SOYGUN DAVASINDA TAHLİYE KARARI

Soygun davasında tahliye kararı

Ziraat Bankası’nın Alemdar Şubesi’nden 20 bin TL çaldığı iddiasıyla tutuklanan 7 Peru uyruklu sanığın ilk duruşması görüldü. Davanın ilk duruşmasında 4 sanık için tutuklu yargılanma kararı verilirken, diğer 3 sanık için tutuksuz yargılanma kararı çıktı

İzmit Alemdar Caddesi’nde yer alan Ziraat Bankası Alemdar Şubesi’nde geçtiğimiz ay 7 kişi tarafından soygun gerçekleştirilmişti. 7  şahıs gişe memurunu kandırarak 20 bin TL çalmıştı. Ardından emniyet güçleri geniş çapta düzenledikleri başarılı bir operasyon ile şüphelileri Ankara’da kıskıvrak yakalamıştı. Perulu oldukları ortaya çıkan şahıslar çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Perulu 7 şahsın bugün 5’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde ilk duruşması görüldü. Gerçekleşen ilk celseye sanıklara tercümanlık yapmak üzere tercüman Pervin Kara ve her iki tarafın avukatları katıldı. İlk duruşmada sanıklar hakkında 5 ila 10 yıl arasında hapis cezası istendi.

 

ÇOK PİŞMANIZ

Tutuklu sanıklar Segundo Walter Marco Tocas, Raul Humberto De La Cruz Bastidas, Francisco Ciro Campodanico Medrano, Jonhny Elias Quevedo Yaranga, Hugo Melanio Camacho Madrid, Pedro Hugo Arenas Flores ile Ruben Rogelio De La Cuba Rios’un poliste ve savcılıkta verdiği ifadelerin çelişkili olduğu belirtildi. Sanıkların bir çoğu göz altına alındıkları günde İzmit’te bir soygun gerçekleştirmek için geldiklerini, İstanbul’da tanıştıkları Muhammet isimli bir kişinin kendilerine iş ayarlamak için para istediğini ardından İstanbul’dan İzmit’e geldiklerini ve soygunu planladıklarını itiraf etti.  Francisco Ciro Campodanico Medrano ifadesinde bir diğer sanık olan Raul Humberto De La Cruz Bastidas ile İzmit’e dolar bozdurmak için geldiklerini söyledikten sonra, sanıklardan bazıları da, kolluk kuvvetlerine vermiş oldukları ifadelerin bir kısmını kabul etmeyerek, soygundan haberleri olmadıklarını ve böyle bir olayla karşılaştıkları için çok pişman olduklarını söyledi.

 

OLAY ANINI ANLATTI

 İfadesi alınan sanıkların ardından dava müştekileri söz aldı. Olayın yaşandığı sırada banka içerisinde olan G.K.S., “Benim çalıştığım yere gelen sanık Segundo yaklaştı ve bir banka kartı uzatarak yarım bir İngilizce ile para çekmek istediğini söyledi. Kendisinin çekemediğini anlatması üzerine arkadaşıma müşteriye yardım etmek için ATM’ye kadar ineceğimi söyledim, paraların bulunduğu çekmeceyi kilitledim. Zaten çekmeceyi kilitlemezsem bana doğru gelir, hareket kabiliyetimi sınırlar. Çekmeceyi kilitlemekle birlikte anahtarı üzerinde bırakıp sandalyeyi çekmecenin üzerine doğru eğdim ve üzerine kapattım, dışarı çıktık” dedi.

 

PARANIN ÇALINMIŞ OLABİLECEĞİ İHTİMALİ AKLIMA GELMEDİ 

Konuşmasını sürdüren G.K.S, “ATM’nin orada sanık bana Amerikan doları çekeceğini söyleyince bizim bankanın ATM’sinden çekemeyeceğini söyleyip, başka bankalardan çekebilirsin demem üzerine şahıs bankanın önünden ayrıldı. Yukarı çıktım. Baktığımda çekmecenin üzerine eğdiğim sandalye geri çekilmişti, çekmece açıktı ve anahtar benim bankomun üzerindeydi. Paranın çalınmış olabileceği ihtimali aklıma gelmedi. Kendi dalgınlığım ile o şekilde bıraktım zannettim, yine de müdür yardımcısı A.E.’ye kamera kayıtlarına bakmasını söyledim ve sıradan müşterileri almaya devam ettim” ifadelerine yer verdi.

 

20 BİN LİRA ORTALARDA YOK

Mağdur olduğunu söyleyen veznedar G.K.S., “Müdürü Yardımcısı bu arada kasanı aç paranı say dediğinde kasanın para bölümlerinden birinde para olduğunu, diğerlerinde paranın kalmadığını gördüm. Bunun üzerine çekmecemi kilitledim, polis çağırdık. Daha sonra güvenlik kameralarını incelediğimizde ben aşağı indikten sonra benim çalıştığım bölümün kapısına iki şahsın geldiğini, yan tarafta çalışan arkadaşımın birisi tarafından meşgul edilip görüş açısının kapatıldığını ve diğerlerinin de paraları aldığını gördük. Bankadan 20 bin TL çalınmıştır, henüz iade edilmemiştir. Bu olaydan dolayı bende banka nezdinde mağdur olduğumdan sanıklardan şikayetçiyim, davaya katılmak istiyorum” diye konuştu.

Bunun üzerine sanık Segundo Walter, “Müşteki çok büyük hata yapıyor. Ben bankaya girmiş değilim, beyanlarını kabul etmiyorum” dedi.

 

BÖLGE YÖNETİCİSİ SANIKLARDAN ŞİKÂYETÇİ

Veznedar G.K.S.’nin ardından konuşan Ziraat Bankası Kocaeli Bölge Yöneticisi S.H’de sanıklardan şikayetçi olduklarını ifade ederek, “Olay tarihinde çalışırken Alemdar Şubesi’nden beri aradılar. Hırsızlık yapıldığını söylediler. Daha sonra güvenlik kameralarının incelenmesi yönünde talimat verdim. Yapılan araştırmalar sonucu bankamızdan 20 bin TL’nin çalındığını tespit ettik. Halen çalınan paralar iade edilmemiştir. Banka adına sanıklardan şikayetçiyim” şeklinde konuştu.

 

BİRBİRİMİZİ TANIMIYORUZ İDDİASI 

Dava görüşülürken sanıklardan; Hugo Melanio Camacho Madrid, Pedro Hugo Arenas Flores ile Ruben Rogelio De La Cuba Rios, daha önce Segundo Walter Marco Tocas, Raul Humberto De La Cruz Bastidas, Francisco Ciro Campodanico Medrano, Jonhny Elias Quevedo Yaranga’yı hiç görmediklerini, suçu bu yüzden kabul etmediklerini ve aynı ülkenin vatandaşı oldukları için bankadan çalınan 20 bin TL’lik zararın giderilmesi adına emanette bulunan paralarından vererek destek olabileceklerini söyledi.

 

3 PERULU TAHLİYE OLDU

Mahkeme, sanıklar Johny Elias Quewedo Yaranga, Segundo Walter Marco Tocas, Raul Humberto Dela Crus Bastias ve Francisco Ciro Canpo Danico’nun tutukluluk hallerinin devamına, sanıklar Hugo Melanio Comacho Madrid, Ruben Rogelio Delacuba Rios ve Pedro Hugo Arenas Flores’in ise tahliyesine karar verdi. Duruşma 22 Temmuz tarihine ertelendi.

5947 defa okundu.

DİĞER HABERLER

Körfez cinayetinin zanlısı tutuklandı

Körfez cinayetinin zanlısı tutuklandı

 Körfez Şemsettin Köyü’nde ortağını öldürdüğü iddia edilen Mehmet Korucuoğlu tutuklandı

Kiraladıkları araçla hırsızlık yaptılar

Kiraladıkları araçla hırsızlık yaptılar

Gölcük'te kiraladıkarı otomobille park halinde bulunan araçlardan hırsızlık yaptıkları iddia edilen 3 şüpheli polis ekiplerince gözaltına alındı.

Darbe fırsatçılarına darbe!

Darbe fırsatçılarına darbe!

Denizlerde sigara kaçakçılığı mücadelesi hız kesmeden devam ediyor Gümrük muhafaza ekipleri Kocaeli Evyap Limanı'na gelen bir konteynerde 450 bin paket kaçak sigara ele geçirdi

İşte yeni başsavcımız

İşte yeni başsavcımız

Kocaeli Cumhuriyet Başsavcılığı görevine gelen isim belli oldu

Şehidimiz var!

Şehidimiz var!

Diyarbakır'ın Silvan İlçesi'nde yapımı devam eden Silvan Barajı'na şantiyesine saldıran PKK'lı teröristlerle çıkan çatışmada Kocaelili asker şehit oldu

Ali Şahinli gözaltında

Ali Şahinli gözaltında

İlimizde bir dönem fırtınalar estiren eski il emniyet müdür yardımcısı Ali Şahinli, paralel yapı operasyonu kapsamında gözaltına alındı

KÖŞE YAZARLARI

VEFAT EDENLER