İŞTE ‘PARALEL’ SORULAR

İşte ‘paralel’ sorular

Kent genelinde gerçekleştirilen ve 88 kişilik gözaltı listesinin bulunduğu cemaat operasyonu kapsamında pek çok işadamı gözaltına alındı. FETÖ üyesi olmakla suçlanan işadamlarına, telefonlarındaki WhatsApp uygulamaları, AKP’ye oy vermemek için çalışma yapmaları ve Zaman Gazetesi abonelikleri soruldu 

Kocaeli önceki güne ‘cemaat operasyonuyla’ uyandı. İl Emniyet Müdürlüğü bünyesinde kurulan özel bir ekip tarafından aylar süren bir çalışma kapsamında belirlenen 88 isme yönelik operasyonda kentimizde İzmit ve Gebze başta olmak üzere 7 ilde şafak baskınları yapıldı. Operasyonlar sırasında eski bir polis memurunun evine sabah saat 05.00’te kapı kırılarak girildiği iddia edilirken, işadamlarına ise böyle sert bir uygulama yapıldığı öğrenildi. Daha önceki operasyonlarda da gözaltına alınan, kesin delil elde edilmemesine rağmen meslekten ihraç edildiği öğrenilen polis memurunun kapısı kırıldıktan sonra rütbeli bir memur kapıyı kıran personeli tepki gösterdi. Bu sırada evdeki bebek aramalar boyunca korktuğu için sürekli ağladı. İçeriye giren polisler bütün evi alt üst ederek aradı. Yatakların içleri dahi açılıp bakılırken evdeki bütün kitaplar incelendi.

 

KOÇAKELÇİ VE ÖZDAĞ KAÇAK

Operasyonlar kapsamında bugüne kadar 88 kişilik listeden yaklaşık 70 isme ulaşıldı ve bu isimler gözaltına alındı. Savcılıkta yeniden ifadesi alınacak olan isimlerin FETÖ/PDY Terör Örgütü Yöneticisi veya Üyesi Olmak, Terör Örgütüne Finansman Sağlamak suçlamalarıyla nöbetçi mahkemeye sevk edileceği öğrenildi. Yüzde 70-80 oranında bir tutuklama olması beklenen cemaat listesindeki isimlerden kimilerine ise hala ulaşılamadı. Kaçak durumda olan isimler arasında İlhan Koçakelçi ve KOTO Başkanı Murat Özdağ da yer alıyor.

 

70 YAŞINDAKİ İŞÇİ EMEKLİSİ

Operasyonu yürüten yetkililerin ağzını bıçak açmıyor. Yapılan tek resmi açıklama Kocaeli Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük imzasıyla yayınlandı. O açıklamada da 88 kişilik bir listenin var olduğu ve bu listedeki isimlerin büyük bir kısmının yakalandığı belirtildi. Yetkililer herhangi bir açıklama yapmazken İl Emniyet Müdürlüğü’nde ifade veren isimlere yöneltilen sorulara ulaştık. İşadamlarına, telefonlarındaki WhatsApp uygulamaları, AKP’ye oy vermemek için çalışma yapmaları ve Zaman Gazetesi aboneliklerinin sorulduğu ifade tutanaklarında, 70 yaşında gözaltına alınan bir işçi emeklisinin WhatsApp kullanıp kullanmadığı da kayıtlara geçirildi. 70 yaşındaki işçi emeklisinin cemaatle bir ilgisi olmadığını söylediği öğrenilirken, gözaltına alınanlar arasında bir sitede bekçi olarak çalışan E.U.’nun da olması dikkat çekti.

 

GSM HATLARI SORULDU

İl Emniyet Müdürlüğü’nden alınan bilgilerde cemaat mensubu olduğu iddiasıyla gözaltına alınan isimlere ortak bir soru listesinde yer alan sorular yöneltildi. Cemaatin Kocaeli’deki önemli isimleri olarak bilinen kimi iş adamlarına ise fazladan kimi özel sorular soruldu. Emniyetin ortak sorularında şu ifadeler yer aldı: “FETÖ/PDY Terör Örgütü Yöneticisi veya Üyesi Olmak, Terör Örgütüne Finansman Sağlamak suçlamasıyla gözaltına alındınız. Kısa öz geçmişiniz hakkında bilgi veriniz? Adınıza kayıtlı GSM hatları var mı? Bu hatları hangi tarihten beri kullanıyorsunuz? Bu hatları sizden başka kullanan var mı? Adınıza kayıtlı olmayan, başka şahıs veya şirket adına kayıtlı bir hat kullandınız mı, kullanıyor musunuz?

 

YURTDIŞI GEZİLERİNİ ANLATTILAR
Adınıza kayıtlı veya ortağı olduğunuz şirket ya da şirketler var mı? Bu şirket veya şirketlerdeki konumunuz nedir? Şirketler ya da şirketlerinizin yurtdışında faaliyetleri var mı? Var ise hangi ülke veya ülkelerde var? Bu ülke ya da ülkelerdeki şirketlerin adı nedir? Bu şirketlere, iş amaçlı veya başka ad altında para gönderdiniz mi? Para transferlerini hangi banka üzerinden yaptınız? Adınıza veya şirketiniz adına kayıtlı veya başkasının adına kayıtlı olup da kullandığınız araç var mı? Şirket ya da şirketlerinizin, ya da sizin kayıtlı olduğunuz herhangi bir dernek ve vakıf var mı? Kayıtlı olduğunuz dernek veya başka bir kurum aracılığı ile yurtdışına gittiniz mi? Gittiyseniz ne amaçla hangi tarihte ve kimlerle gittiniz? Gezi masraflarını kim karşıladı? Yurtdışı gezilerinizde size mihmandarlık eden kişi veya kurum kimlerdi? Yurtdışında ziyaret ettiğiniz şirket, okul veya kuruluşların isimleri nelerdir?

 

GÜLEN’İ TANIYOR MUSUNUZ?
Yurtiçinde ve yurtdışında özel okulda daha önce veya şimdi okuyan çocuğunuz veya okul masraflarını karşıladığınız yakınınız var mı? Var ise hangi okullarda okudu? Ne kadar ücret ödediniz veya ödüyorsunuz? Okul ücretlerini hangi banka üzerinden ödediniz veya ödüyorsunuz? Okul ücretlerini başka bir kurum aracılığı ile yaptınız mı? Zaman Gazetesi, Aksiyon ve Sızıntı Dergilerine abone miydiniz, halen abone misiniz? Abone iseniz bu gazete ve dergilere abonelikteki amacınız nedir? Sizi kim abone yaptı, abonelik ücretlerini kime, nereye ve ne şekilde ödediniz veya ödüyorsunuz? Fethullah Gülen’i tanıyor musunuz? Tanıyorsanız nereden ve ne şekilde tanıyorsunuz? Fethullah Gülen Cemaati’nin herhangi bir toplatışına veya faaliyetine katıldınız mı? Katıldıysanız, bu toplantılara kimler katılmıştı, toplantıları kimler hangi tarihte ve nerede organize etmişti?

 

PARA TRANSFERLERİ

Toplantılarda sizden, himmet, hayır, bağış, kurban ve zekât adı altında herhangi bir yardım talebinde bulunuldu mu? Yardımda bulunduysanız, herhangi bir makbuz veya belge aldınız mı? Şahsınız adına veya şirketiniz aracılığı ile yurtdışındaki herhangi bir kuruluşa, derneğe, okula veya şahsa para yardımında bulundunuz mu? Bulunduysanız yardımın miktarı ne kadardır ve hangi amaçla yardımda bulundunuz? Para transferini hangi baka veya kuruluş üzerinden yaptınız? Mehmet Emin Koç, Yılmaz Güney, İbrahim Karaoğlu, Mehmet Selim Şahin, Hakim Apaydın, Dorukhan Özçelik isimli şahısları tanıyor musunuz? Bu şahıslarla herhangi bir ticari ilişkiniz veya borç/alacak ilişkiniz var mı? Bar ise bu yönde herhangi bir belgeniz mevcut mu?

 

2014 SEÇİMLERİ VE AKP
Cep telefonunuzda hangi iletişim programlarını kullanıyorsunuz? WhatsApp, Kakao Talk programlarını kullanıyor musunuz? Bu programları kullanmaktaki amacınız nedir? Bu programlarla özellikle görüştüğünüz kişi veya konu var mı? 2014 yerel seçimler öncesinde AKP’nin aleyhine banka personeli üzerinden çalışma yaptınız mı?”

 

Gözaltına alınan isimler şöyle;

Muhasebeci Kemal Yıldırım

Kenan Dinler

Mustafa Kenan Canyiğit

Abdulkadir Baki Karaman

Mehmet Selim Şahin

Erol Akalın

Erdoğan Bıyık

Yunus Uçar

Ramazan Demirhan

Ahmet Turan

Ramazan Baştürk

Nurettin Çölgeçen

Hüseyin Karaman

Adem Sönmez

Ramazan Targıl

Halit Uçar

Ahmet Ak

İbrahim Karaoğlu

Murat Dağdeviren

Bülent Karagöz

Tekin Durmuş

Mehmet Ali Sarı

Mete Şamcı

İslam Kadıçeşme

Fatih Bingül

Fatih Yılmaz

Ali Öztürk

Hamit Sevinç

Aşim Kangal

Mehmet Tabak

32272 defa okundu.

YORUMLAR

  • Toplam 16 Yorum

DİĞER HABERLER

Körfez cinayetinin zanlısı tutuklandı

Körfez cinayetinin zanlısı tutuklandı

 Körfez Şemsettin Köyü’nde ortağını öldürdüğü iddia edilen Mehmet Korucuoğlu tutuklandı

Kiraladıkları araçla hırsızlık yaptılar

Kiraladıkları araçla hırsızlık yaptılar

Gölcük'te kiraladıkarı otomobille park halinde bulunan araçlardan hırsızlık yaptıkları iddia edilen 3 şüpheli polis ekiplerince gözaltına alındı.

Darbe fırsatçılarına darbe!

Darbe fırsatçılarına darbe!

Denizlerde sigara kaçakçılığı mücadelesi hız kesmeden devam ediyor Gümrük muhafaza ekipleri Kocaeli Evyap Limanı'na gelen bir konteynerde 450 bin paket kaçak sigara ele geçirdi

İşte yeni başsavcımız

İşte yeni başsavcımız

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı görevine gelen isim belli oldu

Şehidimiz var!

Şehidimiz var!

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde yapımı devam eden Silvan Barajı'na şantiyesine saldıran PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada Kocaelili asker şehit oldu

Ali Şahinli gözaltında

Ali Şahinli gözaltında

İlimizde bir dönem fırtınalar estiren eski il emniyet müdür yardımcısı Ali Şahinli, paralel yapı operasyonu kapsamında gözaltına alındı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER