YILDIZ: BİR SANDALYE BENİM

Yıldız: Bir sandalye benim

KSMMMO'nun olağan genel kurulunda bağımsız aday olarak yarışacak olan Savaş Yıldız, "Rakiplerim 7 sandalye üzerinden hesap yapmasınlar. Sandalyenin bir tanesi zaten bende" dedi

Kocaeli Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (KSMMMO)'nun bu haftasonu yapılacak olan olağan genel kurulunda bağımsız aday olarak yarışacak olan Savaş Yıldız, geçmiş dönemlerdeki gibi bu yıl adaylıktan çekilme durumunun olmayacağını söyledi. Mesleki yönetmeliklerin değişmesi gerektiğini söyleyen Yıldız, bu yönetmeliklerin ve yönetimin statükocu tavrının mesleği itibarsızlaştırdığını ifade etti.

Olağanüstü genel kuruldan sonraki yönetimin odada düzgün bir şekilde çalışmadığını belirten Yıldız, projeleri kapsamında, meslekteki 'serbest' unvanını kaldırmak için gereken mücadeleyi vereceğini söyledi. Yıldız, lise mezunlarının, odadaki, fakülte ve yüksek lisans mezunlarına eğitim vermesine izin vermeyeceğini de dile getirdi.

 

İlk önce sizi tanıyalım, Savaş Yıldız kimdir?

-1962 Samsun doğumluyum. Aslen Trabzonluyum. Gölcük'e 10 yaşımdayken geldik. 3 yıldır da İzmit'te oturuyorum. Evliyim, 1 kız çocuğum var. Bağımsız denetçi belgem var, danışmanlık yaparım, defter tutmam. Kendime ait bir limitet şirketim var.

 

MÜCADELEYE SENDİKADA DEVAM

Bu dönem tekrardan bağımsız olarak aday oldunuz. Bir grup çatısı altında neden yer almıyorsunuz?

-Gruplarda siyaset var. Ben meslek mensubunun ekmeğinden öte siyaset tanımıyorum. Statükocu yönetim anlayışı tekelleşmenin oyunlarıyla mali müşavirlerin ekmeğini alırken seyrediyor. Ben o statükocu yönetim anlayışının içerisinde olmayacağım.
Tekelleşme derken, sigorta acenteleri küreselleşme sürecinde kaos dönemine girdi. Levhaya kayıt diye borsalar birliğinde sistem konuldu. Tabii ki 31.12.2014 bilanço tablolarının da 2015 sonuna kadar odalar borsalar birliğinin web sitesine girişinin yapılması istendi. Dilekçe yazdım, 2 gün sonra iptal edildi. Kalkınma ajanslarını projelerin de o projelerin denetlenmesi gerekir. Odamız bunun duyurusunun web sitesinden yapmadı.
Genel kurulda sunulacak olan proje bana göre 500 bin TL çökmüştür. Eğer kasada 500 bin TL yoksa kuruldan geçmemesi lazım.
Şu anda tekelleşme kanun değişikliklerinin gündeme alınmaması için lobi faaliyetlerinde bulunuyor. Ama biz meslektaşlarımızın ekmek kapılarının açılması için uğraşıyoruz. Meslektaşın ekmeği olmazsa lokali, TSM'yi  ne yapsın? 20'den fazla yönetmelik var değişmesi gereken. Ama bu tek başına olmuyor, ben de bunun mücadelesini artık oda çatısı altında vermek istiyorum. Eğitimler konusunda, oda yönetimine bu zamana kadar dedim ki, gelin meslektaşa gelir getirecek eğitimler aldıralım. Kimse bana dönüş yapmadı. Yine dedim ki dünya muhasebe kongresini Kocaeli'de yapalım dedik, ama olmadı.
Biz de mali müşavirler sendikasının kurduk, mücadeleyi sendika çatısı altında veriyoruz. Barolar Birliği de bize ücretsiz hizmet verecek. 3568 Sayılı meslek yasamızın kesinlik değişmesi gerekiyor. Çağın gerisinde kalmış ve meslek mensubunu baskı ve tehdit altına alan bir yasa. Sistem tamamen sömürü düzeni üzerine kurulmuş.

 

Oda yönetiminin faaliyetlerini nasıl değerlendiriyorsunuz?

-10 yıl önce oda başkanı Fikret Gökmen, piyasaya yeni girecek, büro açacak meslektaşlarımız için fon oluşturacağını söylemişti. 10 yıl geçti 1,5 yıldır görevde, sanıyorum ki bu konuda hiçbir girişimi yok. Önerim şu, bana ulaşsınlar, devlet zaten bu teşviki veriyor. Ben yolu gösteririm.

 

MESLEĞİ İTİBARSIZLAŞTIRIYORLAR

Yönetim sorunları aşılabildi mi?

-Eskiden çarşaf listeyle başkanın söylediği liste onaylanırdı. Daha sonra değişiklik oldu, nispi seçim sistemine geçildi. Gruplardan gidişler oldu. Benim memnuniyetsizliğim şu, yönetim kurulu kendi içerisinde 4 kişilik icrayı seçiyor. Sorun burada, aralarında anlaşmaya başlıyorlar. Burada siyaset devreye giriyor.Pazarlıkların ortadan kalkması lazım.

 

Ne gibi projeleriniz var?

-İlk olarak devlet teşvikleriyle gelir getirici eğitimlere ağırlık vereceğim. Tekelleşmenin oyununu meslektaşlarıma anlatacağım. Ekmeğimizi alan yasalarla ilgili rantı geri meslektaşımıza vermek için mücadele edeceğim. Bana 'tek başına nasıl yapacaksın' diyorlar. Eğitimler verdireceğim diyorum, hangi yönetim kurulu üyesi bana hayır diyecek. Dedi diyelim ben tek kaldım, ne yaparım biliyor musunuz boy boy ilan verip şikayet ederim. Kalkınma Ajansları yönetmeliği çerçevesinde mali müşavirler denetim raporlarını imzalıyorlar. Gündeme getireceğim, proje denetimi nasıl yapılır, nasıl yazılır bunu yapacağım. Doğu Marmara Kalkınma Ajansı'nın her yıl açıkladığı devlet destekli toplantılar var. O toplantılar YMM cümlesini kaldırıp mali müşavir ya da yeminli mali müşavir tarafından hazırlanan denetim raporu ibresini koyduracağım.
Sosyal faaliyetler de önemli, o tarz etkinliklere de önem vereceğiz. Taner bey yani oda sekreterimiz Gebze'dedir. 1-2 haftada bir kez gelir. Oda üyeleri geldiğinde onlarla değil oradaki çalışanlarla karşılaşıyor. Stajyerlerimiz de var mesela, kimse gidip onları ziyaret etmiyor. Mesleğimizi itibarsızlaştırıyorlar.
Ayrıca meslekteki serbest unvanına da taktım. Bunu kaldırmak için mücadele edeceğim. Bu camiayı yıllardır liseliler yönetti.

Lise mezunlarının, fakülte ve yüksek lisans mezunlarına eğitim vermesine asla izin vermeyeceğim.

 

YASALARA SAYGILI OLSUNLAR

Genel kurullara katılım da önemli bir şeylerin değişmesi için. Katılmayan kısma ne söylemek istersiniz?

-Sessiz çoğunluk kırgın, beklentilerine cevap alamamış. Küskün arkadaşlarımız odaya gelip eğitimlere katılsınlar. Genel kurula gelip 3 yılımızı kaybettirmeyecek yönetimi seçsinler. Öncelikle onu söylerim. Aslında değiştim deniliyor ama şu ana kadar hiçbir şey değişmedi. Türk Ticaret Kanunu'nda 4 yıllık kaybımız var, bir 4 yıl daha kaybedersek bu camia yok olur. Ben kötü şeyleri dile getiriyorum ama çözümünü de ortaya atıyorum. Bu camiayı ayakta tutmanın yolu var ama bunlar statükocu yönetim anlayışı tarafından yapılmadı. O sadece varlığını devam ettirmeye çalıştı. Onu da tebrik ederim, 2013-15 arası, Kemal ve Taner beyler, 26 yıllık diktatörlüğü yıktı.

 

Geçmiş dönemlerde adaylık çekilme gibi durumlarınız olmuştu. Bu dönem ne olacak?

-Kesinlikle adaylıktan çekilme olmayacak.

 

Son olarak neler söylemek istersiniz?

-Ben hep şunu söylüyorum, rakiplerim 7 sandalye üzerinden hesap yapmasınlar. Sandalyenin bir tanesi zaten bende. Bir arkadaşımız 'hadi başkanım' diyor. Bir isim de kendisine en çok umut veren ismin Savaş Yıldız olduğunu dile getiriyor. Mecliste mali müşavirlerin sorunlarının araştırılması ve tekelleşmenin kırılması için her türlü mücadeleyi verecek tek adam benim. Kocaeli'de bir başkası yok. Bu cesareti bu gövdeyi ortaya koyan başka bir isim yok. Kimisi Don Kişot diyebilir, hiç sıkıntı yok. Ben zaten 1 sandalyeyi aldım, rakiplerin 6 sandalye üzerinden hesap yapsınlar. Çok net söylüyorum. Genel kurul için de şunu söylüyorum. Her genel kurulda hukuka aykırı, meslek yasamıza aykırı bir uygulama yapılıyor. Buradan da ikaz ediyorum, aynı uygulamaları yaparlarsa ertesi gün kurulu iptal ettirmek için dava açarım. Geçen genel kurulda divan başkanı oda üyesi olmayan yeminli mali müşavir Adem Özzahim'di ve bana 'hile yaptın' diyerek hakaret etti. Kişisel husumetini sundu oraya. Ben 2010 yılında bir konuşma yaptım, masada yumruklandım. O günden sonra adayların dışında kimseye konuşma hakkı verilmiyor. Şu anda da devam ediyor. Bu genel kurulda da aynısını yapacaklar. Yasalara saygılı olmalarını istiyorum.

3861 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 6 Yorum

DİĞER HABERLER

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Çıkarın kemerini, atın nezarete

Darbe dönemlerinde ve sıkıyönetim uygulamalarında meydanın ne zor günler geçirdiğini, “Doğruyu” yazsa bile nasıl suçlandığını hepimiz yaşadık

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

CHP’ye göre gündem yok... 2 haftada bir toplanacaklar..!

Ana muhalefet partisi CHP’nin il ve ilçe örgütlerinde çok sık sorun yaşanıyor

KOTO Allah’a emanet..!

KOTO Allah’a emanet..!

1800’lü yılların sonunda kurulan Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) kuşkusuz bu kentin bel kemiği

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

Özdağ soruları Yılmaz’ı terletti

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, meclis toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Başkan Murat Özdağ’ın tutukluluğu hakkındaki sorular Zihni Yılmaz’ı bir hayli terletti

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Adıgüzel, darbeyi lanetledi

Kandıra 2 Nolu T Tipi Cezaevi’nde yatmakta olan Ömer Adıgüzel, 15 Temmuz’daki darbe girişimini lanetledi

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş mahkemesi yeniden başlıyor

Tüpraş ile Saski arasında uzun zamandır devam eden ve son olarak Ankara’ya gönderilen su kullanım davası yeniden Körfez’e geldi

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER