ULUSLARARASI PROJELERDE O’NUN İMZASI VAR

Uluslararası projelerde O’nun imzası var

Endüstriyel yapıların anahtar teslim projelerinde aranan isim Selman Yıldırım, uluslararası projelerle şirketinin prestijini artırmış bir isim

Tülay DURAN

Dört yaşında kaybedilen baba, üniversitede kaybedilen anne….

Yedi kardeşten en küçüğü ama hayat ona en büyük olma rolünü biçmiş…
Daha sonra dostlarına, arkadaşlarına…
Endüstriyel yapıların anahtar teslim projelerinde aranan bir imza…
Dönüm noktası da Uzuner Ailesi…
Hem başarılı bir işadamı hem de siyasetçi…
İşinde ki itibarı siyaset yaşantısına yansımış…
İşte bu Artvin Borçka’dan gelip, İzmitli olmasıyla başlayan işadamı ve siyasetçi Selman YILDIRIM’ın başarı hikayesi…

 

Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

1970 Artvin Borçka doğumluyum. İlköğretim, ortaokul ve lise eğitimini Artvin’de tamamladıktan sonra üniversite eğitimime İstanbul Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat bölümünde başladım, buranın zor şartlarına dayanamayıp eğitimime Sakarya'da ve daha sonra lisans eğitimini Gürcistan'da alarak tamamladım.

 

Erken yaşta babanızı ve sonra annenizi kaybetmek sizde kardeşlerinizde nasıl bir rol model gelişti? Yani hiç hayatınızda ‘’Ah keşke şu an babam olsaydı ‘’ dediğiniz bir anınız var mı?

Yani çok zaman kendime sorduğum anlar oldu yani keşke babam yanımda olsa veyahut da annem yanımda olsa, sırtımı dayayabileceğim, öyle dertleşebileceğim, paylaşabileceğim diye. Ama bunun bir karşılığı olmadığını da biliyordum. Tabi burada kardeşlerimin de bana katkısı oldu. Ama özellikle 20, 22 yaşlardan sonra da öyle bir noktaya gelindi ki sanki ailenin en büyüğü benmişim gibi herhangi birinin başı ağrısa adres bendim. Aslında herkese, aileme, etrafımdakilere yardımcı destek olmak ve onların dertlerine derman olmak bana da mutluluk veriyordu. Ve hala bu şekilde devam ediyor. Bu biraz daha genişledi tabi ki. Bu sadece aile olmaktan çıktı. Arkadaşlarımız, dostlarımız ne bileyim siyaset çevremdeki arkadaşlarımıza aynı şekilde babacan bir tavırla ağabeylik, babalık, arkadaşlık, dostluk yapmaya çalışıyorum. Benim de çok zorda, sıkıntıda olduğum dönemler oldu özellikle 20’li yaşlarda, böyle bir dostlarım o dönemlerde yoktu ama şimdi öyle değil. Ben elimden geldiğince herkese destek ve yardımcı olmaya, çözüm üretmeye çalışıyorum.

 

İzmit’e gelişiniz nasıl oldu?

-Buraya gelişim Artvin kökenli, benim hayatımda çok önemli bir yeri olan babam gibi saygı duyduğum Rafet Yıldızlı, beni Sefa beyle tanıştırdı 1992 yılında. Öğrenciydim o dönemde. Gerçekten Rafet Yıldızlı’nın da benim hayatımda çok önemli bir yeri var. Babadır yani. Çok saygı duyarım çok severim. İki elim kanda olsa yardıma ihtiyacı olduğunda koşa koşa yanına gideceğim nadir insanlardandır. İşte o zaman Sefa bey bizi belediyenin şirketine aldı.

 

İş hayatına başlangıcınız nasıl oldu?

-2004’te seçimi kaybettiğimizde bir dönem Kocaeli Mimarlar Odası Başkanlığı yapan dostum Yalçın Ergen'le iki üç senelik bir proje üzerinden ortaklık yaptık.  Sonra Yalçın beyle dostane bir şekilde ortaklığımızı bitirdik. Çünkü ben daha çok taahhüt işine girmek istiyordum. 2008-2009 yıllarında kendi firmam olan BBS Proje'yi kurarak bir taahhüt işine girdim. Daha çok endüstriyel yapılar ve kurumsal firmalara inşaat üzerinden  anahtar teslim işleri yapmaya başladık.

 

ÇALIŞTIĞIMIZ İLK KURUMSAL FİRMA AKFEN’Dİ

BBS’nin açılımı nedir ve süreciniz nasıl ilerledi?

Benim iki kızım var. Şirketin ismini de eşim koydu. Büyük kızımın adı Bengisu, küçük kızımın adı da Begüm. İkisinin baş harfleri bir de Selman’ın baş harfi. Aslında firmayı kurduktan sonra şansımız da iyi gitti. Biz de işlerimizi iyi yapmaya ve yaptığımız işlerde de kimseyi mahcup etmeden, kimseyi zor durumda bırakmadan tamamlamaya çalıştık. İyi dostluklar ve ilişkiler kurarak bu sektörde iş yapmaya devam ediyoruz. Dediğim gibi kurumsal firmalara, Türkiye’de ve uluslararası seviyede iş ve ticaret yapan firmaların inşaat işlerini anahtar teslim olarak biz yapıyoruz. Tabi ki bu biraz da güven meselesi. Uluslararası bir firmanın neredeyse Türkiye bütçesiyle denk gelecek firmalarla bu şekilde ilişki kurmak, bu ilişkileri devam ettirmek ve tercihen iş yapmak bizi fazlasıyla mutlu ediyor. Bu ilişkilerimizi biraz daha büyütmek istiyoruz. Biz de bu kurumsal firmalara iş yaparken aynı şekilde kendimiz de kuvvetli bir şekilde disipline oluyoruz ve kurumsallaşıyoruz. Bir Tüpraş’ a, Brisa’ya, Pirelli’ye, Doğuş Grubu’na, organize sanayi bölgelerine ve Koreliler’e iş yapmak, bizi hem teknik anlamda hem de disipline olma açısından kurumsallaşma anlamında bize önemli katkıları var ki ilk çalıştığım kurumsal firma Akfen'dir. 2009 yılında Dilovası Organize Sanayi Bölgesi’nin tüm arıtmalarını almıştı ve biz de onların ilk idari binalarını alarak ilk kurumsal firmaya iş yapmaya başladık.

 

 

İlk kurumsal bir firmaya iş yapmanın tereddüdü veya heyecanı oldu mu?

-Tabi ki. Benim hedefim kurumsal firmalara taahhüt işi yapmaktı. Hiçbir zaman belediyelere, devlete iş yapabilirim diye bir hedef koymadım kendime. Bunu yaparken Akfen gibi bir firmayla başlamak, başlangıçta beni tedirgin etti. Üst seviyede çok önemli bir firmaya iş yaparak başlamak belki beni bu hedeflerimden şaşırtabilir, geri çekebilir, endişesi oluştu ama biz yaklaşık 6 ay devam eden o işin altından kalktık ve daha sonra da başka kurumsal firmalara iş yapmaya devam ettik. Şimdi öyle bir tedirginliğimiz yok.

 

DÖNÜM NOKTAM UZUNER AİLESİ OLDU

Tüpraş’a da iş yapmak önemli bir şey. Orada da çok önemli işlere bizi çağırıyorlar. İhalelere giriyoruz, yaptığımız işler oluyor, alamadığımız işler de oluyor. Bu bizim hangi noktaya geldiğimizi de gösteriyor. 2009-2010 yıllarında yine kurumsal anlamda benim hem ticari hem de insani ve ilişki bakımından da dönüm noktam oldu. Uzuner’ e ve Kolsan’a da iş yapmaya başladım. Tabi insani olarak ilişkilerimiz daha geçmişe dayanır. Bizim bu noktaya gelmemizde biraz daha kurumsallaşmamızda biraz daha şirket olarak düzgün işler önemli işler yapmamızda Uzuner ailesinin bana çok büyük bir katkısı oldu. Özellikle Murat Uzuner’le ticareti konuşmaya başladığımızdan itibaren benim ticarete bakış tarzım, anlayışım değişti. Biraz daha farklı bakmaya başladım ve bakışımı da değiştirdim Murat Uzuner sayesinde.

 

Neydi bu bakış açısındaki fark?

-Bazı şeylere çok amatörce bakıyormuşuz. Özellikle ticari konularda. Hep günlük değerlendirmeler yapıyormuşuz. Büyüme öngörümüz neredeyse hiç yokmuş. Ticari anlamda Murat’ın ticari zekası, birikimi çok kuvvetli ve bu kentin özellikle bu alanda ender yöneticilerinden biri. Bizim ticarete genel bakışımızı değiştirdi. Ve ondan sonra biz daha kurumsallaşmaya daha da büyümeye daha da gelişmeye yönelik açık bir yapı oluştu. İşte organizenin işlerini yapmaya başladık. Uzuner’in Kolsan’ın büyümeyle ilgili yeni yatırımlarını biz yaptık. Sonra bu sayede başka alanlar da ortaya çıktı. Çünkü Uzuner’in ve Kolsan’ın iş bağlantısı olan firmalarla bizim ilişkilerimiz oldu. Bu ilişkiler de bizi biraz daha büyüttü. Yani 2009 ciromuzla 2015 ciromuzu kıyasladığımız zaman inanılmaz derecede bir fark var. İş yaptığımız firmalar yok olmadığı müddetçe biz de bu süreçte büyümeye devam edeceğiz. Bizde de bir konut işiyle ilgili bir altyapı oluşmaya başladı.

 

Neden konut değil de direk endüstriyel yapılar üzerine çalışmayı seçtiniz?

Şimdi tabi ki bir güven çok önemli. Bazı firmalar gibi şirket kurulduğunda hemen bir konut işine girmiş olsaydık şu andaki bulunduğumuz noktada ve güvenilir konumda olmayacaktık. Şirketin piyasada yapmış olduğu işler, şirkete güvenilirlik ve referans kazandırdı. BBS ile ilgili bir güvenin oluştuğunu ve bu güvenle de kendimizin teknik kadromuzun üreteceği konut alanına da yavaş yavaş hazır olduğumuzu görüyoruz. Ve bu sektöre de biz açıkçası girmeyi hedefliyoruz.

 

OTEL PROJESİ KOCAELİ’NİN BİR İLKİDİR

Yani her an bir konut projesiyle gelebilirsiniz o zaman?

Doğru, evet. Konuştuğumuz yer, arsa sahipleri var. Arzuladığımız bir konsept var bu konsepte uygun arazi bakıyoruz şu an. Özellikle bazı bölgeler var imara yeni açılmak üzere, bazı bölgeler var imara açık işte bütün stratejimizi bize güven duyan insanlara güvenli bir alan, mekan ve konut oluşturmak için araştırıyoruz. Şimdi şu anda da şantiyesinde bulunduğumuz 5 yıldızlı otel de yapıyoruz. Belki  bu proje Kocaeli’de ilk, çünkü  deniz seviyesine sıfır noktada ve deniz seviyesinin 15 metre aşağısında 3 kat bodrum katından oluşmakta.  Çok zor bir bölge, denize sıfır ve denizle yaptığımız inşaat arasından bir yol geçiyor ve biz oradan 15 metre aşağı iniyoruz, bu teknikle bu kadar aşağı inilerek yapılan inşaat yok Kocaeli’de. Çok büyük bir risk aslında ve birçok dostumuz arkadaşımız burada bu kadar yerin altına inemeyeceğimizi söylediler. Mutlaka projenin revize edilmesi gerektiğini söylediler ama biz bu projeyi yapabileceğimizi, teknik olarak her şeyin müsait olduğunu sadece inşaat teknikleri üzerinden gidildiğinde bu işin çok rahatlıkla altından kalkabileceğimizi arkadaşlarımıza anlattık. Bizim teknik kadro zaten buna inanıyordu. Sıkıntılı zamanlarımız da oldu problemli zamanlarımız da ama iyi yöneticiler,  iyi kadro, iyi teknik kadro o zorluğu o sıkıntıları aşan kadrodur. Biz de o sıkıntılı dönemleri aştık. Bizim bu otel inşaatının kabası bitti. İnce işlerine başlıyoruz.  Yani bu konuda ben Lastik İş Genel Başkanına da çok teşekkür etmek istiyorum, bize güvendi inandı ve bize destek verdi. Bu güven bu desteğin sonucunda da işte sizin de gördüğünüz gibi bir bina ortaya çıktı.

 

Lastik İş Otel projesi

 

DUDULLU METRO İSTASYONU ÖNEMLİ BİR PROJE

 İstanbul’da Doğuş Grubuna yaptığımız bir inşaat var. Daha doğrusu Üsküdar–Ümraniye-Çekmeköy Metro Hattı’nın Dudullu’daki istasyonunu yaptık, yaklaşık 28 metre aşağı inerek. Bu projede yer almak bizim için çok önemli. İstanbul’daki bütün işlere girmek biraz daha farklı çünkü İstanbul göz önünde olan bir şehir olduğu için oraya daha çok yerel firmalardan ziyade Türkiye’ye mal olmuş firmalar ihalelere giriyor.

*İçerisinde bulunduğunuz diğer projeler nelerdir?

-Gebze Plastikçiler Organize Sanayi Bölgesi’nde yeşil bina diye tabir edilen yani çevreye duyarlı kendi enerjisini, suyunu üretebilen ve enerjisini de tasarruf eden bir yapı inşa ettik.  Fabrika hidrofar hidrolik üretiyor. Dünyanın birçok ülkesine ihracatını gerçekleştiriyor. Hidrolik üreten bir fabrikanın her şeyini yaptık biz. Yaklaşık 7-8 bin metrekarelik bir fabrika, yeşil bir bina onu tamamladık. Tüpraş’ta bizim daha çok bakımda işlerimiz var. Kolsan, Uzer onların özellikle 2010’dan itibaren büyümeyle ilgili yapmış oldukları yatırımların tamamını biz yapmış olduk. Arslanbey Organize Sanayi Bölgesi’nin alt yapısını ve idari binasını biz yine gerçekleştirdik. Pirelli’de F1 lastiklerinin üretildiği sosyal alanları biz yaptık. Sabancı Brisa’da halen işlerimiz devam ediyor. Final görüşmeleri yaptığımız şuan projeler var. Önemli işler onlar, Türkiye’nin önemli projelerinde yer alabiliriz önümüzdeki dönemde. Koreliler’le de çalıştık, arabaların koltuk kılıflarını üreten bir fabrika, yaklaşık 4000 metrekarelik alana sahip bir fabrika. 5-6 senelik süre içerisinde kendi çapımızda çok önemli projeleri geliştirdiğimizi ve uyguladığımızı da söyleyebilirim.

 

İş olarak böyle başarılı projelere imza atarken siyasetle iş arasında nasıl bir denge kurdunuz?

Bir örnek vermek istiyorum ben. Bu konuda Sefa Sirmen de hep hayranlığını ifade etmiştir. Bu yerel seçimlerde çok yakın ve hep beraber çalıştığımız için. O dönemlerde benim İstanbul’da bahsettiğim metro istasyonu ve Gebze’deki yeşil bina fabrika inşaatımız devam ediyordu. Metro istasyonunun mesai saati 7’deydi. Ben her sabah pazar günleri hariç saat 06.50’de İstanbul şantiyesindeydim. Saat 09.00’a kadar oradaki şantiyenin organizasyonunu dağıtıyordum. Saat 9 buçukta Gebze şantiyesine geliyordum. Saat 10 buçuğa kadar Gebze şantiyesinde kalıyordum. Saat 11’de şirket merkezine geliyordum. Şirket merkezindeki işleri hallediyordum. Saat 13.00’te de partiye gidiyordum. Önce ekmek dedim sonra siyaset dedim yani. Ve bu dengeyi de bu şekilde hep götüreceğim.

 

Peki gelecekle ilgili siyasi planınız var mı?

Şu an siyaset kurumunda hiçbir görevim yok. Bir kurultay delegeliği var. Yıllardır siyaset kurumunda sorumluluklar almışız, görevler almışız. Dolayısıyla bundan kolay kolay kurtulamayacağız yani bir kere eve siyaset girmiş bu giren şey kolay kolay atamıyorsunuz. Gelecekte ne olur bilmiyoruz tabi ki. Ama ben bu kentin genel anlamdaki yönetim anlayışından ve bu ülkenin yönetim anlayışından açıkçası mutlu değilim. Bazı şeylerin normalleşmesi gerekiyor. Yani hangi siyasi parti mensubu olursan ol insanlar bu kent uğruna bu ülke uğruna bir araya gelmeliler ortak proje geliştirmeleri gerekiyor. Ortak aklı benimsemeleri gerekiyor.

 

GİDEBİLECEĞİMİZ BAŞKA BİR ÜLKE YOK

Hafta sonlarını ailenizle mi geçiriyorsunuz?

-Siyasette birinci derecede sorumluluk almayı bıraktıktan sonra akşam altı gibi eve gidiyorum. Hafta içi dışarı çıkmamaya dikkat ediyorum. Çocukların dersleri var, işte onların düzeni bozulmasını istemiyoruz. Ama hafta sonları bu cuma, cumartesi veya Pazar da olabilir kalıplaşmış belli bir günümüz yok ama hafta sonları bir yerlere gidiyoruz. İstanbul’a gidiyoruz kalıyoruz orada başka yerlere gidiyoruz. Şimdi çocuklar biraz daha büyüdü, onlar okulla birlikte yurt dışına gidiyorlar.

 

Son olarak ne söylemek istersiniz?

Bu kent için de bu ülke için de her zaman bir şeyler yapabileceğimi de düşünüyorum. Siyasette bugün bir sorumluluğumuz yok diye yarın bir sorumluluk almayacağımız anlamını taşımaması gerekiyor. Bizim gidebileceğimiz başka bir ülke yok. Arkadaşlarımızla bu kentin büyümesi, bu kentin gelişmesi anlamında neler yapılabilirizi konuşuyoruz, vakti gelince de kamuoyuyla bunları paylaşıp, düşüncelerimizi de projelerimizi de anlatacağız.

 

AİLEM BENİM İÇİN ÖNEMLİ

Peki, eşinizle nasıl tanıştınız?

Eşimle tanışmam; 1997 yıllarının sonlarına denk geliyor. İsmi Fatma. Eşimle ablam vasıtasıyla tanıştık. Rahmetli ablamın da hayatımda çok önemli çok özel bir yeri var. Çok kısa süre sonra söz yaptık biz. Yine çok kısa süre sonra da düğün yaptık. Yani tanışma söz ve düğün ne kadar sürdü derseniz, 6 aylık bir süreçte biz bu şeyi tamamladık. İki kızım var. Benim için çok özeller.

 

Kızlarınızla ilgili en büyük arzunuz nedir?

Benim en büyük arzum iki evladıma da kendi ayakları üzerinde durabileceği eğitim aldırıp, meslek sahibi yapmak. Başka bir şey istemem. Şan, şöhret, mal-mülk sahibi olayım diye bir derdim yok. Benim en büyük sermayem o olacak yani iki tane kız evladıma altın bilezik değerinde bir meslek sahibi yapmak istiyorum. Büyük kızım daha çok tıp eğitimi almak istiyor genlere çok merak salmış durumda. Küçüğü de “Ben ya inşaat mühendisi olmak istiyorum ya da mimar olmak istiyorum ve senin arabanı da alacağım” diyor. Daha küçüktü o zaman, partiye annesiyle gelmişti, başkanın koltuğuna oturdu annesi  de dedi ki, “Kızım niye orada oturuyorsun, orası bir makam, doğru değil orada oturman”. “Anne sen öyle diyorsun ama büyüdüğümde ben geleceğim buraya, hazırlanıyorum şimdi” demişti annesine. O daha çok beni takip etmek istiyor. Veyahut ta işte bu sektörü daha çok seviyor ve istiyor gibi bir şey var. Ama çok erken tabi yine de değişebilir.

9619 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER