan ilçe sekreteri engellemiş, “Aydın Ünlü’nün talimatı var. Partide açıklama yapamazsınız” demiş.

Sadece bununla da kalmamış olay, Nazif Tannur’un partiden gelen-giden evrakla ilgili sayı alması da yasaklanmış.

Yani Tannur’un parti adına dilekçe yazması engellenmiş.

Peki bunlar neden yaşanıyor?

Tek sebep Nazif Tannur’un Büyükşehir Belediyesi’ni sıkıştırması.

İddialar öyle ki, Aydın Ünlü partinin kira borcu konusunda Büyükşehir Belediyesi üzerine gelmesin diye Nazif Tannur’un önünü kesmiş.

Tannur yaşanan süreci anlattı.

İşte haksızlıklar ve MHP...

 

Uzun süredir basın toplantısı düzenlemiyordunuz. Geçtiğimiz hafta sessizliğinizi bozdunuz. Neden?

-Ben çoktan beri susuyorum. Her hafta basın açıklaması yapan, gündem yaratan, birbirinden uçuk bazı belgeler açıklayan bir adamdım. Var mı Kocaeli’de benim kadar gündem yaratan? Yok. Ben Kocaeli’de dudak uçuklatan yolsuzlukları araştırmaya başladım. Bunları araştırmaya başlayınca Büyükşehir Belediyesi kilitlendi cevap veremedi. Cevap veremeyince beni Tahir Büyükakın çağırdı 3-4 saat görüştü.

 

Size herhangi bir şey teklif etti mi?

-Bir şey teklif etmedi. MHP’nin 53 bin lira kira borcu varmış Büyükşehir Belediyesi’ne. Bunlar borcu idare ediyorlar. Bu borcu idare edince de Aydın benim dilekçelerimin üstüne gitmiyor. Sonra her taraftan bana saldırıyorlar. Büyükşehir Nazif Tannur’un kellesini istiyor. MHP’ye göre de çalışan adam partiye zarar veriyormuş. Durum böyle olunca ben de rest çektim. Seçimden beri ben partiye gitmiyorum. Beni atma da atamıyorlar. Ben halen il başkan yardımcılığı görevimin başındayım. Sadece susuyorum. Onlar benim konuşmamı istemiyorlar, basın toplantısı yapmamı istemiyorlar. Sadece partiye gidip geleceğim onu istiyorlar.

 

Konuşmanızı mı yasakladılar?

-Bana şimdi her şey yine serbest de, ben bana karşı bir hareket yaptıkları için konuşmaktan vazgeçtim. Ben biraz kaprisli bir adamım. Pire için yorgan yapan tipindeyim. Bana şimdi Kocaeli’nin tapusunu verseler onlarla bağdaşmam. Bunun geri dönüşü yok. Seçimlerden önce resti çekmişim. Olay bu yani.

 

Hangi seçimlerden önce 7 Haziran mı, 1 Kasım mı?

-İki seçimin arasında. Yani 1 Kasım öncesinde. Eylül ayı gibi oluyor bu iş. Beni susturmak isteyince ben de konuşmadım.

 


İl başkanı Aydın Ünlü’yle bir dönem arası iyi olan Nazif Tannur, Büyükşehir’in üstüne gittiği için arasının açıldığını söyledi.

 

ÖNÜNÜ İLİKLEYİP TEŞEKKÜR ETTİ

MHP İl Teşkilatı’ndan ve Kocaeli’deki yönetimden memnun musunuz?

-Ben genel merkezle bir mazimi anlatayım. Aydın başkan ilçe başkanı iken görevden alınacaktı. Genel başkanla benim aram iyiydi. Randevusuz görüşebiliyordum. Benim kara kaşıma, kara gözüme aram iyi değildi. Kocaeli’de çok güzel dosyalar ortaya çıkardığım için teşekkür ediyordu. Ayakta karşılıyordu beni. ‘Anayasa’yı sen yaz’ bile demişti bana. 15 dosya götürmüştüm. Tabelalara T.C. ibaresini taktırmıştım. Götürdüğüm dosyaları inceleyip, ayağa kalkıp, önünü ilikleyip teşekkür etmişti bana. Bazı ben gidiyorum Ankara’ya, milletvekili adayları, belediye başkanları oluyor randevulu gelmiş kapıda bekliyor, onların randevusunu iptal ediyor beni alıyor içeri.

 

Genel başkanla bu dilekçelerin üstüne gitmeme, Büyükşehir’in dediklerini kabul etme ve sizi susturma mevzusunu konuştunuz mu?

-Genel başkan seçim atlattı, şimdi de genel merkezde kimi sorunlar var. Ben genel başkanı meşgul etmek istemedim. Bazı olayları ben kimi ispiyoncular gibi yetiştirmem genel merkeze. Benim öyle bir huyum yoktur. Şu oldu, bu oldu diye anlatmam. Ortam müsait olur, ortamın havası iyi olur ben partim için genel merkeze raporumu sunarım.

 

Herhangi bir rapor hazırlığınız var mı?

-Şu anda bir rapor hazırlamadım. Ancak elbet, er ya da geç genel merkezle görüşeceğim ve paylaşacağım bazı konuları. Ben Aydın Ünlü ilçe başkanıyken bir dosya hazırlamıştım genel merkeze. Yönetim olarak 20 kişiyle birlikte genel merkeze gittik. Aydın Ünlü de vardı. Genel başkan yoğun olduğu için 5 dakika 10 dakika giren giriyor, elini öğen çıkıyor. Biz içeri girince genel başkanın suratı biraz asıktı. Kocaeli’den ekip geldiğini görünce suratı biraz asılmış. Ben dosyayı sundum genel başkana. Dosyada pek çok ilden olaylar var. Genel başkanın da dosya dendiğinde canı gidiyor. Belgeli, evraklı işleri çok seviyor. İzmit’te o zamanlar biz bir tek Gölcük Belediyesi’ni icralık edememiştik. Kültür varlıkları fonuna milyonlarca lira para ödenmesini sağlamıştık. Genel başkan dosyayı tek tek inceledi. İnceledikten sonra düğmeye bastı ve çay söyledi. ‘Gençlere taze çay yap’ dedi.

 

ÜNLÜ’NÜN KOLUNA GİRDİLER

Memnun oldu yani genel başkan?

-Evet memnun oldu. Biraz konuştuktan sonra Aydın başkan ‘İzmit’te ekibimizi görevden alacakmışsınız. Onun için geldik’ dedi. Genel başkan ‘Ben buradayım. Sizi kimse görevden alamaz. Yolunuza devam edin’ dedi. 45 dakikaya yakın görüştük. Görüşme bittikten sonra çıkarken herkes genel başkanla tokalaştı. Aydın başkan elini öptü. Sıra bana geldiğinde ‘genel başkanım bir şey söyleyebilir miyim’ dedim. ‘Buyur’ dedi. ‘Genel başkanım önümüzde yerel seçimler var. Bu yerel seçimlerde belediye başkanlarını ve meclis üyelerini çıkartacak mıyız’ dedim. ‘Hepsini çıkartacağız’ dedi. Ben de belki biraz keskin bir giriş yaptım sanırım, ‘Çıkartamayız genel başkanım’ dedi. Bir sinirlendi, yerinden zıpladı. Bana tokat atacak zannettim. ‘Neden’ dedi el hareketi yaparak. O zaman il başkanı Celalettin Yaylak’tı. ‘Genel başkanım sizin Kocaeli’de il başkanınız var mı’ dedim. ‘Var’ dedi. ‘Sizin il başkanınız Kocaeli’de belediye meclis toplantılarının nerede yapıldığını biliyor mu’ dedim. Bilmiyor. Kapısı nerede bilmiyor. Yerel yönetimlerden sorumlu başkan yardımcısı ve 12 ilçe başkanı toplantının yerini bilmiyor. Bunları tek tek anlattım. ‘Siz Kocaeli’de AKP’li belediyelerinin imar yolsuzluklarını biliyor musunuz? Bu meclisler bir üniversitedir, bir okuldur. Bu okulda yerel yönetimlerin takibini yapmayan kişilerden ne belediye başkanı olur. Ne meclis üyesi olur. Ne de başkan olur’ dedim. ‘Sizden ricam, meclise gitmeyen il ve ilçe başkanlarının kellesini koparın, atın’ dedim. Oda buz kesti. Aydın Ünlü’nün koluna girdiler, düşüp bayılacaktı.

 

Peki Aydın Ünlü’yle tam kopuş noktanız ne oldu?

-Ben Büyükşehir Belediyesi’nde, muhtarlıklara, bütün belediyelere T.C.’leri astırdığım zaman övgüleri hep Aydın Ünlü alıyordu. Ben 6-7 yıl boyunca bunun bir ekip çalışması olduğunu dile getirdim. Neden benim ismimden bahsedilmiyor demedim hiç. Ama şimdi ben bir yolsuzluk dosyasını ortaya çıkardım diye bana arkadan dolaşıp hançerler gibi talimat verirsen, e benim de elimde kozlarım vardır. Benim elimde aslında çok koz var. Yine ben vicdanlıyım.

 

Şimdi ne yapacaksınız? Bekleyecek misiniz bu şekilde?

-Şu anda mahkemeler filan, yukarıda bir kavga gürültü var. Ortamın iyi olmadığını görüyorum. Benim yapım, mizacım belediyelerdeki yolsuzlukları takip etmekle ilgili. Ben Kocaeli’deki yolsuzlukları araştırmaya devam ediyorum. Dosyaları biriktiriyorum, dosyaları topluyorum. Ben bugüne kadar suskunluğumu bozmadım. Geçenlerde sadece bir dosyayla ilgili konuştum. Dosya kapatıldığı için konuştum. İleriki günlerde Kocaeli’de hiç kimsenin yapmadığı bir şey yapacağım ve Cumhuriyet Halk Partisi’nin il ve ilçe başkanına mektup göndereceğim. Mecliste kamuya ne kadar zarar verdiklerini belgeleyeceğim. ‘Bunu siz yaptınız. Bu pisliği kaldırın’ diyeceğim. İzmit’ten bahsedeceğim. Çok enteresan olaylar oluyor İzmit’te. Sadece CHP’yle ilgili değil. Bir bakmışsınız, Çakmak Market’ten bahsetmişim. Çakmak Market dosyasını yeniden açabilirim.

 


MHP’li Nazif Tannur, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile randevu almadan görüşebildiğini ifade etti.

 

DUVARLARI ÖR EMRİ

Ne oldu Çakmak Market’te?

-26 tane bölümü mühürledik dediler zamanında, basın açıklaması yaptılar. Şimdi 26 bölümü nasıl mühürlediler? Kanuna uygun mühürlemediler. Kanun dışı hareket yaptılar. Yapı kontrol müdürlüğü bu yapıyı mühürlerken şirketin adına mühürlemedi. Murat Çakmak ve Turan Çakmak adına mühürledi. Meclis kararı da bu şahısların adına marketin eski haline getirilmesi yönündeydi. Yapı eski yapı olduğu için ceza kesemedi ama şahıslara duvarları ör emri verdi. Daha sonra bu beyler de gitti idare mahkemesine başvurdu ve ‘Bizim Çakmak Market şirketimiz var. Belediye şahıs adına karar aldı. Biz bunun kalkmasını istiyoruz. Bizim adımıza işlem yapılamaz’ dedi. İdare mahkemesi de şirket dururken şahıslara işlem yapılamayacağını belirterek yürütmeyi durdurma kararı verdi. Ben Çakmak Marketi şikayet etmiştim zamanında. Çakmak Market Limited Şirketi adına şikayet ettiğim halde şahıs adına işlem yapmaya kalktılar ve yürütmeyi durdurma kararına sebep oldular.

 

Süreç sonra nasıl devam etti?

-Bunlar suçu kendi üzerinden atmak için Saraybahçe Belediyesi’nin 2002 yılında 600 metre çalışma ruhsatı verdiğini öne sürüyorlar Çakmak Market’e. Halbuki kendileri 2010’un 4. ayında ruhsatı yenilemiş. 3-4 defa dilekçe verdim belediyeye bana hep yalan belge sunuldu. Yalan belge sunulduktan sonra ben valiliğe şikayette bulundum. Sadece Belsa Plaza’da 447 tane işyeri var. Bunların kaçının ruhsatı yenilendi sizce? Sadece 44 tanesi. 2009 yılındaki meclis kararına göre bütün ruhsatların yenilenmesi gerekiyor ancak belediye yenilemiyor. Nevzat Doğan, İZGAZ’dan yeğenini getirdi, milli damat. Güray Oruç. O bana imzalı olarak belgeleri verdi. Ruhsatlardaki usulsüzlüğü fark ettim ben. Bir dilekçe daha verdim valiliğe. Bu dilekçe valiliğe gidince artık şu anda ne yeni ruhsat verebiliyorlar Belsa’da ne de eski ruhsatla ilgili bir şey yapabiliyorlar. Esnafı çok seviyorlar Belsa Plaza’da ama hiçbir adım atamıyorlar. Güray Oruç imzalı Çakmak Market ruhsatında ne şirket adı yazıyor ne de kaç metrekare çalışma alanı olduğu. Şark kurnazlığı yapıyorlar.

 

BELSA’YA RUHSAT VERİLEMİYOR

Bunu fark edince ne yaptınız?

-Valiliğe bir dilekçe daha yazdım. Çakmak Market’in 26 tane işyerinde güncelleme yapılmadığını, emniyet raporu alınmadığını, şirket adına çalışma ruhsatı verilmediğini anlattım. 2009 yılındaki meclis kararını hatırlattım. Şimdi tutuştular. Tutuşunca ruhsatı Saraybahçe verdi dediler yine. Sorsam şimdi hepsinin dili tutulur. ‘Saraybahçe 600 metrekare ruhsat verdi’ diyorsun. ‘Mühürledim’ diyorsun. Şu anda sen Çakmak Market’e yeni ruhsat verdin bu 150 metrekare. Bunu nasıl veriyorsun? Belediye şu anda Belsa Plaza’da ruhsat veremez aslında.

 

Belediye neden ruhsat veremez?

-Emniyet raporu alamıyorlar çünkü. Belsa Plaza’nın şartları buna uymuyor. Bina yapılırken fiziki olarak yeni kanuna uymuyor. 2009’daki kanuna uymadığı için ruhsat değişikliği yapılamıyor. Ruhsat değiştirirseniz meclis kararına uymuyor bu defa. Meclis kararında bütün ruhsatlar yenilenecek ve İzmit olarak değiştirilecek deniyor. 5 belde birleştiği için bu kararı almışlar. Ruhsatı değiştirmeleri lazım, yıllardır değiştiremiyorlar. Meclis kararını 5 beldenin birliğini sağlamak için yapmışlar ama ortaya böyle bir sorun çıkmış.

 

Aydın Ünlü’yle ilgili bir adım atmayı düşünüyor musunuz?

-Ben şu anda görevimin başındayım. Yetkiliyim. Herhangi bir adım atmama gerek yok.

4549 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER